dipten yemleme hortumu

Konu, 'Yemler ve Yemleme' kısmında mufi tarafından paylaşıldı.

1. mufi

mufi Muvaffak İŞMEN

Favori Kamış:
    kıyı balıkçılıgı standart malzeme oltakamışı ve makine
    Favori Makine:
    Daiwa GS 9
    En İyi Avı:
    her av iyidir yeterki usule uygun olsun
    Arkadaşlar bizim buralarda yemlemede (özellikle gümüldür civarı azmaklarında) kefal ve için un 1,inci yöntem.hatta sazanıda çekiyor
    akan az da olsa suda hareket oldugu için hiç bir zaman unu tam anlamı ile oltayı attıgınız noktada dipte bulunduramıyorsunuz/indiremiyorsunuz sert top lar yapıp atıcaksınız ki oda balıgın işine gelmiyor suyun içinde bulutumsu görüntü yaratmak lazım... hayvanın sevdiği ve ilgisini çeken olay suyun homojen ortamında beyaz un /beyaz rekli bulutumsu görüntü verecek. ozaman balık o noktaya dikkatini çektiği için geliyor.
    millet unu sulandırıp dereye döktüğünde akıntı ve rüzgar ile dibe inmeden dagılıyor çok azı dibe iniyor.

bende bu günlerde bir aparat düşündüm malzemeyi toparlayıp dedim.
    1,etapta bileşik kaplar prensibinden hareket ile ekte krokiyi gördügünüz sistemde kıyıdan(sabitlrnmiş) hortumun ucundaki huniye sulu un döküldüğünde dogal bir akış ile yavaş/yavaş su içinden kabarcıklar ve bulut yaparak çıkması gerekiyor.vede bu balıgı bir noktada toplamaya yarar sanıyorum.
    ancak bu işi hızlı yapmak istersek büyükçe bir şırıngaya unlu/suyu çekip hortumun içine basınç ile verebiliriz. ama bence tabi hareket ile yavaşça beyaz kabarcıklar halinde dipteki ucdan çıkması daha iyi gibi..
    dün Gümüldüre gittim denedim hortum boyu 5 m. idi takribi 50/60 derece eğimle suya girdi. su dışında kalan kısmı1 m.den az dı ve topraga sapladıgım çubuğa sabitlediğim horumun ucundan döktügüm ayran kıvamındanki un+su karışımı gayet seri şekilde indi ve suyun dibinden çıktı.basınca gerek kalmıyor..
    yani sistem gayet saglıklı çalışıyor. yanlız ek bir bilgi vereyim hortum ilk anda hava dolu oldugunda batmadıgı için vede suya atar atmaz. anında batırmak için uç kısmına 100 gr ve yukarıya dogru her 50 cm de bir 20 gr kurşunlar monte ettim. (şemadaki taş işe yaramadı)şimdi gayet iyi oldu.hemen hortum dibe iniyor .
    bu arada 3 adet te kefal tuttum.. su bulanık oldugundan maalesef avcılık kesat gitti.dah iyi olabilirdi. gün içinde değişen rüzgar yünü önce yılsız/poyraz iken sonre lodos döndü derke akşama kadar 2 kez daha yön değiştirdi..
    kısacası istikrar yoktu

Son düzenleme: 30 Mart 2007
  2. Muvaffak abicim paylaşım için teşekkürler.. önce bir patent alsaydın..:)

3. DrHG

DrHG

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Sinarit, 9 kg
    Mucit ve hınzır gördüm canım sizi....:D :D

4. İşe yarar gibi görünüyor, denemekte fayda var. Beni düşündüren hortumun içindeki suyun basıncı. Gölet ve barajlar için düşünecek olursak, yemleme yapılacak yer karadan yaklaşık 20-25 mt ilerisi. Hadi 20-25 mt hortumu suya bu sistemle bıraktık. İçine sulu unu ilave ettik. Bu karışımı hortumun diğer ucuna ulaştırabilmek için suyun basıncı nedeniyle insan nefesi yetmez gibi geliyor bana, bir pompa kullanabiliriz belki. Ama daha yakın mesafeler için bu sorun yaşanmayacaktır.

