Eyyy gidi Zabıt efendi!

Konu, 'Tebliğler' kısmında fatihh tarafından paylaşıldı.

1. fatihh

fatihh Fatih

Favori Kamış:
    Fury Caster ,L.Effe SeaMaster 4,20 Surf,ProCatch CS Ultra-2.40;Protackle FW-TS 3.60
    Favori Makine:
    Penn Affinty 7000, Okuma Avanger 30b
    Şimdi semt pazarından geliyorum.. Malum, derdimiz sıkıntımız belli.. O 13-14cm lik bebeleri görmemek için uzağından geçiyorum balıkçı tezgahlarının.. Çünkü adamın bana abi gel çinekop şu fiyata dediğini duyduğumda ensem karıncalanıp ateş basıyor bana.. sinirleniyorum..

Pazarın tam çıkışında bir balıkçı tezgahı daha var orayı da atlattık mı tamamdır..

Akşam vakti karanlık pazar;
    Bir de ne göreyim Zabıt efendi elinde bir kağıt, yanında da balık satan dingil (adam diyeceğim değil, balıkçı diyeceğim dürüst çalışan balıkçılara yakışmaz, dingil demek daha uygun geldi) ahaaaa işte bu... Pazar da denetleme var yaşasın, şimdi görürler günlerini.. dur şunlara bir yakından bakayım ne kadar ceza yazacak acaba.. filan diye içimden söylenirken bir yandan yaklaşıyorum ve aman Allah'ım bir de ne göreyim!!

Başımdan kaynar sular döküldü resmen, Zabıt Efendinin elinde iddia kuponu balık satan dingil ile iddia kuponu hazırlıyorlar Yanlarına girip şaşkın bakışımı görünce;

Zabıt Efendi : Abi şu şu maçı nolur dedi bana..

Ben : hay Allahım şaka mı bu ne ya diye hayıflandım.. Ne maçı diyorsun sen ya bende ceza kesiyorsun zannettim..

Dingil : ehih ihi ne suçum varmış abim benim ya balık mı istiyon abim gel Çinekop 7 lira oldu gel abi..

Ben : Zabıta bey siz ceza kesmiyor musunuz? Bakın gözünüzün önünde pişkin pişkin limit altı balık satışı yapıyor..

Dingil : Abim ne diyon sen bunları hale sokmasınlar bizde almayak ehih iihi (klasik aynı cevaplar balık halini denetlesinler, onlar tutmasın biz almayalım filan, halk balık yesinmiş... gerekli cevapları dingile verdikten sonra o hayla işin cebine giren para kısmında takılı kaldığı için daha fazla kendimi yormamak adına zabıt efendiye yöneldim)

Ben : Siz mesaide misiniz?

Zabıt Efendi : Haaa öyleyim..

Ben : Şuan bu balıkçıdan ve bu pazarda satılan tüm limit altı balık satan balıkçılardan şikayetçiyim.

Zabıt Efendi : Ya tamamda neyi şikayet ediyorsun anlamadım ki..

Ben : Yav adam limit altı yasak olan balığı satıyor.. bunu bırak satmayı oltanla 10 tane tutarsan 850tl cezası var.. satan adama ne kadar cezası var onu da sen söyle zabıta bey..

Zabıt Efendi : Ben bilmiyorum ki, öylemi?? yav yasak değil kardeşim git yahuu! nesi yasak ya bunun balık işte.. küçük olunca adamımı zehirliyor? gibi saçma sapan şeyler söyledi bana buna da gerekli cevaplar verildi..

Bu sırada bizim dingil sanırım kıl oldu bana elinde bıçak geçmiş karşıma dişini karıştırıyor.. Hay Allahım..

Tartışma hararetlenince etrafımda ben yaşlarda 6-7 kişi daha eveet doğru söylüyor evet haberlerde de çıktı deyip destek oldular.. iki kişide de elinde olta vardı balığa gidiyorlardı durup onlarda bana destek oldular saolsunlar..

Zabıt efendi bu iş olmadı böyle.. sen neyi denetliyorsun anlamadım, mesai saatlerinde denetlemen gereken adamla kafa kafaya vermiş kumar oynuyorsun, hayırdır?? bu balıkları göz ardı edip avanta mı alıyorsun yoksa? İster kes cezanı ister kesme umurumda değil İsim soyismini yazdım kafama ilgili yerlere gidecek bu iş ha senin cezanı kesecekler haberin olsun.. Haftaya da buradan geçicem umarım aynı balığın satıldığını görmem, umarım o kadar anlattığım şeyden bir iki cümlesini anlamışsınızdır..

Deyip elim ayağım titrer boşalır bir halde yoluma devam ettim..

