dünyada balık

Konu, 'Genel Konular' kısmında borayto tarafından paylaşıldı.

 1. borayto

  borayto

  Mesajlar:
  166
  Şehir:
  istanbul
  Dünya genelinde balık, kabuklu ve yumuşakça tüketimi kişi başına 16 kilogramı buluyor.
  2002’de dünyanın tahmini balıkçılık üretiminin yaklaşık yüzde 76’sı doğrudan insanın tüketimi için kullanıldı. Dünya genelinde yaklaşık bir milyar kişi ana hayvansal protein kaynağı olarak balık yiyor.
  Avlanan ve kültürle elde edilen balıklara dayalı küresel üretim 2002’de, 50 yıl önceki düzeyin beş katını aşan bir miktarla 101 milyon ton balık sağladı.
  Kuzeybatı Pasifik yılda 20-24 milyon tona varan balık avıyla dünyanın en verimli balıkçılık alanını oluşturuyor.
  Trol avcılığı toplam balık avının ancak yüzde 22’sini sağlarken, tahmini ıskartada (hedef dışı avda) yüzde 50’yi aşkın bir payla ilk sırayı alıyor.
  Yüzde 62’yle en yüksek ıskarta oranına ulaşan tropikal karides trollerinin tahmini toplam ıskartadaki payı yüzde 27’yi aşıyor.
  Avrupa Birliği (AB) Ocak 2008 itibariyle balıkçılık ağlarında akustik caydırıcı aygıtların kullanılmasını ve bir gözlemci projesi aracılığıyla hedef dışı avın izlenmesini zorunlu kılacak.
  Alaska’da değişik misina ve iğnelerin kullanıldığı parakete balıkçılığıyla hedef dışı deniz kuşu avında yüzde 88 ila yüzde 100 arasında azalma sağladığı saptanmış bulunuyor. Bu başarının etkisiyle yeni donanım mevzuatının çıkarılması bekleniyor.
  Geçimini balıkçılıktan ve akuakültürden sağlayan insanların sayısı 2002’de yaklaşık 38 milyondu. Dünyadaki balıkçılık ve akuakültür işçilerinin yüzde 85’i Asya’da yaşıyor ve Çin, toplamın üçte birine varan bir oranla ilk sırada yer alıyor.
  Başta Japonya ve AB olmak üzere sanayileşmiş ülkelerde, balıkçılık sektöründe istihdam birkaç yıldır düşüş içinde. Gelişmiş ülkelerin çoğunda balıkçılık alanında çalışanlar yaşlanıyor ve bu iş alanına ilgi duyan gençlerin sayısı gittikçe azalıyor.
  Gelişme yolundaki ülkelerin toplam balık ihracatı içindeki payı 2004’te değer olarak yüzde 48, miktar olarak ise yüzde 57 düzeyindeydi.
  Japonya toplam dünya ihracatında tek başına yüzde 18’lik payla en büyük balık ihracatçısı konumunu taşıyor ve onu yüzde 17’lik payla ABD izliyor. Bir blok olarak dünyanın en büyük balık pazarı olan AB’nin toplam balık ithalatındaki payı yüzde 40’ı buluyor.
  ABD’li tüketiciler 2004’te balıkçılık ürünlerine 62 milyar dolar harcadı.
  ABD’de tüketilen deniz ürünlerinin yüzde 70’inden fazlası ithal ediliyor ve bunun en az yüzde 40’ını çiftlikte yetiştirilen ürünler oluşturuyor.

  www.nationalgeographic.com.tr