Hortum için en uygun olanı akvaryumlar için kullanılan hava hortumu olabilir. İnce olması nedeniyle daha kolay sonuç verecektir.

Böyle bir sistemi ben alabalık için düşünmüştüm bir zamanlar. Alabalık oksijeni sever. Hortum ve hava motoru ile suya hava basmayı düşünmüştüm ama sadece düşüncede kaldı benimkisi... :)

5. Eczacı

Eczacı

Favori Kamış:
    olta
    Güzel bir fikir aslında bende Bülent abi gibi düşünüyorum patentini al abi bunun:D

6. covanny

covanny Fatih

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    1 kg turna
    güzel düşünce işe yarar gibi görünüyor

7. burman

burman BURAK YILDIRIM

Favori Kamış:
    Cormoran Bullfighter 10-30gr &Yozuri crystal minow C5.Quantum 3-8gr extralite
    En İyi Avı:
    En iyi avım ,en iyi avımdan daha büyük olacak.
  8. mufi

mufi Muvaffak İŞMEN

Favori Kamış:
    kıyı balıkçılıgı standart malzeme oltakamışı ve makine
    Favori Makine:
    Daiwa GS 9
    En İyi Avı:
    her av iyidir yeterki usule uygun olsun
    Arkadaşlar konuya ortak oldugunuz için teşekkürler.
    sırası ile sizlere katılmak isterim
    1-sevgili Dr.Hakan kardeşim(Mucit ve hınzır gördüm canım sizi..)
    ((malum tiyatrocunun laflarına bende hastayım)):D :D

2-patenti boşverin arkadaşalar . eger patent meraklısı olsaydık bu ortamlarda olmazdık..önemli olan muhabbet.
    3-Ersin kardeşimizin ifadesinde 20/25 m den bahsediyor. lakin o mesafeye kıyıdan hortumu fırlatmak imkansız.yok eger diklemesine inen yar/baraş kıyısı da olabilir..valla nedesem yalan olur denemek lazım sanırım sıvı aşagıya iner de belki çok daha yavaş iner.5 metrelik bu uygulamada 2 bardak kadar sıvı max.5 sn de indi....
    velhasılı denemek lazım. a
    4-Burak kardeşimizin verdiği bilgideki torbayı daha öncede duymuştum.aslında 10 tanesi2/3ytl gibi fazlada pahalı sayılmaz tabii o da olur.

buradaki olay birazda emekli bir insanın evinde merkı olan Balıkçılık konusunda çalışması..araştırması..

9. ufukkula

ufukkula ufuk

En İyi Avı:
    Henüz yakalamamış olduğum
    valla balık, insanı bilimsel gelişmelere de sürüklüyor,işte kanıtı!! hocam ellerine sağlık,aklımızda olsun.

10. poseidon911

poseidon911 Umit

Favori Kamış:
    Daiwa r'nessa RN 802 MHFSAF --- Shimano AX27MH --- Shimano beastmaster AX240MH
    Favori Makine:
    Abu Garcia Cardinal
    En İyi Avı:
    levrek 7.00gr
    Cok orjinal bir fikir

11. j.cousteau

j.cousteau

Favori Kamış:
    zipkin & olta
    En İyi Avı:
    500g > sarpa
    fıkır super cok sessız bı sekılde balıkları urkutmeden yemleme yapmak mumkun, bn bı zamanlar naylon torba içine bu suru yem balık toprak koyup tasla ezdıkten sora içene tası koyup torba da bıkac delık acık denıze fırlatıyodum, ama olmuo cunku o naylon torba guzelım denıze ait deil cok bencılce bı yontem artık soyle yapıyorum torbaya bırde ip baglıyorum av bıtınce torbayıda cekıp cope atıyorum.