EL yapımı Cıkrık.

Konu, 'Malzemeni Kendin Yap (Keşfet & Paylaş)' kısmında rauf tarafından paylaşıldı.

1. rauf

rauf Rauf usluer

Favori Kamış:
    oltanın her türlüsü
    En İyi Avı:
    akdeniz palamutu 4kl.
    Kıymetli arkadaşlarım ben bu sistemin daha iptidahi olanını alanyada bir balıkcıda görmüştüm makara ahşaptan dı ortasına bilyalı yatak vardı ve bu yatağa bağlı dikey bir ahşap teknenin ıskarmoz deliğine saplanıyordu.ben bunu kendime örnek alarak biraz daha iyileştirip fiber tekneme uygun hale getirdim.
    Kullanılan malzemeler
    1-argon kaynağı telinin boş makarası(sanayide bu iş ile uğraşanlardan temin edilebilir)
    2-Büyük boy bisikletin ön tekerlek bilyası(kompile)
    3-diğer demir aksam 10mm lik demir lata
    4-bağlantı cıvata ve somunları kıromdan 8mm-10mm
    1-argon teli kasnağı 2-Bisiklet mili bağlantı cıvatası3-plastik suborusu icinden cıvata gecirilerek ipin sürtünme si azaltılıyor4-ipin cok yatık geldiği durumda pet şişeden yapılmış dayanaklara sürtünerek makaranın dışına taşmaması sağlanıyor5-tekne kenarına sabitleme cıvataları6-kasnak cevresine vidalanmış süpürge sopasındanelde edilen parcalar(bunların görevi hem sarılan cap ı büyütmek hemde sarılan ipin sudan süzülerek kurumasına olanak sağlamak7-destek kolu8-kasnaktan gelen ip.
    9-kasnağa sarılı 400 metre ip10-süpürge sapından elde edilen yuvarlak tahtalar iki taraftan vida ile sabitlenmiş durumda.
    11-ağactan mamul kasnak arasına monte edilerek ve ortasına delik acıldıktan sonra buraya tak cıkar kol takılarak kasnak cevriliyor. 12-bisiklet ön mili kasnak deliğine göre taşlanıp sıkı olarak gecirililmiştir
    yukarıdaki resimde görüldüğü gibi kullanılan ipin kalite ve cekerleri üzerindedir.Bu avda 0.90-ve 1mm lik misinalar kullanılsa bile o derinlikteki bir avda misinanın cok esnemesi ve balık vuruşlarını emdiği icin uygun değildir.umarım konuyu anlatabilmişimdir yinede takıldığınız bir durum varsa lütfen yazınızç(bu aparat maddi olarak 20 ytl civarında bir maaliyet gerektirmektedir)iyi günler dilerim.

2. suates

suates suat ateş

Favori Kamış:
    sadece olta
    En İyi Avı:
    fangri
    abi sağol güzel olmuş eline sağlık

3. bambul

bambul Noyan Ekici

Favori Kamış:
    sopa, el oltası
    En İyi Avı:
    Orkinos 5 kg, kalamar 1100g
    Elinize sağlık, o kadar uğraşıp emek verip düzeneği hazırladıktan sonra bir o kadar emeği de şemalara ve açıklamalara harcamışsınız. Çok çok teşekkürler.

4. KRAL_BALIKÇI

KRAL_BALIKÇI

Balıkcı üretici olması lazım,ellerine sağlık paylaşımın için.

5. steelrock

steelrock Burak

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Mercan-Ağırlığı mühim değil,ben onun gelişini sevdim...
    Rauf bey ellerinize sağlık,emeğinizi bizlerle paylaştığınızı için teşekkür ederiz :)

Kullandıkça avantaj ve dezavantajlarını tesbit edip daha da geliştirebileceğiniz bir çalışma gibi görünüyor,bu az maliyetli ama el emeği çıkrığa güzel trofeler rastgelmesi dileklerimle...

6. derya__kuzusu

derya__kuzusu Manyak Müjdat :)

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    yayın 4,5 kg.-4,kg.Lambuka
    Rauf abi süpersiniz vallaha tebrikler hem mekanizma süper hem anlatım .
    Teşekkürler abi :)
    İnşallah daha büyük balıklar yakalamanız temennisi ile :)

7. Kafaya taktım bende yapacağım...:)

8. derya__kuzusu

derya__kuzusu Manyak Müjdat :)

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    yayın 4,5 kg.-4,kg.Lambuka
    Gitti oğlanın bisiklet :cool: :eek: eyvahlar olsun :D:D:D:D

9. Zaten kömürlükte parçalanmış halde duruyor bari işe yarasın :D

10. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Gene muhalif adam şapkamı takayım..

