Dip oltasına ışık kullanımı

Konu, 'Takım Çantası' kısmında Suatreis tarafından paylaşıldı.

 1. Suatreis

  Suatreis

  Mesajlar:
  267
  Gece avında dip oltasına ışık kapsülü monte edipte kullanan oldumu arkadaşlar. Neden olmasın dedim mantıklı geldi. :rolleyes:

  Dün gece denedim sonuçlarının tesadüf yada mevkii/zaman rastlantısı olma ihtimalini sorguluyorum. Henüz burası için erken olduğundan adam gibi mırmır bulunmadığı halde gelen kuzular şaşırttı beni.:D :D :D
   
 2. REİS

  REİS Mahir Ersin

  Yaş:
  79
  Mesajlar:
  2.389
  Şehir:
  İstanbul
  Favori Kamış:
  Olta
  En İyi Avı:
  Torikler-Kofanalar
  Biraz daha detay.???
   
 3. can

  can

  Mesajlar:
  116
  Şehir:
  Antalya
 4. Suatreis

  Suatreis

  Mesajlar:
  267
  sevgili Mahir amca, şöyle yaptım bir parmak çaptaki şeffaf su hortumundan 7-8 cm kestim ağız yanlarını deldim elektrıkçılerin kullandığı plastik cırtcırtla bi ucunu kapadım içine 3 tane ışık kapsülü koydum diğer ucunuda cırt cırtla kapatırken kurşun bağına iliştirdim. paket lastiğiylede kurşuna sabitledim dolaşmasın diye. yem olarakta canlı teke kullandım. bu tekenin başı ışık görünce parlıyor ya o aklıma geldi bide ışık kapsülleri uzaktaki balıkta merak oluşturur diye düşündüm.
   
 5. REİS

  REİS Mahir Ersin

  Yaş:
  79
  Mesajlar:
  2.389
  Şehir:
  İstanbul
  Favori Kamış:
  Olta
  En İyi Avı:
  Torikler-Kofanalar
  EEE!
  sonra ne oldu?
  Hemen geldi mi babalar?
  Hani nasıl derler, ''Anlat anlat heyecanlı oluyor.''
  Gerçekten ilgiyle okuyorum.
  Işığı koyunca balık daha çabuk mu geldi, daha büyük mü geldi, ne fark gördün, ışıksız normal oltaya göre?
  Can
  Sen de kullandığına göre (verdiğin linke baktım) gerçekten yararlı mı diyorsun.
   
 6. Suatreis

  Suatreis

  Mesajlar:
  267
  e sonrası 10 dakka bişey yoktu yem değiştirdim 5 dakka daha geçti yine değiştirdim ama ısrarla aynı yere atmaya gayret ettim. son atıştan 2 dakka sonra olan oldu. aşağı yukarı 2 saat içinde 14 parça aldım ancak 6 sını küçük diye geri saldım dikkat çeken yanı aynı yerde sürekli bulunuyorum gel gelelim hiç böyle bir duruma rastlamadım hem baboş olucak hemde 4-5 taneden fazla olucak.hemde bu sürede Dediğim gibi Mahir amca acaba iş gördü mü . e haliyle denemeye devam tabiki.
  not: şu dönemde bu mevkiide kıyıda mırımır çok zor. Sen niye attın derseniz kalkan için ordaydım ama şu ışık meselesine taktım.
  sevgiler
   
 7. REİS

  REİS Mahir Ersin

  Yaş:
  79
  Mesajlar:
  2.389
  Şehir:
  İstanbul
  Favori Kamış:
  Olta
  En İyi Avı:
  Torikler-Kofanalar
  Benim sorularım bitmez.
  -Silivri'den atmıştın değil mi?
  -Mırmır daha kıyıya gelmedi mi, ne zaman gelir?
  -Kıyıda kalkan var mı? Hiç tutanı gördün ya da duydun mu?
  - Balıkçıların ağlarında birşey çıkıyor mu bakıyor musun?
  ...
  Evet, ışık balıkların dikkatini çekebilir, denemeye devam.
  Sardalya (bir adı da ateş balığıdır.) ışığa gelir ve eskiden boğazda da bazı teknelerde ateş yakılır, sardalya toplanır, diğer tekneler ağ atardı.
  Tirsi de ışığa çok gelir.
  Tirsiye ağ çevirdikleri zaman ağın dışına çıkıp ışık yakarlar, ağın içindeki balık,ışığa doğru giderken ağa takılır.
  Senin ışığa gelen balık da yemi görünce,
  -AAA iyi ki geldim, bak burda mama varmış, şunu ham yapayım bari. demiş olabilir.:)
   
