eşkina taşı

Konu, 'Genel Konular' kısmında AVCIYILMAZ tarafından paylaşıldı.

1. Rombisagem

Rombisagem RECEP BAYAR

Favori Kamış:
    FINDIK SIRIĞI
    Favori Makine:
    BASİT
    En İyi Avı:
    TATLI SU BALIĞI 6 KG.
    Sayın eşkina balığı avcıları ,

Eşkina taşının kullanılışı ile ilgili bir çok tarif var. Bu tarifle ilgili sorularım olacak bu konuda tarifi bilen varsa sorularıma cevap yazarsa çok mutlu olurum.Tarifi yazacaklara şimdiden teşekkürler.

Taze Taze.4-5 tanesi bir fincana koyulur(taze derken yeni alınmış olması mı gerek, eskisinin faydası olmaz mı), uzerine bir limon sık(bir limon derken ne kadar olacak. bir fincanı dolduracak kadar sıkılacak mı?) ve 24 saat sonra ac karnına iç.( sabah aç karnına mı akşam aç karnına mı. hangisi daha etkil olur. içtikten ne kadar sonra yemek yenirse iyi olur). yeniden bir limon sıkarak, taşlar eriyinceye kadar işleme devam et.) ( bu taşlar ne kadar süre de kaç defa limon sıkışta arimektedir. bilen varsa uygulayan varsa tecrübelerini yazarsa çok iyi olur.) Kusura bakmayın. Elimde taş yok. Ama böbrekte ve üreterde birkaç tane duruyor. Bana eşkina taşı gönderen çıkarsa işi ihtimale bırakmamalıyım. Hemen emin bir şekilde uygulamalıyım ki iyi sonuç alayım. Yardımcı olacaklara, hem taş gönderebileceklere ve tarifi netleştireceklere teşekkürler.

2. isottevfik

isottevfik Tevfik

Favori Kamış:
    SHIMANO Catana BX 240 Tele
    Favori Makine:
    SHIMANO BIOMASTER 5000 CFB
    Taze derken, yeni elde edilmiş anlamındadır. Eskisininde faydası olur mutlak, ama herşeyin tazesi ve yenisi makbuldur.

1 limon, yaklaşık bir fincanı dolduracak kadar olduğundan fincan denmiştir. 1 limonu sıkıp bardağa koyabilirsin.

En etkili dönemi sabah saatleridir. Kahvaltıdan yarım saat önce olabilir. Gece yarısı kalkılıp saat 3-4-5 gibide alınabilir.

Kimi taş vardır 1 gr. kimisi vardır yarım gram. Erime süreçleri standart değildir.

Bulunduğun yerde balık tezgahlarında eşkina satılıyorsa, mutlaka o balıkçıda vardır.

Bulabileceğini umarım. Geçmiş olsun.

Son düzenleme: 18 Ağustos 2011
  3. Rombisagem

Rombisagem RECEP BAYAR

Favori Kamış:
    FINDIK SIRIĞI
    Favori Makine:
    BASİT
    En İyi Avı:
    TATLI SU BALIĞI 6 KG.
    Eşkina taşının nasıl kullanılacağı

sayın İsottevfik nikli beyefendiye öncelikle teşekkür ederim. 18-08-2011, 13:47 tarihinde Eşkina taşının nasıl kullanılacağı ve limonla nasıl hazırlanacağı ile ilgili forumda bir yazı yazarak sormuştum. Çok geçmeden aynı gün 18-08-2011, 14:16 tarihinde bir saat bile geçmeden cevap yazmışsınız. Eşkina taşı ile ilgili sorularıma açıklama yazmışsınız. Bilgilendim ve bu açıklamanın ilgilenenlere faydası olacağını düşünüyorum. Size sonsuz teşekkürler ederim. Bu yaptığınız türk insanının yardımlaşma duygusunun açık tezahürüdür. Allah razı olsun.

Ben de sizden aldığım bilgileri bir tekrar etmek istiyorum.

1- 4-5 adet taze (balıktan yenı çıkarılmış) eşkina taşı bir gincana konulur
    2- Üzerine fincan doluncaya kadar limon sıkılır.
    3- 24 saat geçtikten sonra sbah aç karna bu limon suyu içilir.
    4- Bu limon suyu midede özümseninceye kadar başka bir şey yenmez içilmez.
    5- Bu içimden en az yarım saat sonra bir şeyler yenmelidir. Bir saat olursa daha iyi olur. Mide limon suyunu özümsemiş olur.
    6- Limon suyunu içtikten sonra yine taşların üzerine limon sıkılır. Yarınki sabah gene aç karna içilir.
    7- Bu işleme limon suyundan taşlar eriyip bitinceye kadar devam edilir.
    8- Bu eşkina taşlarını eritmiş olan limon suyu böbrekteki taşların sivri ısımlarını eritir. Böbrekten hareketini sağlar. Üretere girdi ise rahat düşmesin kolaylaştırır. Mesaneden dışarı atılmasına yardımcı olur. Küçükler daha da yuvarlaklaşacağı için daha kolay düşer. Dilerim sonunda hepsi erir yok olur düşer ve böbrekleriniz temizlenmiş olur. İnsallah. İsottevfik beye bu netleştirmeye çalıştığım kullanım tarifim için tekrar teşekkür ederim. Recep Bayar Zondukdak. 20.08.2011-0030

4. Rombisagem

Rombisagem RECEP BAYAR

Favori Kamış:
    FINDIK SIRIĞI
    Favori Makine:
    BASİT
    En İyi Avı:
    TATLI SU BALIĞI 6 KG.
    Sayın Postacı Gürol Karadeniz Kardeşime.

Mail adersinize yazmıştım. Hemen beni aradınız. Çok zarif iyiliksever bir insansınız. Taş varsa gönderirmisiniz demiştim. Gönderebileceğinizi bildirmek için verdiğim telefonu hemen aramanız ne büyük bir meziyetiniz olduğunu ifade edemem. İnşallah tez zamanda gelir de ben de onları kullanmaya başlarım. Şimdiden tekrar teşekkür ederim. Allah razı olsun. Allaha emanet olun. Recep Bayar. Zonguldak. 20.08.2011 - 01.36

5. blackboy55

blackboy55 Musa Karaoğlan

Favori Kamış:
    Okuma Salina Seaspin 2.85
    Favori Makine:
    Okuma Salina 40
    En İyi Avı:
    2410gr Gökala -3000 gr levrek
    Konuya çoktandır uzak kalmıştım,okuduğumda çaresizliği görüncede üzüldüm.

Belki balıkla alakalı değil ama konu hastalık olduğunda bir dua yeter.

Böbrek taşı hastaları vereceğim tarifi okusun;
    Bir kaç tutam,(yarım kilo kadar) taze ebegümeci otunu kökünden kesip 2lt suda kaynatın,dolapta soğutup muhafaza ederek sabahları aç karnına 1 su bardağı içerlerse belli bir süre sonunda taşların yok olduğunu göreceklerdir.

Bu suyun tadı biraz tuhaf olduğundan biz kendimizce bir yöntem bulduk;
    Suyu içmeden önce bir zeytinin çekirdeğini çıkartıp dilinizin üzerine koyar ve suyu daha sonra içerseniz suyun tadını değil,zeytinin tadını aldığınızı göreceksiniz.

Bu yöntemi duyduğumuzda eşim ilk çocuğuma 5 aylık hamileydi ve sağda 2 , solda 7 adet, toplam 9 adet taş çıkmıştı.
    Hastanede yatarken Tokattan sevk edilen bir yaşlı teyze eşimin durumuna çok üzüldüğünden bu tarifi verdi ve o taşların 7 tanesi yok oldu,2 taneside çok küçülüp düştü.

