Gezer toplu zargana oltası

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında sanalbalıkcı tarafından paylaşıldı.

1. sanalbalıkcı

sanalbalıkcı

Favori Kamış:
    tırıvırı hariç hepsi
    En İyi Avı:
    Önümüzdeki hafta tutacağım.
    Toptan sonra 3 mt bedeni atması biraz zor değilmi...

Bakın burada şeffaf ve çekerken de o kadar çok su püskürtmeyen bir ağırlık şamandrası var..

Eğer bu kullanılırsa 1-1,5 mt beden yeter bence...

Namık kardeş bilmiyorum ama bu şamandra en az 50 m atılabilirmi kurşunsuz?
    ,ortası boydan boya delikmi?eğer delikse ,balıkda yakın mesafedeyse olma şansı var bence.
    3.60 kamış kullanıyorum cok kolay atılıyor,ayrıca herkez 3m misanayı atmanın zorluğunu söylüyor,deneyin hiç zor değil.Saygılar..

2. excalibur

excalibur

Favori Kamış:
    olta
    Kulaklarım çınladı :D
    Hocam o şamandıranın arkasına 2mt beden yapıyorum , gayet de güzel gidiyor. Ayrıca atarken karışmıyor pipet sayesinde. ;)

3. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    kaya balığı (1.5 gram) :)
    Çizim

Güzel bir yöntem. Paylaşım için teşekkürler Ömer bey. Arkadaşlar Ömer beyin tarif ettigi gezer şamandıralı zargana oltasının çizimini ekledim. Dilerim anlaşılır olmuştur.

4. fsekerci

fsekerci

Favori Kamış:
    sadece olta
    En İyi Avı:
    turna 4 kg

stoperide kamışa alamayacağımıza göre:D :D 4.5 olur

şahsen ben atamam....:D

5. sanalbalıkcı

sanalbalıkcı

Favori Kamış:
    tırıvırı hariç hepsi
    En İyi Avı:
    Bu takımda uç kısımdaki yemin ağırlığı önemsenmez topun ağırlığını önemsemek gerekir zaten attığınızda topun peşinden gelir yem,stoperi kamışınbir karış yanına çekin kamış ile top arası 1.5m sonra salla gitsin..Karayel kardeşime güzel çizimi içinteşekkür ederim..

6. sanalbalıkcı

sanalbalıkcı

Favori Kamış:
    tırıvırı hariç hepsi
    En İyi Avı:
    Unutmadan bir tiyo daha vereyim acemiler hep atışın zor olacağını düşündükleri içim 3m lik mesafe hep onlarda kısa olur.Saygılar..

7. lustral

lustral osman karatepe

Favori Kamış:
    klasik 3'lü takım
    En İyi Avı:
    sazan 7.250gr
    ÖMER ABİ GÜZEL Bİ YÖNTEME BENZİYO YARIN DENEYECEĞİM HATTA YEMEKTEN SONRA TAKIMI HAZIRLARIM saolasın hepinize iyi iftarlar

8. simendifer

simendifer Sennur

Tamam işte ben de aynen Yakup hocanın çizdiği şekilde anladım ve 4,5 mt.... Anlayacağınız beni aşar arkadaşlar :) Çizdiğim yanlış değilmiş demek ki... Ben yine eski sisteme devam :p Ama kullanabilecekler için hayırlı olsun ;)

9. özkan

özkan

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    kırlangıç 1,5 kg
    sennur 1,5 metreden sonra ağırlık yok sadece yem ve kanca var, ağırlık olmadığı için sana engel olmaz, yanlızca atarken kancaya dikkat etmek lazım.;)

10. Suatreis

Suatreis

bende şöyle anladım. şimdi yemi takıp sorunsuz şekilde şamandırayı attık peki yem iğne ve fırdöndünün ağırlığı takımı stoper e kadar suya çekmiycek mi.
    Konuşulan ölçülere göre 4.5 mt beden ve arada sırıtan fırdöndü bana fazla gibi geldi bu takıma. Özellikle seyrek av veren mevkilerde bu takım verimi düşürecek gibi görünüyor.

11. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Boşluğunu alırsan bir kere, fırdöndü gelir, topa dayanır kalır. Balık vurunca 1.5 m daha çekme payı olur. İyi hoşta, bu durumda tasmalama şansınız biraz düşer. Zargana hırsla atlar yemin üstüne. Eğer ters açıdan saldırırsa, kolayca gider ama, yandan ve önden saldırırsa büyük ihtimalle küçücük iğneyi kolayca yutar.

Bilmiyorum, belki circle hook kullanmak daha faydalı olabilir diyecemde, taktın sende buna diyeceksiniz.. Dememiş sayın dilerseniz..

12. Suatreis

Suatreis

serdar abi de çok güzel yaklaştı konuya. fırdöndü geldi şamandraya dayandı... hangi mesafe ile tasmalanacak. siz boşluk aldıkça şamandırada kıyılayacak. Ta dibinize kadar gelicek. Ayrıca zargana neden tasmalansın. Yemi kapıp kendi bu işi yapar zaten.

13. kansu

kansu

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    vatos yaklaşık 2 kilo vardı.
    .

peki be şöle sorayım:1,5 metre stoperle top arası.top hareketli.yani stoper ve fırdöndü arası 1,5 metre.3 metrede toptan sonra var.etti 4,5 metre.sen şimdi diyeceksinki top hareketli olduğu için çekyiğin zaman fırdöndüye yapışacak böylece 3 mtre uzunluk olacak.ewet.pekii stoperle fırdöndü arasını 20 cm yapsan işe yaramazmı bence yarar.eğer dediğin gibi 1,5 mt yaparsan top atarken karışabilir.buseferde hareketin bi anlamı kalmaz.teşekkürler.

14. kansu

kansu

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    .

şennur ablacım sen doğru anlamışsın aynen öle oluyo anlatılana göre.

15. kansu

kansu

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    ömer abicim işte soru geliyor.dediğin takımı yaptık diyelim.kamışımda benim mesela 3.60mt.ozaman
    oltanın ucu============stoper======-top======-fırdöndü================-iğne
    ====-1,5mtr====== ========3mt====-

işte soru şu
    ben kamışı elime aldım.stopere kadar sarsam yerde 4-5 metre misina kalacak(stoper,top,fırdöndü,iğne)hadi stoperide makineye sardık diyelim bu seferde takılıp kopacak.stoperi makineye sarmazsan bu sefer 4,5 metre yerdeki misina biyerlere takılır bu sefer yine kopar.

16. sanalbalıkcı

sanalbalıkcı

Favori Kamış:
    tırıvırı hariç hepsi
    En İyi Avı:
    Arkadaşlar eleştirileriniz için teşekkür ederim ,ama ben bu oltayı çok denedim ve çok kullandım 1,5-3m takmayın ,fırsatınız olurda kullanırsanız takımı daha iyi anlayacaksınız.Saygılar..

17. kansu

kansu

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    namık abicim o şamandıra sıyırtma şamandırası ev dipten geliyo onun beyaz olanları var onlar yüzeyden geliyo.

18. kansu

kansu

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    .

ömer abicim ben toptan sonraki 3 metreye bişey demiyorum bende 3,60 lık oltayla top ve iğne arasını 3,20mt yapıyorum ama sen buna birde 1,5 metre stoper mesafesi bırakıyorsun.buda 4,5 ediyo.şunu şöle yapsak diyorum(işin içinde fizik var tabi:D)stoper-20-30 cm misina-top-klips-3mtr misina-iğne.bence hem atışı daha kolay olur hemde iyi sonuç verir eminim.ben eğer top ve 3,20 misinayla zargana rekoru kırıyorsam bu şekilde rahatlıkla avlayabilirim bu balığı.teşekkürler.

19. sanalbalıkcı

sanalbalıkcı

Favori Kamış:
    tırıvırı hariç hepsi
    En İyi Avı:
    Kansu kardeş stroper ile fırdöndü arasını kısa tutarsak olacaklar birinci mesajda yazıyor.Kendi oltanı atarken kamışın ucu ile top arasını ne kadar bırakıyorsun?

20. kansu

kansu

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    1 mtre kadar.