 8. Suatreis

  Suatreis

  Mesajlar:
  267
  doğru abi, silivri erseven civarında dere ağzına yakın yerde ama 60-70mt açığında su derinliği 1 m geçmez. Mırmırın yaklaşmasına daha 1 ay kadar var. Balıkçı ağlarını görmedim o civarda kullanan yok desem yeridir. Ağustosta başlarlar. Kalkanı bizzat ben tutuyorum bazen sabahlamak icab ediyor tek tük olsada nisan-ekim arasında sürekli var. geçen dönemlerde aşırı parekete,dip ağcılığı ve minicik olanlarının bile ekonomik değerinin olması iyice seyrekleştirdi. Senden başka tutan varmı diye sorarsanız üç tane sizden sizden iyi olmasın eli öpülesi büyüğüm var onlardan başka kıyıdan oltayla yakalayan görmedim (dur abi yalanım olmasın bide benim hanım tuttu olta bi tarafa kendi bitarafa geçen yaz.) Kalkan konusunda üzerimde emekleri büyüktür. sevgiler, saygılar abi.
   
 9. Rey de pascador

  Rey de pascador Yüksel Ömer Aksoy

  Yaş:
  44
  Mesajlar:
  84
  Şehir:
  İstanbul/zonguldak/akcay
  Favori Kamış:
  olta-zıpkın
  ısıklı dip oltası tekniğinde benim uyguladığım yöntem sualtı fenerini teknenin alt bodoslamasına bağlayıp suya sarkıtmaktır. cok derin olmayan (25-30) kulaca kadar işe yarıyor.:rolleyes:
   
 10. can

  can

  Mesajlar:
  116
  Şehir:
  Antalya
  Reis amca evet ışıklı flaşörün faydasını fazla fazla alıyorum ancak linkteki flaşör lambaların fiyatı oldukça pahalı ama 1000 mt derine kadar etkili ve basınçtan patlamıyor.bildiğiniz üzere güneşin en parlak saatinde bile yüz mt den aşagısı zifiri karanlıktır ve o durumlarda yırtıcı ve büyük balıklar için ışık avdır,
  bunun yanında ekstra malzeme olarak iğnelerin dibine fosforlu boncuk kullanıyorum olur da insallah birlikte av yapma imkanı bulursak yöntemlerimi size seve seve göstermek isterim
  selamlar
   
 11. REİS

  REİS Mahir Ersin

  Yaş:
  79
  Mesajlar:
  2.389
  Şehir:
  İstanbul
  Favori Kamış:
  Olta
  En İyi Avı:
  Torikler-Kofanalar
  İnşallah Can

  Teşekkür ederim.
  Işık devamlı mı yoksa flaşör dediğine göre, yanıp sönüyor mu?
   
 12. Yakamoz

  Yakamoz MUSTAFA

  Mesajlar:
  880
  Şehir:
  İSTANBUL==TRABZON
  Favori Kamış:
  LINEAEFFE OYSTER CAST KAMIŞ 3.90
  Favori Makine:
  OKUMA TRAVERTINE TR55 MAKİNE
  En İyi Avı:
  DOSTLARIM
  Bu ışık kullanımı ile ilgili bir sitede yazı okumuştum ve resimler vardı sanırım kullananların anlattığına göre bu ışık olayı işe yarıyormuş bununla ilgili resimleri sizlerle paylaşayım dedim buyrun


  [​IMG]

  [​IMG]
   
 13. can

  can

  Mesajlar:
  116
  Şehir:
  Antalya
  flaşör 3-4 saniyede bir güçlü bir ışık saçıyor ve gövedenin tamamı fosforlu olduğundan kendisi de 20 vatlık bir lamba gibi yanıyor .Tahmin ediyorum 40-50 metre etraftaki balıkları topluyor.Verdiğim linkteki sayfayı incelerseniz ne şekilde kullanıldığını da görme şansınız olur.
  Selamlar
   
 14. sinansarma

  sinansarma

  Mesajlar:
  147
  Şehir:
  mersin
  Favori Kamış:
  olta
  En İyi Avı:
  7 kg Halili+2850 gr kofana
  anlattığın yöntem güzel.Birde fotoğrafını yayınlasan daha iyi olacak(cep telefonuyla bile ceksen olur)
   
 15. can

  can

  Mesajlar:
  116
  Şehir:
  Antalya
  merhaba sinansarma,
  verdiğim linkteki adrese tıklayıp girersen site içerisindeki resimler sana mutlaka ipucu verecektir.İşyerinde olduğumdan resim çekme imkanım yok şu anda.
  Selamlar
   
