gece sazan avlanabılırmı?

Konu, 'Tatlı SU Balık Avcılığı' kısmında kemal19 tarafından paylaşıldı.

1. Athelas

Athelas Berk

Favori Kamış:
    Lineaeffe Surf Mill 4,20 mt & Lineaeffe turnafresh kamış 4.20
    Favori Makine:
    Okuma Compressa & Relix Marvel
    En İyi Avı:
    3,8 kg sazan & 47 cm Lüfer
    Kesinlikle trofe bir av yapmak için gece avlanmak en ideal yöntem ama öncelikle akşam üstünden avlak yemlenmelidir.(buğday,mısır,küspe..gibi)Kendi gözlemlerim doğrultusunda ayın su üzerinde olan medcezir etkisi iri olan balığı bir nedenden ötürü etkilemekte rüzgarsız ve pek aydınlık olmayan bir geceği tercih etmek av miktarını artırıyor.Esas unutlmaması gereken nokta yemlemedir.Birde ses muahebeti var tabii avlak geniş bir alansa sorun olmuyor yanlız dere kenarı gibi dar yerlerde ise adım atışlarınıza bile dikkat etmeniz gerekir.Bir de ay var ise kesinlikle ayı karşınıza alın gölgeniz suya yansımasın.

2. nesetkar

nesetkar emrah kazıcı

yemlemeden kasıt nedir biraz açarmısınız.mesela ben solucan kullanıyorum avda yemlemeyi öğlen vaktinde ekmek le yapsam hava kararıncada solucanlı oltaları atsam olurmu???en basit yemleme nasıl yapılır kahramanmaraş menzelet barajında avlanıyorum burada ekmek hamur vs denemediğim yem çeşidi kalmadı varsa yoksa solucan mısır hiççççç iş görmedi ama sezon açılınca tekrar mısır denemeyi düşünüyorum.

3. nesetkar

nesetkar emrah kazıcı

birde kıyıda yemek vs için yaktuğuımız ateş balığı etkilermi burada ustalarımız var bize çok kızıyorlar:) ateş yakmayın diye.bir sorum daha olacak olta mesafemiz ne kadar olmalı gece ile gündüz arasında olta atım mesafemiz değişirmi.yani gece balık kıyıya dahamı yakın gezer???

4. Athelas

Athelas Berk

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Aslında sazan pek yem seçmez daha çok alışmış olduğu yemler vardır.Dediniz gibi de olur yemlemedeki maksat balığı toplamaktır.Solucanda kullana bilirsiniz ama solucanı tastamam iğneye geçirmeyin bir kısmı iğneden sarksın ki oynaması balığı kıskandırsın gübre solucanı daha çok işinizi görür varsa.En basit yemleme konserve mısır alıp yapabilirsiniz.Ekmekleri su üzerinde kalmıycak şekilde atıp yapabilirsiniz.

5. Athelas

Athelas Berk

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Kesinlikle gece avlanıyorsanız ışık,gürültü,adımlarınızın titreşimleri bile balığı tedirgin eder.Hava sıcaklına bağlı olarak değişebilir.Sıcaksa daha derinlere gider akşam üstü genelde gezer yemlenir.Öğlen vakti pek gezmez kendisine güvenli bir yer bulur saz dibi, ağaç kökü,gölgelik her hangi biryer olur.Ya da suyun derin olduğu yerlerde dolaşır.Avlandınız yerin doğal koşullarına göre değişir.Eyer balığı toplamayı başırdıysanız mesafe pek önemli olmaz.Size tavsiyem yemleme yapmadan beklemeyin şansınızı arttırın.

6. nesetkar

nesetkar emrah kazıcı

dün farumdan okudum ve anladığım kadarıyla kırmızı gıda boyası ve tane mısır bir avuç kadar birde şekerli vanilin tencerede karıştırıp kaynadıktan sonra konserve şişelerde saklanabilir deniliyor şimdi yaptığım yemler sezon başına kadar dayanırmı acaba.

