Fly Yapiminda Düğüm

Konu, 'Fly Fishing, Uçurma Balıkçılığı' kısmında Tarık ERSAL tarafından paylaşıldı.

1. Tarık ERSAL

Tarık ERSAL Tarık ERSAL

En İyi Avı:
    YANGELE BALIKÇI MODU :-))
    FLY YAPIMINDA DÜĞÜM

Fly yapımında düğüm konusunu kavrayabilmek için epey uğraştım.
    Düğüm atmaya atıyordum, ama istediğim gibi en sağlam, en az ağırlık veren düğümü aynı şekilde bir kaç kez atamıyordum.

Flylarımı kullanırken de bu düğümlerin istediğim sağlamlıkta ve istenmeyen ağırlıkları yaratmadığını görünce, sizlere aktarımı için yapmam gerekeni yapıp, öğrenirken kullandığım videolar gibi bende bu görüntüleri videoya kayıt ettim.

Aşağıdaki aktarımda iki ayrı düğüm tekniğini anlatmaya çalıştım.
    İlkini sağlamlık açısından, ikincisini de pratiklik açısından tavsiye ederim.

1- Atacağınız düğüm imal edeceğiniz flyda ekstra bir ağırlık yaratmayacaksa, ilk düğümün peşinden montaj ipinizi kesmeden bir düğüm daha atarak flyınızı sağlamlaştırabilirsiniz.

2- Aparat ile düğüme başlarken rahatça bu işi yapmanız için bir ayrıntı vereyim.
    Düğüm aparatınızın çengel kısmı ile flyınızın düğüm atacağınız bölgesi arasında kalan mesafede kullandığınız düğüm aparatının çengel ve dirsek kısımları arasındaki mesafenin 1/3 ü kadar bir ip bırakarak düğüm için aparatı çevirmeye başlayın.

Bu oranı uygularsanız düğümü hiç zorlanmadan tamamlayacaksınız.

3- İp tutucusunu tutan elinizi ve dolayısıyla ipinizin düğüme doğru giden hattını düğüm atılan flyın tam sırtına getirip, 40-45 derece açı ile geriye yatırmanız düğümü çok rahatça uygulamanıza yardımcı olacaktır. ​

4- Düğüm aparatını büyük boy bir ataç (7 cm.) veya uygun sertlikte başka bir tel kullanarak, aşağıda her ikisinin de bire bir ölçüleri verilmiş boyutlarına göre büküp, iki boncuk ve bir kablo izolesinden sap oluşturarak hazırlayabilirsiniz. Kablo izolesi tel üzerinde rahatça dönebilmelidir. Veya orijinalini satın alarak kullanmanız da tabii ki mümkün.​

1- Atacağınız düğüm imal edeceğiniz flyda ekstra bir ağırlık yaratmayacaksa, ilk düğümün peşinden montaj ipinizi kesmeden bir düğüm daha atarak flyınızı sağlamlaştırabilirsiniz.

2- Düğüm atmak için kullandığınız kalem dış gövdesine ipinizi sararken düğüm atacağınız yer ile ipi kaleme sarmaya başladığınız yerin mesafesinin kaleminizin ucu ile aynı mesafe olmasına dikkat ederseniz kalem üzerindeki ipi iğnenize aktarmakta fazla bir sorun yaşamazsınız.

3- Kalem dış gövdesi üzerine sardığınız ipi iğne başına naklederken kalemi tutan elinizin parmakları ile düzgün nakletmeye destek olun, diğer elinizle de ipi yavaşça çekin. Düğüm kendiliğinden uygulanacaktır.

Herhangi bir tükenmez kalemin dış gövdesini bu amaçla kullanabilirsiniz.
    Kalemin orijinalinde ucunun bulunduğu delik, kullandığınız fly iğnesinin halkasının girişine müsait olsun, yani ne dar, ne de fazlaca geniş olmasın yeter.​

Tezgahınız başında kolaylıklar, avda başarılı sonuçlar dilerim.

RASTGELSİN.

Hazırlayan: Tarık ERSAL
    Kaynak: http://www.rastgele.org/index.php?mod=menu&t=225

.