Elimize iğne battı. Ne yapmalıyız? İşte resimler

Konu, 'İğneler' kısmında burakreis tarafından paylaşıldı.

1. hasretim03

hasretim03

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Sazan 7 kilo
    Emeğine sağlık çok gerekli bir bilgi paylaşımı yapmışsınız. teşekkürler. Ben iğne bağlarken çok başıma geldi. Çok fazla acı veriyor ve uzun süreli oluyor

2. TuRKLoRD

TuRKLoRD Polat

Favori Makine:
    Banax sx 5000
    Benim bir kaza sonucu baş parmağımın altına tam etli yerine batmıştı 18li yaşlarda.acıyla kıvrandığımı görenler geldi hemen tabiki..aralarından en yaşlıları(hani nur suratlı yaşlılar olur ya :)... .)oltalarını bi yana atarak karga burun misali bi alet çıkardı çantasından ve benden 10 saniye kadar başka şeyler düşünmemi istemişti acıyı hissetmemem için.

Ama nafile.... :)

Bey amca gözlerimin önünde iğneyi dahada dibe batırarak yarım santim ilerden ucunu çıkardı ve oaradan tutup gerisinide çıkardı...acımadımı diye soracak olursanız çok acıdı hemde çok.

3. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Aslında bu hikayelerden şu sonuç çıkıyor: Kör uçlu ve iri damaklı ğne kullanmamak lazım netkim, ne olur, ne olmaz...

4. Demirhan

Demirhan Erhan

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Çipura 600 gr yaklaşık
    iğneyi ileri doğru ittirip,sonra da iğneği kesmek en mantıklısı diye düşünüyorum..

5. oy oy oy

Her acemi şaşkın gibi en az 4-5 defa basıma gelmiştir ancak allahtan istavrit oltasıyla olmustu. ozaman çek çıkar dert olmuyo. Eni boyu belli sonuçta.

Ancak buyuk igneyle dusunmesi bile bela.Aslında sorun olan olayın kendisinden çok fikri.
    İgne ufak ve sinirlere damarlara uzak zararsız bir yerdeyse hızla ittirip digrer taraftan çıkmasını saglamak en mantıklısı bence. Tabi kucuk bir karga burun ve kararlı bir el lazım.
    uuyyy
    balıkların canı çok yanıyodur ha.
    hahahahaha.
    dur bi kendime geliyim.

Fikir çok kötü; ama şahsen ufak tefek kesiklerime uyusturmadan dikiş attırdıgımı falan hatırlarım. Yani olayın psikolojisi önemli. dikiş attıkları ignelerle oltalar çok benzer zaten. Siz degil de tecrubeli bir baskası yapıyosa. Sorun olmuyor. Özellikle igne keskinse daha kolay oluyor:=)

Kendinizi 5 dakika esas kızın yanında yarasını diken Rambo gibi hissederseniz sorun olmayacaktır. Ama belkide en mantıklısı ciddi bir sekilde saplanmış bir igneyi kurcalamadan bir doktora gitmek . Akılcı olan bu. 2 sn de olayı çözuyorlar.

Tabi para avcısı bir klinikte aptal bir pratisyenle 2 saatlik bir operasyondan sonra 500 ytl ucret bayılıp el kol sargılı çıkmakda olabiliyo kaderde.
    ben bu gibi bir durumda veterinerimin yanımda olmasını tercih ederim. Napıyım en guvendigim hekim o.

yinede uygarlıktan uzak bir yerde balık tutulacaksa çantada elektronikçilerin kullandıgı turdenbir keski bird ekucuk karga burun felan olmaz. bir deanestol krem. acıyı azaltır. Ancak acıyı azaltmayı nekadar dusunurseniz okadar acıyacaktır tahminimce.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 26 Nisan 2007
  6. mallaca

mallaca Halil Barış Şengül

Favori Kamış:
    Makinalı kamış olta,her türlü el oltası,rapala
    En İyi Avı:
    Kiloluk mırmır,Kiloluk iskorpit
    Namık abi ona müstehaktır.Kalsın .

7. ozan

ozan Ozan

abi tanıyosan arkadaşı söyle iğneleri bize yollasın malum balonlar yedi elimizdekiler

8. ercankızılırmak

ercankızılırmak ercan kızılırmak

Hakikaten zor bir durum ama balikçinin başina en sık gelen kazalardan biri....Neler yapmamiz gerektiğini gördük ,bu faydalı bilgiyi paylaşan arkadaşıma teşekkürler .......

