DSİ nin uygulamış olduğu politikaları doğru buluyormusunuz ?

Konu, 'Genel Konular' kısmında ekaraketir tarafından paylaşıldı.

 1. Arkadaşlar geçenlerde Yaban Tv de kısa bir program izledim ve izlemeyenlere burdan aktarmak istiyorum.

  DSİ son 10 yıl içerisinde 7 tuz gölü büyüklüğünde su kaynağımızın haritadan silinmesine neden oldu diyordu Yaban Tv. Yeni baraj ve göletlerin oluşumu için birçok akarsuyun yolu değiştirildi, bir çok bataklık ve sulak alan ıslah edilmek, tarım arazisi yapılmak için kurutuldu diyordu. Sizce böyle bir uygulama doğrumudur? Ülkemizin içme suyu,sulama ve enerji gibi ihtiyaçlarını karşılamak için doğal kaynaklarımızın ve bir çok canlının yaşama alanının bu şekilde yok edilmesi ne kadar akılcı bir politikadır.

  Açıkcası benim aklıma pek yatmadı ve bu konuyu sizlerle paylaşmak istedim.

  Herkese teşekkür ederim.
   
 2. TRT2DEKİ RESSAM

  TRT2DEKİ RESSAM

  Mesajlar:
  100
  Şehir:
  ...................
  Favori Kamış:
  ..............
  En İyi Avı:
  ................
  ..yakında yayın turnayı şuan bazı büyüklerin biz 15 yıl öncesine kadar boğazda orkinos tutardık dediği gibi çocuklarımıza biz turnayı göllerde tutardık şimdi ancak videolarını seyrediyoruz diyeceğiz....

  DSİ den Allah aşkına iyi birşey yapmasını bekleyen var mı ?

  Vallahi devlet dairesinde çalışan varsa kusura bakmasın ama ben bir işte devletin eli varsa o işten hayır beklemem...
   
 3. kemalyaman34

  kemalyaman34 Kemal

  Yaş:
  49
  Mesajlar:
  570
  Şehir:
  İstanbul
  Favori Kamış:
  Muhtelif çap ve markalarda makina ve kamış
  En İyi Avı:
  Turna : 72 cm.
  DSİ mi? Aman uzak dursun...!!!

  Arkadaşlar. Yaban TV de yayınlananlar kesinlikle doğru. bu DSİ kaş yapayım derken göz çıkarıyor desek hafif kalır. Bundan birkaç ay evvel DSİ ye bir mail attım. Anadolu yakasındaki Ömerli barajına aynalı sazan yavruları bırakılamaz mı? diye. çünkü burada artık uzun zamandan beri aynalı sazanın esamesi bile yok. gelen cevapta bırakın balık bırakmayı onları yok etmek için ellerinden geleni yaptıkları yazıyordu. neymiş efendim balık pislikleri suyun arıtımını güçleştiriyormuş. ben bu bahaneye inanmak istemiyorum. Bu gidişle göllerimizde hiçbir balık türü kalmayacak. ve yapacak bir şey de yok gibi. Allah bu DSİ cilere akıl fikir ve izan versin.
   
 4. ozan

  ozan Ozan

  Mesajlar:
  3.040
  Şehir:
  Antalya
  arkadaşlar tarım arazisi yapmak amaçlı sulak alanları yok eden zihniyet bu alanların bir bölümününde kendiliğinden yok olması sonucu çöl bir ülke yaratacak gibi görünüyor. açılan kanallarla küçültülen ya da yok edilen pek çok göl ve bataklığın aslında ekolojik dengenin bir parçası olarak yerinde kalması gerktiğini umarım birgün hatırlarlar.
   