Son düzenleme: 28 Nisan 2010
  7. bilent yıldırım

bilent yıldırım bilent yildırim

AVLAKLARIN KENDİNE HAS ÖZELLİKLERİ VARDIR;
    kimi avlaklar;gecenin ilk yarısında balık yapar kimi avlaklar gecenin son yarısında ,kimigece gündüz balık yapar ,bunları ancak bolca avlağı ziyaret ederseniz öğrenirsizin,ama genel anlamda ,gece;aydınlıkta hareketlidir bu balık,ay dolarken çok iyi av verir,ay biterken de yavaş yavaş azalır ama bu durumdada havasını yakalarsanız,yine güzel balık alırsınız.
    ama hiç gece av yapmayan yer yokmu var benim bildiğim bir iki yer var,ay ne olursa olsun yapmaz,avlakataki balık popülasyonlarının da etkisi vardır bu işin içinde.bazı avlakaların yapısından ötürü, etçil balıklar doymayabilir. popülasyonu çok kuvvetlidir,yem bulmakta zorlanır,gece aydınlıkta da,karanlıkta da gündüzde devamlı avlanır.bu avlaktaki bütün sitemi değiştirebilir.sadece ay a da bağlamamak lazım bu meseleyi bir bütün olarak düşünmek gerekir,doğru şartlar oluşmalı mutlaka.
    ben şimdi gündüz iş yapan yer illa gecede iş yapar diye bişey yok desem,ne alaka dersiniz,ama bu olabilir,gece o kıyıda kendini rahat hissetmeyip başka bir kıyıya çıkabilir,yani yer seçimi de önemlidir.
    ne kadar çok avlak tecrübeniz olursa ,ufkunuz o kadar genişler.ne kadarda bir yere fazla giderseniz,avlağı o kadar iyi tanırsınız.bütün mesele mümkün olduğu kadar suyun kıyısına inmektir

sazan balığı;düşük ışıklı ortamlarda dahi görme yeteneğine sahip bir hayvandır,ultraviole ışıkları dahi görebilir,suyun üztündeki hareketleri kolaylıkla farkedebilir.
    aslında sazan balığının genel kanıda karanlıkta zor gördüğü ifade edilsede,birçok arkadaşımızın belirttiği üzere karanlık gecelerde de,güzel sazan avcılığı yapılabilmiştir.
    sazan:bazı arkadaşların tezlerine göre;gece sadece koku ile hareket eder, göremez ,düşüncesi doğru bir yaklaşım değildir .kaldıki;herkesin gözden kaçırdığı birşey var sazan göremeseydi, sadece gündüz avlanırdı.gece veya gündüz avlanmasının sebeblerinden birisi ışığın zayıf olduğu dur,ancak daha AZ ve daha ÇOK avlanır diye tanımlayabiliriz.
    gece ve gündüz yemlenmesinin farklı sebebleri vardır.
    görme duyusu nun etkisi de,yüzde 50 dir.ancak,bu sebepler avlaktaki insan baskısından tutun,su sıcaklıklarınla dahi,ilintili bir meseledir.

Son düzenleme: 28 Nisan 2010
  8. Athelas

Athelas Berk

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Arkadaşlar haklıdırlar.Lakin o kadar zahmet gerektirmediğini düşünüyorum.Siz yinede yapıcaksanız yemlerinizi 1 ay bekletmeyin kokusunu kaybedebilir.

9. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 RB
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan

Bilent ustam çok değerli bilgiler, teşekkür ederim. :)

Sevgili hocamız Yakup ERDEM'in Balık Avcılığının En Önemli 10 Kuralı başlıklı paylaşımında işaret ettiği bir hususu da anmadan geçmek olmaz.:) ;)

"Balık için olmazsa olmaz şartlar vardır.