Ben halen o teyzeye dua ederim ve duyduğum bildiğim tüm hastalarada tavsiye ederim.

Allah acil şifalar versin.

6. Rombisagem

Rombisagem RECEP BAYAR

Favori Kamış:
    FINDIK SIRIĞI
    Favori Makine:
    BASİT
    En İyi Avı:
    TATLI SU BALIĞI 6 KG.
    Selamlar
    Bugün operasyona gidiyorum. Durum tehlikeli hale gelmeden gidip şu taşı üreterden aldırmalıyım. Eşkina taşları daha Postaci_61 Gürol Karadeniz beyden gelmedi. Geleceğine eminim. DAHA POSTANIN BANA ULAŞMASI SÜRESİ VAR. Gelen eşkina taşlarını böbrekte mevcut bulunan diğer taşları eritmek için kullanacam. Allah kolaylıklar versin. İnşallah kolaylıkla alınır belasız kazasız atlatırım. Kalın sağlıcakla. Herkese şifalar dilerim. Recep Bayar Zonguldak.

7. YUSUF_1977

YUSUF_1977 yusuf

eşkina taşı lazım

merhabalar

2 yaşındaki yeğenim 2 kez böbrek taşından ameliyat oldu.Doktor bu eşkina taşını tavsiye etti bulmak konusunda yardımcı olurmusunuz.

bir arkadaşım granyoz de de olduğunu söylüyor.

çok teşekkürler

Son düzenleme: 24 Ağustos 2011
  8. Rombisagem

Rombisagem RECEP BAYAR

Favori Kamış:
    FINDIK SIRIĞI
    Favori Makine:
    BASİT
    En İyi Avı:
    TATLI SU BALIĞI 6 KG.
    Eşkina Taşı ve Limon Suyu

LİMON Kemoterapiden 10. 000 kat daha güçlü

Tıpta son yenilik, kansere karşı etkili!
    Dikkatle okuyun ve kararı siz verin!
    Limon, kanser hücrelerini öldüren mucizevi bir mahsul. Kemoterapiden
    10,000 kat daha güçlü!!!
    Neden biz bunları bilmiyoruz?

Çünkü bazı laboratuarlarda üretilen sentetik ilaçlarla birileri çok
    büyük kârlar elde ediyor.

Şimdi bir arkadaşına bu maili yollayarak
    limon suyunun kanseri önleyici faydalarını bilmesini sağlayabilirsin.
    Limonun tadı güzel ve kemoterapinin korkunç yan etkilerine sebep
    olmuyor. Multimilyonerlerin sahip olduğu büyük şirketlerin kârlarına
    zeval gelmesin diye bu sır saklanırken daha kaç kişi ölecek?

Bildiğiniz gibi limon ağacı, limon ve lim (yeşil limon) gibi
    çeşitleriyle bilinir. Bu meyveyi farklı şekillerde yiyebilirsiniz:
    posasını yiyebilir! , suyunu sıkabilir, içecekler hazırlayabilir,
    şerbetler ve tatlılar yapabilirsiniz.

Bir çok erdemleriyle tanınır, ama en ilginç olanı tümör ve kistler üzerine olanıdır.

Bu bitki her tür kanser tipine karşı kanıtlanmış bir çaredir.

Bazıları kanserin her türlü varyasyonuna karşı yararlı olduğunu söylüyor.

Bakteri enfeksiyonları ve mantarlara karşı anti mikrobal spektrum olduğu, kurt
    ve parazitlere karşı etkili olduğu kabul ediliyor.

Yüksek tansiyonu dengeliyor.

Ayrıca stresle savaşan, sinir bozukluklarına iyi gelen antidepresan etkisi var.

Bu bilginin alındığı kaynak gerçekten büyüleyici:
    Dünyanın en büyük ilaç üreticilerinden birinden öğrenildiğine göre; 1970'ten beri 20'den fazla farklı laboratuar test etti ve sonuç
    olarak ;

Limon ekstresinin 12 kanser tipinde kötü huylu hücreleri yok ettiği ortaya çıktı! Bu kanserler içinde ;

kolon, göğüs, prostat, akciğer ve pankreas kanserleri de var.

Kanser hücrelerinin büyümesini yavaşlatmada limon ağacı bileşenlerinin
    Adriamycin adlı bütün dünyada genellikle kemoterapide kullanılan
    ilaçtan 10,000 kat daha iyi olduğu gösterildi.

Daha da hayret verici olan; limon ekstreleri ile yapılan bu terapi; sadece kötü huylu kanser hücrelerini yok ediyor ve sağlıklı hücrelere hiçbir menfi etkisi bulunmuyor.

Institute of Health Sciences, 819 N. L.L.C. Cause Street, Baltimore, MD1201

9. Şimal

Şimal İsa Sivri

Favori Kamış:
    Lineaeffe Surf Mill 4.20
    Favori Makine:
    Daiwa Emcast Plus 5000
    En İyi Avı:
    Balık Avı Dostlarım...
    Geçmiş olsun Recep abi, operasyonunuz nasıl geçti?Umarım taşlarınızdan kurtulmuşsunuzdur.Acil şifalar diliyorum!

10. Rombisagem

Rombisagem RECEP BAYAR

Favori Kamış:
    FINDIK SIRIĞI
    Favori Makine:
    BASİT
    En İyi Avı:
    TATLI SU BALIĞI 6 KG.
    Böbrek taşına karşı bol limonata
    Yaz aylarının en lezzetli ve serinletici içeceklerinden olan limonatanın, böbrek taşı oluşumuna karşı da etkili olduğu bildirildi.

İtalyan La Stampa gazetesinde yer alan habere göre, San Diego’daki California Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma, limonatanın böbrek taşlarının oluşumuna karşı önleyici olduğunu ortaya koydu.
    Bol miktarda sıvı tüketmenin zaten böbrek taşı oluşumunu engellemek açısından önemli olduğunu vurgulayan Roger L. Sur ve ekibi, özellikle de limonatanın, içerdiği bol miktardaki sitrat sayesinde böbrek taşına karşı etkili olduğunu belirtti.

İki litre suya yaklaşık 113 gram limon suyu katan araştırmacılar, elde ettikleri limonatayı her gün bir grup böbrek taşı hastasına içirdi. Araştırmacılar, zamanla bu kişilerdeki böbrek taşı oluşumu oranının 1,00′dan 0,13′e gerilediğini gözlemledi.

