fly fishing sanati

Konu, 'Fly Fishing, Uçurma Balıkçılığı' kısmında hauki tarafından paylaşıldı.

1. Huseyin Alp Arslan

Huseyin Alp Arslan Huseyin Alp Arslan

Favori Kamış:
    olta ve oltadan baska hic bir sey
    En İyi Avı:
    22 kg Kingfish
    Sinek Balikciligi amator olta balikciliginin zirve noktasidir. Cunku muthis bir doga bilgisini , artik sanat denecek yaraticilikla birlestirmek, misina cesitlerinden kamis cesitlerine yuzlerce malzemeyi bilmek, avlagin durumuna gore batan, yuzen yapay sineklerin yapilmasina, agirliksiz denilebilecek bir oltanin bazen 30-35 m de bir noktaya dusurulmesine, farkli cekis ve kiskandirma cesitlerine , inanilmaz bir baligi yorma teknigine sahip olmayi gerektirir. Cok buyuk baliklarin karsisina cok esnek ve hafif takimlarla ve oldukca ince misinalarla cikilir.
    Sinek balikciligi tuzlu su sinek balikciligi ve tatli su sinak balikciligi olarak ikiye ayrilir. Genel farklilik tatli suda ozellikle bolgenin mevsimlere gore bocekleri , bunlarin larvalari, kozalari taklit edilirken, tuzlu su sinek balikciliginda daha cok
    bolgenin kucuk baliklaritaklit edilir. Bunun yaninda isi ileriye goturenler iki turde de balik yumurtalarini, yengecleri, karidesleri, ve hatta fare gibi habitatta yasayan diger canlilarida taklit edebilirler.
    Bugun ozellikle tuzlu su sinek balikciligi artan bir ilgiyle moda donemini yasiyor.
    Bu balikcilikta en onemli tatmin hedefledigin baligi kendi uretimin olan yapay ve hafif bir duzenekle yakalamaktir. Baligin sinek oltaya gelme nediriyeti de basariyi doruga tasir. Sinek oltayla marlin veya tarpon yakalamanin veya dev gibi bir som cikartmanin havasi kadar, tuzlu su kefali, pisi baligi gibi gercekten yapay yemlere pek yuz vermeyecek baliklara bir yapay yem bulup, yakalamanin havasi da baskadir.
    Mako kopek baligi , tatlisu tavus levregi(peacock bass), tarpon, marlin, kemikbaligi(bonefish), payara , dev travally(giant travally), wahoo, yelken baliklari, lambuka(mahimahi,dolphin fish), orkinoslar(tuna fishes), som, deniz gezen alalar ve alabalik, sinek balikcilarinin ruyalaridir.
    Bu tip olta balikciliginin ,nerdeyse 100 yil evvel Deveciyan'in yazdigi tarihimizdeki bilinen ilk balikcilik kitabinda islenmesine ragmen, Cumhuriyet Devrinde amator balikcilarimiz tarafindan nerdeyse yok sayilmasi cok uzucudur.

2. hauki

hauki mustafa cecen

Favori Kamış:
    olta ve zipkin
    En İyi Avı:
    görup de tutamadigim balikti
    tatli suda oldugu kadar tuzlu suda da is yapiyor her turlu avcida kullanilabilir...

3. hauki

hauki mustafa cecen

Favori Kamış:
    olta ve zipkin
    En İyi Avı:
    helal olsun namik abi kacirilirmi hic en ucuz takim 100-2000 euroya dogru cikiyo...
    iste allah degerini bilmeyene sans veriyor:)

4. hauki

hauki mustafa cecen

Favori Kamış:
    olta ve zipkin
    En İyi Avı:
    verdiginiz bilgilerden dolayi tesekkurler alp abi...ben bu sanati dha onceden bilmeme ragmen burda koblolu yayinda mtvmax kanali var erkekler icin ve fly fishing ve diger bircok av tekniklerini ogretici belgeseller veriyorlar ordan kaptim hastaligi...izlemek isterseniz asagidaki likte partlar halinde 28 part bir fly dersi var..floting,sinking,dry fly vs.tum bilgiler mevcut
    http://www.youtube.com/watch?v=t2SgcCw6I8M&mode=related&search=

5. hauki

hauki mustafa cecen

Favori Kamış:
    olta ve zipkin
    En İyi Avı:
    ben tesekkur edrim paylasmak istedim sizlerle....
    saygilarimla

6. hauki

hauki mustafa cecen

Favori Kamış:
    olta ve zipkin
    En İyi Avı:
    mujdat abi atlamisim bu mesaji kusura bakma...abi image shack den resim yuklemek iskence oluyor 1 resim bazen 5-10 dakikayi buluyor..genelde site cok yogun olmasindan dolayi diye dusunuyorum vede resim boyutlarini buyutmeyi beceremiyorum:)
    saygilarimla

7. tarcan

tarcan ...

Favori Kamış:
    .
    Favori Makine:
    .
    En İyi Avı:
    Kefal 325 gram
    .

Mustafa ;
    Hah işte bende bunun gibi birşey sormuştum sana.

gerçi tam izleyemedim ama ;evde detaylı bakacağım.

Paylaşım için teşekkürler.
    .

8. hauki

hauki mustafa cecen

Favori Kamış:
    olta ve zipkin
    En İyi Avı:
    Son düzenleme: 2 Ağustos 2007