Fangri - Sparus pagrus

Konu, 'Denizdeki Balık Türleri' kısmında balikci tarafından paylaşıldı.

1. balikci

balikci

FANGRİ, MERCAN, MIMIR BALIĞI

Familyası : Sparidae
    Bilinen adı : Sparus pagrus
    Boy, uzunluk : 50-75 cm
    Ağırlık, kilo : 2kg - 5kg.
    Yumurtlama Dönemi: Mayıs, haziran, temmuz, ağustos.

Açıklama: Vücut oval, dorsal yüzgeçler yüksek, vücut pullarla kaplı, renk sırtta koyu, yanlarda açık pembe, karın beyaz, baş kısmı ve yüzgeçlerde hafif pembemsi lekeler vardır. Genel görünümü pembe renklidir. İyi gelişmiş gözler, kafanın sırt bölgesine yakın yerleşmiştir. Göğüs yüzgeci çok uzun olup, anüs seviyesinin ötesine geçer. Kuyruk yüzgecinin arka kenarları merkezde siyah, uçta beyaz renklidir. Derinliği 60m. kadar olan suların taşlık, yosunluk bölgeleri üzerinde ve kaya aralarında yaşar.

kaynak ve resimler: sea crop university, kkgm.

2. gercek resim eklendi
    KAYNAK
    (İZMİR BALIK HALİNDEN )

3. diyafram

diyafram Selçuk ÖZŞENER

Favori Kamış:
    Lineaeffe s-curve surf kamış 4.50
    Favori Makine:
    OKUMA POWER LINER PL 865 MAKİNE
    En İyi Avı:
    Mırmır 2.2 kg
    Bütün arkadaşlar ve büyük ustalar kollarınızı sıvayın lütfen.
    Forum içinde dağılmış olan bilgilerinizi balık türleri konularının altına toplayalım lütfen. Bu tür hakkında kısa öz bilgiyi balıkçı ve melih reis vermişler zaten. Konunun devamını bizler doldurmalı ve güzelleştirmeliyiz. Herkesin el atması lazım. Çok güzel bir arşiv olacaktır.
    Neler yazılabilir: Bu balık türü hakkında herşey, ama herşey. Avlanabilecek yerleri, avlanma takımı, avlanma incelikleri, ustaların engin tecrübeleri (bu balık hakkında), vs.. vs.. gerekirse diğer konularda görüp çok beğendiğiniz bu tür hakkındaki yazıyı buraya alıntı yapabilirsiniz. Buna izin verileceğini sanıyorum. Önemli olan Balık türleri konu içeriğini (tür adedi değil) genişletmek. Forumda Mezgit hakkında aranılan her türlü bilgi MEZGİT konusunda olursa çok güzel bir forum olur. İlerledikçe sizler sayesinde çok güzel bir arşivimiz olacaktır.

Özellikle Sadece Bu Konudaki Balık Türü İçin Yazı Yazmamız Çok Önemli. Yazacağımız Yazının Faydalı Olmasınada Özen Gösterelim. Gereksiz Özel Sohbetlerden Kaçınalım.
    Bunu yazmamdaki amaç sitemizin daha güzel olmasıdır.
    Şimdiden bütün duyarlı forum dostlarına teşekkür ediyorum.

4. bmutlu

bmutlu

Favori Kamış:
    asso,yozuri.prencess,rapala
    En İyi Avı:
    ILDIR 4 kg baracuda
    tum balıklar içinde en favori balıgım olan fangridir, bu kıs arkdaşımın yakaladığı 400 gr lık fangri

Son düzenleme: 27 Temmuz 2006
  5. AKIN74

AKIN74

Favori balıklarımızdan fangriyi bu kış gürcan abimiz eskifoçada yaklaşık 28 metre derinlikte bu dördüzleri alarak oldukça keyiflenmişti, sizlerle paylaşmak istedim.

6. sarozfatihi

sarozfatihi

Favori Kamış:
    Olta, zıpkın
    En İyi Avı:
    Hangisi???
    Balıkların bu tür tanımlamalarında sürekli hata yapılıyor. Ben 160m derinden fangri yakaladım. Ayrıca 15-20 Kg.lık çok fangri gördüm.

