SPOT BALIK, 'Hayata olta at!' SPOT BALIK, 'Hayata olta at!'
Cengiz Balıkçılık

Ege Yöremizin Yemekleri ( Balık ve diğerleri karışık )

Konu, 'Balık Yemekleri' kısmında tarcan tarafından paylaşıldı.

 1. tarcan

  tarcan ...

  Mesajlar:
  6.700
  Şehir:
  Hatay
  Favori Kamış:
  .
  Favori Makine:
  .
  En İyi Avı:
  Kefal 325 gram
  Dostlar böyle bir derleme ile karşılaştım ve Sizler ilede paylaşmak istedim.


  ----------------------------------------------------

  Ege Bölgesi dendiğinde akla; sıcak iklimin sıcak insanları, halis zeytinyağı, çeşit çeşit yabani otları ve dünyanın yedi harikasından biri sayılan bağları gelir elbette. Ancak tek tek şehirleri gezdiğimizde gerek coğrafi koşulların, gerekse deniz etkisinden uzaklaştıkça karasal iklime geçişin etkileri kendilerini göstermeye başlar.

  Cunda Adası'nın Kaşarlı Kidonyası, İzmir'in İzmir Köftesi, Afyon'un Sıra Yemekleri, Kütahya'nın Tosunum Böreği...vs. bu yöreye özgü yemeklerden sadece bazıları...

  Ayvalık Mutfağı
  Kuzeyden güneye doğru inerken duraklayacağımız ilk yöre Ayvalık. Aslında Balıkesir'in bir ilçesi olmasına rağmen, Ege Denizi kıyısında yer almasından ötürü Egeli sayılan bir mutfak, Ayvalık mutfağı. Ege mutfağının tipik bir temsilcisi sayılabilecek Ayvalık mutfağını çeşitli otlar, sebzeler, balık ve deniz ürünleri şekillendirir. "Papalina", sardalyanın ufağına benzer sadece Ayvalık yöresine özgü bir balık. Gene Ayvalık'a özgü bir başka lezzet de kış aylarında daha da lezzetli olan deniz kestanesi yumurtaları.
  Deniz kestaneleri...

  Deniz kestanelerinin dişileri profesyonel balıkçılar tarafından toplanırken, yavruların toplanmamasına özellikle dikkat ediliyor. Ayrıca rüzgarlı günlerde dağılan kestane yumurtasının, deniz durgunlaştıktan birkaç gün sonra toplanmasının daha uygun olduğu belirtiliyor. Çocukluğumuzun korkulu rüyası deniz kestaneleri zeytinyağı ve limonla aslında tadına doyum olmayacak bir lezzet.
  Ayvalık'ın bir diğer özelliği de yaygın olarak tüketilen Sepet, Mihaliç ve Lor peynirleri ile Orta ve Doğu Anadolu'dakinden farklı bir teknikle üretilen Teneke Tulumudur. Özellikle Cunda Adası'nın meşhur Lor Tatlısı da lor peynirinden yapılır.
  Cunda Adası Ayvalık'ın kıyısında, deniz mahsulleriyle yapılan yemekleriyle ünlü 2000 nüfuslu bir ada. Zamanında işgalcilere karşı direnişinden ötürü adaya Ali Çetinkaya'nın ismi verilerek Ali Bey Adası olarak anılmaya başlanmış, ancak adanın bugün bilinen ve kullanılan ismi Cunda.
  Cunda Adası'nda sabah kahvaltısı adanın meşhur tostuyla başlıyor. Bu tost adaya özgü ekmeklerle yapıldığından oldukça lezzetli. Adanın meşhur deniz ürünleriyle yapılan yemeklerinin başında Kaşarlı Kidonya geliyor.

  Ayvalık'a ismini veren Kidonya aslında bir midye türü ve Türkçe'de ayva anlamına geliyor.

  Diğer bir kabuklu deniz canlısı Akivadis de bir tür midye. Sarımsak, beyaz şarap ve zeytinyağıyla pişiriliyor. Yabani otlar ve sebzelerle yapılan deniz mahsulleri yemekleri de Cunda'ya özgü lezzetlerden: Ahtapotlu Akkız (Akkız şevketi bostan otunun adadaki adı), Arapsaçlı sübye, Enginarlı Karides, Kalamar Dolması ve Ahtapot Köftesi...
  Yemeğin üzerine de meşhur Lor Tatlısı, çifte kavrulmuş lokma ya da Ahtapot Tatlısı adanın vazgeçilmezlerinden.

