Fly Fisching Yöntemi

Konu, 'Fly Fishing, Uçurma Balıkçılığı' kısmında balikkrali tarafından paylaşıldı.

1. balikkrali

balikkrali

Favori Kamış:
    olta...gerisi meslek sirri...
    En İyi Avı:
    alabalik 51 cm...
    Uygulaması zor olmasına rağmen, en gelişmiş ve en zevkli avlanma tekniğidir. Yem olarak kıldan veya tüyden yapılan yapay sinek kullanılır. Fly avcılığı havada dairesel hareketlerle yemi suya bırakmak (adeta kamçı gibi) yada yemi suyun yüzeyinde akıntıya bırakarak avlanmak şeklinde olur. Burada dikkat etmeniz gereken, Fly avcılığında kullanılan yemlerin hemen, hemen hiç ağırlığı olmadığı için kullanılan kamışın çok esnek olması gerekmektedir. Yemi uzağa atmak gerçekten maharet ister. Bu yüzden özellikle ABD de ve avrupada Fly okulları, kursları bile vardır.

Fly avcılığında esas olan hafif yeminizi kamışın havada yaptığı dairesel hareketlerle hızlandırıp daha uzağa atmaktır, eğer bunyapamıyorsanız yemi akıntıya bırakıp ileri gitmesini sağlayabilirsiniz ancak buradaki dezavantaj bulundugunuz yerden akıntıyla beraber sürüklenen yapma yeminiz suda iyice ıslanıp doğal şekli bozulacak, buda balığın yemden uzak durmasına neden olacaktır. Bunun için yemin suda etkilenmemesi için yanınızda bu iş için yapılmış spreyden bulundurmalısınız.

Fly misinasını farklıdır ve hazırlanması önemlidir, Fly avcılığına başlayan bir çok kişi fly misinasına yemi nasıl bağlayacağını bir türlü cözemez. Fly Misinanın bittiği uca klavuz dediğimiz 1,2 ile 1,5 metre uzunluğunda ipek iplikten yapılmış kısım bağlanır, yemde bu ipliğe bağlanır. (bağlama şekillerini Düğüm bölümünde görebilirsiniz)
    Aslından uca doğru iyice incelen fly misinaları da vardır, fakat bunlar zamanla kopar siz yine klavuz misinaya kalırırsınız, onun için böyle bir fly misinası aramaya çalışmayın.
    Yurdumuzda alabalığın yaşadığı derelerin çevresi çoğunlukla ağaçlarla kaplı olduğundan havada dairesel hareketlerle avlanmak zordur. Akıntıya bırakarak avlanmak daha etkilidir.
    Balık avlanabilecek yeğane gölümüz , Yedigöller de ise iskele ve köprünün üzeri hariç Fly atabilecek müsait bir yer yoktur. Zaten pratikte gölde Fly'la avlanmak iyi sonuç vermez, çünkü gölde yakalanabilecek boydaki alabalıklar suyun yüzeyine yakın değil de daha derinde bulunurlar (yazın suların ısınması ile balık iyice derine kaçar) buda özelikle su yüzeyine bırakılacak yemle avlanma şansınızı azaltır . Ağır fly misinasıyla yeminizi suyun daha derin bölümlerine indirebilirsiniz, fakat bu şekilde avlanmak size fazlaca bir haz verir mi bilmiyorum.

Derelerin etrafı ne kadar sık ağaçlarla kaplı olsa da fly' la avlamaya uygun bölümler de vardır. Dairesel hareketler olsun, yüzeysel olsun yemi suyun üzerine indirdiğinizde, yemi sağa sola hafifçe oynatarak kendinize doğru çekerseniz (suya düşmüş böcek hareketleri) balık varsa tutarsınız.
    Ben önceleri 5-6 metrelik kamışın ucuna fly misinası takar, kamışı ileri doğru atıp , yemi hafifçe suya bırakırdım, bu şekilde belki de bu güne kadar yakaladığım en büyük kırmızı benekli alabalığı yakalamıştım. Sizde ilkbaharda fly avcılığına böyle başlarsanız deneyiminiz artar ve Fly la avcılığın ilk basit hareketlerini öğrenirsiniz.