 16. balıkadam

  balıkadam ibrahim

  Mesajlar:
  72
  Şehir:
  ısparta
  Favori Kamış:
  olta ve zıpkın
  En İyi Avı:
  1 kiloluk aynalı sazan ve 1 kg 900 gr lık alabalık
  ben bu olayı şamandıraların üstüne taktığımız fosforda düşündüm ama gece avına uzun zamandır gidemediğimiz için fırsatım olmadı acaba işe yararmı
   
 17. Yakamoz

  Yakamoz MUSTAFA

  Mesajlar:
  880
  Şehir:
  İSTANBUL==TRABZON
  Favori Kamış:
  LINEAEFFE OYSTER CAST KAMIŞ 3.90
  Favori Makine:
  OKUMA TRAVERTINE TR55 MAKİNE
  En İyi Avı:
  DOSTLARIM
  Şamandıranın üstüne takılan fosforu denemek lazım yani ağırlık olarak kullandığımız fosfora takılabilir kimbilir belki iş yapar
   
 18. Yalnızlar_Rıhtımı

  Yalnızlar_Rıhtımı

  Mesajlar:
  16
  Şehir:
  Adana
  Favori Kamış:
  Olta,Ağ
  En İyi Avı:
  Sapan,83 Kg
  bende denedim

  bir ara bende denemiştim kafanazon üst kapağını deldim ve içinden kabloyu geçirim dışını silikonla iyice kapattım ve diğer tarafa lambayı bağlayım kapağı kapattım lamba kavanozun içinde kaldı ve kapağıkapattıkdan sonra silikonla bir daha yapıştırdım ve batması içinde biraz ağırlık bağladım ve suyun dibine bıraktım ve yukarıda 6 vlt luk ufak aküye bağladım dipte yanmaya basladı 2,3 tane çupradan baska hiçbişey yoktu vallaha abiler şimdi teknenin kürek takma yerine bir demir yaptırdım lüks lambayı asacağım çekilde şeyler var bantlı jilatinler yüzüme ışık vurak tarafa yapıştırdım gözümü almasın die ışık suya vuruyor ver balık harbiden geliyor saygılar
   
 19. AKS

  AKS

  Mesajlar:
  72
  slm...her ne kadar deniz avcılığıyla uğraşmasamda tekneyle avlanan arkadaşlarımdan duyduğum ve sizinde bu forma yazdığınız lüks lamba kullanımının amacı yakamozu kırmaktır yani misanın su icinde oluşturduğu parıltıyı yok etmektir...umarım doğru hatırlıyorumdur ve yanlış bir bilgi vermemişimdir....
   
 20. diyafram

  diyafram Selçuk ÖZŞENER

  Mesajlar:
  503
  Şehir:
  İstanbul
  Favori Kamış:
  Lineaeffe s-curve surf kamış 4.50
  Favori Makine:
  OKUMA POWER LINER PL 865 MAKİNE
  En İyi Avı:
  Mırmır 2.2 kg
  Bütün arkadaşlar ve büyük ustalar kollarınızı sıvayın lütfen.
  Forum içinde dağılmış olan bilgilerinizi balık türleri konularının altına toplayalım lütfen. Konu başlığındaki tür hakkında kısa öz bilgiyi balıkçı ve melih reis vermişler zaten. Konunun devamını bizler doldurmalı ve güzelleştirmeliyiz. Herkesin el atması lazım. Çok güzel bir arşiv olacaktır.
  Neler yazılabilir: Knu başlığındaki balık türü hakkında herşey, ama herşey. Avlanabilecek yerleri, avlanma takımı, avlanma incelikleri, ustaların engin tecrübeleri (bu balık hakkında), vs.. vs.. gerekirse diğer konularda görüp çok beğendiğiniz bu tür hakkındaki yazıyıda alıntı yapabilirsiniz. Buna izin verileceğini sanıyorum. Önemli olan Balık türleri konu içeriğini (tür adedi değil) genişletmek. Forumda Mezgit hakkında aranılan her türlü bilgi MEZGİT konusunda olursa çok güzel bir forum olur. İlerledikçe sizler sayesinde çok güzel bir arşivimiz olacaktır.

  Özellikle Sadece Konu başlığındaki Balık Türü İçin Yazı Yazmamız Çok Önemli. Yazacağımız Yazının Faydalı Olmasınada Özen Gösterelim. Gereksiz Özel Sohbetlerden Kaçınalım.
  Bunu yazmamdaki amaç sitemizin daha güzel olmasıdır.
  Şimdiden bütün duyarlı forum dostlarına teşekkür ediyorum.