Dondurucuda Balık bozulur mu?

Konu, 'Genel Konular' kısmında nuricem tarafından paylaşıldı.

1. night fisher

night fisher fatih

Favori Kamış:
    kendisinin dizayn ettiği muhtelif kamışlar
    Favori Makine:
    çançinçon çinişi makineler
    En İyi Avı:
    kırlangıç 8.4 kg
    Ben onbeş yıldır hem kombi, hem klima kombini ile çözüyorum ısınma(yazlarıda serinliği cabası) işini.
    Yalnız elinde o bahsettiğin klimaların tam teknik bilgileri mevcutsa bana gönder,eğer dediğin gibi 30 w/h (ben 100 w' a razıyım) enerji tüketimi ile 7-20 C lik sonucu küçük bir odada sağlayabiliyorsa,hemen dört adet(her odaya bir) bunlardan alıp kışın kullanacam. Dört tanesi saatte 400W harcasa, günde harcar taş çatlasa 10 kilowatt çarp 30 la 300KW.Bu günkü fiyatlarla eder 100 lira para.Talaş yaksan daha pahalıya ısınırsın(bu kış doğalgaza ödediğim rakam ikibinbeşyüz lira hadi banyo ve mutfağı çıkar 2000).
    Bana bu iş Con ahmetin DEVİRDAİM MAKİNESİNİ HATIRLATSA DA, yine de temkinli olup,göstereceğin teknik detayı bekleyeceğim.

Not:dört yıl önce malum markanın satıcı ve servislerinden beni ikna edecek detaylara ulaşamadım(çünkü bilmiyorlardı) servisinde kompresörünün üzerindeki etiketlerdeki değerleri incelediğimde bendeki onbeş yıllık ALASKA dan farklı değildi.

2. DeepSilent

DeepSilent Serdar

Favori Kamış:
    Daiwa Liberty Sea Bass 259cm 5-28gr
    Favori Makine:
    Shimano Exsence Ci4 4000s
    Orhan Bey bilgiler için çok teşekkürler. Uzun zamandır derin dondurucu alsam mı diye düşünüyordum, çok yardımcı oldu bana.

3. ENGN

ENGN engin

Favori Kamış:
    im casting
    Favori Makine:
    awa shima
    işinizi gorurmu bilmem .
    http://www.alarko-carrier.com.tr/Urun/UrunSunumlari/ToshibaDaiseikai_DCInverterTeknolojisi.htm

4. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Malum burada şimanovcularla sık sık papaz oluruz. Aslında bunun ardında yatan, gereksiz şişirme olduğunu söylerim hep. Aynı gereksiz şişirmeyi burada kendim yapmak istemem. O yüzden marka filan yazmak istemiyorum.

Zira, tamam, bu özelliklerde aletleri var, süper mi, süper. Ama En üst model 2-3 tanesi böyle, diğerleri bildiğin sıradan klima. Onlarında fiyatları ciddi ciddi düşündürecek şeyler. Tasarruf edeceğim derken, kaç senelik yakıt parasını peşin vermek ihtimali de ortada oluyor haliyle.

5. kurbagaprens

kurbagaprens Ergin DEMİROĞLU

Favori Kamış:
    Major Craft Solpara 274 up to 50.gr
    Favori Makine:
    Shimano Stradic C3000HGFK
    En İyi Avı:
    1 cm Lepistes
    Serdar Abi çevir kazı yanmasın mrsparkle

6. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Bir noktada öyle...

Şimdi bir başka alemde bir başka tartışma sürüp gidiyor. Plazma TV mi, LEDTV'mi?

Plazma daha net gösteriyor, acayip ucuz, 3D işinde teorik olarak daha başarılı vs. vs. Ama ömrü az ve çok elektrik harcıyor.

LEDTV ise, daha kötü gösteriyor, pahalı ama çok az elektrik yakıyor.

Şimdi tasarruf etmek için LEDTV alırsak... Muadil bir LEDTV 4.500 TL iken, Plazma TV 2.500 TL. Fark 2.000 TL. Plazma'nın günde 8 saat çalışmayla ayda 20 TL fazla elektrik yakması mümkün. Buda 100 ay, yani 8 yıl eder.

Şimdi, tasarruf etmek için, LEDTV alıp, 100 aylık elektrik parasını peşin vermenin esprisi ne olabilir ki?

Aynısını başka ürünler alırken de yaşıyoruz maalesef. Kilosu 20 TL olan misina alıp, sık sık değiştirmek ve senelerce idare etmek mi, yoksa eskiyor diyerek bir defada 100m si 20 TL olanı alıp, bir sezon kullanıp atmak mı?

Misinada en çok şikayet sağlamlıktan olunca, bu düşünülmesi gereken bir şey oluyor.

Elbette, tasarruf ve sağlamlık birer kriter, başka bir sürü kriteri düşününce, işin rengi değişiyor elbette. Fakat, iyi bir tüketici olmak için, bu hesapları yapmak mantıklı gibi görünüyor.