Dil Balığı av teknikleri

Konu, 'Tekneden Balık Avcılığı' kısmında 981 tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. 981

981

Arkadaşlar dil balığı yakalamak için neler yapmam gerekir. Haftasonu Şarköy'e gideceğim. Orada tutabilir miyim? (Armağan bey sizin de önerilerinizi bekliyorum)

2. arm59

arm59

Favori Kamış:
    Olta:Dam,daiwa,banax
    En İyi Avı:
    Sazan 4,5 kg.(1994)
    İzlen arkadaş
    Dil balığını özel olarak hiç yakalamadım ama sanıyorsam kalkan oltasıyla (iğneleri ve yemi daha küçülterek) yakalanır. En son nisan-mayıs aylarında bolca dil balığı görmüştüm şimdi herhalde tek tük vardır.
    Bence kayık bulursan tüy-sim karışımı çapariyle 4-5 kg. istavrit,uskumru,kolyoz karışık yakalarsın.

3. 56561

56561 Yücel

Favori Kamış:
    Daiwa Sensor Red Surf 4.00, Daiwa Procaster Samfish 2.10
    Favori Makine:
    Shimano Catana 4000FA, Ryobi Ecuisma 8000vi
    En İyi Avı:
    10.5 kg rus kefali, 5.250 Levrek, 1573gr kofana
    kolay

dil balığını 3 köstekli dip çektirmeyle rahatlıkla yakalayabilirsin(12-14 numara kullanmanı tavsiye ederim).öncelikle imkanın varsa şnorkel gözlük takıp kumluklarda dil balığı var mı bi yokla derim.Bu dil balığı olduğu yerde çok olur olmadığı yerde de hiç olmaz.Çok inatçı bir balıktır iğneyi ağzına alır bırakır ama yinede yemi takip etmeye devam eder.Yem olarak denizden çıkan herşeyi kullanabilirsin, kurt olmazsa da midye iyi iş yapar, karides kullanma derim çok kolay dağıtıyo yemi. Sana iyi şanslar derim ama akdenizde dil balığının zamanı marmarada henüz erken diye biliyorum yanlış hatırlamıyosam

4. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Ben dil balığının olta ile özel olarak avlandığını duymadım,hatta ağda bile tesadüfen çıkar.Yani hadi dil balığı tutalım diye ağ ve olta atanı bilmiyorum.
    Bence dil balığı, en güzel, GÜMÜŞ OLTA ile yakalanır. :p
    Gümüş olta ile en güzel av veren yerler, balıkçı tezgahlarıdır.hiç boşu yoktur,balık kesin yakalanır,yeter ki dükkanda bulunsun:)
    Şaka şaka, sakın alınmayın.
    Eskiden gümüş mecidiye kullanılırmış para olarak.İşte gümüş olta esprisi buradan geliyor.
    Yani, verirsin parayı alırsın balığı hesabı.
    Bu sistem:) amatör balıkçıya uygun değilse o zaman gerçekten Allah sabır versin ve rastgetirsin.
    Selam ve sevgiler.

5. burak35

burak35

10 gün önce ıldırda üst üste 2 tane yakaladım çipura takımına geldi yani normal bildiğimiz dip takımına yemde boru kurduydu,özel bir avlanma şeklini bilmiyorum.

6. 981

981

Hepinize teşekkürler

Arkadaşlar yardımlarınız için teşekkür ederim.

Mahir abi gümüş olta espirisi güzeldi. Ama biliyorsun bu aralar gümüş olta (mecidiye) bulmak biraz zor. Enflasyon arttıkça pahalanıyor.

Sevgili Selim,
    Ayın 1'i veya 3'ünde Şarköydeyim. 15 gün kalacağım. Bizim yazlık Hastanenin yakınında. Uygun olursan görüşürüz. Limana takılmayı düşünüyorum. Beni resimimden tanırsın herhalde. Hafif göbekli ve kel (Kel ama Nicholas Cage gibi, Yull Bryner ile karıştırma :) )birini görürsen o benim. Tanımazsan da Metalik gri 307'yi görünce bil ki oradayımdır (34 BM 7333). Arabanın arka camında "Hunting & Fishing Sakarya" Logosu var.

