dolunayın balık avında etkisi

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında hüseyin solak tarafından paylaşıldı.

1. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    kaya balığı (1.5 gram) :)
    Şimdi sebeplere gelelim;

• Ay ışığı varsa yakamoz olmaz (yada çok belirsiz olur)
    • Diğer yandan yakamoz varsa hareket eden yada duran cisimlerin etrafında bir ışık topu oluşur

demiştik.

Yakamoz varsa olta yüzeyden dibe uzanan bir florosans lambaya döner... Yem yada kancanın balıklara verdiği uyarıcı misinanın yakamozu nedeniyle etkisiz kalır.

O nedenle aysız yani yakamozlu gecelerde ışık ile olta atılan yer aydınlatılır. Yani yakamoz önlenir.

Ay var ise yakamoz oluşmaz, dolayısıyle ne misina ne yem kendi özel uyarıcıları (titreşim, koku, görünme) dışında uyarı yaymaz.

Hem yemi görerek hem de koklayarak bulan balıklar bu nedenle ay olan gecelerde oltayı daha kolay bulurlar. Çünkü; Ayın varlığı hem yakamozu önleme hem de yemin görünmesini etkiler.

Maalesef sorudan çok cevap geldiğinden esas konu atlanmaktadır.

Kimse aya göre en iyi av zamanı ne zamandır diye sormuyor.

Zira ay balık avcılığını çok etkiler, doğuşu, batışı, hilal yada dolunay oluşu, doğrudan olta balıkçılığını etkilemektedir.

Ama nasıl?

2. ilkayde

ilkayde ilkay

Lise yıllarında Mersin'de teyze oğluyla balığa çıkardık çupra, sargoz, mercan, lagos, mırmır, kargur vs. Dolunay çıktığında teyze oğlu balığa çıkmazdı, balık çıkmaz derdi. Dolunay olmadığı günler gece Mezitli açıkları tekne dolu olurdu. Dolunaylı gecelerde tekne göremezdik. Bizde evin önünden iskeleden avlanırdık ama balık çıkmazdı.

Bu sene Antalya Belek'e gittik tatil için. Bir hafta boyunca gece dolunay vardı. ilk gece 1 tane çipura tuttum başka tık yok. Dalyan ağzında gece çipuraların, kefallerin kol gezdiği bir yerde oltayı tepelerine attım dönüp bakmadılar bile. Dolunay sebebiyle herhalde.

3. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    Gök yüzünde dolunay kaç gün kalıyor?
    Cumartesi yokken Pazar dolun ay oluyor mu?
    Bir hafta boyunca dolunay olabiliyor mu?

Sahi dolunay nedir?

Algılamalar arasında bir uyumsuzluk var gibi.

-*-​

4. ahmetcem

ahmetcem Cem

Favori Kamış:
    el,parmak,diş :)
    En İyi Avı:
    Ben ne yakalamıştım ya ?
    Eğer ay varsa balık kancayı oltayı görür ( lüfer avı için ) Eğer yakamoz varsa lüfer alamassın ama oraya ışık vurarak yakamozu dağıtırsan şansın artar . Yakamoz olan suda taş balıkları daha iyi sonuç verir bu sene araştımacı bir kaç abiden dinlemiş ve görmüştüm saygılar

5. ilkayde

ilkayde ilkay

Selamlar Yakup bey,
    Konuyu bende bilmiyordum ama araştırdım, bulduğum bilgiler aşağıdadır.

Ay dolunay şekline birdenbire girmiyor. Dünyanın bir yerinde doğma ve batma zamanları sürekli değişiyor.Yani ay her gece 50 dakika farkla doğuyor ve batıyor. Her gün bir önceki günden 50 dakika geç doğuyor.Bunun sebebi ay dünyanın dönüşü ile aynı yönde dönüyor olmasından. Yaz günlerinde güneşin saat 8.30da battığını düşünelim. Eğer 1. gün ayın dolunay batışı güneşin battıktan sonraki alaca karanlıkta olduysa ışıktan dolayı yada ufka yaklaştığından farkedilmemiş olabilir. 2. günkü batışıda 50 dakika ileriye gideceğinden saat 21.30 a doğru ayı batarken görürsünüz. Bir önceki gün balık tutabilirken bu gün tutamayabilirsiniz(eğer dolunay tezi doğruysa).Ama 3. gün siz balıktayken batış 22.30 sularında olacağından ayı uzun bir süre görürsünüz.