Böbrek taşı rahatsızlığı çekmiş kişilerde 5-10 yıl içinde tekrar taş oluşması olasılığının yüzde 50 olduğuna dikkati çeken bilim adamları, araştırma sonuçlarının bu açıdan önem taşıdığını da sözlerine ekledi
    rombisagem

11. Rombisagem

Rombisagem RECEP BAYAR

Favori Kamış:
    FINDIK SIRIĞI
    Favori Makine:
    BASİT
    En İyi Avı:
    TATLI SU BALIĞI 6 KG.
    Selamlar İsa sivri Bey;
    İyi dilek ve temennilerinizden dolayı teşekkür ederim.
    22.08.2011 tarihinde hastaneye gittim. yeni biri film daha çektirdik. taş üreterin alt kısmında duruyordu. 8.mm. Öğleden sonra saat 15.00 da ameliyata girdim. Kısmi anestezi ile uğuşturma yapıldı. Ben de görüyordum. Taş parçalandı bir kısmı alındı. İdrar yolundan girilerek işlem yapıldı. Kesik falan yapılmadı. O gece hastanede kaldım. 23.08.2011 salı günü saat 10.00 da çıkış verildi. 2 ilaç yazıldı. Bir ağrı kesici digeri antibiyotik olması lazım. Öğleden sonra işe gittim. ilaçları kullanıyorum. Ama bol su içmeye çalışıyorum. Bu arada da o günden bu yana limonlu su içmeye gayret ediyorum. Aç karna sabahları bir büyük bardak suya 1 limon sıkıp içiyorum. Su içmek istediğim zaman öğün aralarında da limonata yapıp içiyorum. Düşen taş falan görmedim. Ama eridiğini düşünüyor öyle arzu ediyorum. İlaçlar bitince yeniden film çektirecem. Yaptığım limon içiçlerim dilerim faydalı olmuştur. Üreterdekinin alındığını ve kalmadığını düşünüyorum. sağ ve sol böbrek içinde 3-5 mm. birkaç tane daha vardı. Onlar ameliyatta alınmadılar. İnşallah İçtiğim Limonlu su onları eritmiştir. Diye düşünüyorum. 5-10 gün sonra yeniden filim çekilince burda paylaşacam.İnşallah kurtulmuşumdur. Aynı sorunu olanlarla bilgi paylaşımı için yazıyorum. Fayda görürsem daha da zevkle paylaşırım uygulamaları. Herkese sağlık mutululuk ve acil şifalar dilerim. Ramazan Bayramınız kutlar hayırlara vesile olmasını dilerim. Recep bayar Zonguldak. 29.08.2011- 10:25

12. Rombisagem

Rombisagem RECEP BAYAR

Favori Kamış:
    FINDIK SIRIĞI
    Favori Makine:
    BASİT
    En İyi Avı:
    TATLI SU BALIĞI 6 KG.
    Gürol Karadeniz Kardeşime eşkina taşları için teşekkürler;
    Sayın Gürol kardeşim. salı günü yani 23.08.2011 günü gönderdiğiniz 15 adet eşkina taşını bugün 29.08.2011 de postaneye gittim araştırdım. Daha dağıtıma çıkmamış gönderiyi aldım. Ne kadar minnettar kaldığımı tahmin edemezsiniz. Bu iyiliğinizden dolayı şükranlarımı sunarım. Allah sizden razı olsun. Bir iki gün sonra uygulamaya başlayacağım. Sebebi de ilaçlarım bitsin ve bir flim çektireyim. Bakayaım kalanlar ne durumda. Uygulamayı net verilere göre yapmalıyım. Eşkına ile limonları içince sonucu net görüp test etmeliyim. Sonuç hakkında verileri bu sayfada zevkle paylaşırım. İyi bir sonuç alacağımı umuyorum. Allahın rahmetinden ümit kesilmez. Bu kadar eşkina taşı kullananların yazdıklarına göre iyi sonuç alacağıma eminim. Zahmet edip gönderdiğniz eşkina taşları için tekrar teşekkür eder mutlu ve huzurlu günler dilerim.Böbrek taşından muzdarip olanlara da acil şifalar dilerim. Ramazan Bayramınız mübarek olsun. 29.08.2011 == 11:16

13. Rombisagem

Rombisagem RECEP BAYAR

Favori Kamış:
    FINDIK SIRIĞI
    Favori Makine:
    BASİT
    En İyi Avı:
    TATLI SU BALIĞI 6 KG.
    Böbrek Taşları

Bilmeniz Gereken Temel Gerçekler:

Böbrek taşları idrar yollarının en sık rastlanan ve en ağrılı hastalığıdır. Hastalık idrar yollarında bazı maddelerin birikip çökelmesi ve büyümesi ile gelişmektedir. Bu maddeler önce kristaller oluşturur ve bu çekirdek yapının üzerine minerallerin çökmesi ile taş meydana gelir
    İnsanları yaklaşık % 10'u ömürleri boyunca en az bir kez böbrek taşı düşürmektedir. Hastalık erkeklerde daha sık görülür. Son 30 yıldır her iki cinste de anlaşılamayan sebeplerden ötürü taş rahatsızlığı daha sık görülmektedir.Poliklinik ve acil servise yapılan müracaatların önemli bir kısmında sebep idrar yolu taşlarıdır

BUNLARI BİLİYORMUSUNUZ?

1.Böbrek taşlarının gelişim sebebi genellikle:
    a.Sindirimi zor gıdalar yemek
    b.İdrarda atılan sıvı miktarının az olması ve kristallerin gelişerek taşa dönüşmesi
    c.Bilinmiyor
    2.Böbrek taşlarının en sık geliştiği hastalar tipik olarak:
    a.60 yaşının üstündeki kadınlar
    b.20 yaşın altındaki erkek ve kadınlar
    c.20-60 yaş arası her iki cinsten hastalar
    3.Taşın gelişimini kolaylaştıran faktör:
    a.Sıcak havalarda yeterince su içmemek
    b.Soğuk coğrafi bölgelerde yaşamak
    c.Hafif egzersiz yapmak ve bol su içmek
    4.Kendiliğinden düşebilen taşların oranı:
    a.% 10 ' dan az
    b.Yaklaşık % 50
    c.% 70-80 arası
    5.Kendiliğinden düşürülemeyen taşların en sık tedavi şekli:
    a.Taş kırma
    b.Cerrahi
    c.Kendiliğinden erimesini beklemek
    6.Bir kez taş düşürenler:
    a.Başka düşürmez
    b.Bir daha taş gelişmesine eğilimlidir
    c.Bir şey söylenemez
    7.Taşın tekrarlamaması için en önemlisi:
    a.Diyet konusunda doktorun önerilerine uymak
    b.Çok su içmek
    c.Her ikisi de

Cevaplar metnin sonundadır

İdrar yolu taş hastalığı insanlığın uzun süredir mücadele ettiği bir hastalıktır.Taş hastalığına ait kanıtlara 7000 yıllık Mısır mumyalarında bile rastlanmıştır.
    Eskiden taş hastalığı nedeniyle böbrek yetmezliği ve böbreğin tümden kaybedilmesi durumları ile karşılaşılıyordu.Günümüzün modern koşullarında taş hastalığı tamamen tedavi edilebilmektedir. Özellikle son 15 senedeki gelişmeler tedavide yeni bir çığır açmıştır.Vücut dışından taşa odaklanan şok dalgaları ile ameliyata gerek kalmaksızın taşlar ortadan kaldırılabilmektedir.İnce optik bükülebilir aletlerle iç idrar yollarına girerek veya vücut dışından ufak bir kesi ile böbreğe özel aletlerle girilerek taşlar kırılmakta ve çıkarılabilmektedir.Bu özel aletlerle yapılan ameliyatlarda hasta nekahat süresi çok kısalmış ve ameliyat sonrası gelişen ağrılar çok azalmıştır.
    Bu makalede taş hastalığının sebepleri tedavi konusunda bilgilendirme amaçlanmıştır
    İDRAR BOŞALTIM SİSTEMİ NEDİR?NASIL ÇALIŞIR?

İdrar boşaltım sistemi vücut sıvılarının süzüldüğü ve temizlendiği merkezdir.Böbrek iç idrar yolu(ureter),idrar kesesi(mesane) ve alt idrar yolundan (uretra) oluşur.Her gün böbrekler tüm vücutta dolaşan kanı,defalarca içinden geçirerek temizler.

