fly avciliginda neden sallama hareketleri yapilir?

Konu, 'Fly Fishing, Uçurma Balıkçılığı' kısmında muresli tarafından paylaşıldı.

1. muresli

muresli MISTAN BAYER

Selamun aleykum,
    Kiymetli arkadaslarim fly sistemi ile avlanmada havada yapilan o hareketlerin neden gerekli oldugunu butun arkadaslar bilirler.Bilmeyen merakli arkadaslar icin ben dilimin dondugu kadar anlatmaya calisayim.Fly ana govde ipleri hernekar ozel yapilsada zamanla yuzen cinslerinin uzerindeki silikon madde,ayni sineklerimizde oldugu gibi kaybolur.Bu silikon maddenin ozelligi sinek ve ipimizi suyun islakligindan koruyup dalmasini onler.Onun icin ip zaman zaman acilip ip silikonuyle,sinekte sinek silikonuyle silikonlanir.Fly ipini havada sallarken oyle bir durum gelirki artik ip canlanmistir,ip,kamis ve kolumuz yekpare olmus ve beynin kumandasina girmistir.Bu arada islanan sinek ve ipimiz kurumustur ve ayni zamanda atacagimiz noktanin karari verilmis,mesafe ayarlanmis yani hersey senkronize dir.Yapilan butun hareketler bu isler icindir,selamlar.

2. Hakan Kılıçkeser

Hakan Kılıçkeser Hakan Kılıçkeser

En İyi Avı:
    Yengeniz
    Fly avcılığında misinanın ileri geri havada sallanması, her sallamada biraz daha kalama verilerek flyın daha uzağa atılabilmesi için yapılmaktadır. Geniş akarsu ve göllerde uzun kamış, buna paralel olarak daha kalın misina(örn.5-6 numara), dar akarsularda yani uzak atış istemeyen sularda nispeten kısa kamış ve daha ince misina (örn. 8-9numara)seçilmelidir.
    Rastgele

3. blueboyfe

blueboyfe Emin Erçelik

Favori Kamış:
    Zıpkın Mamba 130
    En İyi Avı:
    lepistes 14 gr
    Fly, spinning, baitcast ...

Daha çok var da ilk başta aklıma gelenler bunlar

Bazı arkadaşlar bazen der, türkçemizi bozmayalım vb.

Bu konuyu görünce aklıma geldi demiyeyim, zaten aklımda idi ne zamandır.

Kullanılan terimlerin çoğu yabancı.

4. muresli

muresli MISTAN BAYER

Selamun aleykum,
    Evet kiymetli hakan arkadasim o zaten ciplak gozle gozukenidir.Bazen hic salip toplamadan ayni hareketler yapilir.Dar yerlerde 3 metre 5 metre acarsin baska hic acmazsin ama gene ileri geri savurup ip ve sinegi kurutman gerekir.Ayrica ipi sudan cekerken atacagin yere onceden tesbit etmemissen bu sallamalar esnasinda onuda tam tesbit edersin.Selamlar.

5. Hakan Kılıçkeser

En İyi Avı:
    Yengeniz
    Mıstan Bey, batan tip misina ve fly kullanımında neden aynı hareketler yapılır?

6. muresli

muresli MISTAN BAYER

Selamun aleykum,
    Fly misinasi atislarinda en onemli olan topigin acilisindada yazdigim gibi ipi canlandirip kendi kontrulun altina almaktir.Ve bir kamci gibi istedigin yere istedigin sekilde yonlendirmektir.Mesela ben batan bir iple avlanirken veya sinek ile ipi silkelemek zorunda olmadigim hallerde 10 metrelik ipi cekip hic sallamadan bir baska yere atarim,muhakkakki sizde atarsiniz.Ancak ipi geri cekerken kontrolunuzden cikaracaginizi hissederseniz tekrar canlandirmak icin o hareketleri tekrarlarsinz.Bazi hallerde avlandiginiz yerler musait degildir cekip atarsiniz,cekip atarsiniz.Hatta bazi yerlerde 5 metre 6 metre ne ise ipi fixler tek elinize alip,diger elinizede kayip dusmemek icin bir degnek le su icinde devamli atip cekersiniz.Ben sahsen bazan bir elimde kamci bir elimde degnekle su icinde 100 lerce meter giderek avlanirim.Bunu sunun icin anlatiyorum memleketin her yerinde antreman sahasi gibi sular bulunmayabilir.yerine gore 1 metre genislik,yerine gore 5 metre genislik ve agaclik.Boyle yerlerde sallayip silkme imkanin yoksa arada disari cikip ipi ve sinekleri silkelemek lazim.

7. wildyaban

wildyaban Erdem Karaca

Favori Kamış:
    Dam Sumo Royal 240 Tele 10-30
    Favori Makine:
    Shimano Seido 3000 SRA
    En İyi Avı:
    63.700 gr Yayın - Hasanuğurlu
    sallama hareketinin nedeni su üstünde uçuşan böcek görüntüsü oluşturup, balığı heyecanlandırmak ve sinek suya düşer düşmez o hırsla hiç düşünmeden (yemin sahte olduğunun farkına varmadan) dalmasını sağlamak olmasın?
    ayrıca fly bedenlerinin her halukarda yüzen, özgül ağırlığı düşük misinalar olma ihtimali yok mu? kullandığım 20 yıllık bedenin hala yüzer durumda olması başka ne ile izah edilebilir?

8. Hakan Kılıçkeser

En İyi Avı:
    Yengeniz
    Erdem Bey, size misinanın yüzmesi konusunda katılıyorum, ancak sallama hereketinin balığı kandırmak için yapıldığı konusunda fikir ayrılağına düşüyoruz.
    Ben de önceleri sizin gibi düşünüyordum, ancak zaman geçtikçe bunun kayda değer bir faydasını görmedim. Velhasıl havada 5 metre ileri 5 metre geri giden misinayı koyverdiğimde iğne 15 metre ileri düşebilmektedir. Bununla beraber ala için bahsediyorum, bu güne kadar hiç iğne suya düşer düşmez saldıran ala görmedim, her defasında iğne yüzeyde süzülürken balık almışımdır. Belki başka türlerde faydalı bir yöntemdir, ama hiç böyle bir deneyimim olmadı.
    Sağlıcakla kalın.

9. muresli

muresli MISTAN BAYER

Selamun aleykum,
    Kiymetli arkadaslarim ipi cok ileri atmak cok avantaj degildir.Cunki;Avlanacagin derelerde balik nerede diye once arastirir,hatta durbunle bile gozlenir.Ki ona gore koskoca suda balik aramaktansa kisa bir bolgede baligi kandirmaga calismaktir.Sonra mutlaka polarized gozluk kullanilarak atmis oldugumuz kuru sinek goz hapsinde tutulmalidir.Fly ipinin (kalin ipi)ucu devamli kontrol altinda tutulmali bu kontrol bize alttaki larva sinegimizin balik darbesini birebir bize aksettirir.Butun bu hareketleri takip edebilmek icin attigimiz sineklerimiz gorus mesafesinde olmasi bizi fly avciliginda avantajli duruma getirir.Selamlar.

10. Balikci34

Balikci34 selim

Favori Kamış:
    Sportex,Shimano
    Favori Makine:
    Shimano,Daiwa,Dam,Abu
    En İyi Avı:
    Turna
    Fly avinda sallama hareketinin nedeni kulanilan sinegin cok hafif olmasidir,bu av stilinde atis yapmak icin agirlik fly misinasindan alinir,bu nedenle atis yapmak icin misinanin havada belli bir tur atmasi gerekirki sinek istenilen yere atilabilsin...

11. muresli

muresli MISTAN BAYER

Selamun aleykum,
    Kiymetli arkadasim agirliktan ziyade denge cok onemlidir.Sineklerin baglandigi yere kucuk bir agirlik baglayiniz(mesela agir bir sinek,veya veya kucuk bir kistirma kursun)hemen denge degisecek savurmalar dahi dengeyi bozacaktir.ileri atislarda salt savurmadan ziyade kamisin aksiyonu,fly ipinin cinsi cok onemlidir.Eger belli bir ustaliga ulasmissaniz(ip-kamis-kol ritmini yakalamissaniz)hic sallamadan sudan alip istediginiz yere atis yapabilirsiniz.Ipin ozelligine bir ornek: #kamis-#ip ile maxsimum 10 metre atis yaparsiniz,ayni #kamis-# ip fakat degisik bir ip ile 13 metre atis yapabilirsiniz.Dolayisiyle ipler cok onemli.Tabiki kamis`ta cok onemli.Herseyin tamam kamisin aksiyonu A olacagina B ise gene duzgun bir atis yapamazsiniz.Selamlar.