Gelelim ay kaç gün dolunay olarak kalır sorusuna.
    Bu resimde ayın hangi evrede kaç gün kaldığı görülüyor. Takvim eski ama bu döngü 29.5 günde bir devam ediyor.Ben Antalya'da 26-30 ağustos tarihlerinde 5 gün kaldım dolayısıyla her gece ayı gördüm.http://stardate.org/nightsky/moon/index.php?month=8&year=2007&css=moon.css&Submit=Go
    Buradaki linkte gördüğünüz takvimde o tarihlerde ayın dolunay olduğu görülüyor.

Balıkların aydan etkilenip etkilenmediğini bilmem ama insanların ruh halini etkileyebiliyor, gel git olaylarına sebep oluyor. Ayrıca her yıl 12.5 cm dünyadan uzaklaşıyormuş. Bir süre sonra ay dünyanın yörüngesinden çıkıp gidebilir. Bizde kurtuluruz böylece rahat rahat balık tutarız.:D

İnşallah başınızı ağrıtmamışımdır.
    Sağlıcakla kalın.

6. silentfisher

silentfisher emre

Favori Kamış:
    lineaffe 390 spirit surf kamış
    Favori Makine:
    alba star kk 60, okuma avenger 45 lik
    En İyi Avı:
    kasna 700 gr, irice zargana,istavrit kovayla vs vs
    dün akşam dolunaya yakın bir şekli vardı ayın ve 3 tane eşkina aldım.sonuncusuda gayet tatmin ediciydi.balık vurdumu vuruyor bence.yada sürüye denk geldim sanırım..:eek:

7. geneben

geneben Aşkın

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Deniz turnası 70 cm 900 gr.

Arkadaşlar bu çipura avlanırken, benim kamera çekiş yönüme doğru tam arkamda kalan tarafta, kırmızı koca bir dolunay tepelerin ardında ortaya çıkmıştı.Daha sonraları oltalara hep yılan balıkları geldi. Daha dursak heralde bir kova yakalardık yılan balığı. Tüm yakaladığımız yılan balıklarını da geri saldık;)
    Dolunayın etkisi bulunduğumuz konuma görede değişiyor olabilir mi?

8. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    İşte budur. Çok doğru bir saptama. Baştan da sizin ilk saptamanızın doğru olduğunu biliyordum ama diğer mesajlardan, özellikle konunun temelini oluşturan mesajdan sanki dolunay bir gün çıkıp diğer gün kayboluyor gibi bir ifade ortaya çıkmış.
    Ben fırsattan istfade konu hakkındaki bilgilerimi de aktarayım.

BALIK VE AY

Aysız gecelerde ışık ile olta attığınız yeri aydınlatırsanız balık avlayabilirsiniz.
    Dolunayda ise her zaman yemli ve sahte yemli oltalarla balık avlamak mümkündür.

Ama balıklar ayın tepede olmasını pek sevmez. Bütün avcılar ortalıkta bu alaca karanlık fırsatını değerlendirmektedir.

Bu nedenle ay olan gecelerde ay batımı ve doğumu ile onun 1 saat önü ve arkası olta balıkçılığı açısından daha verimlidir.

Ay doğarken yada batarken daha tetikte beklenmeli ve bu güzel fırsat değerlendirilmelidir.

9. esk balık timi

esk balık timi

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    haftanın en iyisi
    bu yakamoz dediğiniz şeye gemlik narlıda denk geldim kıyıda gümüş balıkları yan döndüğünde sanki palamut gibi gözüküyordu,benim bildiğim dolunayda balıkların dağınık gezdiği karanlık gecelerdede tehlikeye karşı toplanıp sürü oluşturdukları.

10. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    Eşkina her türlü gece şartlarında özellikle az çırpıntılı denizde iyi av vermektedir.

Bulunduğumuz konum değil de suyun sıcaklığı ve denizdeki besleyici elementlerin bolluğu nedeniyle yakamoz bazı yerlerde ay yoksa bile oluşmayabilir.

Sizin avınızda da kuralına uygun olarak, ayın çıkış zamanı anahtar zaman olmuş.

Aynen dediğiniz gibi, planktonun yoğun olduğu yerlerde parmak kadar gümüş palamut kadar büyüklükte yeri aydınlatacak yakamoza neden olabilir.