1- Su yeterli miktarda çözünmüş oksijen içermeli.
    2- Balığın beslenme sınırlarına uygun su sıcaklığı olmalı.

Bu ikisi balığın yaşaması için zorunlu olan konular. Balık yaşayamadığı yerde beslenmeyi düşünemez."

10. reos_mow

reos_mow salih

Favori Kamış:
    parcali kamis
    Favori Makine:
    shakespeare cypry carp 3.60 3lb spro long cast
    En İyi Avı:
    -
    supersin bilent abi.

11. nesetkar

nesetkar emrah kazıcı

bilgiler için teşekkürler gece avı konusunda buradaki ustalarımızın bizlere verdiği nasihatlerde dikkatimi çeken bir şeyler var mesela gece ve gündüz av verdiğini bildiğimiz bir koyda gece balık alamadıysak kesin yayın girmiştir o yüzden sazan yok deniliyor siz ne düşünüyorsunuz bu konuda???
    birde ister istemez sohbet ediyoruz ateş yakıyoruz gece vakti bazan sohbet hararetleniyor sesimiz yükseliyor bu durumun bir yan etkisi olurmu bir hassa ateş yakmak sazanları ürkütürmü???

12. nesetkar

nesetkar emrah kazıcı

Bir konu daha var kafamı karıştıran yemleme yapmadan sazan avı iyi olmaz deniliyor bu güne kadar yemleme nedir bilmezdik yinede azdan çoktan tutardık burada hiç yaygın değil bu sistem hatta anlatınca tepki bile alıyorum olurmu sen balığın karnını doyuruyorsun balık oltaya gelirmi diyorlar.av alanımız merkezden 85 km uzaklıkta sürekli gidip gelme şansım yok 15 günde bir ancak gidebiliyorum burada yemleme nasıl yapacağım öğlen saatlerinde orada oluyorum yemlemeyi yapıp oltaları akşammı suya atacağım yoksa ikisini aynı andamı yapmam iyi olur.yemlemeyi mısır buğday ve bayat ekmekle yapmak istiyorum sizce verimli olurmu illa boili hazırlamakmı lazım.birde boili ile yemleyip kancalara solucan taksam nasıl olur.

13. Athelas

Athelas Berk

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Balıkların genel olarak doyma hissi yoktur.Akvaristler bilir çok yem yiyen balık genelde ölür.Size zaten kilolarca yemleme yapın demiyoruz yemlemenin mantığı balığı toplaya bilceğiniz kadar fazlası zaten randımanı düşürür oltanızdaki yemi yeme olasını azaltır balık hep en kolay yolu seçer unutmayın.Tekrar dediğim gibi ışık,ses konularına dikkat edin.Eyer sazan yoksa illa yayın girdi diye değil başka nedenlerden ötürüde olabilir unutmayın aynı suda yaşıyolar zaten tabii yayın papülasyonu fazlaysa zaten yayına yönelmenizi tavsiye ederim sazan kadar uraştırmaz.Boili yemede fazla takılmayın onun kendine has bir takımı var onsuz sadece yemleme yaparsınız sıradan ekmek veya mısırdan pek bir farkı yoktur bence çünki bizim sularımızdaki balıklar genelde bu yemlere alışıktır.Birde eyer gerçekten balık tutmayı hedefliyosanız civardaki tutan kişilerede sorun dikkate alın derim.Çünkü her bölgenin kendine has bir yöntemi var.İlla gece tutulur diye bir koşulda yok siz yemler oltanızı atar beklersiniz nede olsa kısmet bu işler.

14. Athelas

Athelas Berk

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
  15. nesetkar

nesetkar emrah kazıcı

teşekkürler bilgiler için.deneyerek sonuca ulaşmak en iyisi olacak.

16. sfgysena

sfgysena sena

nazmi ve celebili kardeşlerim doğru söyler büyük balık gece vurur, benim tecrübem dolunayda balık vurmuyo,karanlık ve sessiz ortam uygundur adı üstünde AV..... rastgele diyorum...

