evrensel buluşma noktası:amatör balıkçılık ruhu

Konu, 'Av Hikayeleri' kısmında 56561 tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. 56561

56561 Yücel

Favori Kamış:
    Daiwa Sensor Red Surf 4.00, Daiwa Procaster Samfish 2.10
    Favori Makine:
    Shimano Catana 4000FA, Ryobi Ecuisma 8000vi
    En İyi Avı:
    10.5 kg rus kefali, 5.250 Levrek, 1573gr kofana
    İste size bir hikaye daha;
    Sene 1991 o zamanlar Zeytinburnu' nun sahile ve bakırköye yakın bir yerinde oturuyorum. Hiç gitmesem haftada 3 gün sabah 5-9 arası ispari yakalıyorum.Bkırköy sahilde uzun aramalardan sonra bulduğum bir kayam vardı.Özelliği kayanın denize doğru uzanmış, düz ve altının deniz içinde 2 metre kadar boş olmasıydı.Ön tarafında 3 metre genişliğinde bir kumluk ve iki yanında kayalık vardı.Deyim yerindeyse tan bir ispari yatağıydı, abartısız diğer balıkçıların 3-4 saatte yakaladığı balığı ben orda 30 dakikada yakalıyordum.Bir sabah gittiğimde kayanın iki tarafında 2 metre arayla iki kişinin olta attığını gördüm, kamış kullanıyorlardı ve oltalarını açığa savuruyorlardı.Ben en fazla 5 metre ileri attığım için sakıncası olmadığını düşündüm rastgele deyip aralarındaki kayamda bağdaş kurup kurtları oltama taktım.Oltamı atmak üzereyken bana "hoop napıyosun" dedi bi tanesi, bende buraya her sabah geldiğimi ve burdan olta attığımı söyledim.Bana burdan olta atarsam dolaşacağını ve öyle olursa şöyle böyle diyerek ileri geri konuştu.Bende ona açığa atmadığımı direk kayanın önüne oltamı atacağım için oltalarımızın karışmayacağını söyledim.Ancak buna rağmen o benim üstüme yürüdü ve beni itip kakmaya başladı.Bende kavga etmek istemediğimi söyledim ama o ısrarlıydı.Yanındaki diğeriyse yaşca ondan büyüktü ve daha ılımlıydı ve onu sakinleştirmeye çalıştı, sinirli olan söylene söylene geri çekildi, ama hala anlamsız siniri devam ediyordu.Ben oltamı salladım ve atmamla ispari geldi oltaya, yavaşca çekerken 2. iğneye bi tane daha. Diğerleri bana şok olmuş gibi bakıyolardı.Aynı yemi kullanmalarına rağmen sadece 2 küçük izmarit ve birkaç kaya balığı yakalamışlardı.Ben devam ettim ve her atışımda en az 1 tane ispari yakaladım. 20 dakika sonra kovam dolmuştu.Diğer çocuklarsa bana garip garip bakıyolardı.Sakin olan yanıma gelip hocam nasıl alıyosun bunları diye sordu.Bende gösterdim, iğnelerimin dibine küçük mantarlar takmıştım, oltayı atınca mantarlar yemi yukarı çıkarıp yosuna, kaya yada kayabalığına rastgelmesini engelliyordu, isparilerse suyun içinde askıda duran yemi vurmak yerine tek seferde ağzına alıyordu+ ispariler hemen kayanın dibindeydi, onlar ise en az 20-30 metre uzağa atıyolardı oltalarını. Onları yanıma çağırıp oltalarını biraz mantarla modifiye ettim , pratikte çok da farklı değildi oltalarımız.Sonra bi parça kurt aldım ve bölüp çok minik parçalar halinde iğnelerine taktım, fazla ileri atmamaları konusunda uyardım.Sonuç; ikiside arka arkaya el büyüklüğünde ispariler çekmeye başladılar.Herkes mutluydu tanıştık muhabbet etmeye başladık.2 saat kadar sonra kovalarımızda balık koyucak yer kalmamıştı, bizlerse tartışanlar başkasıymış gibi gülüp espriler yapıyor, şakalaşıyorduk birbirimizle.Resmen 40 yıllık dost gibi olmuştuk bir anda.yaşadığımız tatsızlık unutulmuştu.Tartıştığımız arkadaşla ise kendisi istanbuldan ankaraya taşınana kadar 3-4 sene her hafta balığa çıktık.Hala e-mail aracılığıyla görüşüyoruz balık ve deniz muhabbeti yapıp eski avlarımızı yad ediyoruz......