Biz kimden umut bekliyoruz Hey Allahım? Zabıt Efendi neyi denetleyeceğini bilmiyor! Nasıl bir insansın sen be adam...

"ALLAH sizin belanızı versin" "Boyunuz posunuz devrilsin" emi..

2. istavritspor

istavritspor yalçın fatih

altına imzamı atarım.

3. fethigürcan

fethigürcan fethi gürcan

fatih kardeşim ağzına sağlık.

4. axes

axes kdrt

mümkünse zabıta hakkında şikayetçi olun.Yahu utanmasalar limit altı balık satan adamı savunacaklar.

5. lodoscubarbaros

lodoscubarbaros Barbaros Küpcü

Favori Kamış:
    savage gear bushvacker ve parabellum bombarda-siweida livina Daiwa Jigcaster 3.20
    Favori Makine:
    Okuma Ceymar 40
    En İyi Avı:
    33 cm mırmır,82 cm mıgıri
    Sizin duyarlılığınıza, ancak şapka çıkarırım
    Bir gün ben de sizin gibi cesaretli ve duyarlı olacağımı umarım

6. ovunc41

ovunc41 övünç karlıdağ

Favori Kamış:
    Trabucco İridium Distance 4.20 3p,Ryobi Komatsu 3.75 50-150 ,Spro GTPRO 2.40 15-40 3 parçalı spin
    Favori Makine:
    Shimano Aernos 4000 FA,Shimano Ultegra XSC 5500,Shimano Catana 4000,Ryobi Ecusima 8000vi
    En İyi Avı:
    kiloluk eşkina,1.1 kg mırmır,lüfer vs..
    bravo

tebrik ederim keşke herkes bu şekilde duyarlı olsa her gören uygun şekilde uyarsa belki halkta bilinçlenir zamanla..
    en doğru olanı yapmışsısn helal olsun..

7. stanlyy

stanlyy Fatih BAŞAR

Favori Kamış:
    Shakespeare ® Ugly Stik Lite 180, SHIMANO Nexave CX 210 M, D.A.M REVOLUTION TELE-X 270
    Favori Makine:
    SHIMANO RARENİUM CI4 3000 SFA, SHIMANO TECHNİUM 1000 FD
    En İyi Avı:
    Hamsi... :)
    Fatih duyarlılığın ve cesaretin için tebrikler ama bence tek başına değilde kalabalık şekilde bu tarz uyarılar yapılırsa hem daha etkili olacağını, hem de sana sıkıntı yaratamayacaklarını düşünüyorum...

8. maximturka

maximturka mert

Favori Kamış:
    Okuma Salina SeaSpin10-40g,Shimano Alivio AX8000 3,30mt 50-100gr, Lineaeffe ac casting surf 390cm,
    Favori Makine:
    Okuma Safina Pro SPa-25 , OKUMA AVENGER AV-55 MAKİNE,DAİWA CROSSFIRE 2500
    bravo, doğru olanı yapmışsınız.

9. fatihh

fatihh Fatih

Favori Kamış:
    Fury Caster ,L.Effe SeaMaster 4,20 Surf,ProCatch CS Ultra-2.40;Protackle FW-TS 3.60
    Favori Makine:
    Şikayetçi olmayacağım.. Eğer olursam biriside çıkar ceza diye işten atarsa malum önümüz kış adam 30-35 yaşındaydı muhtemelen evlidir, çoluk çocuk varsa bide.. Benim vijdanım el vermez.. onları kendi vijdanına bırakıyorum..

10. fatihh

fatihh Fatih

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Yok abi yok.. biz hala gs-fb maçında bjk-bursa maçında insanların kavgasını engelleyemedik.. kaldıki bu dişliyimi düşünecekler...

Bu millet savaşmaktan-savaştırılmaktan medeniyetleşemedi bir türlü bu gidişlede medenileştiğini göremeden gideriz..

11. dragonX

dragonX selcuk

Burda direkt olarak zabıtanın bilgisizliği de var gibi...Hangi belediye sınırı içinde olduysa, o belediyenin şikayet /dilek hattına başınızdan geçen olayı kabaca anlatın bence, hepsine eğitim versinler...bu konuda başındaki belediye eğitim vermemişse sadece zabıta değil , amirleri de kusurludur.

Yoksa sürekli aynı durumla karşılaşmanız normal olur.

12. adalı balıkçı

adalı balıkçı Berkan

Favori Kamış:
    Lineaeffe Surf Mill 4.20 & Spirit Surf 3.90 - ProCatch Carbospin Pro 2.70
    Favori Makine:
    Okuma Avenger Av 65b
    En İyi Avı:
    Her yeni gün daha iyisi için bir fırsattır..
    "küçük olunca adamı mı zehirliyor" :laughing: :laughing:

13. fatihh

fatihh Fatih

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    http://www.zabita.com/sikayet.aspx

ben buradan üstü kapalı şikayetimi yaptım...