Dakikada 100-120 mililitre kan vücutta oluşan metabolik atıklardan temizlenir. Böbrekler fasulye biçimli 11-12 santimetre büyüklüğünde bir çift organdır.Sırtta her iki yanda ve kaburgaların alt kesiminde yer alırlar.İçlerinde kanı temizleyerek idrarı oluşturan ince tüpler bulunur ve bu tüplerin uzunluğu 65 kilometredir.Böbrek tarafından oluşturulan idrar iç idrar yollarına ve buradan da mesaneye taşınarak biriktirilir ve idrar yapma esnasında idrar kesesinden alt idrar yoluna gönderilerek atılır.
    Böbreklerin çalışması sayesinde vücutta sıvı ve asit dengesi sabit tutulabilir .Ayrıca böbreklerin tansiyonun düzenlenmesi ve bazı kan oluşumunu sağlayan hormonların salgılanmasıda da görevleri vardır.

TAŞ OLUŞUMUNUN SEBEBİ NEDİR?

Böbrek taşları idrardaki ufak kristallerin birbirine yapışıp büyümesi ile oluşmaktadır. İdrardaki katı ve sıvı maddelerin arasındaki dengesizlik bunda başlıca faktördür. İdrarda taşı oluşturan belli başlı katı maddeler suda çözünmeyen bazı mineral tuzlarıdır(örneğin kalsiyum oksalat ve kalsiyum fosfat)
    Böbrek taşları belirti vermeden önce aylar yada yıllar içinde gelişim gösterebilir.

BÖBREK TAŞI NASIL BİR ŞEYDİR?

Böbrek taşları değişik boyut,şekil ve renkte olabilir.Deniz kumu zerresinden golf topu büyüklüğüne kadar taşa rastlanabilir. Çoğunluğu düz ,pürüzsüz ve oval şekillidir. Bazıları pürüzlüdür ve geyik boynuzu gibi dallanma gösterir.Taşın rengi kimyasal birleşimine bağlıdır.Çoğu sarı-kahverengi, bazıları bronz rengi ve siyahtır.
    Tedavi ve korunmada başarı için taşa ait özellikleri ortaya koymak önemlidir ve bu amaçla doktorunuz mümkün olduğunca çok şey bilmek isteyecektir.

KİMLERDE TAŞ OLUŞUR?

Herkeste taş oluşabilir.Bununla birlikte bazı insanlarda taş oluşumuna doğuştan gelen ailesel yatkınlık mevcuttur.Taş genellikle 20-70 yaş arasındaki ,ailesel yatkınlık taşıyan erkeklerde görülmektedir. Kadınlarda da taş oluşmaktadır.Bir kez taş düşürenlerde taş gelişme riski hiç düşürmeyenlere göre daha yüksektir.

Taş oluşumunun önemli bir sebebi yeterince su içmemektir.Özellikle sıcak havalarda ve terlemeyle çok sıvı kaybedilen hallerde yeterince sıvı alınmaz ise risk artar.Bazı barsak hastalıklarında,bazı metabolik hastalıklarda ve sık tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonu geçirenlerde risk artar. Kronik ishal ve kusma sıvı kaybına yol açtığından taşa yatkınlık oluşturur.

Doğuştan yakınlığı olan kişilerde bazı besinler taş oluşum riskini artırır.Ancak normal kişilerde bu besinlerin zararlı etkisi yoktur.Bununla birlikte şişmanlığın genel oalarak riski artırdığı bilinmektedir. Yüksek hayvansal protein içeren besinlerin de riski artırdığı düşünülmektedir.

HER TAŞ AYNIMIDIR?

Hayır,böbrek taşları kimyasal içeriklerine ve oluşuma neden olan faktörlere göre farklılıklar gösterirler.

KALSİYUM OKSALAT VE KALSİYUM FOSFAT TAŞLARI

Bu taşlar tüm taş olgularının % 75'ini oluştururlar.Tek başlarına veya karışım şeklinde görülebilirler.

Kalsiyum tüm vücut için önemli işlevleri olan bir mineraldir.Kemiklerin ve dişlerin yapısını oluşturur,kas kasılması ve diğer hayati fonksiyonlarda rol oynarlar.Süt, ve süt ürünlerinde balık,yumurta,meyve ve sebzelerde bol miktarda bulunur.
    Besinlerle alınan kalsiyumun vücudun ihtiyacı kadar olan bölüm barsaklardan emilir.Kanda vücudun ihtiyacı olmayan kalsiyum böbreklerden atılır.Bazı kişilerde kalsiyum idrarla atılımı aşırı düzeylere ulaşır. Ve kalsiyum oksalat taşları oluşur.

İdrarla kalsiyum itrahını artıran bir çok sebep mevcuttur.Kalsiyum oksalat taşı oluşturanların % 40 'ında aileden geçen (kalıtsal) faktörlere bağlı olarak kalsiyum itrahı artmıştır.Bazılarında olay kullanılan ilaçlara bağlı olarak gelişir.Paratiroid bezinin fazla çalışması da diğer bir faktördür.
    Kırmızı et gibi ürünlerin fazla tüketilmesi de kalsiyum itrahını artırır.

Yeterli kalsiyum alınmaması oksalat itrahını artırdığından taş gelişimini destekler.Yüksek doz C vitamini alınması da oksalat itrahını artırır.Sitrat idrarda kalsiyum va oksalatın birleşerek kristal oluşturmasını engelleyen bir maddedir.İdararda sitratın azaldığı durumlar da taş oluşur.

ENFEKSİYON TAŞLARI

Böbrek taşlarının % 10-15'inde idrar yolu infeksiyonu mevcuttur. Mikroplar idrar yolundaki asitleri etkisiz kılan maddeler üreterek kendilerine elverişli ortam oluştururlar.Bu taşlar çok büyüyebilir ve geyik boynuzu gibi şekil oluşturabilir. Kadınlar idrar yolu infeksiyonuna daha çok yakalandığından bu tip taşların gelişimi için daha yüksek risk taşırlar.Tedavinin amacı taşı ortadan kaldırmak ve infeksiyonu iyileştirmektir.Bu tip taş oluşturanlarda düzenli idrar kontrolleri yapılarak mikropların gelişimi önlenmelidir.

ÜRİK ASİT TAŞLARI

Böbrek taşlarının % 10'u ürik asit içerir.Bu normal vücut metabolizması ile üretilen bir maddedir.Kanda erir halde böbreğe taşınır ve buradan idrarla atılır.Vücutta ürik asit itrahını artıran durumlar ürik asit taşı oluşturabilir.Bu durumlar:doğuştan gelen sebepler,miğde barsak sistemi bozuklukları:
    Bazı ilaçların kullanımı,şişmanlık, fazla et tüketilmesi…Bu durum erkeklerde daha çok görülür.Ürik asit yüksekliği ve eklem iltahapları ile seyreden gut hastalığında da ürik asit taşları oluşabilir.

SİSTİN TAŞLARI

Sistin vücudumuzdaki dokuların yapısal temelini oluşturan proteinlerin yapıtaşıdır. Doğuştan metabolik bozukluğu olan bazı kişilerde idrarda fazla miktarda sistin atılır ve bu da birikerek taş oluşturur.Tüm taş çeşitleri içinde en nadir görülen türdür.Tedavileri diğer taş çeşitlerine göre daha zordur ve ömür boyu takip-tedavi gerektirirler.

BELİRTİLER NELERDİR?

Böbrek taşları çoğunlukla belirti vermez. Verdiklerinde ise genellikle ilk önce şiddetli ağrı ortaya çıkar.Ağrı belin yan taraflarında olup kasık ve alt batın bölgesine yayılabilir.
    Ağrıyı ortaya çıkaran sebep taşın idrar yoluna girmesi ve idrar akımını kesmesidir. Taş atılmaya çalışılırken kramp tarzında çok şiddetli ağrılar ortaya çıkar.

