Gelincik Yemekleri...

Konu, 'Balık Yemekleri' kısmında HorNET tarafından paylaşıldı.

1. HorNET

HorNET

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Eşi ;)
    Merhaba,
    Gelincik Balığı ile ilgili yemek önerilerinize ihtiyacım var. Kandilli tarafından bol miktarda (istemediğim halde) gelincik yakaladım. 0.35mm beden, 0.27 köstekler ve 3-4 adet 4 numara iğne ile akyem kullanarak yakaladığım gelincikleri nasıl pişirmemi önerirsiniz? Nasıl ayıklanmalıdır? Malumunuz karın kısmı yumuşak.. Ne yapılmalıdır dersiniz..?
    Museviler için önemi olan bir balık olduğunu ve erik ile yapıldığını biliyorum, fakat bu tip buğulama yemeklerini pek sevmem. Bakınız bir tarif aşağıda. Alternatif pişirme önerilerinizi bekliyor, teşekkürler ediyorum :)

Gelincik Balığı Buğulaması
    ½ çay bardağı zeytinyağı
    ½ kg çakal eriği
    ½ kg gelincik balığı
    1 çay kaşığı toz şeker

Balıkları temizleyip yıkadıktan sonra tuzlayın. Bir süzgeçin içinde bekletin. Diğer tarafta çakal eriğini çukur bir tencerede, su katılmaksızın, 10 dakika kadar karıştırarak pişirin. Ateşten aldıktan sonra tel süzgeçten geçirerek bir salça elde edin. Salçanın içine şekeri katıp karıştırın.

Balıkları pişireceğiniz kaba önce erik salçasını döküp yayın.Üzerine balıkları yerleştirin. En üstüne zeytinyağı döküp orta hararetli ateşte 15 dakika kadar pişirin.

2. zarganacı34

zarganacı34 önder

Favori Kamış:
    lineaeffe s-curve kamış+Okuma synex 660 makina, Lineaeffe fire spin trabucco makina
    En İyi Avı:
    Levrek
    Hornet ben kızartmasını denedim. Mezgit gibi tadı var istersen sende öyle dene, temizlenmesine gelince parmağınla da karnını yarabilirsin bıçakla da temizleyebilirsin. Ama ne yaparsan yap mutlaka tulum çıkar derisi çok sert bir balık o.

3. HorNET

HorNET

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Eşi ;)
    zarganacı34,
    Teşekkürler. Balığa zarar vermeden nasıl tulum çıkartılır acaba?

4. zarganacı34

zarganacı34 önder

Favori Kamış:
    lineaeffe s-curve kamış+Okuma synex 660 makina, Lineaeffe fire spin trabucco makina
    En İyi Avı:
    Levrek
    sırt yüzgecinin oradan veya yaka tabir edilen yerlerden deriyi kaldırdıktan sonra parmağınla çekersen derisi kendi kendine gelir. Eti hemen ayrılır balık fazla zarar görmez.

5. HorNET

HorNET

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Eşi ;)
    Çok teşekkür ederim :)

Başka önerisi olan? :)

6. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Gürkan

Ben gelincik'e (Reis balığı) diyorum.
    Yani bir şekilde yakalanırsa, o Reis'in hakkıdır, başkasına pay düşmez.:p
    Balıkları çeşitli şekillerde pişiriyorlar malum.
    Ben sadece tava ve ızgara yapmasını bilirim.
    Ender olarak da balığın cinsine bağlı olarak pilaki ve çorba yapar,yerim.
    Balıkların tulum çıkarılmasına karşıyım.Derisiyle pişiririm.
    Gelinciğin derisi de bana göre sert değil, eti yumuşak, beyaz ve yağsız, yalnız çok çabuk bozulur.
    Eğer bembeyaz olan eti biraz kahverengi olursa(orta kılçığı yakınında olur önce)tadı kaçar .
    Karnını bıçakla yararım, tuzlayıp kekikleyip una buladıktan sonra tavada kızartırım.
    Sağlıklı yaşamcılar, balığı yağda kızartmayın, kızartacaksanız da bari una bulamayın diyorlar ama...
    Başka türlü de tadı çıkmıyor ki.:confused:

7. HorNET

HorNET

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Eşi ;)
    Sevgili Reis,
    Tarifiniz için teşekkür ederim. Derin dondurucuda 2 haftadır muhafaza ettiğim 4-5 tane gelincik daha vardı. Onlarla birlikte son tuttuğum 5 gelincik daha var.. Acaba dondurucudakiler bozulmuş mudur?
    Mezgiti çok severim, o kadar güzel tadı varsa, sağlıklı yaşamı bir kenara bırakıp hemmen çıtır çıtır bir kızartma yapmam lazım :)

Ben bu akşam yine bir kandilli yapayım bari. 2şerli geliyorlardı gelincikler... Duvaklarının ardında... ;)

8. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Gürkan,
    Kandilli'de nereden atıyorsun?
    Gelincik,kırma taşlıkları sever, gece yengeçleri toplar,canavar balıktır.
    Gelincik dediğin gibi musevi vatandaşlarımızın çok rağbet ettiği kıymetli bir balıktır.
    Genelde perşembe günleri ve buzlu su içinde satarlar,fiyatını bilmiyorum ama bayağı pahalıdır.
    Sen Erdem'i de al , balıkları boğun, gelinciklere benim selamımı da söyleyin.;)
    Derin dondurucuda bozulmaz, koyarken taze ise.
    İnşallah daha çok tutarsın.Afiyet olsun.