11. Thunderbolt

Thunderbolt Nedim

Geç katıldım, Merhaba !

Üstadım benim bildiğim kadarıyla dolunay'ın ilk günü avcı balıkların saldırganlığının fena olmadığı ama diğer günlerin hiç iyi olmadığı şeklindedir.Yine dolunay'lı günlerde sabah avları daha verimlidir.Saygılar...

12. ooztekin

ooztekin Özgür

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Kefal &tesadüfen Akya....ama tartmadım..
    Hangi tarihte dolunay olur (2008 için)

Komik gelecek şimdi ama :D

Dolunay kedilerde de huzursuzluk yarattığından ve sahipleri bunu bilmek istediğinden pek çok ünlü zincir kitapevinde bulunan "Kedigiller" masa takviminde ilk dördün, dolunay, son dördün ve yeni ay olarak tüm ay dönemleri gerçekleşecek gününe göre sembollerle belirtilmiş...

Başka masa-duvar takvimlerinde olabilir incelemek lazım.
    Bu takvime bakarak hangi ay ne gün dolunay çok net görülebiliyor

Hatta bir kaçını ben söyleyeyim (masamda duruyor bakıp yazıyorum)
    Ocak ayı geçti ama 22 siydi
    Şubat ve Mart ayın 21 i
    Nisan ve Mayıs ayın 20 si
    Haziran ve Temmuz ayın 18 i
    Ağustos ta 16sı
    Eylülün 15 i
    Ekimin 14 ü
    Kasımın 13 ü
    Aralığın 12 si dolunay günleri olarak belirtilmiş..

Son düzenleme: 29 Ocak 2008
  13. Thunderbolt

Thunderbolt Nedim

Sevgili Üstadım

Özgür kardeşin Yazdığı günler doğru , benim önümdeki takvimde tek fark mayıs ayında dolunay 19 una denk geliyor.Tabi bir de bunu ay'ın kendisi ile veya değişik kaynaklardan doğrulamak gerekli.Sadece dolunay'ın ilk günü balıklar saldırganlaştığı için önemli.Çünkü dolunay'ın yüzeyinin azalmaya başladığı diğer günler diğer ay fazlarına göre en kötü günler oluyor.Balıklar geceleri aradıklarını derinlerde de ay ışığı sayesinde bulabiliyor diye düşünüyorum.Bu sadece benim teorim ama yurtdışı kaynaklarında dolunay avının kötü olduğu yıllarca araştırılmış.Sondördünde gece avları (ki 2 gün Kaldı) , Yeniayda Öğlen ve öğleden sonra avları , İlkdördünde ise günboyu (hatta geceye kadar)çok verimli oluyormuş.Saygılar...

14. ooztekin

ooztekin Özgür

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Son dördün ocak ayı için 30 u gözüküyor benim önümdeki takvimde..Ama ilk dördünleri de verebilirim isterseniz :)

15. ooztekin

ooztekin Özgür

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    İlk Dördün******Dolunay****Son Dördün***Yeniay

29 Şubat******21 Şubat****14 Şubat****7 Şubat
    29 Mart*******21 Mart*****14 Mart*****7 Mart
    28 Nisan******20 Nisan*****12 Nisan*****6 Nisan
    28 Mayıs******20 Mayıs*****12 Mayıs****5 Mayıs
    26 Haziran*****18 Haziran***10 Haziran****3 Haziran
    25 Temmuz****18 Temmuz***10 Temmuz**3 Temmuz
    23 Ağustos****16 Ağustos****8 Ağustos**1 Ağustos
    22 Eylül*******15 Eylül******7 Eylül*****29 Eylül
    21 Ekim*******14 Ekim******7 Ekim******28 Eylül
    19 Kasım******13 Kasım****6 Kasım******27 Kasım
    19 Aralık******12 Aralık*****5 Aralık*****27 Aralık

Son düzenleme: 29 Ocak 2008
  16. rabsola

rabsola rabsola

selam arkadaşlar
    buradaki ay hakkındaki bilgilerinizi okudum ve sizlere ayın balıklar uzerinde nasıl etkili olduğu konusunda biraz olsun bildiklerimi yazmak ve sizlerle paylaşmak istedim.