7. bmutlu

bmutlu

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    ILDIR 4 kg baracuda
    aziz bey balıkların tanımlamaları yapılırken genelleyerek o ture ait balıklar en cok nerelerde bulunuyorsa orada yaşam alanı derinlik olarak veriliyor diye dusunuyorum ama tabiki daha derin ve daha sıglarda yakalanabiliyor mesala soyle ornek vereyim izmir focada hayırsızı adanın yakınlarında 3 metre suda dip kumluk zoka ile fangri yakalayan arkdasım var bunun da resimleri

http://www.balikavi.net/forum/showthread.php?t=2024

saygılar mutlu

8. sentha

sentha

Favori Kamış:
    el oltası zıpkın
    En İyi Avı:
    henuz tutulmamis olandir
    ali hocam, fangri de pesinde kosulasi bi baliktir hani. :D

hem avciligi bakimindan. 70-80 m derinden bir bastirarak yemi almasi vardir ki... gelirken aynen mercan gibi bi yukarilara firlayip, "allahim, takimi kopardi gitti koca balik" diye dizlerinizin bagini cozdurmesi, hemen ardindan attigi kafayla heyecanininizi ikiye katlamasi vardir ki....tekneye yaklasirken alli-beyazli yanar donerligini izletmesi vardir ki... tekneye aldiginizda kipkirmizi parlamasi, gozlerinizi kamastirmasi vardir ki...

e tabii hem de lezzeti bakimindan. o bembeyaz etin lezzetini kolay kolay baska bir balikta bulamayacaginizdan eminim.

o yuzden istikamet ege, kosar adiiiiiim... MARS!!!:D

9. bmutlu

bmutlu

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    ILDIR 4 kg baracuda
    istanbuldan cıkıcagını hiç sanmıyorum gelenllikle dibi kayalık yerlerde yasar ortalama 30 40 metrelerde avı verimlidir klasik mercan takımı ve yem olarak ozellikle canlı mamun benim en favori balığımdır aynı boydaki çipraya yakalamayı tercih ederim

10. Eczacı

Eczacı

Favori Kamış:
    olta
    biz kuşadasından 75 metreden çektik ama bu kadar iri değildi,fakat zemin mutlaka kayalık olmalı.Benim için balıkların kralıdır fangri mercan bu güzellikte başka balık gördünüzmü Allah aşkına arkadaşlar....

11. bmutlu

bmutlu

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    ILDIR 4 kg baracuda
    mehmet abi kusadasından 75 metre gittiyseniz baya bir acılmıs olmanız gerekiyor hangi kaptanla cıktıgınız solerseniz bizde onunla gideriz genelde yakın yerlere gidiyorlar

12. Eczacı

Eczacı

Favori Kamış:
    olta

yok fazla açılmadık aslında ,teknenin adını unuttum yanlız kuşadası limandan kalkmadık bu kez direk yat limanından hatta içinde küçük bir migros var ordan çıktık tekneyi burada doktor abilerimiz var onlar ayarlamıştı önceden o nedenle kaptanın adını şimdi çıkartamıyorum genç bir kaptandı iki kişiler ve çok temiz ve saygılılar öğlen bize balık tava yaptılar salatasına kadar her şeyi biz 9 kişiydik toplam kişi başı 15 ytl verdik daha önceleride bir çok kez büyük limandan tekne ile çıktık fakat bu son tekne en güzeliydi direk otellerin karşınına demir attık ve hiç yer değiştirmedik kişi başı ortalama 2-3 kilo balık aldık inanın çok zevkliydi o hafta sonuda havada çok mükemmeldi umarım 2 hafta sonra işimiz çıkmazda tekrar gideriz bu sefer kamera ile gidip sizlere çıkan balıklardan gösterme şansımda olur:)

13. draco

draco Kaan

Favori Kamış:
    Vercelli Alba Surf, Yamaga Blanks EARLY 94MHR
    Favori Makine:
    JDM Shimano Stella SW8000PG, Daiwa Certate 3012H
    En İyi Avı:
    Tuttuğum ilk ispari. o olmasa burada olmazdım.
    15 sene öncesine kadar istanbul kumburgaz-celaliye açıklarında 40-45 metre derinlikteki bir taştan çıkardı fangri. gittiğim 1-2 seferde bana denk gelmemişti ne yazık ki ama yanımdaki balıkçı abilerim 2-3 tane 250-400 gram ağırlığında tutarlardı.

kumburgaz-celaliye-selimpaşa-silivri-gümüşyaka hattında 1-2 taşı vardı. şimdi karagöz bile çıkmıyor doğru dürüst.

hey gidi hey!!!