Gelingüllü'de ölüyor,başımız sağolsun :(

Konu, 'Göller, Barajlar ve Akarsular' kısmında darkdream1977 tarafından paylaşıldı.

 1. darkdream1977

  darkdream1977

  Mesajlar:
  451
  Şehir:
  Tokat - Turhal (Samsun )
  Favori Kamış:
  mantarlı - makinalı takım
  En İyi Avı:
  yayın 8 kg ( elle :) )
  İnternette okuduğum haberi yorumsuzca aktarıyorum.  Süs balığı istilası!
  Yozgat'ın Gelingüllü Barajı'na amatör bir balıkçının attığı süs balıkları hızla çoğalarak irileşti. Ne zaman ava çıksalar sazan yerine 'tatsız, tuzsuz' süs balıklarını yakalayan balıkçılar işi bıraktı.

  Amatör bir balıkçının baraj gölüne attığı akvaryum balıkları bölgedekilerin kâbusu oldu. Göl ortamında serpilerek yarım kiloya ulaşan süs balıkları, balıkçıları canından bezdirdi.

  1993 yılında su tutmaya başlayan Gelingüllü Barajı, bölgede pek çok balıkçının geçim kaynağıydı. Ta ki 2001 yılında amatör bir balıkçı, bir kova süs balığını baraja bırakana kadar. Süs balıkları o tarihten itibaren geçen beş yılda hızla ürerken giderek de irileşti. Barajda 10 yıldır balıkçılık yapan İsrafil Karaca, bu balıkların baskın tür haline geldiğini, sazan ve alabalık gibi türleri gittikçe tehdit ettiğini söyledi. Karaca, ağlarına artık sazan ve alabalıktan çok bu balıkların takıldığını anlatarak dert yandı: "Ağırlıkları 500 grama yaklaşan bu balıkların eti yenmiyor. Birçok balıkçı artık balık çıkmadığı için bu işi bıraktı. İlk yıllarda 25-30 tekneyle balıkçılık yapılırken, bugün bu sayı beş-altı tekneye düştü. Bu türe karşı nasıl bir önlem alacağımızı bilemiyoruz."

  Gidenler bilir,Gelingüllü gerçekten çok güzel bir baraj gölüdür.
  Çok büyük balıklar hala yakalanmaktadır,ama bu yaz giden arkadaşlar '' nerdeeee o eski balıklar '' diyor
   
 2. Arkadaşlar bu "kafasına göre balık salıverme" işi hakikaten rezalet...
  Af buyurun nice buffalolar bilirim küçücük ama alabalık dolu göletlere 3 tane turna atıp orayı sade bir su birikintisine dönüştürmüş...
  Cehalet mi dersiniz? ben (çok afedersiniz) eşeklik demek istiyorum...
  Kediyi köpeği besleyemeyip sokağa atmak, süs balığını (ki aslında pek çoğu çok saldırgan olur) suya bırakmak...
  Bakmayacaksanız hiç satın almayın, satın aldıysanız bakabilecek birine verin... Doğayı kafanıza göre değiştirmek ne büyük haksızlık :(
   
 3. borayto

  borayto

  Mesajlar:
  166
  Şehir:
  istanbul
  5 adet turna iş yapar
   
 4. turna

  turna

  Mesajlar:
  709
  Bu memleketde kendini bilmeyen ve insanlıktan nasibini almamaış lar çok ,başka yazacak bir şey bulamıyorum.
   
 5. oguzhan

  oguzhan

  Mesajlar:
  418
  Şehir:
  αηкαяα
  Favori Kamış:
  σℓтα
  En İyi Avı:
  1.5 кg αуηαℓı ѕαzαη
  Yazık olmuş güzelim baraja............

  Halkımız gitgide bilinçsiz işler yapmaya başladı.......:mad:
   
 6. arkadaşlar benim bildiğim kadarıyla bu işleme (tatlı sulara yeni türler bırakma işlemi) aşılama deniyor ve mutlaka kontrollü yapılması gerekiyor...
  Ben yukarıdaki mesajımı biraz da sinirlenerek yazmıştım, o yüzden kusuruma bakmayın ne olur ama o balıkların baraj gölünde ne işi var ki???
  Zannımca ilgili birimlere başvurulursa o göldeki yeni ve istenmeyen türü, doğal düşmanlarını ilgili lokasyona aşılayarak hallediyorlar... Hoş bu türler tropikal balıklar ve anlaşılan ortama da gayet başarıyla uyum sağlamışlar ama yine de mutlaka vardır bir doğal düşmanları ;)
  Fakat dediğim gibi mutlaka bilinçli kişilerce yapılmalı... Mesela oraya 2-3 turna atıp süs balıkları populasyonunu dengeleyeceğimizi söyleyemeyiz. Bu durumda belki de turnalar süs balıklarına dokunmayacak ama kalan diğer sazanları da tüketecek... bu istenmeyen bir durum...
  Yani demem o ki; tarım bakanlığına başvurulursa sorun bilimsel yollarla 1-2 yıl içerisinde halledilir...
   