  İzmir Mutfağı
  İzmir mutfağı, Ayvalık gibi Ege mutfağının tipik özelliklerini taşır. İzmir denince akla ilk gelen Kumru sandviç, buzlu badem ve Kordonboyu'dur.

  Bazı lezzetler ait oldukları yerlerle özdeşleşir, onlarla anılır. İzmir lokma, İzmir'e özgü lezzetlerin başında gelir.

  İzmir mutfağına özelliğini veren yabani ot yemekleri, Ege'nin ot cenneti Tire yöresinde yoğunlaşır. Ot kavurması, Sarmaşık ve Kuşkonmaz Kavurması diğer ot yemeklerinin yanında göze çarpanlardan. Bir de ısırgan otundan yapılan Okma var.
  Ot yemeklerinin yanı sıra Ege'nin meşhur balığı Çipura; patatesli, domates soslu İzmir Köfte, düğün ve bayramlarda sıkça sunulan Keşkek ve nişasta, pirinç, şeker ile yapılıp üzerine tarçın ekilen Zerde, İzmir'e özgü yemeklerin başında gelir. Kurban Bayramı'ndan sonra yapılan Sura ise, kurban etinin kaburga kemiklerinin içinin iç pilavla doldurulup, dikilmesi ve o şekilde pişirilmesiyle yapılır.
  Tarhana çorbası İzmir'de bir başka olur; kışın başında yabani otlar, un, yoğurt, domates ve kırmızı biber eşliğinde pişirilir. Daha sonra ekşimeye bırakılan bu karışım, kurutulur ve un haline getirildikten sonra kış aylarında yenmek için saklanır.
  Mücmeri, mücvere benzer ancak kıyma soğan ve pirinç ile karıştırılıp, yoğrulur.
  Diğer bir ilgi çekici yemek ise dana etinden yapılan Papaz Yahnisi'dir.
  Tatlı olarak da kurban etinden yapılan tarçınlı Gerdan Tatlısı Ege yöresinin kendine has lezzetlerindendir.

  Muğla Mutfağı
  Ege Denizi kıyılarında güneye doğru indiğimizde Muğla ve birer tatil beldesi olan ilçeleri çıkıyor karşımıza. Özellikle zeytinyağlıların ağırlıkta olduğu Muğla mutfağında et yemekleri de bulunuyor. Baklagiller ve sebze yemeklerinin ağırlıkta olduğu bu yörede, patlıcan Ege'nin yöresel özelliklerini yansıtan bir şekilde sıklıkla kullanılıyor.
  Muğla'da önceleri sebze kurutma, reçel, pekmez, tarhana, keşkek sadece yöre halkının kendi beslenmesine yönelik olarak hazırlanırken, değişen toplumsal koşullar, meyve sebze üretiminin daha pazara yönelik bir hale gelmesine neden olmuş.

  [B]Katmer, Biber Ekşimesi, Muğla Tarhanası Muğla'ya özgü lezzetlerden olup; radika, devetabanı, gelingülü (gelincik) ve ebegümeci...vs. gibi otlardan yapılan ot kavurmaları da meşhur. [/B]

  İzmir gibi bir kıyı şehri olmasına karşın Muğla'da balık ve deniz ürünlerine dayalı bir beslenme şekli yerleşmemiş. Et kavurması, Biryan (kuzu kapama), ciğer ve tavuk yemekleri Muğla mutfağında sıklıkla görülen lezzetler.
  Çam balı yaygın olarak Marmaris'te üretilmekle birlikte, Muğla mutfağında da önemli bir yere sahip. Kaynatılan bala susam eklendikten sonra kesilerek yenen "Çıtırmak" Muğla'ya özgü bir tatlı.
  - Foça, deniz kıyısında şirin bir tatil ilçemiz, balıkları ile yabani otları en fazla ilgi çeken yemekleri...
  - Fethiye denince akla ilk gelen alabalık restoranları...
  - Dalyan da ise ünlü Dalyan Kefali'nin en makbulü "Kocakafa" denen Mavlu Kefali ile mavi yengeçlerin kömür ateşinde ızgarası çok meşhur... Burada ayrıca doğal üzüm ve karpuz suyu da içilebilir.
  - Bodrum her ne kadar turizm potansiyeli ile anımsansa da, Bodrum mutfağı baklagiller ve sebze yemekleriyle anılır. Çökertme Kebabı ile Ege Patlıcanı Bodrum'a özgü lezzetler arasında sayılabilir...

