Gece atçek avındaki önemli noktalar (Yeni Konu)

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında Vedat Abayoğlu tarafından paylaşıldı.

1. Safa Sunay

Safa Sunay Safa Sunay

Favori Kamış:
    Lineaeffe Sorrento 4.30 ,Okuma V System 2.70 10-40gr
    Favori Makine:
    Okuma Blue Hawk,Okuma Safina Pro spa25
    Vedat amca siz ve sizin gibiler var oldukça paylaşımcı ruhunuzla bizleri aydınlattıkça bizler olduğumuzdan daha duyarlı daha korumacı nesiller olarak bu zevki ileriki dönemlere kadar taşırız
    Saygılarımla...

2. necatik35

necatik35 ilhami

Favori Kamış:
    okuma V system 2.70
    Favori Makine:
    okuma cedros 65
    En İyi Avı:
    2.3 kg.lık çipura
    Sayın Vedat bey,gece levrek avlarında hangi marka ve numara sahteleri kullanmalıyız.Sabah avlarında başarılı olmama rağmen gece avlarım 0 çekiyor.Mümkünse gece kullanabileceğimiz sahteleri detaylı olarak yazarmısınız?

3. Vedat Abayoğlu

Vedat Abayoğlu Vedat Abayoglu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Sevgili Necati

Elbette yazarım.Dahası bugün yeni bir konu başlığı altında resimlerini,isimlerini,marka ve modellerini,aksiyonlarını,nerede ve hangi şartlarda kullanılması gerektiğini velhasıl herşeyini yazacağım.

Yeterki isteyin.

Sevgiler

4. kafkaskartalı

kafkaskartalı sami

Favori Kamış:
    BALZER-ALBA
    Favori Makine:
    BALZER-ALBAnax
    En İyi Avı:
    levrek-ZARGANA-ÇİPURA
    vedat abi öncelikle tecrübelerini paylaştığın için teşekkürler. benim sormak istediğim defalarca trofe dediğimiz levrek vb. balıklarla muhatap oldum acelem ve bazen misinanın azizliği bazende makinanın sıyırması neticesinde avımın yüzünü göremeden karanlıklara,özgürlüğüne kavuşturdum balık yemi aldıktan sonraki ince meseleyi paylaşırsanız memnun olurum.rasgelsin

5. necatik35

necatik35 ilhami

Favori Kamış:
    okuma V system 2.70
    Favori Makine:
    okuma cedros 65
    En İyi Avı:
    2.3 kg.lık çipura
    Merakla bekliyorum Vedat abicim.Gerçekten bu konuda oldukça kavram kargaşası var.Hobi odam gittikçe lüzumsuz sahtelerle dolmaya başladı.:eek:

6. selim87

selim87 selim

Favori Kamış:
    dragon master 350,albastar lucky,albastar boat
    Favori Makine:
    tiger QD 6000
    Vedat abi öncelikle bu kadar açıklayıcı ve güzel yazıları yazdığın ve çok kıymetli bilgiler verdiğin için sana sonsuz teşekkür ediyorum.Yaptığım iş nedeniyle hayli stresli günler geçiriyorum bu yüzden hemen hafta sonu olmasını ve balığa gitme arusunu güdüyorum.Balık avlarımında daha isabetli ve verimli geçmeside senin bilgi aktarımın sayesinde bi hayli gelişti.Özellikler çipura av teknikleri yazılarında yoğulaşmıştım bi aralar ve gerçekten verimlilik arttı dediğin gibi hep ıssız yerlere kayalıklara gittim ne kadar da olta taktırsam da beni heyecanlındıracak balığı bulma sansım genelde oldu.