 5. avcımurat

  avcımurat murat

  Mesajlar:
  271
  Şehir:
  kocaeli(balıkesır)
  Favori Kamış:
  degışık oltalar
  En İyi Avı:
  balıkta geçen butun anılar
  kardeş sacmalıyosun bıraz.ne demek yanı devlet elı varsa falan.tabıkı dsı nın bagzı uygulamaları hatalı ama bunu oyle sacma sapan konuşarakta cozemeyız.tabıkı duzelecek bu işler zamanla ,buradakı gıbı bır cok gırışımcı arkadaşın yardımıyla
   
 6. caylak

  caylak

  Mesajlar:
  24
  Şehir:
  istanbul
  Favori Kamış:
  kamıs olta
  En İyi Avı:
  :=)
  dsı dsı güzel dsı

  turkiyede devlet kurumlarında garip bir psikolojiyi gözlemlemişimdir bu güne kadar.
  evreni kurtaracak kapasitesi olmayan hiç bir seye yatırım yapmaz. yapılan her yatırımı berbat etmek için gerekli yönetmelikleri gecikmeden çıkarır.
  en az 5-6 ilimizde kendi ısıtma kaynagını saglayacak termal enerji yada yerel dogal gaz vardır. ancak bunları ne çıkarır nede belediyelerin çıkarıp işletmesine izin verirler.
  bir sürü yerde vatandaş kendi deresinden ırmagından elektrik üretmeye kalkısır "sonucta 7 metreden su bosaltırsan makul buyuklukte bir tribün döner. Ancak mevzuat buna engel olur. anında ceza makbuzlarıyla kosturur gelirler.
  güneş paneli kurup evini ısıtabilirsin ancak bir wat elektirik üretsen hapislik olursun kuyudan su çıkarırısın gelir saat ktakar fatura keserler. vsvsvs
  Kahraman Maraşlılar bilir. Turkoglu ilçesinin yakınında beyoglu kasabasının yanında gavur gölu vardır. o göl Dsi mühendisi olarak Süleyman demirelin ilk bataklık kurutma projesidir. Beceriksiz bir muhendis oladugu için hesapları eksik yapar. bir on yıl sonra göl kısmen tekar dolar.Kanallar kışyagısını kaldıramaz ve geri teper. ancak o sırada 65 bin dönum turba kömür yatagı açıga çıkar ve tedbir alınmadıgından dolayı için için yanar .Yangın yıllar sürer. tarim amacıyla açılan toprak 1. sınıf turba madeni oldugu anlasılınca sulanarak bile sınırlı tarım yapılacagı aksi durumda bitkilerin yuksek ısıdan kavrulacagı anlasılır. vsvsvs
  suan gavur gölü 385 kuş türünün her yıl gelip konakladıgı bir koruma alanı vs yazın tarla kısın ise sıg bir bataklık olarak hala varlıgını sürdürmekte.
  İşin ilginç yanı yarım buçuk işleyip gölü kurutan kanallar göl dogal koruma havsası haline geldiginde bile sökülmez ve her yaz bu doga mucizesi yer tekrar tekrar kurur. ve kısın yagışlarla ancak kendine gelir.buda yetmezmiş gibi gölun ortasına yazları turba madeni kurulup bu kus cenneti her yıl biraz daha tahrip edilir.
  İşte DSİ denen ömür törpüsü kurum böyle bir yapıya sahiptir.
  Bu güzide kurumu allah düsmanlarımızın basına musallat etsin.
  amin.
   
  Son düzenleme: 25 Şubat 2007
 7. crazy_fısher

  crazy_fısher burak sökmen

  Yaş:
  40
  Mesajlar:
  3.111
  Şehir:
  muğla
  Favori Kamış:
  zıpkın,olta,
  En İyi Avı:
  5kg levrek:)3,5 kilo beyaz laos(kum gridası)
  bence saçmalanmıyor dostum.DSİ nin açtığı su kanalları ile kuruttuğu gölleri.attığı israil sazanı ile bitirdiği sazan neslini bu yaşımdda ben biliyorum.Tabi bunları gören görüyor.polemik yaratmak istemem ama türkiye çölleşiyor.Zamanla bu yolları değiştirilen sular ya kuruyor yada yeraltında akıp kayboluyor.bence bu ancak verilen tepkilerle düzelir.ve tepkile birazda fiili olmalı.sözde kalmamalı
   
