Düğümler bağlar

Konu, 'Misinalar' kısmında mehmetc tarafından paylaşıldı.

1. borayto

borayto

misinayı makineye bağlama

beliki işinize yarar diyerek ekliyorum umarım yarar kolay gelsin

2. arifsinan

arifsinan

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    52 kg'lık bir kıraça:)))
    makinaya misina aldığım günde harika bir bilgi.teşekkürler.
    bir sorum olacaktı.iki sene önce oltam denizdeyken ve oldukça ilerideyken sebebini hatırlamıyorum ama misina kopmuştu.oradaki bir arkadaş sağolsun kopan misinaya değişik bir düğümle bağlamıştı.öyle bir düğüm attıki hiç belli olmuyordu.sonradan da oltayı ileri attığımda hiç takılma ve misinanının karışmasına sebebiyet vermedi.bu düğümü bilenler paylaşırlarsa çok sevinirim.şimdiden teşekkürler....

3. manta

manta Şahin

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    116 cm'lik zargana
    Arkadaşlar, iki misinayı birbirine bağlarken misina uçları aynı yönde çıkarılırsa daha iyi oluyor. Çünkü at-çek yaparken daha az takılma oluyor. Ayrıca gif resimler çok anlaşılır olmuş, elinize sağlık.

4. FreakQuency

FreakQuency

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Zargana 89cm
    Vallahi 4 4 Lük Bir Paylaşım Olmuş Ellerine Sağlık...

5. FreakQuency

FreakQuency

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Zargana 89cm
    çapaya nasıl bağlıycam halatı onuda söylermisiniz

6. ilbayram

ilbayram

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    8 kg Sazan dört adet
    güzel paylaşım

7. paylaşımınız için tesekkürler

8. Oztemiz80

Oztemiz80

Favori Kamış:
    el oltası
    En İyi Avı:
    1 kg sudak 1,5 kg kadife
    Bende bu siteyi düğümler için arama yaparken bulmuştum ve bu konu çıkmıştı benim için çok daha güzel bir paylaşım olmuş. Ellerinize sağlık

9. mustafa.karabıyık

mustafa.karabıyık

Favori Kamış:
    olta ve çapari
    En İyi Avı:
    tek balık avı buralarda az 15kg istavrit ve çinekop tutmuşluğum vardır
    düğüm

arkadaşlar dün görüntülü olarak çeşitli düğümleri anlatan birçok arkadaşın olduğu yeri bulamıyorum. yardımcı olun lütfen

10. sr1

sr1

En İyi Avı:
    alabalık

bu dugum resmi dogrumu simdi duzelttim.

11. Bence bu düğümde bir terslik var:cool:
    Sıktıgınızda misina tarafı içeri yaıp yığma yapıyor:cool:
    Aşağıdaki linkte epeyce çeşit düğüm var

http://www.fishingcairns.com.au/page6-1.html

Son düzenleme: 17 Temmuz 2007
  12. sertach

sertach Kiraz Balıkçı

Favori Kamış:
    Okuma Vspin
    Favori Makine:
    Shimano Catana 4000fd, Okuma safina pro 2500
    birde zargana için ipek floşu nasıl bağlıyoruz onunda resimli anlatımını paylaşırsanız çok yardımcı olursunuz bana şididen teşekkürler

13. Zargana ipeğini fırdöndü halkası gibi düşünüp aynı yöntemle bağlayabilirsiniz

ancak

Zargana ipeği yerine ilk yemlik zarganayı yakalamak için sigara jelatini deneyin (hırsız takın) daha verimli olduğunu göreceksiniz;)
    Not:Jelatinin markası ava etken değildir:D

14. joker_selo

joker_selo

Favori Kamış:
    OLTA
    En İyi Avı:
    5.30 KG SAZAN
    Teşekkürler

Bu Bağlama şekilleri çok Işime Yaradi Teşekkürler

15. simendifer

simendifer Sennur

Eski mesajları okumadın mı ? :) Daha önce de bu düğümden bahsetmiştik ve hatta ben denemiştim... ;) Ondan sonra da, iğneyi ters çevirirsek düğüm doğru olur denildi... Biz farklı yönden düşünmüştük ama o şekilde olmayacağına herkesin aklı yattı sanırım ki, iğneyi ters çevirelim denildi...

16. Oztemiz80

Oztemiz80

Favori Kamış:
    el oltası
    En İyi Avı:
    1 kg sudak 1,5 kg kadife
  17. ooztekin

ooztekin Özgür

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Kefal &tesadüfen Akya....ama tartmadım..
    Emre Beyin belirttiği bu bağlamayı köstek kasası oluşturduğumuz durumda da kullanabiliyormuyuz yoksa köstek kasası oluşturduktan sonra kösteği daha kolay bağlayıp gerekirse çıkarıp takabileceğimiz başka bir bağlama yöntemi olur mu ?

18. ooztekin

ooztekin Özgür

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Kefal &tesadüfen Akya....ama tartmadım..
    acil yardım??

köstek kasasına köstek bağlanması ile ilgili bağlama yöntemi arıyorum ama bir şey buldum doğrumudur..? veya burada kösteği hazırlarken ucunu halka bağ ile mi yapmam gerekir?
    Bilenler aydınlatırsa sevinirim..Benim bulduğum resim ekte..