Taş iç idrar yolunun alt bölümüne geldiğinde idrar yapma ile ilgili şikayetler ortaya çıkar. Bunlar idrar yaparken yanma ,yalancı idrar hissi ve idrar sonrası tam boşalmama hissidir.İdrar renginde koyulaşma ve kan görülebilir.Bulantı kusma olur.Alt karın bölgeleri ağrılı ve hassastır.Olaya infeksiyon ilave olursa ateş ve titreme ortaya çıkar.

14. Rombisagem

Rombisagem RECEP BAYAR

Favori Kamış:
    FINDIK SIRIĞI
    Favori Makine:
    BASİT
    En İyi Avı:
    TATLI SU BALIĞI 6 KG.
    BÖBREK TAŞLARI BÖBREĞE ZARAR VERİR Mİ?

Kontrol altında tutulmaz ise taş böbreğe zarar verebilir.Taşın verdiği zararın derecesi taşın bulunduğu yere ve infeksiyon olup olmamasına göre değişir.Bu durumu önlemek için mevcut taşın ortadan kaldırılması ve başka taşların oluşmasının engellenmesi gerekir.Taşların tanı tedavi ve takipleri için sağlık ocağı hekimi sizi üroloji uzmanına yönlendirebilir.

NASIL TANI KONUR?

Taşlar genellikle ağrı ve idrarda kanama yaptıklarında fark edilirler.Taş tanısı konduğunda taşın yeri,büyüklüğü ve yapısı ortaya konmaya çalışılır. Bu bilgi uygun tedavi seçimi için gereklidir.

Size ailede taş olup olmadığı , daha önce taş düşürüp düşürmediğiniz sorulur.Geçmişte taş düşürmüş olmanız mevcut belirtilerin taşa bağlı gelişmiş olması ihtimalini artırır. Muayeneniz yapıldıktan sonra idrar ve kan testleri istenir.Bu testler böbreğinizin normal çalışıp çalışmadığı ve sizin yeterince su içip içmediğiniz konusunda bilgi verir.

Taş idrar yollarının herhangi bir bölümüne oturmuş olabileceğinden bazı özel testler tanı için gereklidir.Bu amaçla ilaçlı böbrek filmi (ivp), ultrasonografi veya bilgisayarlı tomografi kullanılabilir.

Ultrasonografi idrar yolları ve böbreği değerlendirmenin hızlı ve ağrısız bir yoludur. Ultrasonografi denizaltı tarayıcı sonarları ile aynı fizik prensiplere uyarak geliştirilmiştir. Taşa ve değişik dokulara çarparak yansıyan dalgaların farklı özellikte olması bunların ayrı ayrı görüntülenebilmesi olanağını sağlar.Genişlemiş olan böbrekteki ve idrar yolundaki taşın görüntülenmesi mümkün olur.

Böbrek fonksiyonu ve ayrıntılı anatomik yapısı belirlenmek isteniyorsa ilaçlı böbrek filmi çekilmesi tercih edilebilir.Film çekilmeden önce damar yolundan özel bir ilaç verilir.Bu ilaç dolaşımdan böbreklere gelir ve buradan da idrar yollarına süzülür. Böbrek iç boşlukları ,iç idrar yolları ve idrar kesesine dolan ilaç filmlerde bu yapıları beyaza boyar ve anatominin belirlenmesini sağlar.İlaç bazı kişilerde alerjik reaksiyona yol açabildiğinden doktor başka testleri tercih edebilir.
    Günümüzde en sık kullanılan tekniklerden bir diğeri de spiral bilgisayarlı tomografidir (BT). Bu teknikte istenen vücut bölgesinin radyolojik incelemesi ile elde edilen veriler , bilgisayar yardımıyla dikey veya yatay kesit anatomisi olarak görüntüye dönüştürülür . Görüntü kalitesi daha yüksek olduğundan diğer incelemelerde yakalanamayan küçük taşlar tespit edilebilir.

Tedavi ve korunma taşa ile ilgili veriler belirleyici olduğundan size yapılan tüm testleri iyi muhafaza etmeniz gerekir.Taşları % 70-80'i 2 gün içinde kendiliğinden düşer. Bazılarının düşmesi 1-1,5 ayı bulabilir. Taşın analizi önemli olduğundan bir kaba idrar yapmanız ve taşı yakalayarak doktora getirmeniz önerilir.Bu amaçla ufak bir kırıntı dahi yeterli olabilir.

BÖBREK TAŞLARI NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Taşların % 70-80'i kendiliğinden düşer ; ancak bunun için günde en az 3-4 litre su içmek gerekir.Size ağrılarınız için ilaç verilir. Bunlar alındıktan sonra 30 dk içinde ağrıyı geçirirler.

Taş kendiliğinden düşemeyecek kadar büyükse ,idrar yolunu tam tıkıyor ve infeksiyona yol açıyorsa doktorunuz bazı tedavi yollarına baş vurur.Bu gurup hastalar tüm taş hastalarının % 20-30'unu oluşturur.

Eskiden tek tedavi, ağrılı ve nekahat süresi uzun bir işlem olan ameliyattı.Günümüzde düşürülemeyen taşların büyük çoğunluğu alternatif kapalı ameliyat teknikleri veya vücut dışı şok dalgası kullanılarak tedavi edilebilmektedir.

TAŞ KIRMA TEDAVİSİ:

Vücut dışından taşa odaklanarak yönlendirilen şok dalgaları kullanılarak taşın kırılmasıdır. Bu esnada taş röntgen ışınları veya ultrasonografi kullanılarak görüntülenir. Kırılan taş deniz kumu gibi parçalara ayrılır ve idrarla atılır.Bu girişim biraz ağrı yapar. Bu nedenle işlem sırasında hafif veya tam uyutma kullanılır.Bir seans yaklaşık 1 saat kadar sürer.

Tek bir seansla taş tam kırılamaz ise işlem birkaç seans daha tekrarlanabilir.Taş kırmaya bağlı yan etkiler nadiren ortaya çıkar.Bunlar genellikle ağrı,idrar yanması ve idrar kanamasıdır. Birkaç gün istirahatten sonra hastalar normal işlerine dönebilirler.

Taş kırma etkili olmakla birlikte bazı hastalarda uygun olmayabilir.Taşın yeri , büyüklüğü ve kimyasal yapısına göre başka yöntemleri seçmek gerekebilir.

İÇ İDRAR YOLU KAPALI AMELİYAT TEKNİĞİ(URETERORENOSKOPİ)

Bu teknikte alt idrar yolundan özel bir aletle içteki idrar yollarına erişilerek içeride yer alan taş direk görüş altında kırılır ve çıkarılır.

İşlem tam uyutarak yapılır.Hasta aynı gün evine gönderilebilir.Bazen iç idrar yolunda iyileşmeyi kolaylaştırmak için küçük bir tüp bırakılır.Bu tüp daha sonra çıkarılır.

BÖBREK KAPALI AMELİYAT TEKNİĞİ (PERKÜTAN NEFROLİTOTMİ)

Böbrek üzerindeki ufak bir cilt kesisinden böbreğin içine sokulan optik bir alet kullanılarak, böbrek içindeki taşlar direk görüş altında kırılır ve çıkarılır.Böbreğe girebilmek için röntgen veya ultrason rehberliği kullanılır.

Vücut dışı şok dalga tedavisi ile sonuç alınamayan çok büyük böbrek taşları için uygun olan bir yöntemdir. Hasta 2-3 gün hastanede yatar.2 hafta içinde normal işlerine dönebilir.