 8. feyyaz

  feyyaz

  Mesajlar:
  729
  Şehir:
  istanbul
  Favori Kamış:
  turna fresh 3,90 okuma
  En İyi Avı:
  Lufer
  Bu politikayı beğenmiyorum.Aynı zamanda toprak altındaki su kaynaklarınada zarar veriyoruz.Sonumuz hayır olsun.SAdece nüfusu bir kaç milyonu açmış şehirlerin içme su havzalarının sadece askerlerin eline bırakılması gerekirdi diye düşünüyorum.Ama rant olayı buna mani olur.Buna cevap vermeden kimyasal kirlilik hakkında yazdığım ufak yazıyı okumanızı salık veririm.
   
 9. crazy_fısher

  crazy_fısher burak sökmen

  Yaş:
  40
  Mesajlar:
  3.111
  Şehir:
  muğla
  Favori Kamış:
  zıpkın,olta,
  En İyi Avı:
  5kg levrek:)3,5 kilo beyaz laos(kum gridası)
  yücel abim.büyüğümsün.ben görünen köy kılavuz istemez derim.ilk örnek bundan 10 15yıl önce kurutulan antalya burdur arasındaki bir göl.ismini ozan bilir.ben hatırlamıyorum.sulama kanalları ile suyu boşaltıldı.şimdi tarım arazisi.marmarise yapılan baraj çalışmasıda civar köylerin susuz kalmasına neden oldu.DSİ izin verirse dereler bu köylere akacak vermezse akmayacak.bunlar aşikar gerçekler.şu telsim reklamındaki baraj inşaatını bilirsiniz.bu konunun araştırmasınıda yapayım sizlere
   
  Son düzenleme: 25 Şubat 2007
 10. afet

  afet

  Mesajlar:
  823
 11. feyyaz

  feyyaz

  Mesajlar:
  729
  Şehir:
  istanbul
  Favori Kamış:
  turna fresh 3,90 okuma
  En İyi Avı:
  Lufer
  Bir varmış ,bir yokmuş Üst tarafıda KARA,alt tarafında AK denizlerin olduğu ülkeye bir uzak komşusundan bulutlar gelmiş.O bulutların bıraktığı yağmurlarla oluşan bitkilerde radyasyon varmı yokmu sorusuna ben bu suyla beslenmiş çaydan içerim ,merak etmeyin diyebilen bakana cevap verebilecek tek bir Allahın kulu çıkmamış.Tedbir olsun diye bu çayların bir kısmı yakılarak imha edilmye çalışılmış.Ama bu ülkedeki radyasyon yanmakla bir türlü geçmeyip yakıldığı için toz zerrecikleri şeklinde,ve gazın yoğunlaşması sonucu bir şekilde
  etrafa daha genişçapta yayılmış.Bu yakma işlemine karar veren aklı evvel bakan ile birlikte memleketin o köşesinde nüfus kontrolünü gerçekleştirmiş.
  Bütün bunlardan sonra bir mecmua.veya resmi yazı ile beni ikna edebilirsiniz.Tabiki 'YERSEK'
   
 12. crazy_fısher

  crazy_fısher burak sökmen

  Yaş:
  40
  Mesajlar:
  3.111
  Şehir:
  muğla
  Favori Kamış:
  zıpkın,olta,
  En İyi Avı:
  5kg levrek:)3,5 kilo beyaz laos(kum gridası)
  Ramsar sözleşmesi; sulak alanların bulunduğu bölgenin su rejimini düzenlenmesi, karakteristik bitki ve hayvan topluluklarının; özellikle su kuşlarının barınmasına olanak sağlaması, ekonomik, kültürel, bilimsel ve rekreasyonel olarak büyük bir kaynak teşkil etmesi; kaybedilmeleri halinde bir daha geri kazanılmasının mümkün olmaması nedeniyle sulak alanların kaybına neden olacak hareketleri önlemek amacıyla imzalanmıştır.
  Türkiye 30 Aralık 1993 tarihinde taraf olmuş sözleşme 94/5434 sayılı Bakanlar Kurulu kararıyla kabul edilerek 17.5.1994 tarih ve 21937 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

  Türkiye Göller Yöresindeki ve ülkede susuzlukla boğuşan göllerin korunması yönünde daha somut adımlar atmalıdır.