Ay:deniz canlıları için çok büyük anlamı vardır.Tüm balıklar geçim zamanlarını aya göre düzenler ilk ayın çıkması ile bazı balıkları çok kolay bulabilirsiniz gene ayın ilk çıktığı zaman kırmızılık evresinde atmış olduğunuz yemi balık teretdütsüz olarak yutar ve yakalanır.bu zamanda çok hızlı hareket etmeniz gerekir 10 dakikalık zaman sahipsiniz.ne yaparsanız bu zamanda gerçekleşir ve tuttuğunuz yanınıza kalır.dolun aylarda balıklar kıyı sulara gelirler profosyonel balıkçılık yapanlar bu durumları çok iyi bilirler.takımlarını da bu durumlara göre atar ve çekerler.bu yazdıklarım kaliteli balıklar için geçerlidir.mesala geçe palamutu olta yada yalancılar ile yakalayamazsınız.Ama bir mercan.tonga baş,lagos turna ve buna benzer balıkları yakalarsınız.

17. mallaca

mallaca Halil Barış Şengül

Favori Kamış:
    Makinalı kamış olta,her türlü el oltası,rapala
    En İyi Avı:
    Kiloluk mırmır,Kiloluk iskorpit
    Bende ay ışığı olan gecelerde daha iyi av yapıyorum.Özellikle mırmırda.

18. elmexicano

elmexicano ahmet can berkyürek

En İyi Avı:
    7 kg GT
    birkaç gözlem

merhabalar dostlar,

sizlere bazı gözlemlerimi ve tecrübelerimi aktarmak isterim.

ben İskenderun`da surf-fishing yapıyorum. takımlar kayalar arasında durmuş, ilk gelecek vuruşun habercisi olmayı beklerken ben de el oltası ile denemeler yaparım.

ilk olarak şunu belirtmek isterim ki gece avında dolunay tam tepede iken, deniz yeterince yüksek ise, hayatınızın en büyük avlanırını yapabilirsiniz. öncelikle bunun için çok sağlam teçhizat lazım. böyle gecelerde, genelde mayıs-haziran gecelerine denk gelir, mutlaka kıyıdan el oltası ile yakalayacağınız ufak balıkları sağlam teçhizat ile beraber büyük balık için bırakmalısınız.

böyle gecelerde 2-3 saat beklemeniz gerekebilir. ama sonuç süperdir. bazı zamanlar çelik misina bile dayanmıyor. :))

bir diğer gözlemim ise hava tamamen kapalı, zifiri karanlık iken kayalar arasında çok büyük lahozlar alabilirsiniz. 6-7 kiloluklardan bahsediyorum. canlı yemede gerek yoktur. parça sardalya iş görür. sadece bulutlu, sıcak, zifiri karanlık akşamlarda denizin yüksek olduğu anlarda bunları yakaladım.

herkese kolay gele,

Ahmet Can

19. hızır şeref gültekin

hızır şeref gültekin hızır şeref gültekin

Favori Kamış:
    sawagear predatör 20 60 300
    Favori Makine:
    shimano biomaster sw4000xg
    En İyi Avı:
    kilosunu bilmiyorum ufo gibi bişeydi :)
    bende bildiğim kadarını söylemek isterim ben nerdeyse her gece çıkarım balığa ama fabrika da çalıştığım için saatlerim değişir biraz ben iki olta atarım hep bir dip oltası kumluğa birde şamandra atarım kayaların arasına ay ışığı olduğu gece şamandra da sadece istavrit koca eşkine kancalarıma doluşur ama dip ise mırmır yapar izmarit felan ama karanlık gecelerde dip oltasına hep sağlam vuruşlar alırım şamandra ile de eşkine bide eğer 12 den sonra balığa gideceksem ay ışığına bakarım varsa sabaha doğru giderim balığa bence ürkek olan balıklar ay ışığı etkisini kaybedince ve hava aydınlanmadan önceki evrede yemleniyorlar bide mesela dün dolunay varsa bugün akşam üzeri alaca karanlıkta oltamı atarım ve pek yanılmam

20. crazy_fısher

crazy_fısher burak sökmen

Favori Kamış:
    zıpkın,olta,
    En İyi Avı:
    5kg levrek:)3,5 kilo beyaz laos(kum gridası)
    Ay ışığında balıklar taze yem buluyorlar.Muhtemelen o yüzden oltaya pek bakmıyorlar bence.