AÇIK AMELİYAT

Günümüzde çok nadir kullanılmaktadır. Ancak hala açık ameliyatın en iyi seçenek olduğu vakalar mevcuttur.Bu konuda doktorunuz karar verecek ve sizinle durumu görüşecektir.Açık ameliyatta hasta 7-10 gün kadar hastanede yatmakta ve haftalar sonra tam iyileşme gerçekleşmektedir.

BÖBREK TAŞINDAN KORUNMAK MÜMKÜN MÜ?

Evet mümkün.Riskleri azaltmanın birkaç yolu var.İlk taş düşürmeden sonra çoğunlukla en az bir nüks görüldüğünden korunma önem taşımaktadır.

Kazanmanız gereken en önemli alışkanlık çok su içmektir.Bu çok idrar çıkarmayı sağlar ve idrardaki minerallerin kristalleşerek çökmesini önler.Aynı zamanda idrar yolu enfeksiyonundan korur.

Günde en az 10-12 su bardağı dolusu su içmek ve bunu gün içine eşit olarak dağıtmak gerekir.Örneğin uyanık kaldığınız sürece saat başı bir bardak su içmek idealdir.Sıvı, meyve suyu olarak alınabilirse de, alınan miktarın en az yarısını sade su oluşturmalıdır.Çay , kahve,kola bir-iki fincandan fazla içilmemelidir .Bunlar içerdikleri kafein nedeniyle fazla sıvı kaybettirirler. Ayrıca fazla miktarda oksalat içerdiklerinden taş oluşumunu artırabilirler.Sıcak havalarda terleme durumuna göre, alınması önerilen sıvı miktarına ilave yapılmalıdır.

Yeterli sıvı alıp almadığınızın en önemli işareti idrar rengidir.Koyu renkli kokulu idrar bçıkarıyorsanız az sıvı alıyorsunuz demektir. İdrar rengi su rengine yakın hafif sarı ve az kokulu olmalıdır.

Korunmada düşürdüğünüz taşın cinsi önem taşıdığından 24 saatlik idrar toplanması ve analiz edilmesi istenebilir.

Alınan besinlerle ilgili düzenlemeler taşın cinsine göre değişir.En sık görülen taş cinsi olan kalsiyum oksalat taşları için hazırlanmış bir diyet şeması tabloda verilmiştir.Bu hastalar tuzu kısıtlamalı ve yeterli miktarda kalsiyum ve D vitamini almayı ihmal etmemelidirler.Doktorunuz tarafından size verilecek olan tabloda yer alan düşük oksalat sütunundaki besinler serbesttir.Orta oksalatlı ürünler az tüketilmeli yüksek oksalatlı olanlar mümkünse tüketilmemelidir.

TAŞ OLUŞUMUNU ENGELLEYEN İLAÇLAR VARMIDIR?

Evet,bazı hastalarda faydalı sonuç veren ilaçlar mevcuttur.Bazı idrar söktürürcü ilaçlar(tiyazidler) idrarda kalsiyum itrahını azaltarak taş oluşumunu engellerler.

Diğer bazı ilaçlar idrarın asit derecesine etki yapar.Potasyum sitrat idrarda kalsiyum ve ürik asidin taş oluşturmasını engeller. İdrardan ürik asit itrahını azaltan allopürinol de taş riskine karşı kullanılan ilaçlardandır.

Sistin taşları için penisilamin ve tiopronin denen ilaçlar kullanılır.Bu ilaçlar hem sistit taşlarını engeller hem de oluşmuş taşları çözebilir.

Doktorunuz durumunuza göre değişik ilaçlar verebilir.Hangi ilacı kullanırsanız kullanın bol su içmeniz gerekir.

Böbrek taşı ağrılı olmakla birlikte korunması ve tedavisi mümkün olan bir hastalıktır. Şikayetleriniz ihmal etmeyip zamanında doktorunuza başvurmanız yeterlidir.

Opr.Dr. Serhan Tuncay / Operatör Doktor
    http://www.konakhastanesi.com.tr/makale_detay.php?id=40

15. Rombisagem

Rombisagem RECEP BAYAR

Favori Kamış:
    FINDIK SIRIĞI
    Favori Makine:
    BASİT
    En İyi Avı:
    TATLI SU BALIĞI 6 KG.
    Merhabalar sevgili arkadaşlarım, bu yazımızda böbrek taşının tedavisi ve nasıl önlenebileceğiyle alakalı detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Hepinize sağlıklı günler dileriz…

Konuyla ilgili bilgiler veren Üroloji Uzmanı Dr. Ömer Fatih Çelik, böbreklerin kanda bulunan aşırı mineral tuzları ve diğer eriyik haldeki maddeleri uzaklaştırarak filtre görevini yaptığını söyledi. İdrar içersinde eriyik halde tam eriyememiş aşırı doymuş olan minerallerin taş oluşumuna neden olduğunu kaydeden Çelik “Örneğin, içtiğiniz soğuk çayda aşırı miktarda konulan şekerin erimeye çalışması gibi. Minerallerin çözülmemiş kısımlarının bir araya gelerek gruplar oluşturur ve artık sert taşlar oluşur. Böbrek taşları genelde böbreklerde oluşur. Fakat diğer idrar yolları kısımlarında da görülebilir. Böbrek taşları çok küçükse fark edilmeden idrar yolları ile atılabilir. Oysa sıklıkla onlar büyürler ve kenarları tırtıllı – keskindir. Bu taşlar idrar yollarından geçişi esnasında çok aşırı ağrı oluşur. Bazı taşlar, idrar yollarından kendileri geçemez ve cerrahi veya medikal tedaviye ihtiyaç duyulur. Pek çok insan için, böbrek taşları çimenlikler içinde karahindiba gibidir. Onlar elimine edilebilir ancak, zaman alır. Bu durumda tedavinin en önemli parçası tekrar taş oluşumunu önlemek şeklinde amaçlanmalıdır. Böbrek taşları çeşitli tipleri vardır. Bu farklılıktan dolayı taşın tipinin tespiti hem doktorun yaklaşımı hem de tedavi yaklaşımı açısından önemlidir. Önleyici tedaviler ilaçlarla yapılabileceği gibi alınan yiyecekler ile yapılan değişikliklerle de sağlanabilir. Böbrek taşlarının yüzde 80’i kalsiyum ile diğer mineralleri içerir ve genellikle kalsiyum ve oksalat bileşimi şeklindedir. Kimi vakalarda beslenmenin ayarlanması bu tip böbrek taşlarının oluşumunu önlemede yardımcı olur” dedi.

“Kalsiyumu düzenleyen bir diyet pek çok sağlıklı yetişkin için yeterli bir beslenmedir” diyen Dr. Ömer Fatih Çelik “Oysa kalsiyum için tavsiye edilen diyet, menopoz sonrası, gebe ve emziren kadınlarda veya 25 yaş altı pek çok kişide sorun oluşturabilir. Eğer bir doktor önerisi yoksa, kalsiyum desteği tavsiye edilmez” şeklinde konu ştu.

Dr. Ömer Fatih Çelik, böbrek taşı tedavisinde beslenme ile ilgili şu önerilerde bulundu:
    “Sıvı alımını artırmak: Bu böbrek taşı oluşumuna yatkın hastalar için en önemli önleyici faktördür. Mesela, daha fazla şeker, yarım bardağa göre bir bardakta daha iyi eriyebilir. Hastalar her gün 2 litre veya daha fazla idrar çıkartabilecek kadar sıvı almalıdır. Kılavuz kitapçıklara göre, gündüz alınan her saat için bir bardak sıvı ve gece 1 defa bir bardak sıvı şeklindedir. Alınan sıvının en az %50’si su olmalıdır. Sıcak hava şartları ve fiziki aktivitesi fazla olan kişiler için bu sıvı miktarının artırılması önerilmektedir.