  Geçmişte özellikle tarım arazisi elde etmek amacıyla kurutulan, günümüzde ise küresel ısınma nedeniyle hızla kurumaya başlayan gölleri yaşatacak tedbirler acilen alınmalı.

  Şu anda en acil yardımı gerektiren Göller Bölgesi İç Anadolu gölleri için havza bazında planlamalar yapılması ve geri kazanılmasının hızla sağlanması gerekli.

  Bu iki havzanın göllerinden su alımı hemen durdurulmalı. Örneğin Beyşehir gölü, Kayseri Sultan Sazlığı, Eğirdir gölü bu tür sorunlarla boğuşmakta..

  Kurutulmuş göller için "Kurutulmuş göllerin geri kazanılmasına dair kanun" hemen çıkartılmalı ve susuz göller yeniden geri kazınılması sağlanmalı.

  Kirli ve atık suların göllere verilmesi hemen durdurulmalıdır. Örneğin Beyşehir, Tuz gölü, Eğirdir Gölü, Burdur Gölü, İzmir Kuş Cenneti (Gediz) kirlilikle karşı karşıya.

  Bodrum Tuzla Sulak Alanının çevresine yapılmak istenen golf sahasının yapımından derhal vazgeçmeli ve gölün geleceği kurtarılmalı.

  Göllerin inşaat ve yapılaşmadan korunması sağlanmalı ve geleceğin mirasları olarak korunması sağlanmalı
   
 13. crazy_fısher

  crazy_fısher burak sökmen

  Yaş:
  40
  Mesajlar:
  3.111
  Şehir:
  muğla
  Favori Kamış:
  zıpkın,olta,
  En İyi Avı:
  5kg levrek:)3,5 kilo beyaz laos(kum gridası)
  :mad:

  GOLLER Bolgesi'nin hali icler acisi. 1950'li yillarda baslayan sulak alanlarin kurutularak tarim topraklari elde edilmesi uygulamasi goller yoresini vurdu.
  Yorenin en buyuk golleri Sarigol, Muren, Avlan, Mamak, Karagol, Manay (Sogut), Kestel, Beylerli, Kurugol, devlet eliyle kurutuldu

  Cevre Bakani Imren Aykut ise 21 golden 12'sinin yanlis kurutuldugunu belirtti

  Kurutalan gollerin karnesi


  * Avlan Golu: 1970'lerde tarim amaciyla kurutuldu. 22 bin su kusu ev sahipligi yapiyordu. Yore halki elma bahcelerini sokmek zorunda kaldi. Bu yil su tuttu.
  * Karagol: 1953'te kurutulmadan tapusu halka dagitildi. Yataginda tarim yapiliyor.
  * Manay: 1950 - 1965 arasinda kurutuldu. En buyuk parsellerinden birinin halka verilmesi kararlastirildi. Asiri tuzlanma nedeniyle tarim yapilamayacagi soyleniyor.
  * Sarigol: 1970'lerde kurutuldu. Topragi calinip satiliyor.
  * Kestel: Bereket ve bolluk sacan bir gol iken 1965'te kurutuldu. Yore insani tarim yapabilmek icin artezyen kuyusu actirmak zorunda kaldi. Gundogdu, Susuz, Karaailer, Ugurlu, Karapinar koyleri susuzluktan tarim yapamiyor.
  * Beylerli: Su kuslarinin yasam merkeziydi, kurutuldu.
  * Kurugol: Onemli bir kus alaniydi. Kurutuldu.
  Mamak: Kurutuldu.
  * Akgol: Gol 10 yildir susuz.
  * Sugla Golu: Devlet kuruttu.
  * Girdev: Kurudu.:mad: :mad: :mad: :mad: :confused: :( :mad:
   