Armağan bey Antalya'ya gidecekmiş, onunla da görüşmeyi çok isterdim doğrusu. Gitme tarihinizde bir değişiklik var mı Armağan Bey? Bir de Şarköy yakınlarında denize karışan dere veya akarsu tarzında bir yer var mı? Hoşköy, mürefteye veya gelibolu tarafına doğru.

Son düzenleme: 30 Haziran 2006
  7. takanic

takanic

arkadasım dil balığı avı tüyle yapılır ama deniz musaitse zıpkınla avlanmanı tavsiye ederim üçlü zıpkın ucuyla balık kendine 50 60 cm kalana kadar kaçmıyor tüfek iyiyse çok kolay avlayabileceğin bir balık...

8. oth

oth

iyi bir zıpkınada gerek yok gördükden sonra sadece şişle saplayarak dahi yakalayabilirsiniz dil balığı için tetiğe basmaya bile gerek yok. hızlı ve kumun dibine kadar saplamak yeterli
    şişide dik olarak değil yamultarak kaldırıp balığı elinizle alabilirsiniz. oltayla hiç denk gelmedi kolay gelsin

9. DrHG

DrHG

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Sinarit, 9 kg
    Dil balığı avı olta ile olur arkadaşlar ama yerini ve zamanını bilmek lazım. Özellikle tabanı milli, denize açılan nehir ağızlarında yılan dili denen olta veya klasik 3lü dip oltası ile yakalanabilir. Kolçakların 0.30-35, iğnelerin mustad kirby 4-6 No yanılmıyorsam 1521. Yem kırmızı kurt ideal.Yılan dili: beden, gezer kurşun (50-75g) fırdöndü ve sonrasında ortadan halka yapılmış (kurşun kasası gibi) ve iki kösteğe (biri diğerinden 8-10cm uzun ve en uzun kösteğin 40-45cm olduğu balık takımı) ve bunların ucnda 2 adet kancaya sahip takım. Ben çok yakaladım. Olta suda gergin bir şekilde bırakılır. Akıntı ile kolçaklar zaten serbestçe hareket eder. Balık tek ve kesin vuruşla kamış oltanın boşluğunu aldırır ve sonra yatar. Yani gerginliği kaybolmuş oltada balık var demektir. Çekerken ikiye kıvrılır ve sanki müthiş ağır bir balık çekiyorsunuz hissi verir ve direnir. Umarım faydalı olur. Bu arada iyi bayramlar.

10. HARLEY

HARLEY SONER YÜCELER

Bence en iyi zıpkınla vurabilirsin dil balığını.Kayalık ve kumluk alanlarda bolca bulunuyor bu balık zıpkınla her daldığımda görürüm bu balığı.

11. ahmetcem

ahmetcem Cem

Favori Kamış:
    el,parmak,diş :)
    En İyi Avı:
    Ben ne yakalamıştım ya ?
    hakan abi benim samsunda dil balığı için çok iyi bildiğim bir avlak var bu bilgi için saolun ;) ağ ile orda çok dil balığı yakalanıyor ama sadece balıklar sabaha karşı kıyıya geliyor bunuda belirteyim ama çok teşekkürler

12. gülbaharlar

gülbaharlar gulbaharlar

Favori Kamış:
    el oltası, kamış
    En İyi Avı:
    13 kilo aynalı sazan
    hakan bilgilerin için teşekkürler

13. hızır şeref gültekin

hızır şeref gültekin hızır şeref gültekin

Favori Kamış:
    sawagear predatör 20 60 300
    Favori Makine:
    shimano biomaster sw4000xg
    En İyi Avı:
    kilosunu bilmiyorum ufo gibi bişeydi :)
    ben eylül ayında almıştım mır mıra zoka atıyordum yemi sürütürken geldi bir iki adet ama peşinden iki tane pisi geldi sonra finish bidaha bişe yok heves edip her gün yokladım dere ağzını ama ne fayda
    sonra belgeselini izledim gel gite göre dereden içeri girip çıkıyorlarmış pek göç etmiyorlarmış

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.