  [B]Aydın'dan örnekler...[/B]
  Ege kıyılarından iç kesimlere doğru ilerlerken, Selçuk-Aydın yolunda incir çıkıyor karşımıza. İncirin yanı sıra, zeytin, av hayvanları ile yapılan yemekler, tahıl ve yörük ekmeği bu yöreye özgü lezzetlerden.
  Yoğurtla yenen kıyma ve undan yapılan Yuvarlama, Ciğer Zarı ve Paşa Böreği ile Ege'nin düğün ve bayram yemeği Keşkek bu yörede en güzel yapılan yiyeceklerden. Ayrıca Kulak Çorbası, Patlıcan-Biber Taratorlu Turşu, Etli Kereviz ve Pelvize Tatlısı da bu yöreye özgü diğer lezzetlerden örnekler.

  [B]Denizli'ye gelince...[/B]
  Afrodizyak Kuzu Göbeği Kavurması, Bıldırcın Dolması, Çabutaşı, Alaçora, Tirik/Tuzlama, Mumbar Dolması, Arapaşı, Kuru Balcan Dolması, Denizli Turşusu, Tahinli Pide, Denizli'nin kendine has tandır kebabı...
  Denizli Çal Ovası'
   
 2. Sponsor

 3. smyrna

  smyrna Sevil Kurtoğlu

  Yaş:
  51
  Mesajlar:
  7.771
  Şehir:
  İstanbul
  Favori Kamış:
  olta
  En İyi Avı:
  olacak inşallah
  Öncelikle değerli paylaşımınız için teşekkürler :) Bilgiler çok güzel de bir kaç eksik buldum !!! İzmir denince aklıma ilk boyoz ve midye dolma geliyor ;) :) Bergama tulumunu da asla es geçemem ;):)
   
 4. tarcan

  tarcan ...

  Mesajlar:
  6.700
  Şehir:
  Hatay
  Favori Kamış:
  .
  Favori Makine:
  .
  En İyi Avı:
  Kefal 325 gram
  .

  Merhaba ,

  Boyoz'u ilk Sizden duydum, merak ettim,akşama eşime yaptırayım.
  Tarif olarak bunu kullanabiliriz sanırım ...link...

  [​IMG]  Bir tanesini ucundan dişlemişler ama işgörür herhalde,
  Buyurun arkadaşlar hep beraber.

  [​IMG]
   
 5. smyrna

  smyrna Sevil Kurtoğlu

  Yaş:
  51
  Mesajlar:
  7.771
  Şehir:
  İstanbul
  Favori Kamış:
  olta
  En İyi Avı:
  olacak inşallah
  Evet budur :) Bir kez yediniz mi, bir daha vazgeçemezsiniz ;):) Ama sadesini ,yanında yumurta ile hiç bir şeye değişmem :) Bir fincan da çay oldu mu bu iş tamamdır :)
   
  Son düzenleme: 9 Ağustos 2007
 6. Eczacı

  Eczacı

  Mesajlar:
  3.057
  Şehir:
  Aydın
  Favori Kamış:
  olta
  Tarkan kardeşim ne yaptın sen böyle :D :D zaten kilo sorunumuz :)
   
 7. tarcan

  tarcan ...

  Mesajlar:
  6.700
  Şehir:
  Hatay
  Favori Kamış:
  .
  Favori Makine:
  .
  En İyi Avı:
  Kefal 325 gram
  .


  İnan ilk defa duydum ve malesef yemek kısmet olmadı,

  ama anlatılanlar ve fotoğraflarına bakacak olursam oldukça güzel bir gıdaya benziyor.
   
 8. Eczacı

  Eczacı

  Mesajlar:
  3.057
  Şehir:
  Aydın
  Favori Kamış:
  olta
  anlatılmaz yaşanır kardeşim ,bekleriz bir gün :)
   
 9. tarcan

  tarcan ...

  Mesajlar:
  6.700
  Şehir:
  Hatay
  Favori Kamış:
  .
  Favori Makine:
  .
  En İyi Avı:
  Kefal 325 gram
  .