Büyük balık yakalarken vazgeçilmez olan şey, kalama sistemidir.. Bu düzenekte kalama sistemi yok gibi görünüyor..

Resimden anlaşıldığı kadarıyla biraz çapı büyük. Bu durumda, ağırca bir balık vurduğunda kolun fazla hareketine paralel olarak olmadık pozisyonlarda hareketi gerekecektir ki, kısa sürede belli noktalarda boşluk verdirebilirsiniz.. Eğer boşluk verirse misina, balık kolayca kaçar kurtulur..

Tavsiyem, bir tür kalama tertibatı uydurmanız, ince, büyük çap yerine kalın ama çapı küçük bir makara kullanmanızdır..

Diğer yandan yapmışsınız artık, güle güle kullanın.. bisiklet tekeri göbeği vs. nin tuzlu sudan hiç hazetmeyeceğini ve bir süre sonra perişan olacağını unutmayın.. Elinize fırsat geçtikçe, bunları yağalyın..

11. rauf

rauf Rauf usluer

Favori Kamış:
    oltanın her türlüsü
    En İyi Avı:
    akdeniz palamutu 4kl.
    Eleştiriler bence iyi anlaşılırsa daha iyiyi getirir.bisiklet göbeğinin oturduğu göbek kısmı na suyun gelme olanağı yok iki senedir calışıyor ve tabiki muhtelif zamanlar yağlanıyor.capının böyle geniş olması (75 cm) bu derinlikde ve bu sistemde olması maalesef zaruri zira 500 gr lık bir ağırlıgın 200 metreye inme zamanı hic akıntının ve rüzgarın olamadığı zamanda bile 3 dakikayı geciyor dolayısıyla daha kücük cap makara ile bunu geri sarması şu vaziyette üc bucuk dakkayı bulduğuna göre diğerini artık siz düşünün.Kalama hakkındaki düşüncenize katılıyorum olsa iyi olurdu aslında bende bunun olmasını istiyorum ama torna tezgahı benim önümde olmalı Yani bu işler ben emekli olmadan aklıma gelmeliydi bir başka değişle. bunu teknik olarak cizipte bir dükkana gittiğinizde sistemin ve malzemelerin toptan değişmesi gerekli onun icin şimdilik böyle gitsin eğer bir gün baba bir balık dağıtırsa aleti.başka bir şeylerde düşünürüz şimdiye kadar en babası 400 gr geldi .birde şu var bunlar 60-70 metrden sonra şişiyor ve kolay geliyor iş o derinliğe kadar.selamlar

12. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Bulabilir misiniz, bilmiyorum, ama istenince bulunur sanıyorum, Sachs'ın göbek içi vites düzenekleri vardır. Sachs derken, zamanında ülkemizde satılan bir sürü bisiklette bu göbekler kullanılmıştır.. Bu tür vitese "hub gear" denir. Shimano vs. de bulunabilir. Bunlardan kullanırsanız, hız sorununuz büyük ölçüde kalkar..

Kalama için, 4 inçlik debriyajlar (10 cm) temin edebilirsiniz. Bunlar go-kartlarda, kullanılır. Kullanımı nispeten kolatydır. Yada eski bir vitesli motorun hurdasından işe yarar bir şeyler temin edilebilir.. Bu tür bir debriyajı standart bir bisiklet göbeği ile monte ederseniz, sadece balık çekerken iş yapacaktır..

Büyük makara, sararken vurdurma gibi bir sorun ortaya çıkarır. Bu nedenle küçük makara koyun, bir dişli mekanizması ile devri artırın, daha iyi netice verir..

Ha, 400 gr balık ise mesele, alelade bir olta makinası gene yeterli olacaktır zaten.. Tekne ile imkanlarınız 300kg'luk orkinos gibi balıkları da kapsar.

Sözlerimi lütfen yanlış anlamayın.. Ben bu tür çalışmalar yapanları en çok takdir edenlerin başında gelirim. Tüm amacımda daha iyisini yapmaya sizi teşvik etmek..

Bir ara uçurtma ile avcılık vs. muhabbeti olmuştu. Uçurtma ile avlanacaksanız binlerce metre misina gerekebilir. Bu da öyle marketteki makinaların, çıkrıkların filan alamayacağı bir şeydir. Bizde el yapmı, 4000 m #80 misina alan çıkrıklar yapardık. Bu söylediğimiz malzemeleri kullanarak.. Hızlı sarmak için, göbekten vites, balığı ( 100kg'luk en azı ) yormak için debriyajdan yapma kalaması.. Debriyajdan kokular geldiği çok olmuştur..

