el yapımı iğne

Konu, 'İğneler' kısmında dgorkem1 tarafından paylaşıldı.

1. dgorkem1

dgorkem1

Favori Kamış:
    balzer clx 655, balzer spin 40, balzer rx135, silverstar high carbon steel, seamaster 1.40,rusçıkrık
    izmirde bir satıcının telefon konuşmasına şahit oldum
    ... markası el döğmesi abi iğneler mükemmel ama elimde yok bi yerden bulduk

?
    el yapımı iğne varmıdır cidden böyle birşey konuşmada tanesi 60 kuruş diyordu (600 bin)

2. Acidmaster

Acidmaster

Favori Kamış:
    şeytan oltası...
    En İyi Avı:
    92 cm turna
    ıgneın boyutu buyukse bu işin ustaları tarafında elde ımal edilebilir...

3. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Olur. Biz küçükken, Ortaokula filan giderken yapardık kendimiz. Gediz çayına giderdik balığa. Genellikle, demir inşaat telini ısıtır, suya sokar, sonra ısıtıp döğer şekil verir, damak açar, sonra gene döverdik. En sonunda kum çamuruna sokardık. Böyle mavi menevişli bir şey olurdu. Aman aman sağlam olmasada iş yapardı. Daha sağlamlarını çuvaldızdan yapardık. En son eğe ile keskinleştirirdik.

Bugün bu şekilde kimsenin 1 numara ve altı bir iğne yapacağını sanmam. Çünkü, hazır olanlar hem daha iyi, hem daha ucuz. Ama, orkinos, camgöz filan işlerinde kullanılan baba iğneler var. Bunları elle döğme yapanlar çıkar sanıyorum.

Bizde neymişiz mi ama? Yer Gediz, Akçaalan Kasabası. Ne öyle iğne filan satan bir yer var. Nede bizde ona verecek para var. Ama sinema, park, top vs. yok. elde kalıyor iki şey, ya uzacık (sapan) yapıp kuş peşinde dokuz dağı gezeceğiz, yada olta yapıp balık peşinde. Belki başka şeyler varmıştır ardında gezilecek ama biz bunu tercih ettik. Neticede, yokluk insanı mucit yapıyor netekim..

4. carpangler

carpangler

Favori Kamış:
    olta
    80'li yıllarda ,ortaokul günlerimde, toplu iğnelerin ucunu kıvırarak iğne yapardım,derelerde avlanmak için.Balıkların yarısı daha suyun içinde iğneden kaçarlardı.:D Aklıma geldi de...

5. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Hımm, işte bir el yapımı iğne tutan bir el:

Umarım bu iğneyi almamızı düşündürecek bir mekan buluruz da şu adamlara para vermeye razı oluruz:

http://www.handmadefishhooks.com/

Bir gezin derim, elde ne iğneler vamış...

6. kaiser

kaiser

Favori Kamış:
    kasnak,misina,iğne,kurşun
    En İyi Avı:
    mığrı 3kg
    bu iğne ile ne yakalıyorlar denizaltı mı????????:confused: :confused: :confused: :confused: :confused: :confused: :confused:

7. dgorkem1

dgorkem1

Favori Kamış:
    balzer clx 655, balzer spin 40, balzer rx135, silverstar high carbon steel, seamaster 1.40,rusçıkrık
    abiler vmc marka bir iğne aldım. fransız dövme elyapımı dedi satıcı. bilmiyorum gerçekten öylemi ama güzele benziyor denicez görüşlerimi yazarım.

Son düzenleme: 16 Ağustos 2006
  8. Suatreis

Suatreis

wmc yi sürekli kullanırım. El dövmesi olduğunu söylemesi biraz ilginç geldi aldığın iğnenin üzerindeki kalite ve se no larını verirmisin. Bi bakayim şuna merak ettim.

selamlar sevgiler

9. turna

turna

Serdar kardeş o çapa olmasın?

