Fly Fishing

Konu, 'Fly Fishing, Uçurma Balıkçılığı' kısmında bektasm tarafından paylaşıldı.

1. emre_can

emre_can emre can

Favori Kamış:
    shimono fly takimi,5 numara
    En İyi Avı:
    120 cm turna 12 kilo
    hocam valla iki kere yükledim ama neden olmuyor bende anlamadim nasil olacak bu resim yükleme

2. geneben

geneben Aşkın

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Deniz turnası 70 cm 900 gr.
  3. derya__kuzusu

derya__kuzusu Manyak Müjdat :)

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    yayın 4,5 kg.-4,kg.Lambuka
    Emre bak benim MSN adresim imza ayarlarımda var sen ekle beni listene ve oradan bana yolla istersen ben buraya resimleri koyarım ;) :)

4. tancetin

tancetin Tufan Çetinkaya

Favori Kamış:
    olta,olta,olta
    En İyi Avı:
    temiz hava, muhteşem doğa,dostluk, kardeşlik
    fotograflar

emre iznin olursa bendeki resimleri yükleyebilirim, sitedeki diğer arkadaşlar için.

5. emre_can

emre_can emre can

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    120 cm turna 12 kilo
    merhaba tufan
    valla sana zahmet olmazsa resimleri yükleyebilirmisin ben tekrar denedim olmuyor eger mümkünse
    saygilarimla

6. tancetin

tancetin Tufan Çetinkaya

Favori Kamış:
    olta,olta,olta
    En İyi Avı:
    :rolleyes: İşte Emre Can'ın resimleri...

7. RAUGH

RAUGH Can Özçiçek

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    70 cm turna

Balıklar çok güzel, ama resimdeki balığın türü ne? :confused:

8. emre_can

emre_can emre can

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    120 cm turna 12 kilo
    bu baliga biz trüsche diyoruz türkcesini malasef bilmiyorum,latincesi lota lota,ingilizcesi burbot,gölün derin kisimlarinda avlanan bir balik ve genellikle gece aktiv oluyorlar kücük balik ve solucan vs.ile besleniyorlar 1m ya kadar ve 8kg kadar oluyor bunu ben 2002 yakaladim,ayri bir sistem ile tutuluyor cok ender ve lezzetli bir balik

9. ilkayde

ilkayde ilkay

Selam Arkadaşlar.
    oltaciyiz sitesinde başlayan yazı dizisinde Fly makarasına sarılacak flay misinası şöyle tarif edilmiş.
    "uçurma ipi, 24m-32m uzunlukta, WF 6F gibi kodlarla kodlanan ve özelliğine göre kademe kademe incelen ve kalınlaşan, yüzen yada batan özellikte olur. Makarayla uçurma ipi arasına yaklaşık 30 metre civarında sırt ipi denen ip bağlanır. Uçurma ipinin ucuna sineği bağlayacağımız kılavuz misina bağlanırki bununda boyu 2-3.5 metre olarak verilmiş. Bununda ucuna yani sinekle arasına atkı misinası bağlanıyormuş."
    Kısaca tarifle makaraya sırasıyla yaklaşık 30 metre sırt ipi, ardına 24-32 metre uçurma ipi, bunun ardına 2-3.5 metre klavuz misinası, bununda ardına uzunluğu belirtilmemiş atkı ipi bağlanır.
    Gelelim esas soruya. Bu misinalar nerede satılır? Bunlar birbirine nasıl bağlanır?
    İnternette aradım taradım FLY misina olarak D.A.M. misinalara ulaşabildim. Bunlardan bir örnek http://www.oltatakimi.com/productDetail.php?PRODUCTID=93000006&TAPED=A&INTYPED=specs_16
    sitesindeki 3000006 DAM FLY MİSİNA WF 6F kodlu ürün. Acaba bu misina yukarıda saydığım makaradan sineğe kadar olan kısımların tamamını ihtiva ediyormu? Bu soruyu pazar günü o sitedeki formu kullanarak site ilgililerine yönelttim ama hala cevap gelmedi. Bu konu hakkında bilgisi olupta yardım edebilecek arkadaş varmı?
    Alabalık sezonu gelmeden takım taklavatı düzmek istiyorum.Sezon gelince yan yattı çamura battı zaman su gibi akıp geçiyor birde bakmışımki av zamanı sona ermiş.:confused:

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 27 Aralık 2007
  10. tancetin

tancetin Tufan Çetinkaya

Favori Kamış:
    olta,olta,olta
    En İyi Avı:
    uçurma ipi

merhaba ilkay bey,
    fly ipleri hakkında daha önce verdiğim sitede detaylı bilgi verilmiş ama bir de ben size bildiğim kadarıyla aktarayım,
    * sırt ipi denilen parça avlanacağınız yere göre değişir, yani isteğe bağlı olarak kullanılabilir, sağlam ve karışmayan malzemeden olmalı, özellikle göl avlarında balıkla mücadele gerektiren avlarda, kullanılmak için makara ile fly ipi tabir ettiğimiz yüzen (F) ya da batan (S) arasına özel düğümlerle bağlanır, (ben şimdilik küçük derelerde tatlısu kefali avladığım için kullanmıyorum)
    * fly ipinin en ucuna (sinek imitasyonu ile ip arasına) klavuz misina olarak bağlanan misina, kalından incelen özel yapılmış bildiğimiz yumuşak misina,(3x,4x,5x,6x) gibi numaralandırılır, 3x en kalın olanıdır, tabi bu parça da özel düğümlerle bağlanıyor, sizin sorunuzdaki tek bir fly ipi sineğe kadar olan bütün kısımları ihtiva etmiyor yani, ben başlangıç için düz bir fly ipi almıştım onu kullanıyorum, atışlarda ustalaştıkça ucu daha ağır olan ve nokta atışları yapmakta elverişli olan iplerden almak istiyorum ama bulmak zor...

