fener balığı

Konu, 'Balık Yemekleri' kısmında FERMET tarafından paylaşıldı.

1. FERMET

FERMET

Favori Kamış:
    OLTA
    En İyi Avı:
    levrek 5 kg
    arkadaşlar dün akşam az-fb maçını izlemeye gittim sadece deniz ürünleri olan bir mekana hayatımda ilk defa fener balığı yedim.enfes bir şey herkezin bu balığı tatmasını tavsiye ederim.

2. maytir

maytir

Favori Kamış:
    Tam takim amator :)
    En İyi Avı:
    Lambuka ve palamut
    Evet sisi guzel olur:)
    Evdede birgun denemek istiyorum ama bu balik nasil islenir, nasil pisirilir hic fikrim yok.

3. FERMET

FERMET

Favori Kamış:
    OLTA
    En İyi Avı:
    levrek 5 kg
    benim yediğim öyle mantarlı domates soğanlı güveçti

4. kemalyaman34

kemalyaman34 Kemal

Favori Kamış:
    Muhtelif çap ve markalarda makina ve kamış
    En İyi Avı:
    Turna : 72 cm.
    google' a yazın fener balığı nasıl pişirilir diye bulusunuz bişeyler. :D

5. steelrock

steelrock Burak

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Mercan-Ağırlığı mühim değil,ben onun gelişini sevdim...
    Umarım burada şaka yollu bir iğneleme yoktur !
    Yoksa gereksiz bir şüphe içinde mi yim..!

6. TuRKLoRD

TuRKLoRD Polat

Favori Makine:
    Banax sx 5000
    GENEL ÖZELLİKLERİ:

Sırt karın doğrultusunda yassıdır ve büyük, çok geniş olan baş şekilleriyle ayırt edilebilirler. Hareketsiz yatar ve antenleriyle avını kendine çekerek çok büyük ağzıyla kendi büyüklüğündeki balıkları bile yutabilir. Pulsuz ve çıplak vücudunu kapsayan sıvı insan cildi için çok tehlikelidir.

Fener balığının erkeği dişisinden 10-15 kat daha küçüktür. Denizin derinliklerinde yaşayan erkek Fener Balığı, daha yavru iken dişlerini kaybeder ve açlıktan ölme tehlikesiyle karşılaşır. Bu yüzden en kıza zamanda bir dişi bulmak zorundadır. Erkek, kafatasının dörtte birini kaplayan çok iri burun delikleriyle dişilerin salgıladığı 'feromenleri' (bir tür salgı) algılarlar. Bu şekilde dişi balığı bulur ve kıskaçlarıyla ona tutunur. Bundan sonra inanılmaz bir olay gerçekleşir. Erkek ve dişinin deri ve damar sistemleri birbiriyle kaynaşır. Böylece erkek besini dişiden almaya başlar.

Bir dişi 3-4 tane cüce erkeği sırtında taşıyabilir. Dişi yumurtalarını bırakır bırakmaz erkekte spermi bırakır. Yumurtalar döllendikten sonra erkeğin görevi sona ermiştir. Erkek yavaş yavaş eriyerek yok olur
    .

Fener balığının anne olan dişileri çok şefkatlidir ama bir okadar da tehlikelidir. Hatta yamyam olarak da anılırlar. Diğer dişilerin yavrularını yiyebilirler.Su yüzüne çıkan yeni yavrularının yenilmesinden memnun kalmayan anne diğer annelerle bir savaş içerisindedir.

Göğüs boşluğundaki yüzgeçlerin kalın, etli olması türe özgü bir özelliktir. Iki çenesinde de uzun, ince, kıvrımlı dişler vardır ve bu dişler boğaza kadar uzanır.başın üstünde 3 tane sert kıllar taşır. Gözler başın üst kısmında yer alır.

RENKLERİ:

Genelde değişik renk tonlarındadırlar. Sırt taraflarında koyu yeşilimsi esmer yada çok az kırmızıya yakın kestane renginde ve çoğu kez beyazımsı yıldız şeklinde noktalar taşımaktadır. Karın tarafı da kirli beyazımsıdır.

HABİTATI:

Kıyıdan500-600m'ye kadar yayılabilen bir dip balığıdır. Genellikle ılık denizlerde, kısmen sıcak kısmen de az serin sularda yaşabilir. Tuzluluğa toleranslıdır. Kesinlikle acı sularda yaşayamaz. Çamurlu,kumlu,taşlık alanlarda yaşayabilir.

Britanya sahillerinde, Kuzey Atlantik okyanusunda ve Irlanda da çok görülür.

ÜREMESİ:

Mart-Ağustos arası derinlere inerek ürer. 6-7 yaşındaki dişi bir milyon yumurta bırakabilir. Yetişkin Fener balıklar herhangi bir düşmana sahip değildir ama küçük olanlar çeşitli balıklar tarafından yem olarak kullanılırlar. Fener balıkları farklı olarak sığ sularda değil derinlerde yumurta bırakırlar. (Yaklaşık 1000 kulaç uzaklıkta yumurtlarlar.)

Larvaları, bir çok deniz balığı gibi küçük pelajik hayvanlarla yani copepod, crustace larvası, ve kurtlarla beslenirler.

EKONOMİK DEĞERİ:

Ekonomik değeri çok yüksektir. Eti beyaz ve çok lezzetlidir. Şeker hastalığı tedavisinde kullanılan insülin ilacı ilk kez Fener balığı pankreasından elde edilmiştir.

7. pms

pms

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    karagöz 300 gr
    Arkadaşlar Sizlerden Ve Arkadaşlardan Duyup Bende Aliyim Dedim Ama Fiyati çok Pahali Geldi 35 Ytl Istediler.

8. Eczacı

Eczacı

Favori Kamış:
    olta
    nedense çirkin balıkların tadı çok güzel oluyor pahalı olmasının sebebide az çıkmasıdır sanırım..

9. maytir

maytir

Favori Kamış:
    Tam takim amator :)
    En İyi Avı:
    Lambuka ve palamut
    istanbulda su an 10 ytl.
    Eskiden pek bulunmazdi tezgahlarda. simdi semt pazarinda bile satiliyor :eek: