Dip takımda kurşun yerine jig yem kullanımı

Konu, 'Kurşunlar' kısmında tufanturgan tarafından paylaşıldı.

1. tufanturgan

tufanturgan Tufan

Öncelikle herkese iyi akşamlar dilerim.

Tekneden yaptığımız dip avlarında kurşun yerine alternatif olarak 100 gr'lık jig suniyem kullanmak istiyorum.

Aklıma takılan yemli klasik dip takımda,jig balığın kurşuna alternatif olarak kullanıldığını varsayarsak av verimine ne tarz bir avantajı/dezavantajı (dipteki jig balığın merak uyandırıp balık çekmesi/balıkların korkup kaçması) olur?

Forumda yaptığım arama sonucu,ilgili bir başlık bulamadım.İllaki herkesin aklına gelmiştir.Acaba deneyen var mı?Sizce gereksiz mi?

Değerli forum üyelerinden fikir almak isterim.Şimdiden teşekkürler.

Saygılarımla.

2. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Uskumru çaparisinin altına böyle bir jig vs takılır. çokta faydası görülür.

Ama kolyoz gelirse, su derinse vs. ağır kurşun gerekir, kiloluk olandan.

Kısaca, takımın etkinliğini azaltmayacaksa iyi olur.

3. cyhnckr

cyhnckr Ceyhun

Favori Kamış:
    Shimano Ultegra, Major Craft Solpara 275 50gr, Italcanna Jigging
    Favori Makine:
    Penn Affinity, Daiwa Emblem Pro 6000A, FinNor Marquesa 40II,Daiwa Exceler 4000HA,Daiwa Saltist 4500
    En İyi Avı:
    43cm palamut , 50cm Lüfer , 7,5kg Sarıkuyruk
  4. zeppelin

zeppelin Bülent

Dün Akbük Kazıklı'da denedim. 50 gr'lık jig, üstünde 3 iğneli takım, onun üstünde de küçük kalamar zokası vardı. 2, 3 tane karagöz, 1 tane de kalamar oltamı ziyaret etti. Ama yanımdaki arkadaş, klasik 3'lü sistemle benden fazla karagöz aldı.

5. tufanturgan

tufanturgan Tufan

Bilgiler icin tesekkur ederim.Sayet ki akinti yok ise 100 gr`lik kursun yeterli oluyordu.En kisa zamanda deneyip deneyimlerimi paylasirim.

6. befalcon

befalcon Sinan

Favori Kamış:
    Okuma V-System 2.70 10-40
    Favori Makine:
    Daiwa Megaforce 2500
    En İyi Avı:
    Dağ Alası 26 cm.,, Torik 3 kg
    Kıyıdan takılmalar olabilir de tekne de kesinlikle iş görür.

7. Balikci34

Balikci34 selim

Favori Kamış:
    Sportex,Shimano
    Favori Makine:
    Shimano,Daiwa,Dam,Abu
    En İyi Avı:
    Turna
    Dip takimi demissin,sayet Jig dibe oturacaksa(kursun gibi) bir faydasi olacagini zanetmiyorum ama capari gibi at cek yapmak istiyorsan,faydasi mutlaka olacaktir cünkü bu agir Jig haliyle takimin en son noktasina takilir,onun önünede Jigden daha ufak olan yemler,böyle olunca sanki bir sürüyü balik kovaliyormus gibi durur ve böylece hem ilgi ceker hemde diger yirticilarin kiskanmasina sebeb olur...

8. nicholai hel

nicholai hel Aykut

Bunlara katılıyorum. Dipte hareketsiz duran jigin normal kurşundan farkı olmaz. Ama olur da ilk indirdiğin anda ya da toplamak için takımı kaldırdığın anda şansına orada bir sinarit, fangri, lagos gibi bir balık varsa atlayabilir. Takım dibe giderken ya da çekerken de yine şansa akya sarıkuyruk gibi birşeyler varsa atlayabilir. Ama en uygun kullanımı çaparide, takımın sürekli aksiyon içinde olacağı şartlarda verim sağlayacaktır.

