En Büyük Beyaz Köpekbaligi ?

Konu, 'Denizdeki Canlılar' kısmında Tuna Hunter tarafından paylaşıldı.

1. Tuna Hunter

Tuna Hunter Deniz

En İyi Avı:
    Hannos
    (Carcharodon carcharias)

Dünya'da yakalanmis en büyük beyaz daha henüz tam olarak tespit edilmis degildir. Her ne kadar, bu konuda en büyük adayi, 1945 yilanda Cuba aciklarinda, yakalanmis bir baliktir (resimdeki):

Halka göre agirligi 3220kg ve uzunlugu 6,4 metre olarak not edilmis, özel hazirlanmis zipkinla yakalanmis............. aslinda isin gercegi, balik hicbir zaman tartilmamis olmasi ;)

Ancak yeni teknolojik yöntemlerle, baligin gercek boyutunun 6,4 degil, 5 metre dolayinda oldugu fikrindedir.

.... sir hala acikta, en Büyük Beyaz ne kadar büyük???

En gercekci ölcüm ve degerler, 1984 yilina aittir. Canada aciklarinda yakalanan (Prince Edward Island) 6,1 metre boyunda bir disi Büyük Beyaza aittir.

Kaynak: http://www.elasmo-research.org/education/topics/r_largest.htm ... ve benzeri.

Entresandir diye, sizinle paylasmak istedim....

Son düzenleme: 22 Mart 2007
  2. sümer34

sümer34

Favori Kamış:
    Kamış
    En İyi Avı:
    turna 6,5 kg,aynalı sazan 14 kg
    düşünüyorumda bu balıkları katilde olsa öldürmek ne derece doğru
    ama hala kesin cevabı bulamadım

3. xmrx

xmrx

İlginç ve korkunç :)

4. korni

korni koral

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    55 kg trakya kıvırcığı
    paylaşımınız için teşekkürler

5. Dalgıç837

Dalgıç837 Ergiz Esen

Favori Kamış:
    Sportex SeaStar 2,70 80-100 atarlı
    Favori Makine:
    Penn Sargus 3000
    En İyi Avı:
    Sudak 92 cm 8,5 kg
    katil kim?

Bence büyük beyaz köpekbalığını (ve diğer köpekbalıklarını) katil olarak tanımlamak yanlıştır:mad: . Hayvanın yaptığı sadece beslenmek, yoluna çıkarsan seninle de beslenir. Aslında ana avı fok balıklarıdır, yüzeydeki bir yüzücü de şekil olarak foka benzediği ve yüzme hareketleri yaralı bir foku çağrıştırdığı için yüzücüye saldırır. Ayrıca tüm vücut sıvıları da köpekbalığını çok uzaklardan çeker, yani denize şeyetmenin cezası çok ağır olabilir ;) Katil tanımına uygun olanlar, zorunlu olmadığı halde, beslenme, kendini savunma veya hayatta kalma amacının dışında, sadece zevk için öldürüp bırakanlardır. Bu tanıma en uygun canlı da insandır.

Büyük beyaz köpekbalığı, okyanuslarda besin zincirinin en üstünde yeralır ve çok hassas bir dengesi olan bu besin zincirinin dengesinin bozulması nedeniyle türü tehlikededir. Nasıl ve ne sıklıkla ürediği dahil hakkında hala bilinmeyen pek çok şey vardır.

6. orhan1969

orhan1969 Orhan

Favori Kamış:
    İtalcanna Kombat
    Favori Makine:
    Daiwa Saltiga Surf,Daiwa Tournamnet Entoh
    En İyi Avı:
    1,5 mt Sapan ( Kemane )
    Sevgili Deniz.
    En Buyugunu sanirim 10 yil Once Japon Balikcilar yakaladi. Boy 10 metre:) haberlerde izlemistim

Selamlar

7. MGB

MGB GOKHAN

Favori Kamış:
    Kamış olta, yapay yemler, sırtıyı pek severim :) ...
    En İyi Avı:
    Umarım yakında İRİ bir LEVREK :)
    Deniz bu nedir yahu...
    Gerçekten müthiş birşey, paylaşım için sağol.