Kalsiyum: Yiyeceklerde bulunan kalsiyum bağırsaklardan sindirim sırasında emilir. Vücut bu minerali pek çok fonksiyon için kullanır. Emilen fazla miktar böbrekler vasıtasıyla atılır. Kalsiyum en fazla süt ve süt ürünleriyle alınır. Bu besinlerdeki kalsiyum genelde kolaylıkla emilir. Diğer besinler, mesela koyu yeşil renkli sebzeler de önemli miktarda kalsiyum içerir. Oysa bu besinler kalsiyumun kolayca emilimini engelleyen maddeler de içerir.

Sonuçta koyu yeşil yapraklı besinlerdeki kalsiyum miktarı süt ve süt ürünlerine göre daha azdır. Bazı ilaçlardaki kalsiyum da vücut tarafından emilebilen veya emilemeyen formda olabilir. Genellikle vücut ihtiyacından daha fazla kalsiyumu emer. Oysa belirli durumlarda, absorbe edilen miktar çok çok fazla veya böbreklerden atılan miktar aşırı derecede fazla olabilir. İdrarda aşırı miktar kalsiyum hiperkalsiüri olarak adlandırılır. Hiperkalsiürisi olan vakalarda kalsiyum alımını kontrol altına almak kalsiyum taşlarının oluşumunu önleyebilir. Eğer doktor kalsiyum alımını kontrol eden bir diyet tavsiye ediyorsa, amaç ne çok fazla ne de çok az olan dar bir aralık içersinde kalsiyum alımı şeklinde olmalıdır. Çünkü vücudun belirli bir miktarda kalsiyuma ihtiyacı vardır. Bir diyette, erkekler için günlük 800mg kalsiyum alımı tavsiye edilmektedir. Menopoz sonrası kadınlara ise 1200 mg önerilmektedir. Kalsiyum kontrolü altındaki hastalar vitamin veya diğer destek tedavileri almadan önce doktora başvurmalıdırlar. Çünkü kalsiyum çok rahat emilen bir mineraldir.

Oksalat: Oksalat en fazla bitkisel gıdalarda vardır. Kalsiyum bağırsaklarda oksalat ile birleşir.

Böylece emilebilecek kalsiyumun emilme yeteneğini azalır. Çünkü bazen oksalat veya kalsiyum oksalat taş formlarında bağırsaklarda yeterince kalsiyum yoktur. Sonrasında aşırı miktarda olan oksalat böbreklere gider ve oradan atılır. İdrarda bu kadar aşırı miktarda oksalat olmasına hiperoksalüri denir.

Oksalat veya kalsiyum oksalat taşları olan kişiler için, hekim hafif kalsiyum miktarının yüksek olduğu oksalat miktarını düşüren diyet tavsiye ederler. Bu hastalara günlük 50 mg oksalatı aşmayan diyet tavsiye edilir. Bunu yapmakla, oksalatın yüksek veya orta derece miktarda olan besinlerin azaltılmalı veya diyetten çıkartılmalıdır. Oksalatın olduğu pek çok miktarda besin olmasına rağmen 8 çeşit yiyecek idrardaki oksalat miktarını arttıracağı gösterilmiştir. Bunlar; ravent bitkisi, ıspanak, çilek, çikolata, buğday-kepek, fındık, pancar ve çay.

Şeker, tuz ve hayvansal proteinler: Bu ve bunun gibi pek çok madde kalsiyum ve kalsiyum oksalat taşlarının oluşumunu arttırdığı bilinmektedir. Bazı şekerler, yiyecekler içerinde doğal olarak bulunur ve endişe verdici gibi görülmemektedir. Oysa böbrek taşı olan insanlar aşırı şeker bulunduran paketlenmiş yiyeceklerden kaçınmalı ve yiyeceklerini hazırlarken şekeri azaltmalıdırlar. Diyette tuzu azaltma idrardan atılan kalsiyum miktarında da azaltma oluşturduğu görülmüştür. Sonuç itibarıyla; kalsiyum içeren taşları bulunan hastalar günde 2300 ile 3500 mg arasında sodyum alınımından fayda bulurlar. Diyet içersindeki yüksek miktarda hayvansal proteinler böbrek taşlarının oluşumunu destekleyen idrarda yüksek miktarda mineral oluşumunu etkiler. Böylece, böbrek taşları gelişimine yatkın olan insanlar ihtiyaçlarından fazlası hayvansal protein alınımından kaçınmalıdırlar. Bir diyetisyen tarafından o kişi için günlük protein alımı oluşturabilinir.

Erimeyen lifler: Lifler bitkilerin sindirimi zor kısımlarıdır. İki tip lif vardır; suda eriyebilenler ve erimeyenler. Vücuda her ikisinin önemli katkıları vardır fakat buğday, çavdar, arpa ve pirinçte bulunan erimeyen lifler idrardaki kalsiyumu azaltmasına yardımcı olabilir. Bunlar bağırsaklarda kalsiyum ile birleşir ve böbreklerden atılması gereken kalsiyumu dışkı ile atılımını sağlar. Erimeyen lifler bağırsaklardan maddelerin geçişini hızlandırır ve sonuçta; bağırsaklardan emilen kalsiyum miktarı daha azalır.

Vitamin C: Vitamin C vücut tarafından kullanıldığında oksalat oluşumu sağlanır. Böylece; eğer doktor diyetince oksalat kısıtlamasını tavsiye ediyorsa vitamin C desteği önemli bir fikir değildir. Bu durum doktor hasta arasında tartışılabilir.

16. Rombisagem

Rombisagem RECEP BAYAR

Favori Kamış:
    FINDIK SIRIĞI
    Favori Makine:
    BASİT
    En İyi Avı:
    TATLI SU BALIĞI 6 KG.
    Böbrek taşından su içerek korunun!
    Böbrek taşı rahatsızlığına maruz kalmak istemiyorsanız günlük yaşamınızda uygulayacağınız basit değişikliklerle böbrek taşlarından korunabilirsiniz.

Böbrek taşı genetik bir hastalıktır, çevresel faktörler, fazla karbonhidrat ve protein alımı, geçirilen enfeksiyonlar taş oluşumunu arttırıyor diyen uzmanlar, “Ailesinde böbrek taşı olanlar veya daha önce taş düşüren kişiler mutlaka altı ayda bir hekime muayene olmalı ve koruyucu önlemler almalı, böbrekte taş oluşmuşsa mutlaka tedavi edilmeli ihmal edilirse böbreğin kaybı söz konusu olabilir” dedi.

Böbrek taşlarına karşı koruyucu önlemler alınması gerektiğini anlatan uzmanlar, günde mutlaka 2,5 litre sıvı tüketilmesi gerektiğini söyledi. Maden suyunun böbrek taşı yaptığını söyleyen bilim adamları, taş sorunu olanların maden suyunu fazla tüketmemesi uyarısında da bulundu.

17. Rombisagem

Rombisagem RECEP BAYAR

Favori Kamış:
    FINDIK SIRIĞI
    Favori Makine:
    BASİT
    En İyi Avı:
    TATLI SU BALIĞI 6 KG.
    Portakal ve limon böbrek taşına düşman
    Turunçgiller olarak adlandırılan portakal, limon ve mandalina gibi meyvelerin böbrek taşını düşürdüğü ortaya çıktı. Ayriyeten bady, jumping, basketbol gibi sportif faaliyetlerinde böbrek taşını düşürdüğü açıklandı.

