Facebook Aracılığı İle Forumda Fotoğraf Paylaşma (Resimli Anlatım)

Konu, 'Fotoğraflar' kısmında koxford tarafından paylaşıldı.

1. koxford

koxford nada

En İyi Avı:
    nada
    Değerli üyeler hepinize merhaba. Bir iki gün imageshack'e yüklü fotoğraflarda sorun yaşanınca (ki şu an itibarı ile sorun ortadan kalktı diye biliyorum), alternatif bir şeyler düşünmeye başladım. Hiç kuşkusuz ilk etapta akla Imageshack benzeri diğer fotoğraf paylaşım siteleri geliyor; fakat ben bu işi Facebook üzerinden yapmanın bir yolunu anlatacağım. Kendi denemelerim sonucu bulduğum yöntem şöyle:

İlk olarak, Facebook’ta forumda paylaşmak istediğimiz fotoğrafları içeren ve (burası çok önemli) “herkese açık” bir albüm oluşturmalıyız. Bunun için, Mozilla Firefox tarayıcısını kullanarak, Facebook hesabımıza giriyor ve Facebook Ana Sayfamızdan “Fotoğraflar”a tıklıyoruz:

Daha sonra, “Bir Albüm Oluştur”a tıklıyoruz:

Açılan kutucukta “Fotoğraf Seç”e tıklıyoruz:

Bir Windows penceresi açılacak:

Bu pencereden albümü oluşturmak istediğimiz fotoğrafların bulunduğu klasöre erişiyor, istediğimiz fotoğrafları seçiyor ve en sonunda “Aç”a tıklıyoruz:

Fotoğraflar Yüklenmeye başlayacak. Bu esnada “Name of album” kısmına albümümüz için istediğimiz ismi girebiliriz; fakat en önemlisi, “Share album with” kısmında “Herkes” seçeneğinin seçili olması:

Yükleme tamamlanınca “Albüm Oluştur” butonuna tıklıyoruz (unutmayın, “Share album with” kısmında “Herkes” seçeneğinin seçilmiş olması çok önemli):

Şimdi gelen pencerede albümümüzle ilgili pek çok düzenleme yapabiliriz; biz bu düzenlemelerle uğraşmadan “Şimdi Yayınla” butonuna basalım:

Yeni gelen pencerenin en altında, “Bu herkese açık bağlantıyı göndererek bu albümü istediğin kişilerle paylaş” yazan yerin hemen akabinde herkese açık olarak oluşturduğumuz albümün linki mevcut; bu linki kopyalıyoruz:

Kopyaladığımız linki Wordpad veya word’e (ya da herhangi bir kelime işlemciye) yapıştırmamız faydalı olur:

Linkimizi aldıktan sonra Facebook hesabımızdan çıkıyoruz:

Hesabımızdan çıktıktan sonra albümümüzün linkini Mozilla Firefox’un adres çubuğuna yapıştırıyoruz:

Daha sonra “enter”a basarak oluşturduğumuz albüme Facebook hesabımızın dışından erişmiş oluyoruz:

Şimdi resimlere tıkladığımızda resimler büyük olarak açılacak:

Büyüttüğümüz resmin üzerine Mozilla Firefox’ta sağ tıklarsak, pek çok seçenek göreceğiz. Biz bu seçeneklerden “Resim bilgilerini göster”in üzerine geliyoruz:

Üzerine geldiğimiz “Resim bilgilerini göster” seçeneğine sol tıklayınca, “Sayfa bilgisi” diye başlayan bir Mozilla Firefox penceresi açılacak ve bu pencerede kendiliğinden aktif (seçili/mavi renkte) bir link göreceksiniz. İşte resmimizin linki bu. Bu linke sağ tıklayıp kopyala seçeneğini seçiyoruz, böylece resmimizin linkini kopyalamış oluyoruz:

Bu linki bir kelime işlemciye kaydediyoruz (yapıştırıyoruz):

Albümünüzden paylaşmak istediğiniz her resmin linkini aynı şekilde alabilirsiniz. Ben anlatıma tek resim üzerinden devam edeceğim.

Forumda bir konu açarken veya cevap yazarken nasıl resim yüklüyorsak, kaydettiğimiz resim linklerini de aynı şekilde kullanacağız. Konumuzda veya (gelişmiş) cevabımızda resmin bulunmasını istediğimiz yere gelince, önce “Insert Image” butonuna tıklıyoruz:

Açılan kutucuğa resmimizin linkini yapıştırıp “Tamam” diyoruz:

Böylece resmimizin linki [​IMG] şeklinde resmimizin görünmesini istediğimiz yere yazılmış oluyor:

Konumuzu açtığımızda ya da önizleme yaptığımızda resmimizi görebiliriz. Bir önizleme yapalım:

İşte hepsi bu kadar:eek: :D :D Birazcık karışık gibi görünse de, zaten Facebook kullanıyorsanız belki tercih edebilirsiniz diye düşündüm. Resimlerini burada anlattığım yöntemle paylaştığım bu konuyu, en güzel av fotoğraflarını çekip yayınlamanızı dileyerek bitiriyorum.

Son düzenleme: 24 Şubat 2011
  2. modena

modena

aykut çok teşekkürler...ellerine sağlık...faydalı bir paylaşım oldu...deneyeceğim mutlaka...evet evet deneyeceğim...:)

3. melanqoliq

melanqoliq FATİH KOÇ

Favori Kamış:
    Okuma Salina SeaSpin, Lineaeffe master jig
    Favori Makine:
    Shimano Hyperlop, Ryobi Ecusima 3000vi, Okuma Salina SA 2 16000
    En İyi Avı:
    Sülemem nazar değer :D
    Çok güzel alternatif bir yöntem paylaşanlar için..
    Teşekkürler emek vermişsin Aykut..
    Ellerine sağlık..