Ne dersin bir gün böylesi sana da denk gelir mi dersin :D:D:D

8. Tuna Hunter

Tuna Hunter Deniz

En İyi Avı:
    Hannos
    Bunun kaydi yanlis ve gecekci degildir ;)

Ne yazik ki, internette ve haberlerde (her zaman oldugu gibi) bu tür raporlar la doludur. Cünkü hayvanin, haber degeri cok yüksek ve her zaman ilgi odagi olmustur. En dogru ve gercekci raporlar, http://www.sharkfoundation.net/ buraya toplanir (benzeri ciddi baska calisma guruplari vardir...). Eger 10, 8,7,5 metrelik bi balik yakalansaydi, bunlerin haberi olurdur... bundan emin olun :)

Suanda koruma altindalar... ve yakaliyanlara büyük para ve hapis cezalar uygulaniyor...

Son düzenleme: 23 Mart 2007
  9. orhan1969

orhan1969 Orhan

Favori Kamış:
    İtalcanna Kombat
    Favori Makine:
    Daiwa Saltiga Surf,Daiwa Tournamnet Entoh
    En İyi Avı:
    1,5 mt Sapan ( Kemane )
    Sevgili Kardesim ben Televizyonda izledim Spikerin soyledigide aynen 10 metrelik dev kopek baligini Japon balikcilar yakaladi seklindeydi:)

Selamlar

10. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    kaya balığı (1.5 gram) :)
  11. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Bu mesajı yazayım da, imzama bak sevgili Yakup hocam.. Benim tuttuğumu eğer yemeseydik, ha birde vinçle değil, oltayla filan tutmuş olsaydık, resmi büyük beyaz rekoru olacaktı.. Burun ucundan Üst kuyruk ucuna, 7m'yi bir kaç santim geçiyordu..

Böyle büyükleri yok. Ortalaması 5m, büyüklerin.. Ben yakaladığımda, bunun ortalama boy olduğunu sanıyordum.. Ne zamanki, birileri sordu, bu dişler nerden geldi diye, bende yakalayıp yedik (yüzgeçlerini kesip çorba yapıyorsunuz, başka yenecek yeri yok zaten) dedim, boyu neydi, posu neydi derken farkettik...

Eğer kıyıya götürüp bir şekilde tespit ettirebilmiş olsaydım, bir takım kitapların baştan yazılması ve nacizane kayda geçmek şansımız olacaktı, avare tayfaların boğaz düşkünlüğü yüzünden kaçırdık :( Bari siz konu ile ilgili bir bilim admaı olarak, varlığına dair bir şeyler olduğunu bilin diye söylüyorum..

Geminizi görünce bunun neresini yiyebilirim diye koşup gelen, muhteşem bir yaratıktan bahsediyoruz.. Bunu yakalamanın övünecek bir yanı olmadığını düşünüyorum.. Gençliğin salaklığı ile öyle onarılmaz hatalar yaptık.. Bugün olsa, hiç kimse beni ona kıymaya ikna edemez.. Dişlerinin keskinliği ve ağzının "Bu tenezzül edip insan yemez.." dedirten azameti hala aklımda.. Ama şu anda onu saygı ve büyük bir pişmanlıkla anıyorum sadece..

12. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    kaya balığı (1.5 gram) :)
    Serdar Reis ben anlamam büyük balıklardan zaten. Benim imzamda da rekor 5 gramlık kaya balığı.
    O hooo 7 metrelik balık mı??? ben onu hayal bile edemem.
    Okuduğum balıkla ilgili forumlardan (sadece bu balıkla mücadeleyi konu alan) ve bilimsel kaynaklardan 6.4 m den büyüklere

Comments : Needs verification.

diye bir açıklama eklemişler.

Daha büyük balıkların fotografları üzerinde yapılan ölçümlerde de ancak bu boya erişebilmişler.
    Keşke siz resimleyebilseydiniz, güzel birrekor olurdu. Vinçle yakalanmas önemli değil ki hem ..

13. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Resimledik aslında, ama resimler bende değil.. Güverte sorumlusu çekti kendine, hep beraber.. Sonra da ilk limanda kaçtı, beklendiği gibi.. Gemicilik zor zenaat nitekim..