Düzgün aralıklı ve sistematik bir Kıbrıs olta yapmak için bu yöntem fazla mı kaçar ya da iyi mi olur.. 8-10 tane iğne bağlanacak sonuçta...O nedenle tam öğrenip en iyisini yapayım istiyorum..15-19 ekim haftasında da oltayı kullanma durumum olacağından yardımlarınıza acilen ihtiyacım olacak...:D

Tüm arkadaşlara şimdiden teşekkürler..

19. yamac6

yamac6 Mahmut

Favori Kamış:
    spro passion 5-25 gram atarlı
    Favori Makine:
    spro passion rd730
    En İyi Avı:
    Doğal Alabalık 40-45 cm civarı
    mustafa bu düğümler daha çok dağcılıkta iki ipi birbirine bağlamak için kullanılan düğümler. Birincisi camadan ikincisi ise çift balıkçı düğümü olarak adlandırılır. Balıkçılıkta da kullanılabilir mi bilemiyorum:eek:

20. djgoldıe

djgoldıe Gürkan

Favori Kamış:
    iş yapan tüm setler :)
    Favori Makine:
    Remixon
    En İyi Avı:
    2.5 kg levrek
    Düğümler Ve çeşitleri !!!!!

daha önce açıldı ise kusura bakmayın ama ben göremedim baktım ama sanırım bu daha detaylı bir konu olacaktır !!!!

DÜĞÜMLER

Balık avında amaca uygun olarak çeişitli düğümler kullanılmaktadır. Burada deniz balıkçılığında temel olarak kullanılan düğümler belirtilmiştir, Unutulmamalıdır ki bir takım atılan düğüm kadar kuvvetlidir.

Fırdöndü düğümü:
    Bu düğüm misinanın fırdöndü gözünden geçirildikten sonra, ana bölüm üzerine sarılması ve boş ucun sarımı takiben bir geri halka tur içersinden alınıp sıkılması ile yapılır.
    Deniz tipi misinalar test edilirken bu dügümle test edilirler.

Standard iğne bağı:
    İğne halkalı veya palalı olsun, bu iğne bağlama tarzı değişmez, en sağlam iğne bağlarından biridir. Sapa paralel tutulan misina boş uç yönünden tesine halka yapılıp, halka içersinden misina iğne sapına en az 3 kere sarılır ve boş uç çekilerek sıkılır.

Kocabaş iğne bağı:
    Misina bağlanacak yerden, boş uç yaklaşık 5 cm üste gelecek gibi ikiye katlanır ve katlı kısım iğne gözünden gecirilir. İğne içte kalacak şekilde düğüm atılır ve çift kat düğüm ucunun içersinden iğne geçirilerek sıkılır.
    Özellikle büyük balık ve taş balıkları yemlilerinde kullanılır.

Kasa bağı:
    En çok çapari başlarında kullanılan bu düğüm gerek beden gerekse iskandil kasaları yapımında kullanılır. İstenilen kasa boyundan biraz daha fazla misina kendi üzerine katlanır, dip tarafından en az 3 kere kendi etrafında çevrilerek düğüm atılır. Sıkarken, bir parmağı kasa içine takarken serbest uç ve ana misinadan eşit olarak sıkmak gerekir.

Köstekleme:
    Bedenin herhangi bir yerine değişebilir köstek takmak için atılır. Misina halka yapıldıktan sonra kendi etrafında burulur ve burulmuş misinanın orta burumu arasından halkanın tepesi geçirilerek sıkılır,
    Bedene yapılacak bu tür kasa, bir ucunda kasa bağı olan hazır kösteklerin kolayca değiştirilebilmesine olanak verir.

Örme:
    Misinalar sert durmaları, şok emmeleri, yaylanabilmeleri ve ince bedenleri desteklemek için örerek de kullanılırlar. Çok komplike örmelerin yanısıra en çok 2li ve 3lü basit örgüler kullanılır.
    2li Örgü:
    Misina örülecek ebat kadar ikiye katlanır, kat yerinin başına düğüm atılır, bir elde sabitlenen misina sona kadar burulur ve sonda tekrar düğümlenir. Burma sırasında uçlar birbirinden uzağa çekilerek burmanın misinada yer yapması sağlanır en sonunda istenilen uzunluğa bir düğüm atılır ve fazlası kesilerek kullanılır.
    3lü Örgü:
    Aynı şekilde üç eşit parça misina hazırlanıp uçları bir araya getirilip düğümlenir, ortada işaret parmağı kalacak şekilde ele geçirilip burulur ve düğümlenerek sabitlenir.

Halka bağı:
    Halkadan çift veya tek sefer geçirilen misina tersine tur attırılarak, terse tur atmış parça ve ana misina etrafına en az 3 kere sarılır ve çekilerek sıkılır, fazlalıkları kesilerek kullanılır.
    Bu düğüm kaşıkların, zokaların ve yapay yemlerin bağlanmasında kullanılır.

Çiftli fırdöndü bağı:
    Sert balıkların, Palamut ve dip çaparisinin şok emici, iki fırdöndü arasına çekilen ana bedenin yardan biraz fazla kalınlıklarında (ana beden 1.40 mm olursa 2x80 olarak kullanılır) çift misinanın fırdöndüye sonlandırılması için atılır.

Alıntıdır : artuz