Fosiller...

Konu, 'Fotoğraflar' kısmında Querorz tarafından paylaşıldı.

1. budun 34

budun 34 NAİM

Favori Kamış:
    shimano alivio TE 390 -50/100
    Favori Makine:
    lineaeffe fd 60
    Sevgili Fatih balık tutamasanda denizde yaşayan canlıların fosil kalıntılarını bulmussun. Bence bunları yetkili kurum ve araştırmacılarla ve üniversiteyle paylaşmalısın. o fosillerin hafriyatla oralara gelme ihtimali zayıf . ben askerliğimi siirtte yaptım . inanırmısın inşaat için çakıl çıkardıkları yerlerde resmen deniz kabukluları ve taşlar vardı. deniz olmadığı halde. demekki bir zamanlar gerçektende gaziantep platosu harran ovası gibi yerler deniz olabilirmiş.

2. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 RB
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    Sevgili Fatih bu bir kabuklu fosili ancak ne olduğunu kesin bilemedik. Zira fosili bizim Muharrem hocamıza -KorkutAta- verdim, eşi hanfendi ablamız Coğrafya öğretmenidir. "Hanıma bir baktırayım nedir ne değildir" dedi de götürdü. Gidiş o gidiş. Sonrasında sordum birkaç kez "bilmiyorum ki ne oldu" diyerek fosilin akıbetini tümden iptal ettirdi. Fotoğrafı kaldı elimizde.:)

3. koate

koate Baybora TUĞRUL

Favori Kamış:
    Shimano Alivio BX 240
    Favori Makine:
    Shimano Nexave 2500FB, Okuma Octana OT-30
    En İyi Avı:
    gümüş balığı, 4 cm
    Eşimin memleketi olan Çankırı da, dağda mantar toplarken bende çok karşılaştım deniz fosillerine.

Özellikle neredeyse kavun büyüklüğünde midyeler, balık fosilleri..

Anadoluda da dikkatli bakıldığında bolca görmek mümkündür..

4. oguzyavuz09

oguzyavuz09 oğuz

kesinlikle inşaat kumu falan değil. bende mersinde dağ başı denecek yükseklikte baraj göletinde yüzlerce binlerce milyonlarca midye istridye fosili buldum. resmen taşlaşmışlar. günlerce balık fosili aradı gözlerim bulamadım. arkadaşların dediği gibi yıldız cok güzel bir parça. kaybetme. benim bulduğum deniz taraklarından bazıları çay tepsisi büyüklüğündeydi. bazı midyecikler vardı fasulye taneçiği gibi onlarcası bir taşa sıkışmış kalmış

5. vodıl

vodıl Zafer NİZAMOĞLU

Favori Kamış:
    Okuma V sistem 3 mt. 10-40
    Favori Makine:
    Okuma Ceymar FD CY-40
    En İyi Avı:
    LEVREK (2.750 gr.)
    Selam Fatih,

İlk defa ,yaklaşık olarak 10-15 yıl önce Mersin-Erdemli'den yaklaşık 55-60 km yukarıda Elbeyli yaylasında bu fosillerle karşılaşmıştım.Bu arada bahsettiğim yerde rakım 1300 mt.Çok şaşırmıştık gördüklerimize.Deniz yıldızları,irili ufaklı midyeler filan.Şu an bile köy dışındaki her yerde bulunabiliyor.Zamanında,dediğin gibi,1300 mt. rakım olsada oralar su altındaymış diye düşünüyorum.

6. emrepasa

emrepasa emre