Son düzenleme: 25 Kasım 2008
  9. GÜVENLİKCİ

GÜVENLİKCİ birol

Favori Kamış:
    alba 2026 premier kamış
    Favori Makine:
    Okuma Powerliner
    En İyi Avı:
    gölette karabalık 8kg civarı
    İki gün önce 8 numara iğne bağlarken nasıl olduysa misina koptu ve iğne sol el işaret parmağıma tırnağın 2 milim yanından paralel bir şekilde battı. Şırınga iğnesi yöntemini denedim ancak göründüğü kadar kolay değilmiş, neyse hastaneye gittim acil doktoru röngen istedi iğnenin ucunun nasıl durduğunu görmek için. Röntgen sonuçları ucun kıvrılıp ilerden çıkarılmasına uygun durmuyordu. Ben uyuşturucu bir iğne yapıp geri çeker diye düşünürken doktor hiç beklemediğim birşey yaptı. Telefonla başka bir doktoru arayıp (sanırım ortopedi doktorunu) durumu anlattı biraz dinleyip telefonu kapattı. İğne evde battığı için sevk belgesi ile gitmiştim. Kalemi alıp birşeyler yazdı ve bana dönerek '' 3 tane şık var dedi. 1-en yakın servis bursa'da oraya gidip çıkarttıracaksın 2-Özele gideceksin 3-yarın ortepediye geleceksin''
    Baktım ısrarlarıma rağmen başka çare yok özele gitmeye karar verdim. Hastanenin kapısına gelince aklıma röntgen geldi, bir daha uğraşmayıp direk onu gösteririm dedim. Sağlık memuru arkadaş geri getirmemi rica edip röntgeni verdi. İğneyi çıkarınca sahile inip bir iki olta sallarım diye takımlarıda yanıma almıştım :) Bir elimde çanta olunca iğneli ele sağlık karnesi ve röntgeni almak zorunda kaldım ancak rüzgardan sallanan röntgen her seferinde iğneye değip tarifsiz bir acı verdiği için gidemedim. Röntgeni geri vermek için geri döndüm. Sağlık memuru arkadaş halime acımış olacak ki etrafa bakıp doktorun olmadığını görünce ''gel arkadaş dedi elimden gelenei yapayım sende rahatla'' dedi. Müdahale odasında parmak ucundan uyuşturucu bir iğne yapıp iğneyi geri çekip çıkardı. Bunu yaparken de iğne daha büyük olsaydı yapmayacağını da söylemeyi ihmal etmedi. Kaç kere teşekkür ettim hatırlamıyorum ancak senelerce okumuş doktor olmuş, üstelik acilde görev yapan bir doktorun bu iğneyi çıkaramaması anlaşılır gibi değildi. Çok niyetlendim ama sonradan doktoru sağlık bakanlığına şikayetten vazgeçtim.
    Özellikle Bandırma'da bulunan arkadaşlar böyle bir durumda acile giderseniz eski SSK KAPIDAĞ acilini en son tercih olarak göz önünde tutun.

10. mallaca

mallaca Halil Barış Şengül

Favori Kamış:
    Makinalı kamış olta,her türlü el oltası,rapala
    En İyi Avı:
    Kiloluk mırmır,Kiloluk iskorpit
    Bir doktorun röntgeni gördüğü halde çıkarmamasına hayret ettim.ACaba doğabilecek komplikasyonlardan mı korktu.Yoksa sağlık memurunun yaptığı gibi ufak bir aneztezi yaparak iğneyi geri çekmeyi doktorda düşünmüştür.Doktor olan arkadaşlar varsa düşüncelerini almak isteriz.

11. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Cahil cesareti denen bir kavram vardır.. Arkadaşın yaptığı operasyon, bunun bir örneği..

Eğer o doktor o iğneyi çıkarmıyorsa, damar yırtılması, sinir koparma vs. gibi bir sürü sorundan biri olabilecekse, riske girmez.. Zira ufacık bir terslik olsa, diplomasını elinden alır, süründürürler.. Daha önemlisi, bu operasyonu ancak ilgili operatör doktro, ortopedist, genel cerrah vs. yapabilir, mevzuat öyle söyler Adam pratisyen ise ki genelde öyledir acilde oturanlar, bu işlemi yaptıkları için hayatları kararabilir..