Bir de takım seçimi önemli olacaktır. Kurşun yerine en altta jig kullandın, takım dibe giderken de geldi diyelim 10 kgluk bir akya bindi jige...
    Nasıl çekeceksin?
    Yani takımın buna uygun olmalı. Kullandığın ana misina/ip, beden olarak kullandığın misina, makinan, kamışın hepsi bu sürprize hazır olmalı. Kösteklerin kalınlığı önemli değil ama onların da bedenle bağlantısındaki düğümün kalitesi, sağlamlığı önemli vs vs...
    Yani avcı bir dip takımı yapayım desen jige gelen balık büyük ihtimal jigini alır götürür, yok onu kaçırmayayım diyorsan da dip takımının avcılığını düşürürsün.

İtinayla hazırlanmış, kaliteli malzemeler kullanılmış bir çapari takımında kullanılabilir. Zaten sezonu açtığım zaman yapılacak takımlar listemde yerini almış, notlarımın arasında beklemektedir kendisi. :rolleyes:

9. tufanturgan

tufanturgan Tufan

Aykut Bey, öncelikle ilginiz icin tesekkür ederim.

Ege`de tekneden yaptigimiz dip avlarda hedef baligimiz genellikle bellidir.Bir ihtimal bu jig, trofe bir baligi cezbederse jig`e güle güle demeyi kesinlikle istemem.Bu dusuk ihtimal yuzunden takiminizi guclendirip hedef baliginizdan olmayin diyorsunuz.

Degerli bilgileriniz icin tesekkür ederim.

10. orhan kucukbicmen

orhan kucukbicmen Orhan Kucukbicmen

Favori Kamış:
    El ile balık avlarım, bu şekilde avlandığım için çok mutluyum.
    Favori Makine:
    penn
    En İyi Avı:
    32 kilo Akdeniz kılıcı.
    Tufan kardeşim bu çok güzel fikrini tebrik ederim bence de olur, yemli mercan avlarında zaten belirli bir ağırlık kullanıyoruz, çapari takımımızda aynı, bence eğer orada büyük balık varsa mutlaka rastgelecektir ben bundan sonra kurşun yerine jig kullanacağım bakarsın sinaritleride alırım.:) :) :)
    İşte bu güzel balıkçı sitesinin güzelliği bu, ne kadar bilirsen bil bilmediklerin bildiklerinden daha fazladır felsefesi ile her gün yeni bir şeyler öğreniyoruz, sevgiler hoşça kal.:) :) :)

11. tufanturgan

tufanturgan Tufan

Degerli Orhan Abi,

Acmis oldugum konuya tarafinizdan yorum almak beni cok mutlu etti,tesekkur ederim.Ocak ayinda Izmir`e tasindigim zaman yapacagim ilk is bu fikri denemek olacak insallah.

Raporlarinizi zevkle takip ediyorum.Jig`e yakalanan sinaritinizi bekliyor olacagim :)

Iyi aksamlar dilerim,
    Saygilarimla.

12. srdratc

srdratc serdar atcı

Favori Makine:
    salina II 16000
    En İyi Avı:
    mercan
    jig

arkadaşlar fishing tv italian da izledim jig takımı ve de daha küçük iğneler kullanılarak yemli takım kullanmışlar. tam olarak çözemedim ama iğneleri 4 adet fakat bizim köstekler gibi değil jig takımının üst bölgesinde 2 alt bölgesinde 2 iğneli takım çok ilginç. bulabilirseniz izlemenizi öneririm. aklımda muhakkak denemem lazım

13. srdratc

srdratc serdar atcı

Favori Makine:
    salina II 16000
    En İyi Avı:
    mercan
    selam arkadaşlar fishing tv italian da izledim yemli jigging takımı çok ilgimi çekti arkadaşımızın konusu ile bağlantısı çok fazlasıyla örtüşmüş. izlediğim jig takımının üst tarafına 2 alt tarafına 2 iğne fakat küçük ebatta takılmış en önemlisi jig zokalarına yem takarak hem jig yapıyorlar hem de yemli avlanıyorlar.