Bu sıralarda ise at çek avına merak sarmaya başladım 3-4 tane sahte aldım bunlarla denemeler yaptım ama sonuç alamadım.Şu anlık ne kamışlarım nede makinek atçek için ideal araçlar değil ama ben şu anlık elimdekiyle yetinerek denemeler yapmaya çalışıyorum.Enson avlandığım yer İzmir İnciraltı oldu.Sabah ve akşam birçok deneme yapmama rağmen netice alamadım ortam sessiz su sığ idi.Atışlarım çok çok uzaklara gitmesede yeterli uzakığa attığımı düşündüm hep (karadan ne kadar uzağa atmak gerektiğini bilmiyorum)ama olmadı olmadı.Yinede yılmıyorum yakında kamış ve makinelerimi alacağım onlarladda yılmadan denemeler yapacağım.Avlanmada kullandığım sahteler ise sunlardı:
    [​IMG][/URL][/IMG]
    [​IMG][/URL][/IMG]

Acaba ben yanlış ekipmanlarlamı avlanıyorum yani su an kullandığım normal basit kamışlarla bu avı gerçekleştiremem mi illaki bu tarza uygun kamış ve makine ile mi avlanmam gerekli veya sahtelerim mi iş yapmayan cinsten acaba.At çek yapmaktan kollarım tutuldu valla kaç saat:) ama bırakmadım bırakmamda illaki yakalayacağım.

İşte vedat abi ben bu aşamadayım şu anda sahteler konusunda benim eksiğim veya yanlış yaptığım yer neresi neyi nasıl yaparsam daha düzgün sonuç alabilirim yoksa avlandığım yermi uygun değil.

7. irfan3478

irfan3478 IRFAN TEPEYANI

Buyuk balikta gozum yokta su istavriti istanbulda gece-gunduz avlanma ve avlak yerlerini bi ogrenebilsem cok iyi olurdu vedat abi cubukluya gidiyoruz 2 seferdir oltacilar birbirine bakip duruyor hic ceken yok.Avlak yerleri paylasacakmisiniz?

8. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    İstanbul Boğazı Sarıkanat ve Lüfer kerterizleri (Anadolu bölümü)