12. cemal doğan

cemal doğan cemal doğan

Aynen böyle bir cevap yazacaktım bende abi.
    Televizyonda göstermişti; omuzunun kemiğine kadar oturmuş bir bıçakla, bir genç gelmişti hastaneye ve hastabakıcı dizini çocuğun karnına bastırıp, bağırta bağırta çıkarmıştı bıçağı.
    O hastabakıcıda bir sinirinizi tahrip edip, parmağınızı ömür boyu hissiz bırakabilirdi.
    Geçmiş olsun

13. GÜVENLİKCİ

GÜVENLİKCİ birol

Favori Kamış:
    alba 2026 premier kamış
    Favori Makine:
    Okuma Powerliner
    En İyi Avı:
    gölette karabalık 8kg civarı
    Belki de dediklerinizde haklısınız ancak aynı doktorun bir iğne dahi yapmadan geri yollamasına ne demeli acaba?
    Aynı doktorun görevli bayana sorduğu soru da bir garipti '' Diğer hastaneye (devlet hast.) gitse bizim yolladığımız anlaşılır mı?'' Gariptirki bu doktor Bursa ve özel hastane seçeneklerini sunarken Bandırma'daki diğer devlet hastanesi olan M.G.KARAHAN Devlet hastanesine gönderemedi. Üstelik ''ben resmi kuruluşta güvenlik memuruyum bu gece nöbetim var diyorum parmağımdaki bu iğnelemi nöbet tutucam'' adamın umrunda değil.

14. UniX

UniX Alperen

En İyi Avı:
    10 Kg Yayın
    Bence iğnenin delikli veya palal kısmı bir pensenin keski tarafıyla kasilerek iğneyi itelemek daha iyi olur.

15. ALİCO

ALİCO AliCo

Favori Kamış:
    D.A.M El oltası
    Favori Makine:
    0,33 beden FC
    En İyi Avı:
    Herhalde Toriklerdir. Kofanalarda olabilir.ispendek 13,8 kg, Kırlangıçlar.vs.vs.
    O kadar çok iğne battıki ne diyimki tıbba karşı;

Hepsini çıkardık ancak techizat kuvvetli olmalı. Dostlar bilir Takım çantasında 6 çeşit yan keski ve pense ufak boy çekeri yüksek. yara bantı (Gerçi bu bantı lüfer çaparisinde palamutta ve rapalada elimize sarıyoruz ya kesmesin diye yınede mevcut.) Palasını kesmek suretıyle veya iğnenin uç kısmındakı damağı kesmek. biraz fazla acıyor ancak sonuç uygun.

Kışın avlarda kesikler olta kesıklerı daha çok olur ve sıkıntının en büyüğü kışın kanda zor durur orada biraz sıkıntı oluyor tuzlu suyla beraber.

Bir çuvaldız batmıştı ayağıma ve kırılmıştı iğne, iğnenın battığında eminim fakat bulamıyoruz ve çıkartamadık tabi haliyle. cerrahi müdahale yapılmıştı. yoksa yürümeye başladımı olay tamamen sıkıntı demektır.

teknede tamam kendi kendınıze mudahalenız zorunlu ama kıyıda en yakın sağlık kuruluşuna gıtmenızı öneririm. bu metodlar eskilerde kalmış kulaktan gelen bilgiler....

O yüzden ne yapacağız: takımlarımızı donatırken paslı kullanılmış iğne kullanmayacağız ki tetanos mikrobu kapmayalım....
    sevgiler.

16. diren

diren Diren

Favori Kamış:
    şeker kamışı
    En İyi Avı:
    Hayallerim, aşkım ve çipuram.
    Özgür Hakan ve Adnan arkadaşlarımızın "meçhul avlakta" yaptıkları ve fotoğraf ve videolarla paylaştıkları konuyu okuyunca bu konu aklıma geldi. Her ne kadar o konuya yazmış olsam da, her zaman güncel olan bu konuyu bir kez daha anımsayalım istedim.
    Konuyu açan arkadaşımızın da yazdığı gibi: Umarım başınıza gelmez ama bilgili ve tedbirli olmakta yarar var ;) :)
    Herkese kazasız, keyifli avlar dilerim :)

17. balık kurdu

balık kurdu ercan

En İyi Avı:
    4 kilo civarı kofana

paslı iğneler, paslı bıçak ve falçatayla fazlası ile haşır neşir, bizim gibi amatör balıkçılar için çok yerin de bir hatırlatma olmuş :)
    tetanos aşısını ihmal etmemek lazım.

hadi bakalım, aşıya ;) :)

18. fish founder

fish founder Özgür

tetanos aşısı bir yana,avlaklara benim gibi scooter'larla gitmeye çalışanların kuduz aşısıda olması gerekebilir ;) :)

19. balık kurdu

balık kurdu ercan

En İyi Avı:
    4 kilo civarı kofana
    katılıyorum :) :p

20. yighitjan

yighitjan

Verdiğiniz bilgiler balıkçı dostlarımız için çok değerli,bilgileri paylaştığnız için teşekkürler...