  Aslında şöyle bir şey var,

  Biz bu Pazar saat 09:00 civarı Aydın'da olacağız
  ( orada arkadaşımız var , ) bi 10 dakika Senin yanınada uğrayabiliriz sanırım.
   
 10. Cadayl

  Cadayl Aylin Özyurt

  Mesajlar:
  1.622
  Şehir:
  Ankara
  Favori Kamış:
  olta
  En İyi Avı:
  lepistes..
  ORTAKLAR ın çöp şişi meşhurmuş..

  Hani o taraftan geçecek arkadaş varsa, bilgilerine :D :D :D
   
 11. Eczacı

  Eczacı

  Mesajlar:
  3.057
  Şehir:
  Aydın
  Favori Kamış:
  olta
  hafta sonu Aydında olmuyoruz Tarkan ama hafta arası geçerseniz beklerim:)
   
 12. tarcan

  tarcan ...

  Mesajlar:
  6.700
  Şehir:
  Hatay
  Favori Kamış:
  .
  Favori Makine:
  .
  En İyi Avı:
  Kefal 325 gram
  .

  Geçen Sene GüzelÇamlı Milli parkta idim, geçerken yemiştik çok güzeldi.
   
 13. Eczacı

  Eczacı

  Mesajlar:
  3.057
  Şehir:
  Aydın
  Favori Kamış:
  olta
  Eskidendi o malesef;) otoban açılınca millet eski izmir yolunu kullanmadı doğal olarak,kalitede düştü biraz ama eğer yolu düşüpde giden olursa Somuncubaba var sağ tarafta Aydından gelişte 3 veya 4. dükkan en temizi odur:)
   
 14. istavrit

  istavrit Boğaç

  Mesajlar:
  2.365
  Şehir:
  İstanbul
  oh oh maşallah Tarkan'ın sen güzergah üstünde nevaleyi düzmeye başlamışın Bursa,Aydın ,Manisa ,İzmir :D :D :D
   
 15. tarcan

  tarcan ...

  Mesajlar:
  6.700
  Şehir:
  Hatay
  Favori Kamış:
  .
  Favori Makine:
  .
  En İyi Avı:
  Kefal 325 gram
  Eeeee

  Eeeee
  Rotayı sağam tutalım ki aç kalmayalım dimi ama...

  Yanlız Eczacı kardeşimizi göremeyeceğiz ona üzüldüm şimdi.
   
 16. Eczacı

  Eczacı

  Mesajlar:
  3.057
  Şehir:
  Aydın
  Favori Kamış:
  olta
  Hafta sonu cuma akşamı olduğunda dükkanı kapatır kapamaz burayı terk ediyorum taki pazar gecesine kadar sıcaktan durulmuyor Aydında:(
   
 17. tarcan

  tarcan ...

  Mesajlar:
  6.700
  Şehir:
  Hatay
  Favori Kamış:
  .
  Favori Makine:
  .
  En İyi Avı:
  Kefal 325 gram
  Kuşadası tarafına yada Bodruma mı gidiyorsun?
   
 18. Eczacı

  Eczacı

  Mesajlar:
  3.057
  Şehir:
  Aydın
  Favori Kamış:
  olta
  Bu hafta Marmaris Selimiyedeyiz % 90 ihtimalle ama orayı iptal edebilirsem Foçadayım Müjonun yanında :D
   
 19. tarcan

  tarcan ...

  Mesajlar:
  6.700
  Şehir:
  Hatay
  Favori Kamış:
  .
  Favori Makine:
  .
  En İyi Avı:
  Kefal 325 gram
  .


  Bizde Selimiye'nin az ilerisinde Turunç ta olacağız.

  Müsaitsen Bekleriz.
   
 20. Eczacı

  Eczacı

  Mesajlar:
  3.057
  Şehir:
  Aydın
  Favori Kamış:
  olta
  ben selimiyede http://www.nanelimonpansiyon.com/952.html bu pansyonda kalıyorum sizde müsayit olursanız beklerim:)
   
 21. tarcan

  tarcan ...

  Mesajlar:
  6.700
  Şehir:
  Hatay
  Favori Kamış:
  .
  Favori Makine:
  .
  En İyi Avı:
  Kefal 325 gram
  .


  Bizde Turunç Otelde olacağız.

  Sizin Pansiyonda güzel yerdeymiş.


  [​IMG]  Güzel Balık yapar burası.

  [​IMG]