================================================================================
    Değerli Üyeler
    Halende yemli avın ve hatta ışıklı gece avının cok azda olsa yapılabildiği
    Kız Kulesinin hemen önleri,bu hüviyeti sayesinde,Tünel İnşaatının devamıyla bu hüviyetini kaybetmiş görünsede.bu inşaat dolayısıyla yapılan cok uzun iskelenin sağladığı yemlenme imkanıyla,özellikle Lüferin hayli uzun zaman av vermesini sağlamaktadır.Burada yapılan av şekli,özellikle Radarın önü ve az gerisinde,ağır kurşun ve surf kamışla Rapala avı şeklindedir.
    Bu bölgede ilkönceleri lüfer,daha sonraları sarıkanat ve cinekop av vermektedir.Yemli olarak yapılan avının yanısıra,pekala Rapala ilede bu balıkları tutabilirsiniz.Sizlere müteakiben kullanılan Rapala tiplerinin resimlerini yollayacağım.
    Paşalimanı bazen güzel av vermektedir.Daha evvelinde o koca motorların bağlandığı bölgede fırsat olduğunda iyi balıklar alabileceğinizi söyleyebilirim.
    Kuzguncuk parkı bence cok önemli bir av mahali değildir.Sadece mevsiminde heryerden fazla iri gümüş ve zargana barındırır.Camiden sonraki bölümü icinse,sadece piknik yapabilirseniz iyidir derim.
    Beylerbeyine gelince Polis Karakolunun önündeki parkta aynı hüviyettedir.Beylerbeyi vapur iskelesi civarında fırsat ulursanız yemli avda netice alabilirsiniz.
    Cengelköye gelirken bir top sahasının yanından gecersiniz.Hemen evvelinde dikine denize ulaşan kısa bir yol vardır.Bu yolun denizle buluştuğu dar alan bazen öylesine randımanlııdırki şaşarsınız.Hemen o yola paralel daha evvelinde Beylerbeyi yönünde bir yol daha yalıların arasından denize ulaşmaktadır.Onun önüde iyidir.
    Cengelköyün ici bence yemlik kraca icin önemli bir yerdir.Aklınızın bir köşesinde kalsın.
    Cengelköyü gecince Kuleliye varmadan önce Palanın ve hemen evvelindeki Erdoğanın yerleri,istavrit avı icin iyi olsalarda çinekop icin aynı şeyleri söyleyemeyeceğimiz yerlerdir.
    Kuleli Askeri lisesinin önü kimi zaman uzun süre av vermesi kimi zaman ise suskun kalması ile ünlüdür.Müdavimleri istikrarla oradan ayrılmazlar.Başka yerler av verirkende aynı durum sürebilir.Ancak balık oturduğunda ister yemli,ister rapalayla zevkli,randımanlı ve uzun süreli avlar yapabileceğiniz cok önemli bir bölgedir.Başlangıcındaki beton cıkıntının üzerinden gayet zevkli gece avları gercekleştirebilirsiniz.Oltacı Nurinin yanına kadar olan uzunca bölge mevsiminde omuz,omuzada olsa av veren yerlerdir.
    Parktaki incirlerin önü,ve özellikle tek olan erik ağacının önü nefis yerlerdir.
    Parkın Yalı tarafındaki akıntılı bölge sahilden kaşık ve rapalayla gayet güzel av verir.
    Kuleliyi gecince Vanıköy camisi ile Kocların yalısının arasından denize hemen ulaşılır.Asırlık Meşe ağacları altında bu balıklara tekrar rastlarsınız.Arada ağacların dalları mani teşkil etsede dikkatli davranırsanız netice alırsınız.Burasının bazen önemli avantajıda,yemlik balık sıkıntısında,özellikle Kocların yalısının hemen dibinden gayet ince takımla yemlik kraca sunmasıdır.
    İlerlediğinizde Şebekeye ulaşırsınız,hani Kandilli Kız lisesi yakınları.Eskiden orada cay bahceleri yoktu.Hemen her yerinden harika avlar yapardık.Ancak şimdilerde geniş parkının önleri av sahası olarak kalmıştır.
    Cay bahcesi duvarının hemen önü öncü cinekopların av verdiği bölge olmasının yanısıra,bazen capariyle av verecek kadarda bol balık barındırabilir.Gececilerin tercih edebilecekleri yerlerdendir.
    Kandilli vapur iskelesine vardığınızda bilinizki önemli bir av sahasına eriştiniz.
    İskelenin hem sağı ve özellikle solu alternatif av yöntemlerinin(capari,kaşık,yemli ve rapala)yapılabileceği yerlerdir.Helede soldaki yalıların önündeki kısa yolun en ucuna,yani Kandilli akıntı burnunun tam merkezine erişirsiniz.Yemli avcılar yolun başında iskelenin hemen yanında avlanırken siz,akıntının en yoğun olduğu 5,6 metrelik bölümde cok ağır kurşunla 200 veya 250 gr.gerek 2 numara kaşık ve gerekse rapala ile harika avlar yapabilirsiniz.Sabaha karşı,gün daha ışımadan yapılan bu avda,üst,üste lüferler almak olasıdır.Şanslısının oltasına iri levrek bile gelebilir.
    İskele yanları mevsiminde heryerden cok size capari ile Palamut avı sunar.Özellikle İskelenin sol tarafı yalıların önü daha randımanlıdır.
    Buradan Kanlıcaya kadar önemli av yerleri eskiden vardı ama şimdi bu imkan kalmamıştır.Bazen deniz kıyısındaki inşaatlerin iclerine girer bir dolu cinekop alabilirdik.Ancak son durumunu bilmiyorum ama kısa zaman öncesine kadar İkinci Köprü ayağına canbazlık yaparak iner,o alandan hem lüfer ve hemde cinekop yakalardık.Ayrıca Palamutta gelirdi.