 7. erdemyılmaz

  erdemyılmaz ERDEM YILMAZ

  Yaş:
  46
  Mesajlar:
  2.357
  Şehir:
  İSTANBUL
  Favori Kamış:
  DURUMA GORE BİLDİGİM HER TÜRLÜ YASAL MALZEME
  En İyi Avı:
  EŞKİNE 1,5 KG.,56 CM. TURNA
 8. hocam burası daha önce açılmıştı ;)
   
 9. Evet,konu başlıklarını birleştirmek gerekir:)

  Süs balıklarının gölet ve göllere bırakılması zaten sirkülerede aykırıdır,bu balıklar arsız olarak inanılmaz bir gelişme göstererek sazan turna gibi diğer balıklarla çiftleşerek ırkında kaybolmasına yol açıyor..

  Ve bununda temizlenmesi imkansız olarak görülüyor,geri dönülemez bir hata yapılmış..

  Kaş yapayım diye göz çıkarmak,bilinçsizce yapılan bu tür yanlışlar, çocuklarımıza kötü bir miras olarak kalıyor malesef...
   
 10. ferhatiso

  ferhatiso ferhat

  Yaş:
  41
  Mesajlar:
  2
  Esenli Gelingüllüde Kanalizasyon Okul Bahçesi Ve Barj A Akiyor

  Esenli Beldesinin 4 mahallesinden birisi olan Gelingüllüde sağlık açısından inanılmaz bir rezalet yaşanıyor.

  ================================================================================
  Esenli Beldesinin 4 mahallesinden birisi olan Gelingüllü’de sağlık açısından inanılmaz bir rezalet yaşanıyor.

  PİS SULAR DIŞA VURUYOR

  Esenli Belediyesinin daha önce kanalizasyon bulunmayan Gelingüllü’de yaklaşık 8 ay önce yaptığı çalışma hiç hoş olmayan görüntüleri ortaya çıkardı. Kanalizasyonun foseptik çukuru ve arıtma tesisi bulunmadan köy içerisinden geçirilmesi ve pis suların logar bulunmadığı için okul bahçesinde dışa vurması büyük tepkiye neden oldu. Belediyenin Gelingüllü’ye yönelik ayrımcılık yaptığını iddia eden Durmuş Demirel, önemli sıkıntılar yaşadıklarını savundu. Okulda öğrenim gören öğrencilerin bu pis suların içerisinde oynadıklarını, hemen yanındaki çeşmeden su içtiklerini belirten Demirel, yaşadıkları bu inanılmaz tablonun kendilerini hayli endişelendirdiğini söyledi. Çok ciddi sağlık sorunları yaşamalarını muhtemel olarak değerlendiren Demirel, “Ayrıca bu sular baraja akıyor. Belediyenin vurdumduymazlığı ve ihmalkarlığının cezasını biz çekiyoruz” dedi.

  ‘KASITLI YAPTILAR’

  Gelingüllü Mahallesi Muhtarı Sinan Akbulut ise bu işin kasıtlı olarak yapıldığı iddiasında bulundu. Esenli’ye farklı hizmet, Gelingüllü’ye ise farklı hizmet yapıldığını savunan Akbulut, bu pis görüntüden bir an önce kurtulmak istediklerini söyledi. Okul bahçesinden lağım sularının dışa vurmasının kendilerini hayli rahatsız ettiğini, göreve yeni başladığı için de herhangi bir girişimde bulunamadığını belirten Akbulut, Belediyeyi göreve davet etti. Birçok köyün arazisinin sulandığı Gelingüllü Barajı’na pis suların akmasının da hiç hoş olmadığına dikkat çeken Akbulut, “Yirminci yüzyılda yaşıyoruz ve bir beldenin mahallesinde hem de okul bahçesinde pis suların içerisinde öğrencilerimiz eğitimlerini sürdürmeye çalışıyor. Yarın birgün çocuklarımız hastalandığı ya da çok daha kötü bir olay yaşandığında bunun sorumluluğunu kim üstlenecek” dedi.

  Köy halkı da yaşadıkları rahatsızlığı yüksek bir sesle dile getirerek, bu rahatsız edici durumdan kurtulmak istediklerini beyan ettiler. YOZGAT HABER
   
 11. erolarik

  erolarik erol arik

  Yaş:
  67
  Mesajlar:
  68
  Şehir:
  Ankara
  Gelingüllü sakinleri biraraya gelerek Bu duyarsız vurdumduymaz Belediye ye karşı ğüçlü ve ses getirecek bir tepkiyi niçin ortaya koymuyorlar,,,? Çocuklarının sağlığı,ekip biçtikleri tarlalarınındaki ürünlerin sağlığı önemli değil mi,,,!
   
 12. .:fernando:.

  .:fernando:. Enes Başer

  Yaş:
  30
  Mesajlar:
  21
  Şehir:
  Nevşehir
  Favori Kamış:
  Barracuda 2300
  Favori Makine:
  Banax ST 7000C
  bu süs balıkları şimdi hangi durumda olduğunu bilmiyorum temizlemek için hangi yollar denenmeli bilen varsa söylesin
   
 13. crow

  crow Ulvi

  Yaş:
  62
  Mesajlar:
  3
  Şehir:
  Yozgat
  Favori Kamış:
  Kasnak
  En İyi Avı:
  Aynalı sazan 6,330Kg.
  Bir hafta önce Gelingüllüdeydim.Durum gerçekten anlatıldığı gibi.Gölet kırmızı balık dolu...