Fok balıklarımdan biri :)))))

Konu, 'Fotoğraflar' kısmında tolkien tarafından paylaşıldı.

1. tolkien

tolkien Onur G. HİTİT

Favori Kamış:
    Olta
    Favori Makine:
    Alba
    En İyi Avı:
    5 kilo alabalık
    Başlığa bakıp şaşırmayın. Doğadan yakalamış olduğum Cobitis taenia balığımdan bahsediyorum. Ben bu balıkları foklara benzetiyorum:

Cobitis taenia, "taşısıran" olarak biliniyor. Ülkemizin yerel türlerinden biri. Cypriniformes (sazansılar) takımının Cobitidae ailesinindendir bu balıklar. Yani akvaryumseverlerin iyi bildiği kuhli, botia gibi balıklarla aynı ailedendir.

Doğada dibi balçık ve çamurlu olan alanlarda bulunurlar. Yaşadıkları yerler genelde küçük derelerin kumlu (daha doğrusu balçıklı) bölgeleridir. Çöpçü balıklarını andırırlar. Sürekli dolaşıp bıyıklarıyla kumları karıştırırlar. Balçığın içindeki küçük canlılarla ve larvalarla beslenirler. 10 cm. boya ulaşıyorlarmış. Bendekiler henüz 5 cm. kadar.

Bu balığı beslemek isteyenlere önerim: Karma akvaryumlara koymasınlar. Özellikle de ufak balıkların olduğu akvaryumlarda balıkları rahatsız edebiliyorlar. Ara sıra 2-3 tane Cobitis bir araya gelip birbirlerine sataşıyorlar ve oyuna benzer hareketler yapıyorlar. Hareketlri çok ilginç ve izlemesi kesinlikle zevkli.

Saygılarımla...

2. ufukkula

ufukkula ufuk

En İyi Avı:
    Henüz yakalamamış olduğum
    bilgiler ve fotoğraf için teşekkürler.Ülkemizin güzelliklerini tanımakta fayda var.

3. kral balıkçı

kral balıkçı mustafa gedikoğlu

Favori Kamış:
    surf
    En İyi Avı:
    çino sarı lüfer istavrit izmarit zargana vs....
    onur abi başlığı bi gördüm dedimki yaparmı yapar:D

sonra gördümki güzel bi çeşit gösteriyorsun bu balık dediğin boudan dahada büyük gibi görünüyor maşllah abi güzel görüntülemişsin:)

4. Yine aynı şeyi yaptı...
    Biri beni tutsun.....:D :D :D

5. tolkien

tolkien Onur G. HİTİT

Favori Kamış:
    Olta
    Favori Makine:
    Alba
    En İyi Avı:
    5 kilo alabalık
    Yaparım ben. :p İlgi ve beğenilerinize teşekkür ederim. ;)

Saygılarımla...

6. Standart balık yemiyle mi besleniyor üstadım bu balık?? :)

7. tolkien

tolkien Onur G. HİTİT

Favori Kamış:
    Olta
    Favori Makine:
    Alba
    En İyi Avı:
    5 kilo alabalık
    Yakaladığımda akvaryuma alışma sürecinde kuru yemleri almıyordu. Canlı yem (börtü böcek) veriyordum. Bir süre sonra kuru yemlere alışmaya başladı. Şu anda her türlü yemi alıyor. Fotoğrafta da belli oluyor sanırım, cılız bir şeydi ama tombalak bir balık oldu. Bir tane daha var bundan, o da böyle tombik bir şey. :)

Saygılarımla...

8. Sevgili Onur

Değerli hobini En güzel şekilde yansıta bilen ve bu konuda

bizleri en iyi şekilde aydınlatan biri olarak çok teşekkkür ederim..

Sağlıcakla kal..

9. hakanozden

hakanozden hakan

Favori Kamış:
    420 3 parça dam black panter //390 linefea tuornement surf
    Favori Makine:
    banax sx3000
    En İyi Avı:
    3,5 kg kalkan
    onurcum,

şile civarında bazı derelerde bulunan bu balık tahtacık olarak isimlendirilir. 15 cm kadar olanlarına nadiren rastlarız. ama akvaryumda bakmayı pek denemedik ama büyüklerinin eti pek bir lezzetli olduğu söylenir :D :D :D