    Kanlıca Sahil Yolu bölgesine erdiğinizde avınızda ilave dikkat sarfedeceğiniz bir bölgeye vardınız demektir.Zira burada akıntı kuvvetlidir.Sabit kalarak av yapılmaz.Akıntı başına yürünür,olabildiğince uzağa atılır ve yürüyerek arar ve keza yürürken oltanızı toplayıp avlanabilirsiniz.Uygun uzaklığa ermeyen takımınız dibe takılır ve ona veda edersiniz.Bakın eski tecrübelerime dayanarak iddia edebilirimki,özellikle ekim aının son günlerinde,daha cinekop tam oturmadan bu bölge size sürpriz çapariyle yoğun av verebilir,aklınızda olsun.Bu bölge hemen her sene azda,cokta olsa çapariyle palamut aldığım bir yerdir.Keza ilerleyen mevsimde,yani ocak ve Şubat başlarında bile bazen sürpriz iri sarıkanatlar verebilir.Az iğneli,kurşundan evvel son iğnesi cıkarılmış,bir iki tane cinekop iğnesi ihtiva eden,ayrıca kurşun altına köstekle iliştirilmiş,kücük mantarlı hırsızlı takımınıza bugünlerde ileriden iri istavrit ve kıyıya geldiğinizde sarıkanat yapışmış olarak randımanlı ve gayet zevkli av yapabilirisniz.apari dibine bağladığınız o bir iki cinekop caparisinede o sarıkanatlar yapışabilir.
    İlerlediğinizde Öğretmenevleri önlerine gelirsiniz.Burası Kanlıcaya benzer taktikle avlanıp netice alabileceğiniz bir bölgedir.İki bölge arasında kalan,kaldırımı gayet dar bölge ise bazen randıman sağlasada gecen arabaları rüzgarı sizi hep rahatsız edecektir.
    İlerlediğinizde Paşabahce koyunun başlangıcı Çakal burnuna gelirsiniz.Atışınıza güveniyorsanız burayı deneyiniz.Özellikle Palamut ve Zargana veren bu ucta bazen nefiz cinekop avları yapabilirsiniz.
    Dalgıc okulunun önleri huzurla yemli av yapabileceğiniz,ileri mevsimlerde bile av verebilen bir bölgeydi.Kuleli önleri yasaklandığında orasıda yasaklanmıştı.Kuleli acıldı,zannederim orası halende kapalıdır.Yasak bölgesinin hemen dışından bazen randıman alabilirisiniz.
    Çubukluya giderken eski itfaiyenin önleri ve ilerisi sürpriz avlara gebedir.Ancak Cubukluya girmedenki bölge,öncü Cinekopları sunan bir yerdir,not ediniz.İlerlediğinizde Burun Bahceye gelmeden hemen önce Hayal Kahvesi vardır.Eskiden orası kapalıyken iner huzurla avlanırdık.Şimdilerde bu imkan kalmamıştır sanırım.
    Paşabahceye girmeden Burun Bahce levhasını görürsünüz,giriniz ve inşallah iyice pisletilmemiş bu bölgede huzurla avlanınız.Sizi orada üzecek durum,koydaki aşırı sayıdaki gırgırların cinekoplara yaşam hakkı tanımamışcasına yaptıkları yamyam avcılıkları olacaktır.Burası bazen inanılmaz ince takımla istavrit ve zargana avıda vermektedir.Yemlik balık ihtiyacınızıda giderebilirsiniz.Yemlik kraca deyince,ikinci köprü ayağına varmadan hemen önce Daloyoba durağı vardır.Arkasında bir girinti göreceksiniz.Bu dar bölgede kimse yoksa o kadar huzurla avlanırsınızki,hem oradan uygun kracaları ince takımlada alabilirsiniz.
    Beykoza gelmeden bazı yerlerdede avlandım.Ancak pekde önemli yerler olmadıklarını söyleyebilirim.Ancak yemlik krca bulmak acısından önemlidirler.Ayrıca parkının önündende bu ihtiyacınızı giderebilir bazende güzel cinekopta bulabilirisiniz.
    Öncü sarıkanat ve cinekopları bulmadaki taymingim,kestanelerin oluşmaya başlamasına denk gelen günlerdir.İyisimi ekim ayları ortaları gibi yolunuzu biraz daha uzaltıp,şöyle Anadolu Kavağına kadarda uzanınız.
    Başlangıcındaki askeri bölgeye varmadan son yokuş aşagı yola arabanızı itinayla sağa cekipte Kestane ağaclarını kontrol ettiğinizde diplerinde olmuş kestaneleri bulabilirseniz Cinekopu ümit edebilirsiniz.Hem ceeplerinizi lezzetli Kuzu Kestanesi ilede doldurursunuz.
    Sahili Anadolu Kavağına girmeden evvel hayli uzundur.Boyunca av versede benim tercihim,başlangıc bölümü değilde son bölümünde yol artık Kavağa girmeden hemen evvelki İri Cınar ağaclarının olduğu,önünde park yerinide bulunduğu bölümdür.Arabanızı kafadan park edipte hemen önünden avlanmaya başladığınızda,gününe denk gelirseniz kimseler aşağılarda daha siftah bile yapmamışken,sezonun ilk cinekop ve sarıkanatlarını kovayla alabilirisniz.
    Kerterizlerimiz bu kadar.Ancak daha aktif ve gözüpekseniz,balık sürüleri boğaza girmeden evvel siz gidip omnları karşılayabilirsiniz.Nasılmı o zaman ilk önce bir keşif gezisi yapın Sahil Köyün falan yolunu belleyin,sonrasında sorarak arayarak Karaburun mevkiini bulun,aşırı poyraz olmayan bir havada hava daha ışımadanda oltalarınızı bu burunu kayalık,dalgalı kaygan ucundan avlanın.Kimbilir Eylül ortalarından sonra buradan iri 4 Numara Toby Kaşıkla harika sırtıkara ve Kofana ile Lüfer avı verecektir.Öyleki bazı yoğun mevsimlerde Sahilköy İmamı bile Camiyi bırakıp sahilde olur.
    Ha unutmayın dahada ilerlerinde Silede Kabakoz ve Ağvada bu balıklkarı karşılayabilirsiniz.
    Sevgiyle kalınız,sorularınızı bekliyorum.

