Fener balığı - Lophius piscatorius

Konu, 'Denizdeki Balık Türleri' kısmında balikci tarafından paylaşıldı.

1. balikci

balikci

FENER BALIĞI

Familyası : Lophidae
    Bilinen adı : Lophius piscatorius
    Boy, uzunluk : 40-150 cm
    Yumurtlama Dönemi: Mart, nisan, mayıs, haziran, temmuz, ağustos.

Açıklama: Vücut koni şeklinde olup arkaya doğru küçülmektedir. Gözleri gövdesinin yarısından fazlasını oluşturan kafanın üzerindedir. Ağız çok geniş ve yukarı doğru kalkık olup, içinde kesici, tutucu ve batıcı dişler sıra halinde oluşmuştur. Baş üstten yassılaşmıştır. Sırt yüzgecinin önünde 2 tane büyük diken vardır. Vücut ince pullarla kaplıdır. Sırt yüzgeci iki tanedir. 1'incisi anten durumundadır. Yan yüzgeç gelişmiştir. Renk sırtta koyu esmer, karında beyazdır. 300-350 m. kadar derinliklerde, kırma taşlık yerlerde ve dipte yaşarlar.

kaynak ve resimler: sea crop university, kkgm.

2. Entomorph

Entomorph

Favori Kamış:
    Olta,Çapari,Rapala
    En İyi Avı:
    Dülger Balığı 1 kiloya yakın

3. Jashuaa

Jashuaa

Favori Kamış:
    olta, bol şalvar ve kaşar peyniri :)
    En İyi Avı:
    laspir 5kg, sakarya nehri.
    bu balık inanılmaz lezzetli arkadaşlar. denizde avlanmadığım için tutmak nasip olmadı ama restoranlarda defalarca yedim. bunu dometesli biberli sulu yemek tarzında yapıyolar tavsiye ederim pişman olmazsınız.

4. tarcan

tarcan ...

Favori Kamış:
    .
    Favori Makine:
    .
    En İyi Avı:
    Kefal 325 gram
    .

Tipini gördüm iştahım kaçtı.

Ben mi onu yiyeceğim ? O mu Beni yiyecek ?

Karada Ben / Denizde O

Mesaj biraz karmakarışık oldu .
    Düzgün bir cümle kuramadım için kusura bakmayın

5. cem76

cem76

Favori Kamış:
    olta,zıpkın
    En İyi Avı:
    levrek 14 kilo,kırlangıç 5 kilo,kalkan 8 kilo,karagöz 6 kilo
    tavasıda süperrr

6. SüperAcemi

SüperAcemi

Favori Kamış:
    Valla olta ile bir kaç kere avlandım.
    En İyi Avı:
    Bir keresinde 4-5 tane istavrit yakalamıştım..Haa birde yengeç...:)
    Arkadaşlar ben bu balığı bir kere tezgahta gördüm, ödüm koptu... Ne biçim bir canlı? Farklı bir tipi var. Ama bir kere Bodrum Gümüşlükte bir arkdaşımın babası yaptı yemeğini, parmaklarımı o günden beri 9 sayıyorum.:D

Anlatayım...

Bir kere bu balığın anlaşıldığı üzere derisi yenmez. Tulumu çıkarılır. Ve ortada maşaalah balığın 3te 2sini kaplayan kılçığı alınır. Nasıl kılçık anlamadım, koyun veya büyükbaş kemiği gibiydi. Ama balıkta iriydi. Ayrıca güzel bir terbiye şart... Birde yalnız tava olmalıymış. Ahmet amca öyle dedi. Bu balığın ızgarası olmaz, dedi. Terbiye için, hakiki Ayvalık zeytinyağında bekletilecek ve ardından 1 gün dolapta soğuyacak. Tavaya atılmadan bir sos yapılmalıdır ve balık bu sosa batırılmalıdır. Sos için; zeytinyağı, soğan, kırmızı biber, karabiber, kekik, nane gerekli, bu sosla karıştırılan balığı tavada süper bir şekilde kızartın....Of of yemede yanında yat... Aman aman unutmadan kafasını çıkartın.

Son düzenleme: 7 Ağustos 2007
  7. trefli

trefli semih sözer

Favori Kamış:
    seac-sub xfire 85 zıpkın posedion ultımade olta
    En İyi Avı:
    hala denizde duruyor
    fener balığı

Fener Balıkları ve İnsanlar

Okuyunuz!

