fishskin

Konu, 'Takım Çantası' kısmında skoylu tarafından paylaşıldı.

1. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    FishSkin ?

Fishskin, yani balık sırtı denen bir materyal var. İthal çaparilerde vs. bolca kullanılıyor. Bu nedir, nerden bulunur, nasıl temin edilir, bir fikri olan var mı?

Bu işte şöyle bir şey:

2. Suatreis

Suatreis

serdar abi, ben onu alminyum folyo ile yaptım 11 no çapraz beyaza monte ettim ama açıkçası kazlardan yolduklarımı arattırdı.

3. ergen

ergen

Fishskin

Merhaba Serdar Kardesim,
    bu fishskin balik derisi demek oluyor. Avrupada bircok kücükboy caparide kullaniliyor. Gercekten balikderisi. Uzakdogudan geliyor. Istavrit,Sardalya, Hamsi,Ringa gibi baliklarda gercekten cok güzel is yapiyor. Maalesef parca olarak bulmak mümkün degil. Böyle hazir capari olarak satiliyor. Ben bunu defalarca selofan kagidindan yaptim ama hakiki balik derisi gibi is görmüyor.

Rasgele

4. harun91

harun91 harun

Favori Kamış:
    shakspeare odysse makina,alba lucky kamış, lineaffe oyster 4.20 ve diğerleri..
    En İyi Avı:
    İsrail sazan istavrit izmarit gelincik
    Balik Derisi Mi

GERÇEKTEN BALIK DERİSİNDEN Mİ YAPIYORLAR.BALI DERİSİNDEN YAPILIYORSA DERİ ÇÜRÜMEZMİ:confused:

5. ergen

ergen

Merhaba Harun,

gercekten Balikderisinden yapiyorlar!!!

Uzakdoguda balik derisini tabaklayip bir cok sektörde kullaniyorlar. Mesela Moda, Canta vb sektörlerde oldugu gibi. Buradan artan derileri balikmalzemesinde kullaniyorlar. Fakat dedigim gibi hep kücük boy caparilerde bulunuyor. Sebebi bu deriler büyük kesildigi zaman suda cok yumusayip sülük gibi oluyor.

Rasgele

6. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Yurtdışında, çaparilerin olmazsa olmaz denecek malzemesi bu. Elimde, bir sürü ithal çapari var, hepsi bundan kullanıyor.. Amma velakin hiç biri bize göre değil. Kiminin köstekleri 5 cm, araları 10 cm. Kiminin köstekleri 0.30 vs. Kiminin iğnesi berbat, suya bir kez girdi mi, at gitsin..

Eğer bu malzemeden bulabilsek, sanırım hayallerdeki çaparileri yapmak daha kolay olacak.

Yerine ne kullanabiliriz? Biraz şeffaf hologramlar var. Belki onlar olabilir (mi?)

Yada bu balık derisini kendimiz yapamaz mıyız? Bir fikri olan?

7. ergen

ergen

Merhaba Serdar

Balikderisinin Türkiyede ne derece tabaklandigini bilmiyorum. Ama en azindan büyük bir veya birkac Tabakhaneye sormakta fayda var.Bildigim kadariyla her baligin derisinden olmuyor. Bazi Morina, Mezgit, Istavrit ve su an türkce ve latince ismi aklima gelmeyen (almanca:Stachelmakrele) balik türlerinden yapiliyor. Ingilizcesi iyi olan arkadaslarimiz uzak dogu ticaret odalarina sorabilirler. Örnegin: Cin,Taywan,Kore,Tayland,Japonya ve Hindistan. Bende bazilarinin adresleri vardi bakayim bulabilecekmiyim.
    Cok uzun zaman seffaf selofan, hologram, jiletinkagidi ve hatta papürüse kadar hepsini denedim. Olmuyor, olmuyor, olmuyor!!!

Rasgele

8. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    İlginç.
    İlk defa duyuyorum.
    Peki şöyle olabilir mi?
    Biz nasılsa çaparileri bir kere kullanınca bozuluyor, atıyoruz.
    Balık derisi de tabaklanmasa da mesela tuzlansa olmaz mı?
    Deri için de Serdar'ın resmine bakınca dil balığı aklıma geldi.
    Dil balığının derisini yüzüp kendi imkanlarımızla birşeyler yapmayı denesek, ne dersiniz?

9. ergen

ergen

Merhaba Reis

önce saygi ve hürmetler

abi ben bu isle bayagi ugrasmistim. Tuzlamaylada olmuyor formalin denen maddeye yatirsanda olmuyor. Zira derinin üstündeki yag tabakasinin tamamen yok olmasi ve akabinde tiraslanmasi gerekiyor. Bunuda ancak deri tabaklanmasinda kullanilan kimyevi madde ve makinalarla basarabilirsiniz. Ve dedigim gibi birde her baligin derisinden olmuyor. Ya bunu bir deri isleyen ve tabakliyan firmaya soracaksiniz yada ingilizcesi olan arkadaslarimiz bunu uzakdogudan siparis edecekler.

Rasgele

10. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Mürsel, merhaba

Bu kadar teferruatlı ise hiç kafamızı yormadan martı tüyü çaparilerimize devam etsek olmaz mı?:)
    Deri için de dilbalığı ince evet ama iskorpitten bir defalık yapılabilir.
    Durun ben bir fırsat bulursam iskorpit derisinden taze taze:p bir çapari yapıp deneyeyim.
    Fakat bir sorun var, bu daha ziyade uskumru ve kolyozda iş görüyormuş, çapariyi yaptık diyelim, uskumruyla kolyozu nereden bulacağız?:eek:

11. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    İstavrit, mezgit, lüfer vs. içinde etkili oluyor aslında. Sade bundan kullanarak yapılmış çapariler, istavritte daha başarılı oluyor. Bilhassa sarı iğne kullanılırsa. Tüyün etrafına bunu tamamen değilde, şöyle iğnenin üstünü kaplayacak gibi geçirince çapariye vuran hemen her balığa etkili oluyor gibi.. Elbette elimizde çok fazla olmadığından, çok fazla tecrübe edemedik. İşin kötüsü, bu malzeme kullanılan çaparilerde diğer malzemeler (iğne, misina vs.) pek itibar etmeyeceğimiz cinsten oluyor..