9. Önder Kurt

Önder Kurt Önder

Favori Kamış:
    İtalcana BOLENTINO 220cm, DEDRA 400cm, Kombat 420cm
    Favori Makine:
    Shimano AERNOS C5000FA, Shakespeare CYPRY 6000
    En İyi Avı:
    Bir gün buraya yazabilecek balık denk umarım
    Saygıdeğer Vedat Abi,

Yine muhteşem bir rapor ile bizlere yol gösterici olmuşsun anadolu yakası boğaz ve meralar ile ilgili yazdıklarının hepsine birebir şahit oldum. şu sıralar Ağva'ya ve Levrek avına kafayı takmış durumdayım iki haftadır üst üste Ağva'ya gidiyorum plajda derenin denize ulaştığı yerde su üstü ve su altı rapala denemelerim oluyor maalesef bu güne kadar daha sonuç alamadım, 5,6 parça çinekoptan aldık allaha şükür..oranın yerli halkının tavsiyesi üzerine koç burnu denen yere de gittim yalnız çok zor bir mera dağlık ve ormanın içinden gidişi var.. uzun lafın kısası, bu levrek işine fena sardım maddi manevi baya bir fedekarlıkta bulunuyorum.. nokta mera tarifi olmasada bana uygun sular ve bölgeler konusunda yardımcı olursan çok memnun olurum.

saygılarımla

10. ŞA BORZ

ŞA BORZ ismail

Favori Kamış:
    SPRİNG240 SİLVERSTAR
    Favori Makine:
    SEAPEED CB4001
    En İyi Avı:
    sazan 2.7 kilo
    ÇOK TEŞEKKÜRLER ABİ.
    SEN BU İŞİN PİR İ OLMUŞSUN MAŞALLAH :))
    TEŞEKKÜRLER EMEĞİN İÇİN

11. necatik35

necatik35 ilhami

Favori Kamış:
    okuma V system 2.70
    Favori Makine:
    okuma cedros 65
    En İyi Avı:
    2.3 kg.lık çipura
    Sevgili Vedat abiciğim,
    Sahtelerle ilgili yazı hazırladığınızı söylemiştiniz.Ancak ben hiç bir yerde bulamıyorum.Eğer yayınladı iseniz bana link ini gönderirmisiniz.teşekkürler.