Yapılarına göre birçok çeşit ve büyüklükte böbrek taşı bulunduğuna dikkat çeken Dr. Demir, yan ve sırt ağrıları, idrarda yanma, sık sık idrara çıkma hissi gibi belirtileri bulunan böbrek taşı hastalığına yakalanmamak için bol sıvı tüketilmesi gerektiğini ifade etti. Dr. Demir şöyle konuştu:

“Az sıvı tüketen, lifli yiyecekleri bol tüketmeyen, çok et yiyen kişiler ile ailesinde böbrek taşı hastalığı bulunan insanlar risk altında. Bu risk faktörlerinden birisi olan insanlar mutlaka böbrek taşı kontrolü yaptırmalıdır. Erken teşhis bu hastalığın önlenmesinde önemli rol oynuyor. Yoksa, iş böbrek alınmasına kadar gidiyor.”

Böbrek taşının büyüklüğüne göre uygun tedavi alan kişilere hareket etmelerini önerdiklerini söyleyen Demir, özellikle basketbol ve bady jumping gibi sporların taşın düşmesine büyük katkı sağladığını kaydetti. Demir, “Uygun tedavi alan insanların, böbrek taşlarını düşürmeleri için bol su tüketmeleri ve hareket etmeleri gerekir. Sporun yanı sıra, sıcak su banyosu da taşın düşmesinde yardımcı olur” dedi.

Bir zamanların korkulan hastalıklarından olan böbrek taşı konusunda önemli gelişmeler yaşandığına dikkat çeken Dr. Demir, Tekden Hastanesi’nde de bulunan son derece modern taş kırma makinesiyle taşın kırıldıktan sonra uygulanacak tedavi ile böbrek taşından kurtulmanın mümkün olduğunu vurguladı. Demir, “Hastanın durumuna göre tedavi uygulanabilir. Kimisini kırarak, kimisini de ameliyatla almak mümkün. Hastalık belirtisi olan özellikle erkekler mutlaka doktora görünsünler” diye konuştu.

18. Rombisagem

Rombisagem RECEP BAYAR

Favori Kamış:
    FINDIK SIRIĞI
    Favori Makine:
    BASİT
    En İyi Avı:
    TATLI SU BALIĞI 6 KG.
    Böbrek taşı için şifalı bitkiler
    Böbrek taşı sorunu yaşıyorsanız uygulayacağınız bazı bitkisel kürlerle böbrek taşlarını düşürebilirsiniz. Fakat büyük boyuttaki böbrek taşlarınız varsa bu kürleri kesinlikle uzman bir doktor önerisi doğrultusunda uygulayın. Büyük böbrek taşları idrar yollarını tıkayacağı için kanama ve ağrılara sebep olabilir.

■4 bardak suya 2 tutam mısır püskülü kaynatılır süzülür ve günde 3 kere birer çorba kaşığı içilir.
    ■1 tatlı kaşığı kılıçotu 4 bardak kaynar suya konur. 10 dakika bekletilir ve süzülür. Günde 3 kere birer çorba kaşığı içilir.
    ■Yarım kilo turp soğuk su ile yıkanır, kabuğu soyulur ve rendelenir ve ezilir. Çıkan su bir şişeye konur. Bu sudan günde 1 çay bardağı içilir.
    ■4 bardak suya 2 çorba kaşığı hatmi kökü ve 4 çorba kaşığı kuru üzüm konur ve kaynatılır ve süzülür sabah aç karnına 12 tane ardıç tohumuyla birlikte içilir. Bu biti kürü taş düşürmede çok faydalıdır.

19. Rombisagem

Rombisagem RECEP BAYAR

Favori Kamış:
    FINDIK SIRIĞI
    Favori Makine:
    BASİT
    En İyi Avı:
    TATLI SU BALIĞI 6 KG.
    Böbrek Taşına Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Böbrek taşı böbreklerin içerisinde çeşitli maddelerin taşlaşması sonucu oluşan maddelerdir.
    Böbrek taşlarından kurtulmak için tedavi şarttır fakat bunu doganın yardımı ilede başarabiliriz.
    Böbrek taşlarından kurtulmak için binlerce bitki var, bu bitkilerden bir tanesini seçerek sizde bitkisel tedavi yöntemi ile rahata kavuşabilirsiniz.

1- Karanfil külü, karpuz çekirdeği külü, nohut külü, kereviz suyu ve turp suyu karıştırılarak sıcak su ile bol içilir.
    2- Kereviz suyu devamlı içilir.
    3- Koyun sütü, keten tohumu, gül ya da menekşe ile karıştırılarak içilir.
    4- Öğle ve akşam aç karnına yoğurdun suyu içilir. Taşların parçalanarak vücuttan atılmasına yardımcı olur. Bu işleme en az 3 ay devam edin.

20. Rombisagem

Rombisagem RECEP BAYAR

Favori Kamış:
    FINDIK SIRIĞI
    Favori Makine:
    BASİT
    En İyi Avı:
    TATLI SU BALIĞI 6 KG.
    Böbrek sorunları için doğal tedavi

Kireçli suyun olduğu bölgelerde yaşıyorsanız böbrek sorunlarına yakalanma riskinizde yüksektir. Böbrek sorunlarından korunmak için evinizde bulunan şifalı bitkilerden yararlanabilirsiniz.

Adaçayı, bir miktar kurutulup 1 litre suda kaynatılarak içildiğinde, böbrek ve mesane rahatsızlıklarına iyi gelir.
    Anason tohumları, toz haline getirilip, üzüm şırasına karıştırılarak içildiğinde, böbrek taşlarını düşürür.
    Armut, böbrekleri çalıştırır.
    Arpanın suda kaynatılarak elde edilen sıvısı, böbrek ve safra kesesi taşlarının sebebiyet verdiği ağrılara, karaciğer ve dalak hastalıklarına karşı faydalıdır.
    Aşk otu tohumları, 1 bardak sirke içine konulup 2 saat bekletilerek içilirse; böbrek, mesane ve safra kesesi taşlarını düşürür.
    Ayrık otu (50 gram) kökünün 1 litre suda kaynatılması sonucu elde edilen ilaç, böbrek taşlarını ve idrar yollarındaki kumu düşürür.
    Andız otu üzüm şırasının içinde 1 ay bekletilip içilirse; böbrek, mesane ve safra kesesi taşlarının oluşumunu önler.
    Adaçayı, bir miktar kurutulup 1 litre suda kaynatılarak içildiğinde, böbrek ve mesane rahatsızlıklarına iyi gelir.
    Anason tohumları, toz haline getirilip, üzüm şırasına karıştırılarak içildiğinde, böbrek taşlarını düşürür.
    Armut, böbrekleri çalıştırır.
    Arpanın suda kaynatılarak elde edilen sıvısı, böbrek ve safra kesesi taşlarının sebebiyet verdiği ağrılara, karaciğer ve dalak hastalıklarına karşı faydalıdır.
    Aşk otu tohumları, 1 bardak sirke içine konulup 2 saat bekletilerek içilirse; böbrek, mesane ve safra kesesi taşlarını düşürür.
    Ayrık otu (50 gram) kökünün 1 litre suda kaynatılması sonucu elde edilen ilaç, böbrek taşlarını ve idrar yollarındaki kumu düşürür.
    Andız otu üzüm şırasının içinde 1 ay bekletilip içilirse; böbrek, mesane ve safra kesesi taşlarının oluşumunu önler.