 14. crazy_fısher

  crazy_fısher burak sökmen

  Yaş:
  40
  Mesajlar:
  3.111
  Şehir:
  muğla
  Favori Kamış:
  zıpkın,olta,
  En İyi Avı:
  5kg levrek:)3,5 kilo beyaz laos(kum gridası)
  peki değişen ne.sadece sözleşmeye atılan göstermelik bir imza
   
 15. SahEmre

  SahEmre Emre

  Mesajlar:
  2.481
  Şehir:
  İstanbul
  Favori Kamış:
  Okuma Salina 4.20 Salina 100-200 - Lineaeffe Extreme Cast 4.40 180gr. - Okuma V-System 240 10-40g
  Favori Makine:
  Ryobi Proskyer Nose Power - Shakespeare Mach 1 XT
  En İyi Avı:
  Küçük beyaz; 7 cm. Kuzey batı Antartika Sığlıkları..
  bunlar herhalde doğrudur :(
  bırak bu işleri devlet su işleri
   
 16. crazy_fısher

  crazy_fısher burak sökmen

  Yaş:
  40
  Mesajlar:
  3.111
  Şehir:
  muğla
  Favori Kamış:
  zıpkın,olta,
  En İyi Avı:
  5kg levrek:)3,5 kilo beyaz laos(kum gridası)
  :Dher kelimesi doğru.
   
 17. Hepinize teşekkürler yorumlarınız için.Yorumlardan görüldüğü üzere,DSİ nin yanlış bir yol izlediği fikri hepimizde mevcut.Devlet resmi bir şekilde doğal kaynaklarımızı,bir çok hayvanın yaşam alanını yok ediyor.

  Devletimizin bu gibi örnekleri her alanda mevcut.Sanırım sorun çok derinlerde yatıyor ve düzeleceğede benzemiyor.
   
 18. MESUT_GULAN

  MESUT_GULAN mesut

  Yaş:
  56
  Mesajlar:
  719
  Şehir:
  izmir
  Favori Kamış:
  olta
  En İyi Avı:
  çuvalla MAVRAKİ
  selam arkadaşlar...

  ben aynı zamanda kara avcılıgıda yapıyorum,yurdumuzda hangi avcılık olursa olsu ister balık ,ister kara avı ,bu konularla ilgili kurumlar işin çiddiyetini göz ardı ediyorlar bana göre ,ne orman kaldı ne deniz ne akarsu nede dag bayır gelecek gün geçtikçe iyiye gidecegine kötüye gidiyor ve bunun sorumlusunu,FATURAYI AVCIYA çıkarıyorlar ,inşallah devletimiz gelişmiş bu işi ciddiye alan ülkeleri örnek alır bizlere ve gelecege umut ışıkları yakar

  herkese RASTGELSİN
   
 19. sanalbalıkcı

  sanalbalıkcı

  Mesajlar:
  294
  Şehir:
  samsun mrk.
  Favori Kamış:
  tırıvırı hariç hepsi
  En İyi Avı:
  Önümüzdeki hafta tutacağım.
  Kızılırmak deltası ramsar anlaşması ile korunan ve su kuşlarının en önemli göç yollarında bulunan, Karadeniz deki en büyük sulak alandır.Yapılan ölçüm ve sayımlarda, (Kuş sayısı olarak) birinciliğini her zaman korumuştur.
  DSİ bu deltanın tam ortasına, denize dik bir kanal açıyor, adı "boytar kanalı " birkaç sene sonra, deltanın suları denize akacak,tabiki tatlı su yerine denizden gelen tuzlu su deltayı dolduracak, sonrası malum.
  İşte size bir icraat daha..Kararı siz verin.Tatlısu aut, tuzlu su in..
   
 20. crazy_fısher

  crazy_fısher burak sökmen

  Yaş:
  40
  Mesajlar:
  3.111
  Şehir:
  muğla
  Favori Kamış:
  zıpkın,olta,
  En İyi Avı:
  5kg levrek:)3,5 kilo beyaz laos(kum gridası)