DÖKME LÜFER

Konu, 'Tebliğler' kısmında denizbilimci tarafından paylaşıldı.

1. adalı balıkçı

adalı balıkçı Berkan

Favori Kamış:
    Lineaeffe Surf Mill 4.20 & Spirit Surf 3.90 - ProCatch Carbospin Pro 2.70
    Favori Makine:
    Okuma Avenger Av 65b
    En İyi Avı:
    Her yeni gün daha iyisi için bir fırsattır..
    Dün akşam seminerden sonra Beylerbeyi iskele restoranda iş yemeğine gittik.. mevsim balıklarından tabak hazırlayacağız dediler bekledik tabak geldi.. tabaktaki balıklar; 3 adet kraça, 3 adet minik tekir, 2 adet yaklaşık 16-17 cm boyunda bebe çinekop.. Yorumsuz !!

2. balikoltasi

balikoltasi Birol

Güzel iş valla.:(

3. denizbilimci

denizbilimci Hasan

Favori Kamış:
    Lineaeffe Extreme 4.40 ve Balzer Diabolo V, Cormoran Bullfighter 3.00 Spin
    Favori Makine:
    Shimano Titanos 5500 XSA ve Alivio 4000RB
    En İyi Avı:
    2,5 kg Torik
    Kamuran Bey, çok haklısınız, burada yazmakla iş bitmemeli. Herkes beyaz masaya, bakanlığa veya diğer mercilere birer mail gönderse belki denetim sıkılaştırılır.

4. NedimBugrul

NedimBugrul nedim

Favori Kamış:
    Albastar
    Favori Makine:
    70 lik Sheaskpere
    En İyi Avı:
    1.5 kg lık karagöz
    DENETİMLER SIKLAŞTIRILSIN...

5. barracuda53

barracuda53 oguz

Favori Kamış:
    lıneaeffe ferrari power
    Favori Makine:
    daiwa opus bull
    En İyi Avı:
    yayın 4.250 gr
    BUNLAR DA İNSANLIK OLSA ZATEN YAPMAZLAR SIFAT YOK O Ş........ SİZ LERDE AH İŞTE DENETLEME YOK ADAM GİBİ OKKALI BİR CEZA YAZARSAN BELKİ

6. denizbilimci

denizbilimci Hasan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    2,5 kg Torik
    ilglili resmi kuruluşlara, gazetelere ve Bimer'e mail gönderdim. Balık denizde kum gibi ya dökün bakalım yaprakları.

7. Karatash

Karatash Hüseyin

Favori Kamış:
    Albastar poseidon 4.20
    Favori Makine:
    Ryobi Ecusima 8000
    Şablon bir yazı hazırlanıp, gönderilecek mercilerin de mail adreslerini yazıp tek tek atsak olmaz mı.

8. Vedat Abayoğlu

Vedat Abayoğlu Vedat Abayoglu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Siz Mısır kardeşleri çok sene evvelsinden tanır ve severim.

Duyarlılığınızı,avcılığınızı bilir ve takdir ederim.

Kardeşin dediklerinde nekadarda haklı.

Biz buyuz Hüseyin.

Bunun eğitimle falan ilgisi yok.

Bu topraktan bu tip adam yetişiyor.

Durum maalesef kanla,özle,yani genetik yapıyla ilgidir.

Basarsın çok ağır cezayı ancak öyle yola gelinir.

En büyük örnek ise Almanyada falan yaşayan gurbetcilerin,orada süt dökmüş kedi misali kaidelere uyarken,yurda döndüklerindesanki kafesinden çıkmış arslan misali kaide,kural tanımaz hale hemencecik bürünüvermeleriidir.

Ama ümidinizi kaybetmeyiniz.

Bilmektesinizki dört denize sahip hangi ülke vardırki dünyada.Bu kadar çeşit balığın göçmesine sahip kimin iç denizi ve boğazları vardır.

Olayın özeti şu.Karadenizdeki komşularımız geniş sürülere,üreme kabiliyetine sahip,işte lüfer,istavrit,hamsi,levrek gibi ekenomik değeri yüksek balıkların,türlerini sürdürebilme,üreyebilme çabalarını desteklemekte,Tuna nehrinin temizlenmesini sağlayıp Karadenizi adetaplanktonu bol birkuluçkahane haline getirme çabalarını sürdürmekte,garibim balıklarda içgüdüleri ve kışı geçirme çabalarıyla dar boğaz ve küçük Marmara denize girmekte ve bizlerde onları her türlü aletle,oltacılarda dahil,adeta insan nesline zararlı bir mahlukatı temizleme gayretine benzer yöntemlerle katletmektedyiz.

Unutmayınızki oltacıları tuttukları balık miktarıda asla küçümsenmeyecek rakamlara erişmektedir.

Şöyle bir düşünün.Verimi bol bir günde sırf İstanbul sularında onbini belki bulur oltacı olta sallamaktadır.

Hepsi sadece tek bir balık tutsa dahi, bir anda bin lerce balık yakalanmaktadır.

Bu gayet önemli bir rakamdır.

Birde şunu unutmayınız.Öcalanın tutuklu olduğu İmralı Cezaevi etrafıçok geniş bir yasak sahadır.

Boğazları geçen,yada artık Marmarayı sabit mekan tutan balık sürüleri burada üremekte,çoğalmakta kimisi göçmekte kimiside kışlamaktadır.

Bu balık popülasyonunamüspet tesir eden bir duurumdur.

