filika hakkında bilgisi olan yardımcı olabilirmi lütfen

Konu, 'Genel Konular' kısmında Tugi35 tarafından paylaşıldı.

1. Tugi35

Tugi35 Turgay

öncelikle merhabalar arkadaşlar benim sorum şöyle ki ;
    biz bir filika alıp onu kendi istediğimiz tarzda elden geçirip kamarası tentesi güvertesi vs içimize sinecek şekilde yapmak istiyoruz daha doğrusu istiyorduk fakat son anda öğrendik ki bu gemi sökümünden alınan filikalar ya faturasız yada hurda filika faturası ile satılıyormuş şimdi biz bu filikayı alsak liman kaydına yardımcı olabilecek şekilde farklı bir fatura kestirebilirmiyiz yada hurda filika olarak geçen fatura ile nasıl kayıt yaptırabiliriz yada kıssadan hisse gemi sökümünden çıkan filikayı nasıl kayıt ettirebiliriz ?

resim temsilidir

Son düzenleme: 3 Şubat 2021
  2. DÜSSELDORFLU

DÜSSELDORFLU Boran RESNE

Google amcaya ,,

hurda gemiden alinan filika kayit ettirilebilir mi ?

diye SORU sordum !

Merakimi giderdim.. Seninde, muhakkak isine yarayacak kisimlar olduguna inaniyorum.
    Zira , konunun hem hukuka hemde, bilgiye VE tecrübeye dayali cok ciddî boyutlari var !

Okuyup ögrenmek, sonrada atilacak her adima dikkat etmek lâzim ! Ayrica, görsellerde, herkes yaptigindan bahsediyorda,, isin hukuki ve resmî tarafini kurcalayan YOK !

Halbuki,, isin o tarafi fiziksel degisiklige harcanan para, verilen emek ve ortaya cikan eser kadar ÖNEMLI !

……………………..

Can kurtarma filikalarına sıkı takip - Son Dakika Haberleri ...
    https://www.hurriyet.com.tr/gundem/can-kurtarma-filikalarina-siki-takip-40048419

Filikalar artık Sahil Güvenlik izni ile satılacak - TurkSail

http://www.turksail.com/genel-haberler/14284-filikalar-artk-sahil-guevenlik-izni-ile-satlacak

ÖRNEK :

İcradan satılık 4 adet tekne (çoklu satış) - ILN00852153 ... (2 Nolu tasinmaz …. Gemiden çıkma Filika, !)
    https://www.ilan.gov.tr/ilan/357670/vasita/deniz-araclari/icradan-satilik-4-adet-tekne-coklu-satis-

……………………………………..

Asagidaki Linklerde, yardimci olacagini düsündügüm calismalarla ilgili görseller !

Filika Almaya Gittik !!!!! Filikadan Tekne Yapımı - YouTube

FİLİKADAN TEKNE MALİYETİ

Filikadan tekne yapımı - 3.Bölüm - Denize Atılışı

============================-

Öneriler :

Her seyden önce,,

isi anlamayan, ben yaptim oldu diyenlerden VE
    icinde ZIG – ZAG olabilecegini anladigin YARIM islerden UZAK DUR !

…………

- Nerede oturuyorsan,, oranin Liman BASKANLIGINA ugra ve önce oraya DANIS ! Zira,,, Bulundugun yer HANGI LIMAN BASKANLIGININ sorumluluk alanina giriyorsa oraya müracaat etmek gerekir diye biliyorum !

- Kisilerin bizzat yaptiklari tekneler icin hangi tip belgeye ihtiyac duyulacagini , teknenin ölcümünün nasil yapilacagini , neticede ortaya cikabilicek bir verginin, vergi dairesine hangi belgeleri sunarak ödenecegini,,
    tekneye verecegin ismin hukukî hakkinin nasil alinacagini ve kaydettirilecegini sor !

- Tamirat ve degisiklikler icin ALACAGIN MALZELEMELER icin yaptigin harcamalarin faturalarini biriktir ! Degisen bir kanunla veya maliye’nin devreye girebilecegi olasi problemlerde basin agrimaz, gösterirsin !

- Yapim asamasinda, belirli steplerde, teknenin farkli yerlerinin fotograflarini cekmeyi ve onlari telefonunda ve evinde , STICK, PC veya LAPTOP’ta Back-up olarak saklamayi ihmal etme ! Calintiyla degisikliklere ugratilmasinda, teknenin sana ait oldugunu ispat etmen kolaylasir !

- Verecegin tekne bilgilerine göre ,,tekneye koyacagin motor secimi icin burada acacagin bir konuyla saglikli bilgilere ulastiktan sonra,, yeni veya 2ci el motorun FATURA ve KAYIT islemlerinde dikkat edilmesi gereken PROSEDÜRLERIDE Sormayi SAKIN unutma ! Bizim ülkenin yerde calisan CAMBAZI boldur ! Hic beklemedigin, ummadigin, düsünmedigin bir yerden maddî manevî canini yakabilirler, basini derde sokabilirler !

Not:

***Konusulanlari dinlemek,, HER SEYI AKILDA TUTMAK DEMEK DEGILDIR ! Kacirdigimiz seyler olabilir ! Ya onlardan BASILI MEVZUAT varsa o’nu iste,, ya o mevzuatin INTERNETTE yayinlanan sayfa bilgilerini al, ya Cep Telefonuna kayit yap, yada konusulanlari not ederek hareket et ! Tekrar okuman, dinlemen, yanlis atilacak bir adimi önler ! Ayrica bitiminde,,,, bu islerin A – Z ye nasil yapildigini en iyi bilenlerden biri olarak , bilgi ve önerilerini bizlerle paylasirsin ***

Saglicakla,,,

Tugi35 bunu beğendi.