Piyasada bu taklit yemlerden bolca satılmaktadır, burada önemli olan sizin avlandığınız bölgede o tür bir yemin olup olmadığıdır. O nedenle gerçek bir fly avcısı malzemesini yanında gezdirir ve o dereye has yemi kendisi yapar. Bu yemlerin elle yapımı kolay ve zevklidir, elinize bir iki örnek geçerse inceleyin yapımının çok da zor olmadığını göreceksiniz.
    (alinti)
    Shot with NIKON D70s at 2007-07-22
    Shot with NIKON D70s at 2007-07-22
    Shot with S1 at 2007-07-22
    Shot with Canon DIGITAL IXUS 400 at 2007-07-22
    Shot with Canon DIGITAL IXUS 40 at 2007-07-22
    Shot with PENTAX Optio WP at 2007-07-22

2. eozsoyeri

eozsoyeri Erdem Özsoyeri

Balık avında en zor tekniklerden biri bence bu.Çok fazla çalışma istiyor yazdığınız gibi oltayı atması bile sorun:) Ama çok etkileyici ve etkili bir yöntem..

3. canalpakin

canalpakin

bu sene ingiltereye gidiyorum okumaya , ilk öğrenceğim şeylerden biri, orda daha yaygınmış diye biliyorum

4. aidois

aidois

Favori Kamış:
    okuma zn 65/lıneaeffe
    fly fishing sadece yemlerinden dolayı farklı sayılır diyordum fakat herseyı farklıymıs:D . bilgiler için cok tesekkur ederım

Son düzenleme: 22 Temmuz 2007
  5. ufukkula

ufukkula ufuk

En İyi Avı:
    Henüz yakalamamış olduğum
    Türkiye'de Flash Tv'de ara sıra çıkan olta balıklıçılığı adında bir belgesel var.Bu programda bu avlanma yönteminden sıkçöa bahseder ve gösterir.Özellikle alabalık için çok verimli olduğunu öğrendım.Görünüşte düzenek ve atıup çekme kolay bir iş mi gelse de,aslında hem ekipman hem yem hem de tekniği kullanbilme gerçekten tecrübe istiyor,bunların yanında bu sistem ayrı bir bilgi de balığı kıyıya çekmek için gerekiyor...Paylaşım çok güzel,teşekkürler...

6. freewind

freewind ahmet sezgin

Favori Kamış:
    olta ve zıpkın
    En İyi Avı:
    yayın 5 kg,lambuka 4 kg civarı
    burda yöremizde dağlarda bulunan küöük çayların derelein içinde alabalık avlamaya gidiyorduk ki ilk amatör balıkçılıgın tadına orada vardım.Rastgele bir av bayisinde minik fly iğelerini gördüm ve çok hoşuma gitti zamanla farklı farklı çeşitlerinden satın aldım bir kaç kere kendim denedim yapmayı ama beceremedim fakat en son aynı bayii arkadaştan rica ettim kırmızı renkli sineğe benzeyenlerinden getirttik çok verim aldım birde diğer köylerden gelen arkadaşlar akşama kadar 1 veya iki alabalık tutarken ben 500 gramlık 6şar 7 şer tane tutuyordum ve teknik olarak çok büyük bir zevk denizin ortasında alınan keyif başka ama kayaların içinde buz gibi yayla havasını tenessüf ederek akarsuyun içerisinde avlanmak harika bir duygu ve bir o kadarda yorucu ;) gecen yılkı kuraklıktan sonra pek alabalıgımız kalmadı bu yıl tek tük varmış bakalım önümüzdeki yıllarda balıklarımızın nesli tükenmesse azda olsa bu tadı almak için 1-2 tane avlanmaya gitmek isterim....