Son düzenleme: 24 Şubat 2011
  4. fish founder

fish founder Özgür

günün birinde facebook kullanmaya karar verir isem kesin kullanacağım bir özellik aykut,

çok değerli bir paylaşım,
    emeğin için çok teşekkürler

5. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 RB
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    Hafif gözün korkmuşa benziyor, önce bir frenleyip tekrar gaza basmışsın sanki.:D

Aykutcum emeğine sağlık, kullanmayı düşünenlere de hayırlı olsun diyeyim ancak benim gözüm kesmedi ne yalan söyleyim. Hem "face"m de yok.:)

6. bahti88

bahti88 Bahtiyar Çelik

En İyi Avı:
    1531 gr. Pullu Sazan, 1150 gr. & 58 cm. Turna
    Emek verip böyle güzel bir şekilde anlattığın için teşekkürler abi. Masaüstündeki tercih kılavuzu vs. bana da hiç yabancı gelmiyor, aynı dosyalar bende de var. :D Bu arada isteklerle pek ilgilenmiyorsun sanırım, ayrıca geri dürtülmeyi bekleyen de bir istek gözüme çarptı. :D

7. koxford

koxford nada

En İyi Avı:
    nada
    Turgay, aşağıda Nuri Abi'nin yorumu aklıma geldikçe gülüyorum, gülüyorum, gülüyorum:) :) :)

8. koxford

koxford nada

En İyi Avı:
    nada
    Fatih Bey çok teşekkürler. Alternatif alternatiftir değil mi:) :)

9. koxford

koxford nada

En İyi Avı:
    nada
    Özgür Abi çok teşekkürler. Laf aramızda, Facebook üzerinden bu işin yapılabileceği meslesi, şimdi hatırlamadığım bir konuda yazdığın bir mesaj ile oldu:)

10. koxford

koxford nada

En İyi Avı:
    nada
    Nuri Abi, Turgay'ın cevabına yorumunla sen beni güldürdün, Allah da seni güldürsün:)

Biraz dolambaçlı gibi görünüyor, ama facebook kullananların kolaylıkla uygulayabileceği bir yöntem aslında (işin albüm oluşturma kısmını onlar zaten biliyor ve yapıyor).

Nuri Abiciğim, en iyi dileklerimle..

11. darthvader61

darthvader61 Mehmet

Favori Kamış:
    Shimano Technium DF 270 MH // Shimano ForceMaster 240M 10-30
    Favori Makine:
    Shimano Biomaster 4000 FB // Shimano Rarenium 3000 SFA
    Bilgilendirme için çok teşekkürler...

12. koxford

koxford nada

En İyi Avı:
    nada
    Bahtiyar ben teşekkür ederim. Gözünden hiçbir şey kaçmıyor bu arada :D (sana amatör balıkçı kıyağı: masa üstündekilere daha dikkatli bak;)).

13. koxford

koxford nada

En İyi Avı:
    nada
    Mehmet Bey ben teşekkür ederim. En iyi dileklerle..

14. bahti88

bahti88 Bahtiyar Çelik

En İyi Avı:
    1531 gr. Pullu Sazan, 1150 gr. & 58 cm. Turna
    Abicim onlar da kaçmadı gözümden, ama hiç deniz avı yapmamış biri olarak önümüzdeki ay elimdekinden daha kaliteli bir spin takım edinip nasip olursa oralara giderken sana eşlik etmeyi isterim. :D

15. JOHNY GUITAR

JOHNY GUITAR Deniz Erdeniz

Merhaba Aykut,
    Paylaşım için teşekkürler, Eline emeğine sağlık, Dediğin gibi alternatif alternatiftir, her zaman bir "B" planı lazım.

16. koxford

koxford nada

En İyi Avı:
    nada
    Deniz Bey çok teşekkürler ve en güzel fotoğrafları çekmeniz dileği ile:)

17. sonder

sonder seyfi

Favori Kamış:
    kasnak olta
    En İyi Avı:
    şimdilik yemi alan gidiyor
    Aykut merhaba, picasa ile bunu kıyaslar isek hangisi kullanışlı?

18. Togay

Togay H.Togay YILMAZ

süper olmuş bence... hatta böylesi daha iyi ... hem face ham balık avı yada bir başka site... süper olmuş ellerine sağlık ...

19. koxford

koxford nada

En İyi Avı:
    nada
    Seyfi Bey merhaba. Aslında bazı raporlarımdaki fotoğraflar picasa'dan; fakat picasa'nın ücretsiz sürümünde 1 gb limit olması beni düşündürmüştü. Eğer bu limit sizin için problem değilse, picasa da - özellikle programını da indirip bilgisayarınıza kurduğunuzda - çok iyi bir seçim bence (üstelik picasa'da fotoğrafların paylaşım boyutu konusunda daha çok seçeneğiniz var). Aslına bakarsanız Hotmail'in 25 gb'lık skydrive'ı da fena bir çözüm değil gibi. Bana iyi bir fikir vermiş oldunuz, çok teşekkürler; belki bir ara picasa ve skydrive aracılığı ile fotoğraf paylaşmayı da anlatırım diye düşündüm..

Forumda fotoğraf paylaşmak için facebook'u kullanmaya gelince; fotoğraflarını zaten facebookta paylaşanlar için en kolay yöntemlerden biri diye düşünüyorum; böylece fotoğrafları tekrar tekrar yükleme sorunu olmayacaktır.

Seyfi Bey, en iyi dileklerle ve rast gele..

Son düzenleme: 5 Mart 2011
  20. koxford

koxford nada

En İyi Avı:
    nada
    Togay merhaba :) Kullanışlı bulup beğenmene sevindim. Sahi, sen nasılsın?