17. sari_gunay

sari_gunay Günay

Favori Kamış:
    Pelican 2.1cm iki parçalı
    Favori Makine:
    Dam
    Edindiğim tecrübelere göre sazan gecenin kararmasından iki saat sonrasından sonra iki saat ve havanın aydınlanmasından iki saat öncesi ile aydınlanmasından sonra bir saat çok iyi av verir ve bu saatlerde iki üç metre kıyılara kadar gelir. Gece atılan oltaların bazılarının yakınlara atmakta fayda var.

18. _korkmaz_

_korkmaz_ Yasir

Favori Kamış:
    Okuma Epix v2 3.90 3parça ..-Filstar 3.60 3lb 3 parça
    Favori Makine:
    Okuma power lıner 860 - Filstar carp Runner mg60
    En İyi Avı:
    aynalı sazan 6kg
    S.a abilerim. Benm yaşm sizlere göre baya düşük .AMa büyklerimn yannda baya bi balığa gittim. Size bir anımı anlatmak isterim
    Gece karanlığında oturdum oltaların basına hepsinde fosfor taktım. zil bağlamayı sevmem kamışı indirdğinde zaten byük balığın gldğini anlıorsunzz :) ve basladım beklemeye. Yemlemeyi avlağın çok güzel yerlerine yaptım. Tam içim geçerken birden bir sesss gldi geçe karanlığında ürkmedim değil tabiki. Sanki bir insan yukardan suya dalarms gibi bir sesssti.. Anladımki büyük balık basladı gzintiye . bi bir saat kadar geçtkten sonra birden kamısm yattı. hemen aldım ama çekmek mümkün değil. AMa o oltayla 8 kg lk aynalıyı abim almstı. Artık bağırıorum kalkmaları için ve hemen büyük abim kalktı ve uyandırdı hepsini hemen benden aldı kamışı ve az buçuk getrmeyi basrdık 10 dak rahatı var yorduk hayvanı ama kmıştan sesler glmeye basladıı artık imkanı yok çekmeye kamışn. en sonnda kendi koparmayı basardı misinayı hayvan ve herkez biribirine baka kaldıı..Ama emin oln 15 kg nn üstydü. o makinayla çok büyük balıklar alındı ama o gece o balığı alamadık... söylemeyi unuttum..yemleme olarak şuınu kullanırz
    4 kg kadar kuru mısır.Üzüm pekmezi ve balık kokusu. Hepsini harmanlarız ve ortaya o kadr keskin bir koku çıkıorkiii koku 1 hafta yaptığınz ortamdan gitmior.. benden tavsiye açık bi ortamda yapın ve sakın elnizi değdrmeyin ... saygılar kafa ütülediysem affoLa...

19. SAZANCI44

SAZANCI44 FUAT GÜRKAN

Favori Kamış:
    SHIMANO SURF LEADER 4,30 MT ve SHIMANO TECHNIUM DF CX SPINNING 300 MSTECDFCX30HH OLTA KAMIŞI
    Favori Makine:
    DAİWA SALTIGA Z 6000 ve SHIMANO STELLA SALT WATER 18000SW 14XSA-RB+1RB
    En İyi Avı:
    AYNALI SAZAN 7 kg - ALABALIK 4 kg
    gece sazan avında sessizlik çok önemli gelirse büyük balık gelir.....ama gece avınında zevki bambaşkadır...

20. ozaktanemrah

ozaktanemrah emrah özaktan

Favori Kamış:
    SHİMANO 3,60
    Favori Makine:
    ALBASTAR
    En İyi Avı:
    SAZAN SUDAK KADİFE
    benim tecrübelerime göre genelde durgun ve aydınlık yaz akşamlarında iyi verim alınabilir yalnız gerçekten dolunayda balık verimi az oluyor.