Fly Olta Bağlama Hakkında Bilgi

Konu, 'Fly Fishing, Uçurma Balıkçılığı' kısmında evilgy23 tarafından paylaşıldı.

1. evilgy23

evilgy23 murat

Merhaba Arkadaşlar...
    Adım Gökhan. 1985 doğumluyum. Forumunuza yeni üye oldum. Ankara'da ikamet ediyorum. Uzun süreler dayımın çırağı olarak balık maceralarına devam ederken 3 sene önce yeter artık benimde kendime ait malzemelerim olacak ve özgün şekilde avlanacağım diyerek başladım. Turna avı daha çok dikkatimi çekti sanırım balığın mücadelesi ile alakalı. Dip oltasını atıp beklemek tarzım değil sanırım. O nedenlede sazan avı ile bi türlü barışamadım. Bu arada tanışma başlığı açmayıp burdan kendimi tanıttığım için özür dilerim...

Şimdi asıl sorularıma gelecek olursam...

Ben bir fly set aldım... Eve gittim ve nasıl bağlanıcak diye internetten araştırırken makaraya backing line(sırt ipi), ardından fly line(uçurma(fly) ipi), ardına leader(kılavuz misina), onun ardına yani fly(kanca) ile kılavuz misina arasına tippet(atkı misinası) denilen bir dizi işlemden geçmem gerektiğini gördüm. Fakat benim setimde sırt ipi ve atkı misinası çıkmadı...

1. Sorum bu iplerin fiziki özellikleri çeşitleri neelrdir? Sırt ipi yerine mesela misina kullanabilirmiyiz?...
    2. Bu iplerin uzunlukları ne kadar olmalı?

Yani aslında kısaca ben bu makarayı nasıl bağlayacağım:) Malzeme bilgisi(uzunluk, çeşit ve nerden bulunur) ve bunların birbiriyle bağlanışı gerçi düğüm çeşitlerini internette gördüm hepsi bildiğim düğümler güzel bi çalışma yapıp sizlerle paylaşacağım hepsini ayarladığımda....

Umarım kendimi anlatabilmişimdir. Evde bi set var v ebağlayıp daha atma atremanlarına başlamam gerekiyor... Bu kadar baştayım. Ama azimliyim. Gün geldiğinde iyi bir flycı olacağıma inanıyorum...

2. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 RB
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    Murat merhaba, hoşgeldin.:)

http://www.balikavi.net/forum/forumdisplay.php?f=41

Yukarıdaki linkte -ki Sen de bu başlık altında konu açmışsın zaten- birçok konu var. Sanırım sorularının cevabı için daha önce paylaşıma açılmış konuları harmanlamak yeterli olacaktır. Hem yeni bilgilerle tanışman hem de bu konudaki tecrübeli arkadaşlarımızın kendi özgünlüğünden faydalanman mümkün olacaktır.:)

3. evilgy23

evilgy23 murat

Öncelikle bir sağlık probleminden dolayı geç cevap yazıyorum o nedenle kusuruma bakmayın...

Bilgiler için çok teşekkür ederim, kısa ama öz tabiri tam yerinde yazdıkların için tekrar teşekkürlerimi iletiyorum...

Peki bu backing line ın cinsi ne? Normal misina mı yoksa özel bir ip mi?

Son düzenleme: 28 Mart 2011
  4. evilgy23

evilgy23 murat

İlk sayfadan son sayfaya kadar neredeyse tüm konuları taradım, yakın cevaplar vardı fakat hep kopuk ve ikili dialoglardan ötürü saptanmış cevaplardı o nedenle konu açtım... Forum etiğini iyi bilirim... 95 yılından beri bilgisayar ve internetle içiçeyim. Bu nedenlede zaten ola ola grafiker oldum:) Ama yinede mesajınızdaki 2.kısımda söylemiş olduklarınız için teşekkür ederim...

5. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 RB
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    Geçmiş olsun abicim, fly balıkçılığı için de mevsim iyiden iyiye kendini hissettirmeye başladı, inşallah toparlamışsındır.;)

Etik konusu edilecek bir durum yoktu, Sen fly ile getireceğin balıklardan haber ver canım benim. Rastgelir inşallah en güzelleri. Mesleğinde de başarılar dilerim. Selamlar.:)

6. evilgy23

evilgy23 murat

Teşekkür ediyorum... Tavsiyenizi dikkate alıcam ilk etapta gerek yok.. Bilgim olması açısndan merak ediyorum... İlk provama gittiğimde yanımda bir arkadaş olursa sizlerle paylaşmak isterim provamı:)) resim veya video... Artık ne olursa... Ankara'da olduğumuz için alabalık avı için şanssızız. Tatlı su levreği tutmayı deneyeceğim Ankara'da iyice alıştıktan sonra... Alabalık içinde nadirende olsa gittiğim Isparta toroslar ve Bursa ve Yalova'daki dağlardaki derelerde şansımı deneyeceğim.

Bilgiler için tekrar teşekkürler...

7. evilgy23

evilgy23 murat

Merhaba Arkadaşlar....
    Araştırmalarımı bitirip makaramı sardım sonunda, dünde boş bir arazide deneme yapayım dedim. Sandığımdan ve tahmin ettiğimden daha rahat kullandım. Daha 2 ve 3. atışımda mantığı kavradım. 18-20 adım uzaklığa atıyorum ortalama... Neredeyse sarı ipin hepsi açıldı çok keyifli birşey, atması bu kadar zevk verirken balık tutmanın nasıl bir haz vereceğini tahmin edemiyorum. Ama bizim avlaklarımız genelde ağaçlık, çalılık vesaire... Dar alanda başarılı olmak olacak sanıyorum ki. Oda baya zorlayacak sanırm... Öyle sizlerle paylaşmak istedim. En yakın zamanda resimli bir paylaşımda yapacağım inş. Çevremde balık sevdalısı kimse olmadığı için zorla götürüyorum avlağa arkadaşlarımı.. O nedenlede hem fotoğraf çekmek, hem balık tutmak tek başına zor oluyor...

8. evilgy23

evilgy23 murat

Ne kadar doğru bir söz.. Teşekkür ederim...