Herkezin semtinde pazarında bu durum yaşanıyordur buradan şikayet edilebilir.. neticelerini hep beraber görürüz..

14. fatihh

fatihh Fatih

Favori Kamış:
    Favori Makine:
  15. dragonX

dragonX selcuk

16. NedimBugrul

NedimBugrul nedim

Favori Kamış:
    Albastar
    Favori Makine:
    70 lik Sheaskpere
    En İyi Avı:
    1.5 kg lık karagöz
    bravo doğru olanı yapmışsın tebrıkler.

17. Şimal

Şimal İsa Sivri

Favori Kamış:
    Lineaeffe Surf Mill 4.20
    Favori Makine:
    Daiwa Emcast Plus 5000
    En İyi Avı:
    Balık Avı Dostlarım...
    Tebrikler Fatih gururumsun.:hug:

18. er41han

er41han Erhan

En İyi Avı:
    İstavrit, Kefal, Mırmır
    İşte medeniyet böyle birşey... ;)

'' MEDENİYET DEDİĞİN TEK DİŞİ KALMIŞ CANAVAR '' Mehmet Akif ERSOY

19. melikşah

melikşah ........................

Fatih'im forumu takip etmedeki cahilliğimden dolayı yazını ancak orayı burayı kurcalayarak farkettim, kusura bakma:)
    Gelelim şu meseleye...
    Genç bir kardeşimizsin,eminim sadece bu konu ile alakalı değil etrafında gördüğün bir çok anlamsız davranışlar,hukuksuzluklar,mantıksız hareketler ve bilinçsiz eylemlere karşı bir şey yapamamanın verdiği üzüntüleri yaşıyorsundur.
    Bende senin yaşlarında iken yaşadığımız bu güzel memlekette'ki ters giden hadiselere karşı sinirleniyor,öfkeleniyor ve hatta çıldırıyordum.
    Ama herşey boşuna .ne yapsan çaresiz
    Klasik bir laf varya eğitim şart
    ben bu söze gülüp geçiyorum nedenmi?
    eğitim değil ilk önce bilinçgerekli.
    Eğitim denen şey zaten aile'den başlar ha!! oda olmadı Allah herkese aklı verirken
    bunun yanında bilinç te (günümüz tabiri ile bonuz) olarak zaten vardı.
    Eğer ne kadar eğitimli olursan ol,neyin yanlış neyin doğru olduğunu bilincimizin yardımı olmadan kavrayamayız.
    Örnek verecek olursak, hani ilk av buluşmamızda muhabbetini yapmıştık.
    Belki sen o anda istavrit peşinde olabilirsin şimdi hatırlamıyorum:D
    Amatör balıkçılık belgemi göstermiştim arkadaşlara,hatta süresi geçmişti sanırım.
    Ben o belgeyi çıkarana kadar bir pasaportu rahat çıkartırdım.
    Neden?.. çünkü bana o belgeyi hazırlayanlar ve hatta imzalayıp verenler bile işin ciddiyetinin farkında değildi.
    Kısaca,ne soru ne imtihan,ne tecrübe hak getire......
    Ver parayı al zurnayı misali:D
    Senin bahsettiğin o memurun bir suçu yo ki.
    Dört bir tarafı denizler ile çevrili yurdumuzun kontrolü..
    Gıda tarım ve hayvancılık bakanlığı o memur da bu sistemde çalışan bir memur.
    Hani bir laf var kör ile yatan şaşı ile kalkar
    Sistem sistem sistem bozuk sevgili fatih:)
    Birileri savaş veriyor lüferin yaşaması için,ve hatta bir şeye şahit olmuştum.
    Hani şu meşhur slogansenin ki kaç cm diye, bu slogan ile dalga geçen ve bu işten ekmek yiyenleri görünce umutsuzluğum iyice arttı.
    Velhasılkelam böyle gelmiş böyle gitmez umarım:)

20. fatihh

fatihh Fatih

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Erkan abi dediklerine katılıyorum. Olayı gençliğime verme ama :)

Yani benim bu zabıt efendiye tebliği anlatmam 1 saat sürer onunda anlaması 1 saat sürer etti 2 saat :) benim o kadar ne vaktim vaar nede çene yoracak halim :)

Ben kendi adıma söyleyeyim, dün ki konuşmaların ardından bir zabıtanın kafasına soru işaretini yerleştirdiğime inanıyorum.. Bundan sonra o balığı satan adama ceza kesip kesmemesi önce kendi vijdanına kalmıştır.

O balık satan adam da en azından benim semtime tezgah açacağı zaman limitlere uyacağına inanıyorum..

Yada ben çok poliana gibi düşünüyorum :)