Eskihisar'da tekne için avlaklar

Konu, 'Bölgeler' kısmında acemi_balık tarafından paylaşıldı.

1. acemi_balık

acemi_balık

Abilerim ben istanbulda oturuyorum eskihisara ğidicem de bu hafta sonu bız bır gun saat sabah 5.50 sıralarında kıyıdan atıyordukkı bır de ne gorelım bır kalkan 4 metre falan yakınımıza geldı soyle bır kac sanıye durdu gerı gıttı sımdı gıdıcemde neyle avlanır bırde eskıhisarda ne çikar ve bunu avlamak için neler yapmamız lazım lütfen yardımcı olun saolun.

imza ayarlarınızı buradan düzenleyerek isim ve doğum yılınızı yazmanızı rica ederiz. (Soyadı zorunlu değildir)

2. AKS

AKS

amac balık tutmaksa eskihisar yerine boğazı tercih etmeni isterim...ama ben bu şirin balıkcı köyünüde görmek isterim dersen git derim...eskihisar bizanslardan kalma kalesiyle ve kamlumbağa terbiyecisi adlı tablosuyla hafızalara kazınmış osman hamdi beyin turizm bakanlığı tarafından müzeye cevrilmiş konağı atölyesi ve işletmeye acılmış dev cınar ağacları altındaki o şirin bağcesi ile gezilmeye ve görülmeye değer bir yer derim...ayrıca sahilde bulunan balık restaurantlarıda nezih temiz ve keseye uygun...ayrıca sana bir tüyo baktın balık yok akşam üstü balıktan gelen teknelerden olta istavriti mezgit alabilirsin:)rastgele....

3. zarganacı34

zarganacı34 önder

Favori Kamış:
    lineaeffe s-curve kamış+Okuma synex 660 makina, Lineaeffe fire spin trabucco makina
    En İyi Avı:
    Levrek
    Onun vatos olmadığına emin misin? Bildiğim kadarıyla kalkanlar pek yattıkları yerden kalkmazlar :)

4. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Eskihisar'da sanırım pek bir şey tutamazsın :)

Mendirek vardır, balıkçı barınağının orada. Oradaki kayalarda pek çok vatandaş olur. Buradan, 4-5'li mezgit takımı ve midye vs. ile 30m kadar açığa, tam dibe atarsan mezgit çıkar. Bazen bolca çıkar. Bazen 20 cm. e kadar büyükleri de olur.

Akşam, gün battı batacak derken, istavrit olur bazen. 3-5 kıraça alırsın. Gün içinde, tek tük istavrit vurduğu olur.

Eğer, Feribot'un arka tarafına geçebilirsen, dikenli bayırları aşarak, sabah erken saatlerde, iri istavrit, 0.5 kg. ve üzeri, yada acayip balıklara denk gelebilirsin. Levrek, Mırmır, İzmarit, Karagöz, kırlangıç vs. hepsi ihtimal dahilindedir. Ama sadece ihtimaldir. Yılda bir kaç tane bunlardan yakalanır. Belki o da sana denk gelir. Burada en yoğun denk gelen şeyler, Zargana ile Kefaldir. Zargana topuyla, iş yapman ihtimal dahilinde, olasılık var. Kefal ise, bilhassa akşamları gün batarken denk gelebilir.

Genede bunlardan öyle aman aman bir yekün bekleme. Yani, kefal tutacağım, 10-15 tane gibi içinden geçmesin ki, sükutu hayale uğrama. 2-3 tane filan olur normalde.

Bu günler, Eskihisar'da balığın kestiği günler. Arada bazen bol istavrit yaptığı oluyor. Ben, çoğu zaman, kalkıp Taa İstanbul'a (Gebze'den, 3 saat) gitmeyi tercih ediyorum. Çünkü, Eskihisar'da en iyi durum, İstanbul'daki ortalama durumla nerdeyse aynı. Ama, Eskihisar yerine Muallimköy veya Bayramoğlu'nu filan deneyebilirsin. İlkinde izmarit yaparmış, diğerinde ise bolca kefal..

5. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Tübitak'ın sahası derken, tam olarak neresi bahsettiğiniz yer? Sosyal tesislerin oraları mı mesela? Oradan ilerisine ayı ini diyorlar, orası açıkta biraz daha iyi netice verir, ama kalkan var mıdır bilmem.. Doğrusu, buralarda kalkan tuttuk biz diyene, balıkçılarda filan hiç raslamadım henüz, ama neden olmasın?

Bu arada ben de Tübitak'dayım, gerekirse, sahil kenarında keşfe çıkarım, öğle arası şöyle..

6. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Gelirseniz, elden geldiğinice misafir ederiz sizi. Aç kalmayacağınıza garanti veririm ama, balık ekmek mi yeriz, peynir ekmek mi, ona garanti veremem :(

Doğrusu burada pek öyle bir balık yok. Fakat kafa dengi arkadaşlar olursa, şöyle bir kayığa doluşup açığa çıkabiliriz sanıyorum. Su burada daha sakin, akıntı filan düşük. Dahası, bende buraların acemisiyim. Genede, tanış olduğumuz eskilere bakınca, balık açısından pek fazla umitvar olamıyorum.. Genede, şu kalkan mevzusu dikkatimi çekmedi değil..

Gerçi, bakınca duruma, her yer öyle ama.. Ben hırs basınca istanbul'a, akşam olsa da uyusak diye vakit geçirmeye Eskihisar'a gidiyorum. Ama, bakmayın siz, atıp tuttuğumuza, buradaki en acemi balıkçılardan biri benimdir kesin. Belki siz gelince sizden öğreniriz nasıl tutulurmuş bu balıklar..

İskelenin solu, karada sağı oluyor. Belki benide görmüşündür orada. Burada balık bu sene pek verimli değil. Sabahları bir miktar yapıyormuş, erken saatte. Ama, doğrusu şu. Söylenene bakılırsa, burada balık işi Ağustos sonu başlarmış. Geçen yıl ne olduysa biraz erken, ağustos ortası gibi olmuş. Temmuzda filan zaten pek bir şey çıkmazmış. Ama devamıda, eylül-kasım arası iyi balık yaparmış. BU senen balığın eylül ortasında filan başlaması daha muhtemelmiş.

Genede, şöyle bakıyorum. Galata köprüsünde akşama kadar dursak, buradan aldığımızdan daha fazla istavrit filan alamayız. Yani, istavrit, mezgit için burası istanbulun çoğu yerinden iyi. Ama mesela izmarit yok. Mesela, lüfer/çinekop filan zor biraz, mevsiminde bile. Yani, istavrit ve mezgitten fazlası zor, tesadüf karşınıza çıkıyor..

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 13 Temmuz 2007
  7. AKS

AKS

arkadaşlar sizlere eskihisar hakkında ustalardan bildiğim bir kac tüyo vermek isterim...bir kere mutlaka sandalla acılmalısınız yer tubitak sahilini gectikten sonra başlayan kücük koylar...yem olarak karides veya teke kullanmalısınız hoş kurt olayını cok duyuyorum ama nedir ne değildir bilmiyorum...geceden sandalcı arkadaşlarla anlaşıp sabah erken saatte sandalı alabiliyorsunuz(5-6gibi)...ve yakalanan balıklar genelde iri istavrit mezgit izmarit ispari karagöz lapin ve kayabalığıdır(tabi her şey nasipten öteye gitmez unutmamalı)...lakin bölgeye kol kuvvetiyle gidileceğinden biraz zahmetli ve yorucu olabilir ve tekne kiralayan arkadaşları bu zahmeti göze almadığından hafta sonları eskihisar önleri carrefour un otoparkını andırır:)

motor bulabileceğinizi sanmıyorum malum balıkcı köyü motorlu teknesi olanlarda bu işle uğraşıyor ve kiraya vermiyor onun dışında hafta sonları sandale talep cok olduğundan kişiler motor kiralama gibi bir olaya girmek istemiyorlar...tabi sormakta yinede fayda vardır...sadece şunu önerebilirim ordaki olta balıkcıları sürekli sabahın erken saatlerinde karşı tarafa (cınarcık topcular gölcük askeriye)gecerler ve nasiplerinide akşam sahilde satarlar ve genelde bu kişiler 5-6 kilo gibi balıkla dönerler...tavsiyem bu kişilerle konuşulduğunda kira karşılığı sizlerle o günü ve bölgeleri paylaşıcaklarıdır...(gecen sene böyle bir paylaşımımız olmuştu)...Rastgele...

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 13 Temmuz 2007
  8. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    TÜBİTAK sahilinden, izmit'e doğru mu? Eskihisar'a doğru mu?

Balıkçılık ile iştigal edenlerin çoğu Eskihisar'da, ama sahilin izmit tarafı Dil iskelesine filan daha yakın gibi geliyor bana. Biz sahilden bakınca oralar çok yakınımzda görünüyor. Bir bakayım, Google'dan filan. Eğer öyleyse, diliskelesi veya muallimköyden filan daha kolay gidilebilir. Hatta belki motor filanda temin edilebilir oralardan..