13. Huseyin Alp Arslan

Huseyin Alp Arslan Huseyin Alp Arslan

Favori Kamış:
    olta ve oltadan baska hic bir sey
    En İyi Avı:
    22 kg Kingfish
    Su anda dunya uzerinde yok satan bir kac lure, igne , kamis ve makina markasi bundan 10-15 sene once garajda calismaya baslayarak bu gunlere
    eristi. Neden bizde de olmasin. Girisimciliginize hayran oldum. Serdar Bey gibi
    elestirisi olan arkadaslarin katkilariyla ve sizin yaraticiliginizin bunlarla etkilesimiyle urun gelistirilebilir. Burda elle sanirim 120 kg civarinda bir marlin yakaladilar. Kullanilan sistemde sizinkine benziyordu. Ancak bu baligi cekmekten cok baliga elle kalama verirken misinanin guvenli bir sekilde kullanilmasiyla ilgiliydi.
    Yeni projelerinizi bekler, saygilar sunarim.

14. rauf

rauf Rauf usluer

Favori Kamış:
    oltanın her türlüsü
    En İyi Avı:
    akdeniz palamutu 4kl.
    Serdar bey ilginiz ve önerileriniz icin cok teşekkür ederim cözüm örneklerinizi not ettim bu konuda bir gelişim ve uygulamam olursa haberdar ederim selam ve sevgiler işlerinizde başarılar dilerim.

15. rauf

rauf Rauf usluer

Favori Kamış:
    oltanın her türlüsü
    En İyi Avı:
    akdeniz palamutu 4kl.
    İlginize ve termennilleriniz icin teşekkürler.aşağıda ki linkte enteresan bir uygulamanın videosu var ilgileneceğinizi umarım.

http://video.google.com/videoplay?docid=-5763731231407172949

16. Huseyin Alp Arslan

Huseyin Alp Arslan Huseyin Alp Arslan

Favori Kamış:
    olta ve oltadan baska hic bir sey
    En İyi Avı:
    22 kg Kingfish
    Alvey

Alvey bir Avusturalya markasidir ve size belirtmis oldugum garajda dogup dunyanin kabul ettigi bir urun oldu. Bunun kucuk ve kiyidan atmalik olanlarida var. Derin denizde normal sarma duzenleriyle bir saatte cikaramiyacaginiz oltayi bununla yariyariya indirebilirsiniz. Bu makaralarin kalama verme duzenleri de var.

17. giritli

giritli

Rauf abicim emeğine sağlık...inşallah kilo kilo balık alırsın aparatınla:)
    tekerin çapı konusunda bende seninle hem fikirim...bizim buralarda 80 mt.den balığı çekerken anamız ağlıyor makinayla...sizin oraların derinliklerinde geniş çaplı bir aparat şart abicim...saygılar...rastgelsin...

18. rauf

rauf Rauf usluer

Favori Kamış:
    oltanın her türlüsü
    En İyi Avı:
    akdeniz palamutu 4kl.
    O bahsettiğin acaba bumu hüseyin
    http://video.google.com/videoplay?docid=-3513534757248636038

19. rauf

rauf Rauf usluer

Favori Kamış:
    oltanın her türlüsü
    En İyi Avı:
    akdeniz palamutu 4kl.
    onur sağ ol haklısın capı büyük olmasında yarar var lakin kalama tertibatıta olsa iyi olurdu hüseyin arkadaşımın dediği gibi selamlar.

20. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Çapı küçük tutup, devri artırmanın yolunu bulmaya çalışın. Böyle yapmazsanız, olmaz, işe yaramaz filan demiyorum.. Ama en iyi neticeyi, yüksek devirle alırsınız. Çünkü, kolunuz sürekli aynı hızda çeviremez. Direk bağlı olan kolun bazı yerlerinde hızlı, bazı yerlerinde yavaş çevirirsiniz. Hele çapın büyük olduğunu düşünürseniz, bu çok can sıkar.. Öyleki, arada boşluk vermeye (lüfer bu anda bedene atlamayı pek sever mesela), ani darbe yüzünden iğneden kurtulmaya vs. sebebiyet verir.

En güzel çözüm, söylediğim gibi, göbekten vites tertibatlarıdır.