Geçen sezondan palamut avı

Konu, 'Av Hikayeleri' kısmında John Dory tarafından paylaşıldı.

1. John Dory

John Dory Emre

En İyi Avı:
    Büyük beyaz 70 cl, İstanbul Boğazı
    Geçen senenin (2005) sonbaharı gerçekten palamut açısından unutulmaz bir sezondu. Maalesef bu bereketi gırgırcılar katliama dönüştürdüler, soğutmalı kamyonlar yetmedi, açık kasalarla gitti palamutlar, limanda 100lerce kamyon sıra bekledi. İşin bu kısmı ayrı bir konu ama o sezon yaptığım bir av var ki herhalde kolay kolay unutmam.
    Bayramın 1. günü olması lazım, arefe günü palamutu denemişiz ancak denizde kılçık yok, hava soğuk Ama biz yine rahat duramadık, indirdik tekneyi, çapariyle çinekop deneyeceğiz. Limanın yarım mil dışına çıktık, bu sırada denizde oynantıya benzer hareketler görüyorum ama deniz karışık olduğu için emin de olamıyorum, dalganın çırpıntısıdır diyip geçiyorum. Bu arada çinekop çaparisini salar salmaz iri bir çinekop alıyoruz ama gerisi gelmiyor. Bu sırada gözlerime tekrar oynantı takılıyor, bu sefer eminim balık var. Babama da gösteriyorum ve çinekop çaparilerini toplayıp açıyoruz palamut çaparisini. Daha çapariyi tamamen salamadan balık bindiriyor, topluyoruz gerisin geri. Çaparinin suya giren kısmı iğne iğneye dolu ama balık biraz ince. Balıkları toplayıp tekrar salıyoruz çapariyi. Çok geçmeden yine balık bindiriyor, misina elimde taş kesiliyor. Motoru durdurmuyorum, balık bindirmeye devam ediyor. 12-13 çift balık tek çaparide. Balık bol ama bu kadar balık satsan satılmaz atsan atılmaz. Ama inanılmaz keyifli av. E ne yapacağız? Yarası hafif olanları aynen geri salıyoruz, yaşama ihtimali düşük olanları ise yanımıza alıyoruz. Bu böyle devam ediyor. Tahminimce 70-80 çift arası balık alıyoruz, elimizde 20-25 tane balık kalıyor, geri kalanlar denizde.

Palamut çaparisi zevkli bir av aracı olsa da amatörlüğün dışına kaçan bir yöntem. Ancak palamut avının çoğu zaman tek verimli yöntemi de çapari. İster istemez haddinden fazla yakalıyorsunuz. Durum böyle olunca insanın kendisini ava kaptırmaması, gerektiği yerde durması gerekiyor. Biz o gün bunu başardık ama ne yalan söyleyeyim her zaman başaramıyoruz. Bu sene özellikle limitlere uymaya azami dikkati göstereceğim.
    Hepinize yeni sezonda sınırlar dahilinde iyi avlar
    Rastgele

2. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Çok iyi.Kendimi orada gördüm.
    Ama yine de hız sınırlarını aşmışsınız.:p;)
    Bir de eksik var, çapariniz nasıldı, ağırlığı ne kadardı, gibi bilgileri de bekleriz.

3. smyrna

smyrna Sevil Kurtoğlu

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    olacak inşallah
    O yakaladığınız balıkların çeyreğini alsaydım ben çıldırırdım herhalde :D Ama benim ilk şartım kurallara uygun avlanmak.Çünkü balıkavı işine bu sitede başladım ve öncelikle kuralları öğrenmeye çalışıyorum.Artık sizde burada olduğunuza göre, zararın neresinden dönülse kardır mantığıyla bu kadar hızlı bir av yapmayacaksınız.Zaten kendinizde bunu belirtmişsiniz.Çok çok teşekkürler.İnşallah bu sene de palamuttan nasibinizi bolca alırsınız :)

4. John Dory

John Dory Emre

En İyi Avı:
    Reis ustam,
    Çapari su üstüydü. 50lik ve genelde düz beyaz martı tüyüydü. 5 çaparide bir sarı tüy de vardı arada.
    Sınırı aşmamıştık diyorum ama belki az da olsa aşmış olabiliriz. 2 kişiydik, balıklar toplamda 10 kiloyu geçer miydi bilmiyorum. Geçse bile çok aşmazdı herhalde.

5. John Dory

John Dory Emre

En İyi Avı:
    Siz istersiniz de olmaz mı :)

6. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Benimki latife.
    Keşke herkes senin gibi olsa.
    Çapari bu. Boyu bosu limitlere uyan bir balığı geri atacak kaç babayiğit var ki?
    Küçük veya yumurtalı ise zaten hepimiz atıyoruz.

7. smyrna

smyrna Sevil Kurtoğlu

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    olacak inşallah
    Bunlar derya kuzusu :D Tuttuğumu hayal bile edemiyorum :D