12. dratınç

dratınç Atınç TUNÇ

Vedat abi verdiğin değerli bilgiler için teşekkürler. Kafama takılan tek şey gece kafa lambası olayı , kırmızı Işık balıkları ürkütmüyor mu, ya da ava pozitif bir etkisi var mı ? Bir de kimileri yeşil Işık için benzer seyler söylüyor Bilgi verirsen sevinirim...

13. doğan köksal

doğan köksal doğan

süper paylaşım hocam emeginize sağlık

14. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Sevgili Necati

Hemen her konuda olduğu gibi olta malzemeleri konusundada hemen her ay birçok yenilik göze çarpmakta.

Böylesine bir konuyu açmıştım ama üztünden hayli zaman geçmiştir.

Bu bakımdan hem geçen süre içersinde edindiğim yeni tecrübelerin ışığı altında ve hemde çıkan bazı yeni ürünleri ele alarak yeniden konu halinde sizlere sunacağım.

Sevgiler

15. Levreka

Levreka Hakan Serin

Favori Kamış:
    Shimano Catana CX Spin 270cm 14-45gr
    Favori Makine:
    Shimano Exage 3000 SFC
    En İyi Avı:
    Aynalı Sazan 4620gr.
    Ellerinize emeklerinize ve paylaşımınıza sağlık...

16. Cüneyt Konakçı

Cüneyt Konakçı Cüneyt Konakçı

merhaba ,
    forumların acemisiyim ...burda mı sormam gerekiyor , onu dahi bilmiyorum .O yüzden şimdiden kusura bakmayın.
    Şile taraflarında kıyıdan avlanmak istiyorum.Levrek yada Lüfer avlayabilir miyim?Bana uygun lokasyon verebilir misiniz?

17. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    KOnularıma bakarsan tüm kerterizleri teker,teker verdiğimi görürsün sevgili İrfan
    Ama dur linkini vereyim sen uğraşma

http://www.balikavi.net/forum/showthread.php?t=22246

Bu bölgeler aynı zamanda İstavritinde bol bulunabileceği yerlerdir

Sevgiler

18. burakkilic

burakkilic Burak

Favori Kamış:
    Lineaeffe 4204 IM-casting
    Favori Makine:
    Okuma Safina Noir
    Selamlar Vedat Abi;

Levrek için kullanılacak sahte li takımlara kurşun takıyor muyuz? Ne kadar ileri atmamız gerekli? Kaç cm lik ve hangi renk sahteler daha uygun?

19. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Sevgili Burak

Çok kere anlattım.Levrek yakın kıyı balığıdır. Dolayısıyla olabildiğince uzağa derine atıp denenmekle çoğu kere lüzümsuz bir iş yapmış olursunuz.

Bu durumun istisnasıda vardır elbet.

Ama esas levrek mevsimi başladığında,aerodinamik yapısı uygun(pek rüzgar tutmayan)bence gaga yapısıda uygun(tercihan küçük gagalı)dolayısıyla sığda takma riski az,sahteleri direkt uzağa atmak değilde,olabildiğinde kıyıya paralel atmalı ve aksiyon verdirerek çekmelisiniz.

Ama ben bu noktaları konuda detayıyla anlattımdı,yada verdiğim cevaplarda.İstersen dikkatlice bir okurmusun.

Sevgimle kal

20. akvaryumlove

akvaryumlove murat

çok yararlı bir topic.
    teşekkürler usta.