Aslında resimlemek değilde, oturup yemek bir hataydı.. Bil mukabele edindiğim bilgiler, bu büyüklüğün çok ender olduğu, 5m'lik olanların bile dev denerek literatüre geçtiği yönünde.. Doğrusu, biz çok çok açıktaydık.. Fırtına yüzünden daire çiziyorduk.. Oralarda balıkçı, avcı filan yok..

Daha belkisi, belki biz yanlış ölçtük.. Dediğim gibi, yemeseydik, boş boğazlı tayfalara uyup, size elle tutulur bir şey söyleyebilirdik..

14. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Sevgili Namık biraderim, bunlara bir de vinç eklemişiz, çok mu?

Ha, senin 2.5 Tonluk bir şeyi 7.5 metrelik geminin güvertesine çıkarmak için bildiğin başka bir yol varsa, sözüm olmaz :)

Ama, 10 kg kadar yüzgeç için, 2.5 Tonluk bu muhteşem canlıyı öldürmüş olmak, bırak "ahanda rekorum" diye övünülecek iş olmayı, "Gençlik işte, aklımız ermedi" denip baş öne eğilinerek utanılacak bir durumdur.. Kısaca, olanı olmamış yapamam, ama olanlardan pişman olmadığımı da söyleyemem..

Bugünde, bazen nehirde vs. iri bir yayın filan çıkar.. 3-4 kg'nun üstündeyse, geri döner suya... Hadi yedim, tava yaptım.. 50 kg yayın, bir ay yeter, 3 gün sonra gına gelir.. Basitçe, 3 kg etin yeteceği zevk, besin vs. problemi için, neden 20 kg luk yayını (orkinosu, 6 kg kıraçayı, 5 kg lüferi..) öldüreyim?

15. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Namık üstadım, 2.5 tonluk bir hayvanı zaptedecek bir kamış yoktu o devirde.. Şöyle 250kg çekeri olan bir misinada yoktu.. Yokluktan misina yerine boydan boya 12mm çelik tel kullandık. Bu telinde sarılacağı bir makara ancak 60 cm çapında oluyordu haliyle.. Bu koca makarayı takacak bir kamışta, anca vincin kulesi oluyordu netekim :)

Kısaca, aslında değişen pek bir şey yok.. Sadece takım biraz battal, big game türü, o kadar..

Ama velakin, bizim makara da motorluydu, motorlu makarayı IGFA kabul etmiyormuş :)

Hoş, bizde zaten hile yapmıştık.. Geminin halatını kement gibi yapıp kuyruğundan çekmiştik balığı, yemi yerken, çaktırmayın kimseye, 3 kuruşluk karizma yere yeksan olmasın netekim :)

16. SahEmre

SahEmre Emre

Favori Kamış:
    Okuma Salina 4.20 Salina 100-200 - Lineaeffe Extreme Cast 4.40 180gr. - Okuma V-System 240 10-40g
    Favori Makine:
    Ryobi Proskyer Nose Power - Shakespeare Mach 1 XT
    En İyi Avı:
    Küçük beyaz; 7 cm. Kuzey batı Antartika Sığlıkları..
    bu battal boy falan da değil
    dünya boz gezegen boy bi takım olmuş, ama avcı takımmış :D

17. CnKmN

CnKmN Cenk Kaman

paylasım ıcın tesekkurler.ilginc bir konu olmus...:eek: :eek:

18. yersiz yazıyorumdur kesin

Sanırımherkesin çoktaan unuttugu bir yazıdır. Bende yersiz vakitsiz yazıyorumdur ama.
    soylu reisle namık ustadın talı atışmasını izlerken hani imrenmemek elde diil. Acemi acemi bakışıp okuduk tatlı atışmalarını çogumuz.

köpek balıgı meselesine gelince.
    Soylu reis gençlik hatası diyor. Dogrudur laf etmem. Öylebir balık tutamadım yanlıslıkla ama ona yakın çamlar devirdigim çok olmustur. Şuan olayı hatırladıkça yaşadığı pişmanlık konusunda en azından "fikrim" var.

Kıyılmaz güzellikte bir hayvanmış. Ancak hamgimiz boyalı küşü öldürmedik ki hayatımızda hiç. İnsanoğlunun böyle karanlık bir yanı da var işte.