Bu arada başka bir gruptan, Sili Skin diye bir şey öğrendim, duydum.

http://www.cabelas.com/cabelas/en/t...6&hasJS=true&_requestid=15866&_requestid=5238

Bu, bizim dediğimiz şeyin sentetik olanıymış. Orjinali kadar iyi netice verir mi bilemem. Ama fly yapanlardan iyi yorumlar almış. 5 cm x 15 cm olanı, 6 $ filan. Altın olsa bu kadar pahalı olur muydu gibi bir soru sorduruyor haliyle. Biraz tereddütlüyüm ama, alıp bir denemek lazım.. Ben alayım, bir deneyeyim en iyisi, durun bakayım, nerde o kredi kartı?

12. ergen

ergen

Merhaba Reis'im

bu balikderisiyle yapilan capariler daha ziyade kücük capariler. Bunlarla cok güzel Istavrit, Ringa, Tirsi, Sardelya, Hamsi ve tatlisuda Levrek yakalaniyor. Levrek ilkbahardan yaz sonuna kadar güzel geliyor. Capariler kacan kücük balik sürüsü imasini verdigi icin, acik renkli deri kullanmakta fayda var. Birde 6 nolu kancadan 5-6 li ciplak bir capari yap. Bu caparinin kancalarina taze istvrit veya izmarit derisi tak 3-4cm boyunda ve uzun ücgen seklinde kes. Neticesi seni sasirtacaktir. Yakinda yine Türkiyedeyim. Insallah birlikte baliga gitme firsati buluruz. Bu istek ve düsünceyle hepimize

Rasgele

13. ergen

ergen

Parana yazik

Merhaba Serdar

sentetik olanida pek is yapmiyor. Ben size (Reise ve sana) en iyisi birkac tane postayla göndereyim. Hakiki deriyle ve sentetikden yapilmis olanindan. Denersiniz. Diger arkadaslarimiz icinde bir tecrübe olmus olur.

Rasgele

14. redbullah

redbullah

Favori Kamış:
    Çeşitli oltalar
    En İyi Avı:
    4.9 Kg.Lagos
    FİSH SKİN-ECHTE FİSCHHAUT(Balık Derisi)

Geçmiş yazıları karıştırırken S.Köylü arkadaşın çapari yapımında kullanılan balık derisi ile ilgilendiğini okudum.Bahsekonu malzemeyi ben seneler önce Almanyadan getirtmiştim.DAM marka.Ürün numarası Art-nr. 8480 001.Yapısı ince bir balık derisi ama üzerine halogramlı jelatin kağıdı yapıştırılmış.Ambalajında bir kenarda çince gibi bir yazı var.Uzak doğuda yapıldığı belli.
    Nette araştırdım..
    http://www.angelabteilung.de/shop/index.php?url=detail.php&did=6150&back=564&down=0&up=30
    Burada satılıyor.Cormoran ın sitesinde ise üç değişik türü var.
    Bi türlü kullanmak kısmet olmadı..Ama en az on sene geçti hala geldiği gibi yeni,bozulmadı.
    Herkeze selamlar...Rasgele...

15. srcn.41

srcn.41

Favori Kamış:
    Milennıum 60 ve Beta 60 Albastar makina,dragon ve discovery kamiş,el oltası,hassas kamiş
    En İyi Avı:
    Resimdeki eşkina,İstavrit,lüfer,zargana,meszgit
    Bende aldım cok güzel hazırlanmış bir takım köstek boyları çok kısa 10 luk filan istavrit çaparisi için 2 kulaça 10'lu yu sıgdırmışlar güzel yapmişlar ama Sonuç :D yanımda standart çapari ile alıyorlardı bende attım 5-10 defa baktım mıllet 3lü 5li kendı çaparime döndüm tercih etmem benım kullandıgımın rengi beyazdı birde çin veya japon malıdı öyle yazılar vardı...

16. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    İyide, bunlar istavrit çaparisi için değil ki :)

Bunlar levrek, lüfer, kolyoz vs. çaparisi olarak daha iyi iş görür.. Aslında benim arama sebebim, şu:

Bu palamut, uskumru gibi balıklarda daha iyi iş yapabilir.. Denemek lazım.. Bende deneyim diye aradım.. Elbette palamut uskumru vs. bulamazdık kolay kolay, bunun küçüğünü yapıp istavritte denerim diyordum..

Ucuz bazı hazır çaparilerde bu tür bir şey mevcut.. Eğer onlardan kestiğiniz deriyi bildiğimiz çaparinin üzerine yaparsanız memnun edici netice veriyor..

Piyasada böyle hazır satılanların bedeni, kösteği filan 0.20'den başlıyor.. Bunlar bizim buralarda zor iş yapar.. Eğer iğneleri söküp 0.8 köstek, 0.15 bedene bağlarsan o zaman tatmin edici netice verebilir.. Ama istavrit tutmak için o kadar emeğe değmez.. Hazır ördek tüyü köstekler satılıyor, alır döşersin, daha kolay olur..

17. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Serdar

Peki bu deriyi biz kendimiz yapamaz mıyız?
    Ya da nasıl yaparız?
    İskorpit derisi pek hoşuma gitti de.:p