11. tancetin

tancetin Tufan Çetinkaya

Favori Kamış:
    olta,olta,olta
    En İyi Avı:
  12. ilkayde

ilkayde ilkay

Tufan Bey,
    verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Gerçekten aydınlatıcı oldu benim için. Sırt ipi almaya gerek yok sadece uçurma ipi ve klavuz misina alınca işlem tamam. Kılavuz misina internette satılıyormu bilginiz varmı?

13. tancetin

tancetin Tufan Çetinkaya

Favori Kamış:
    olta,olta,olta
    En İyi Avı:
    ilkay bey merhaba
    ben klavuz misinalarını istanbul karaköy'den almıştım ramazan ayında iki adet (cormoran marka 4x 0.14 ve 6x 0.18), fiyati da yanlış hatırlamıyorsam 5-6 ytl idi, ama burada ankara'da da bazı av bayilerinde de görmüştüm, sanırım pek kullanılmadığından ve bilinmediğinden satılmamış olabilir adreslerini özel mesaj olarak gönderiyorum...
    görüşmek üzere...

14. ilkayde

ilkayde ilkay

Tufan Bey mesajı aldım teşekkür ederim.

15. fatih

fatih fatih gürtekin

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    nızı salın gitsin seneye daha büyüğünü yakalarsınız.
    güzel paylaşim teşekkürler sadece fly için yakinda site açarsaniz şaşirmam çok isteklisiniz.

böcüklerde güzel olmuş bi tanesi eşşek arisina epey benzemiş bu böcekler renkli renkli olduğuna göre balıklar rengi ayırt ediyor olmali.köpekler bildiğim kadarıyla renk körü balıklar değildir heralde (gece gece nerden aklıma geldiyse:confused:

16. emre_can

emre_can emre can

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    120 cm turna 12 kilo
    selam tufan abi
    neden bir fly fishing sitesi kurmuyoruz?bir de klavuz misina ile kanca arasina sirt ipi dedigimiz(kancayi bagladigimiz misina)cünkü her kanca degisiminde daha iyi ve daha ucuza geliyor,bir de her ipi her makaraya baglayamaz sin her sopanin üsttünde ucurma ip numarasi vardir,makaralar da dahil örnegin 7 numarali bir sopaya 4 veya 5 numarali ip kullanamazsin,kullanirsin da atma isi tam elverisli olmaz,bir de sinking ipler derin sular icin,batarak yüzen iptir,ama bunlar baslangicta olan arkadaslar icin biraz karisik konular...
    tufan abi umarim emanetler en kisa zamanda eline ulasir bu arada dvd yi kopyaladim(fly ile her cesit balik avlama)en kisa zamanda gönderecegim
    saygilar

17. tancetin

tancetin Tufan Çetinkaya

Favori Kamış:
    olta,olta,olta
    En İyi Avı:
    merhaba emre,
    fly sitesi kurma konusu için daha erken sanırım, biraz daha bilgi ve döküman gerekiyor, ama neden olmasın, düşünülebilir...
    klavuz misinanın ucuna bağlanan parça misinayı ve öneriyi duymuştum çünkü her fly değişiminde klavuz misinanın kısaldığı ve bir süre sonra da inceliğinin yeterli olmaması nedeniyle kullanılamaz duruma geldiğini biliyorum, yanlız klavuz ve iğne arasına atılan düğüm, imitasyonu çekerken (özellikle kuru flylar için) hareketini olumsuz etkilemez mi?
    Bir de makaranın atmada önemi nedir? yani makaranın atma ve çekme yönünden onemli bir rol oynamadığını düşünüyorum, makara sadece ipin açılmasını ve geri toplanmasını sağlamıyor mu, tabi büyük makara ağırlık bakımından küçük avlarda hoş olmaz,
    ilgine teşekkür ederim, görüşmek üzere

18. emre_can

emre_can emre can

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    120 cm turna 12 kilo
    tufan abi
    ben bu aksam bir iki sey daha yazacagim yani almancadan türkceye cevirecegim bir konu var,fly ipin den makaradan,sopadan,ara iplerden su anda biraz vaktim az ama bu aksam yazmaya calisacagim
    saygilar

19. emre_can

emre_can emre can

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    120 cm turna 12 kilo
    fly sopasi,makarasi ve ipi numara olarak siralarsak 0-15 arasi 0 numara tam hafif olan iptir ve buna göre makara ve sopasida buna göre özel ve sadece derin olmayan derelerde avlanmak icin kullanilir,ama atmasi oldukca beceri isteyen ve buna göre 1.5 ile 3 metre arasi degisen klavuz kalindan inceye dogru giden,bunu insan kendiside yapabilir 0.12mm misinayi 4 parca halinde sac örgüsü gibi örerek her metre de bir dügüm atarak 3 e sonra 2 ye daha sonra 1.5 metrelik kanca ipi birakilabilir
    15 numaraya hic deginmeyecegim cünkü deniz icin
    0 ile 3 numaralar gercekten ustalarin kullandigi siniflardir bunlarin sopasindan tutunda makarisina kadar özel ve biraz pahalidir,4.5.6 numaralar benim de kullanmakta olduklarim en ideal olanlar burda önemli olan sopa ve makara sinifina göre ip almaktir,cünkü 50 m.6 numra ipi 4 numarali makaraya sararsan 10 metre bosta kalir bir de sopa ya uymaz uzaga atma sansin azalir,burda önemli olan makara ve sopa numarasina göre ip almak,

20. ercanguven

ercanguven Ercan

Favori Kamış:
    Spin kamış & fly
    En İyi Avı:
    Balık