2. Huseyin Alp Arslan

Huseyin Alp Arslan Huseyin Alp Arslan

Favori Kamış:
    olta ve oltadan baska hic bir sey
    En İyi Avı:
    22 kg Kingfish
    Yazdiklarinizi cok yakindan takip edyorum Ustam. Hem yazilariniz da ki ifadenin ustunlugu, hem bir oltacida bulunmasi gereken ahlakinizin dorugu, hem de tecrube ve akilcilikla kazanilmis bilgilerinizin uygulamaya sokmakta ki yeteneginiz, bunun otesin de amator balikcilik ruhunu eksiksiz kesfedip yasayan yureginiz gercekten takdir edilecek boyuttadir. Bizlere bu yuregi mutevazilik ve katiksizlikla actiginiz icin cok tesekkur ederim. Saygi ve sevgiyle, kalin saglicakla...

3. izzetbey

izzetbey

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    3,5kg Mığrı -700gr Somon-145gr Barbun-380gr Kötek-400gr Çupra
    Vallaha dostum bize de seni kutlayıp, kuçaklamak kalmış,Kısaca Adam gibi adam helal olsun,Hüseyin arkadaşımızın dediği gibi kullanmış olduğun anlatım tarzınla ve olaylara karşı göstermiş olduğun yaklaşımla sitemizde seni ve senin gibi arkadaşları görmekten şahsım adına çok mutlu olduğumu belirtmeliyim.Saygılar....

4. flazer

flazer mehmet ali filizer

Favori Kamış:
    YILMAZ 90 LIK ZIPKIN SHEAKPER MAKARALI OLTA VEDE ALBA NIN KAMIŞLARI
    En İyi Avı:
    TATLI SUDA 43 KG AYNALI SAZAN(rüyamda)5,5kg aynalı sazan,6KG DÜZ SAZAN, DENİZDE 2KG MIGRI
    Yücel bey çok güzel ve sağlam bi karaktere sahipsiniz sizi örnek davranışınızdan ötürü kutlarım iyiki aramızdasınız selamlar

5. West_1979

West_1979 Mustafa KARATAŞ

Favori Kamış:
    OLTA
    En İyi Avı:
    ANKARA TEAM
    gerçektende güzel bir hihaye ve ustalık tebrik ediyorum sizi allah muhabbetiniz bozmasın

rastgele:D

6. murat41

murat41

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    vatoz 46,7 kg
    ğüzel bir anlatım

malesef bu tür olayları sıkça yaşıyoruz. insanlar bunu bir spor , eğlence ,hobi olduğunu unutupters hareketler sergileye biliyorlar.ya sabır diyorum. sizide sabrınızdan dolayı tebrik ederim :D rastgele;)

murat41
    1969

7. osmanaltunel

osmanaltunel

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Turna 140 cm. Gölbaşı
    İfade tarzı mükemmel siz ve sizin gibi arkadaşlarımızın burada olması bizleri daha da yüceltecektir teşekkürler.

8. hauki

hauki mustafa cecen

Favori Kamış:
    olta ve zipkin
    En İyi Avı:
    görup de tutamadigim balikti
    tesekkurler paylasim icin belkide hepimizin basindan buna benzer hikayeler gecmistir ve nice dostluklar kazanilmistir...

saygilarimla.....

9. pterois volitans

pterois volitans

güzel bir hikaye paylaşımın için teşekkürler

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.