''Fenerbalığının erkeği dişisinden 10-15 kat daha küçüktür. Denizin derinliklerinde yaşayan erkek fenerbalığı, daha yavru iken dişlerini kaybeder ve açlıktan ölme tehlikesiyle karşılaşır. Bu yüzden en kısa zamanda bir dişi bulmak zorundadır. Erkek, kafatasının dörtte birini kaplayan çok iri burun delikleri sayesinde dişilerin salgıladığı "feromenleri" (bir tür salgı) algılar. Bu şekilde dişi balığı bulur ve kıskaçları ile ona tutunur. Bundan sonra inanılmaz bir olay gerçekleşir; erkek ve dişinin deri ve damar sistemleri birbirleriyle kaynaşır ve erkek besini dişiden almaya (daha doğrusu çalmaya) başlar. Bir dişi balık 3-4 tane cüce erkeği sırtında taşır. Dişi yumurtalarını suya bırakır bırakmaz erkek de spermini salar. Yumurtalar döllendikten sonra erkeğin görevi sona ermiştir, erkek yavaş yavaş eriyerek yok olur.'' muş...

(S. Deligeorges, Recherche, Kasım 1995 )

Erkek fener balığının, dişi fener balığının sayesinde yaşayabilmesi ve görevi bitince yavaş yavaş eriyerek yok olması...Hayat işte!
    İnsanoğlu da hayatta kalabilmek; kaldığı sürece aldığı her soluktan keyif almak için aşık oluyor. Haklı değiller mi? Hepimizin ihtiyacı yok mu sevilmeye? Kaç yaşında olursak olalım bunu istemeyenimiz var mı? Sevince, dibine kadar yaşayınca sevdamızı, erisek yok olsak da umurumuzda oluyor mu? Dişi fener balığı kadar fedakar, erkek fener balığı kadar cesur değil miyiz?
    Hangimiz yürekten sevdiği için her şeyi göze almaz...Bakınız yüreğinin ta içinden sevenlerin gözlerine? Bakınız kadınların nasıl güzelleştiğine; erkeklerin nasıl daha yakışıklı göründüklerine, sıcacık duruşlarına...
    Yetmiş sekiz yaşındaki anneannemin, on yıl önce kaybettiğimiz büyük dedemden bahsettiğimizde gözlerinin içindeki ışıkta buluyorum aşkı, hasreti; iş yerimde çalışan stajyer Mesut'un, cüzdanındaki sevgilisinin resmine bakarken ki hüznünde buluyorum sevgiyi; dostum Güher'in sessizliğinde, dalıp dalıp gidişlerinde buluyorum sevdayı...
    Bakınız lütfen, seven insanların gözlerine, özlemlerine, hüzünlerine....
    Yazdığım satırlardaki çığlıklarımda buluyorum kendimi...Bir bakışımda, sayfalar dolusu destanlar anlatıyorum çevremdekilere. Aşktan bahsettiğim dost meclislerinde, kendi aşklarını anlatmak için söz sırasını bekleyen dostlarımın telaşında buluyorum aşkın mucizesini.
    Sokak simidinin tadını hatırlıyor damağım; dalından koparılmış bir meyveyi bölüşürken ki sevincimi hatırlıyor ellerim; bir dokunuşun, bir öpüşün, bir sarılışın sihrini hatırlatıyor geçmişim ve hatırladıkça aşka olan aşkımı hatırlatıyor yüreğim.
    Adı aşk yada sevgi ...

==

8. crazy_fısher

crazy_fısher burak sökmen

Favori Kamış:
    zıpkın,olta,
    En İyi Avı:
    5kg levrek:)3,5 kilo beyaz laos(kum gridası)
    eyvallah:(güzeldi

9. wagabonds

wagabonds

Favori Kamış:
    olta
    abi klayene saglık 10 numara paylasım için çok teşekkürler

10. Huseyin Alp Arslan

Huseyin Alp Arslan Huseyin Alp Arslan

Favori Kamış:
    olta ve oltadan baska hic bir sey
    En İyi Avı:
    22 kg Kingfish
    Tamamen kalpten ve mukemmel...Tesekkurler Semih.:)

11. uzunköprülü umut

uzunköprülü umut Umut ÖZER

Favori Kamış:
    3.00m alba kamış 60lık olta ve her türlü şamandıralı olta takımı
    En İyi Avı:
    10 cm tatlısu levreği
    paylaşım için teşekkürler ama ben almayım:D

12. cerim

cerim

tipine hastayım bu balıkların.....

13. decodeenigma

decodeenigma

Favori Kamış:
    Kasnak olta.
    En İyi Avı:
    Sargoz, 100 Gr.
    Görünüşü gerçekten ürkütücü, itici.
    Şahsen yiyebileceğimi sanmıyorum. Benim için balıkların görünüşü tadından önce geliyor belki bu bir kayıptır fakat elimden birşey gelmiyor.
    Önce görünüş sonra tad...