24 metre sınırı,herşeye rağmen boy limiti konulması ise umarımki müspet neticeler vermiştir bir miktar.

Birde aklınızdan çıkarmayınız.Lüfer yamyam bir balıktır.Geçtiği yerlerin arkasını adeta çöle çeviren bir beslenme ve hatta fazlasını öldürme güdüsüne sahip bir balıktır.

Dolayısıyla,avı tamamen kontrol altına alınabildiğinde nerdeyse diğer tüm balık cins ve sürülerini tahrip eder niteliğe büürünüverirler.

Bu iş böyle devam edecektir sevgili Hüseyin.

Komşularımız üretecek bizde bu balıkları her sene ama çok ama az tutabileceğiz hatta çocuklarınız ve hatta torunlarınız dahi tutabileceklerdir.

Sevgimle kal

9. dragonX

dragonX selcuk

Tarım Bakanlığı ihbarları sallayabiliyor, ben gecen mesela kadıköy için ihbar yaptım , takip numarasından bakıyorum hala değerlendirme aşamasında görünüyor, değerlendirdikleri gün ihbar ettiğim balıklar kalmamışsa ne olcak ? ihbar dediğin şeyin üzerine anında gidilmesi lazım ki değeri kalsın.

Ben de bakanlığı sıkıştırmak için bilgi edinme kanunu başvuru hakkımı kullanmaya karar verdim. Buna yasa gereiği mutlaka cevap vermek zorundalar, Bakanlığın bilgi edinme başvuru şekli form doldur email gönder şeklinde ve dolayısı ile başvuru kayıt numarası vermediğinden ,-sümen altı edilmesin diye , Bimer üzerinden başvuru yaptım, aşağıda başvuru metnini bulabilirsiniz.

Aşağıdaki Konu Hakkında Bilgi Edinme Kanunu çerçevesinde bilgi edinmek istiyorum.

Saygılarımla,

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı İstanbul İl Müdürlüğü Kontrol Müdürlüğü Ekiplerince

2012-2013 Balık sezonunda İstanbul İli sınırları içinde ki belli başlı balık pazarlarının olduğu Beşiktaş, Kadıköy, Bostancı, Karaköy, Üsküdar, Eminönü, Kartal vb. gibi yerlere yasal limitler içinde balık satılıp satılmadığına dair hangi sıklıkta rutin kontrol yapılmaktadır.

-Bu rutin kontroller sonucu kaç adet yasal limitlere uygun olmayan Lüfer Balığı işlemi yapılmıştır.Bunun sonucunda ne kadar balığa el konulmuştur ?

-Gene aynı tarih sürecinde ihbarların değerlendirilmesi sonucu kaç adet yasal limitlere uygun olmayan Lüfer Balığı işlemi yapılmıştır. Bunun sonucunda ne kadar balığa el konulmuştur ?

10. denizbilimci

denizbilimci Hasan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    2,5 kg Torik
    Çok teşekkür ederim Selçuk Bey, forumdan 200 kişi sizin sorduğunuz soruları bilgi edinme konunu çerçevesinde ilgili kurumlara gönderse eminim son derece etkili olur.

11. cousteau

cousteau Hüseyin MISIR

Favori Kamış:
    Yabomax SURF 4.20
    Favori Makine:
    Shimano ActiveSURF 採用
    En İyi Avı:
    Torik, 2.5 kg.
    Teşekkür ederim Vedat abi, güzel düşüncelerini yürekten paylaşıyorum.

12. dragonX

dragonX selcuk

Bakanlık tam komedi yapıyor...

Alo174'e ihbar ettikden 6 gün sonra zahmet edip gitmişler ve tebliğe aykırı balık bulamadık diye cevap yazmışlar....

Kaç gün sonra gidince bulamazsınız tabi....

Gülermisin, Ağlarmısın....Türkiye bura...:)

Bir dahakine resim de çekmek farz oldu...

13. denizbilimci

denizbilimci Hasan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    2,5 kg Torik
    Allaha şükür çabalarımız sonuç verdi, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'na bağlı ekipler, Kumkapı Balık Hali'nde genel denetim gerçekleştirdi. Avlanması yasak olan 20 santimetreden küçük yüzlerce kasa lüfer balığına el koyan denetçiler sahiplerine cezai işlem uyguladı.

14. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Dökme lüfere ben de takıldım ama mutlaka bir ad koymak gerekiyordu.

Geçen yıl 20 cm yasağı çıkınca balıkhane satış listesinden çinekopu çıkardılar.
    Çıkardılar da ne oldu, çinekop tutulmadı, satılmadı mı, sadece adı yok oldu, oradan fiyat öğrenenler de karanlığa gömüldü.
    Aslında çinekop, sarıkanat, kofana gibi isimler bir kültür zenginliğidir, her balıkta da bu kadar boy farkı görülmez, bu alışılmış isimleri yok edip hepsine lüfer demek çok yanıltıcı olur.
    Kanaatimce yapılması gereken, mesela 20-23 cm balıklara çinekop, 23-26 cm. balıklara sarıkanat 250 gram olana porsiyonluk lüfer, daha büyüklerine de 500-600 grama kadar lüfer, sonrasına kofana demek uygun olur.

Balıkçıdan balık alacaksın, sarıkanat 35 lira demiş, nasıl anlayacaksın bu balık halde kaça satılmış, mümkün değil.
    Her balığın yine ismiyle ama limitlere uygun boyda satılması taraftarıyım.