10. dgorkem1

dgorkem1

Favori Kamış:
    foçaya gittiğimde veririm
    olduğunu pek sanmıyorum çünkü telde konuştuğunun tane fiyatına 600 bin diyordu ben bundan çok daha ucuza aldım serino yu gidince foruma yazarım :)

11. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Valla, altında üreticisinin linki var. Adamlar, süs eşyası niyetiyle ayrı bir seri iğne üretiyor, büyük balık tutmak için ayrı bir seri. Bu büyüklükte iğnelerle bir şeyler tuttuğumu hatırlıyorum. Beyaz, Dev kalamarlar filan böyle (bu büyüklüğe yakın) iğneler ile avlanıyor. Bunlar daha çok, çok açık denizlerde iş yapan iğneler, genelde bizim gibi amatörlere pek fazla hitap etmiyor. 500 kg. luk bir orkinos veya 750 kg. lık bir lahos için bu iğne hiç büyük görünmüyor.

12. mitser06

mitser06

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    5,5 kilo aynalı
    abicim şimdi her balıkçıda her türlü iğne var.ne uğraşacan ver parayı al iğneyi.Bide iğneyi yaparken elimi gözümü sakat bırakacam.yok abi kalsın ben almıyayım.:D :D :D

13. sgntch

sgntch

Hocam bu iğneyle heralde Megalodon falan yakalanıyor :)

14. harmandali

harmandali

Favori Kamış:
    8 tane kamış ve kasnaklı dip oltası
    En İyi Avı:
    1999 yılında ankara kurtboğazında 10kg civarında sazan
    hatırladım da....almanyada bir göletde çocukken balık avlamıştık...ama el yapımı iğne ve naylon siyah iplekle....bunuda bir sopaya bağlardık....

iğne bildiğimiz dikiş iğnesi idi...ısıtıp şekil verirdik arkasınada naylon iplik bağlardık ipliğide bir sopaya...ucunada ekmeğin için ezer hamur yapıp öyle takardır....

sanırım göletdeki balıklar aç olsa gerek ki atmamızla çekmemiz bir oluyordu....

ama ne tür bir balıktı yenir mi yenmez mi bilemediğimizden tekrar suya atardık...

üstelikde bayağı bir büyüktüler...kilodan az değildi...

ne günlerdi...

bizim enişte anlatıyor...bizim oralarda ırmak var balık bize bakıyor biz balığa...ama av iznimiz olmadığı için sadece bakmakla yetiniyoruz diyor...

15. OnurERDOGAN

OnurERDOGAN

Favori Kamış:
    surf & spining takim
    En İyi Avı:
    palamut , lufer , kirlangic

16. Ronder

Ronder

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    3 kg civarında
    el yapımı

üçlü kanca yapıyoodum :)

17. mandirali

mandirali

Favori Kamış:
    ağ hariç bütün oltalar.
    En İyi Avı:
    2.3 kg turna
    el yapımı iğnelere güven olmaz çünkü genelde demirdirler ve çok çabuk paslanırlar.en iyisi fabrikada üretilen iğneler çünkü yapımında çok dikkat ediliyor, her iğne deneniyor ve öyle piyasaya sürülüyor.

18. feyyaz

feyyaz

Favori Kamış:
    turna fresh 3,90 okuma
    En İyi Avı:
    Lufer
    Fransız vmc marka iğneden bu gün 6 kutu aldım.Tüm prof balıkçılar kullanıyor. Arkadaşlarım ısmarladı bir kutu bana diğerleri arkadaşlara.Biraz pahalı ama değer,bir kere ince iğne,balık kolay yutuyor.

19. Suatreis

Suatreis

çok iyi bir seçim yapmışsınız yıllardır kullanırım, bildiğim en keskin ve esnek iğnedir. Lazer kesim ile damaklandırılırlar. Ancak 8 no ve altını nazik kullanmanızı öneriyorum. Yapısının inceliği açılma sorunu olarak karşımıza çıkıyor. Kalite no sunu unuttum ama petrol yeşili 7 no yarım çaprazlar var mırmır için dahi kullanabileceğiniz sağlamlıktadır.

20. enes_hasan

enes_hasan

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    turna 3 kg
    Görkem kardeşim el yapımı bilmem ama döğme iğneler var ben sazan avında ovner marka döğme iğne kullanıyorum. El yapımı varsa da tavsiye etmem. Hazır döğme iğnelerin standartları var, test edilmişlerdir. http://www.avmarketi.com/asp/listgroup.asp?group=01050000

Son düzenleme: 17 Haziran 2007