Gezer toplu zargana oltası

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında sanalbalıkcı tarafından paylaşıldı.

 1. sanalbalıkcı

  sanalbalıkcı

  Mesajlar:
  294
  Şehir:
  samsun mrk.
  Favori Kamış:
  tırıvırı hariç hepsi
  En İyi Avı:
  Önümüzdeki hafta tutacağım.
  Benim takımda da 1.5 m zaten ne fark var 50cm cik.
   
 2. skoylu

  skoylu Serdar KÖYLÜ

  Mesajlar:
  7.941
  Şehir:
  GEBZE
  Favori Kamış:
  Olta, başkası olmaz..
  En İyi Avı:
  Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
  Kansu, kamış ile top arasında ne kadar mesafe var? 1 m. Peki o durumda, top ile iğne arası nerde duruyor? Yerde..

  İşte o şekilde. Stoper ile top arası kamış ile top arası. Topa kadar misina gergin duruyor. Atıyorsun, iğne topu takiben gidiyor. Aradaki fırdöndünün varlık sebeplerinden biri de bunu kolaylaştırmak. Elbette, dolaşabilir, ama dolaşma burada kaide değildir.

  Tekrar izah edeyim. Sen topu 1.5 metre kamışın ucundan saldığında ne oluyor? Bu takımda da olacak aynen budur. Fakat, zargana gelir, top tarafından doğru saldırırsa, yem ile uğraşırken boşluk kalır ve topun direnci olmadığından daha kolay yutar. Atışta filan dediğin sorun çıkmaz. Sen atarken nasıl iğne yerde ise, bunu atarken de öyle. Top ile kamış arası 1.5 m. Sen istersen 1 m yap, pek fazla farketmez. Bu 1.5 m zaten, iyi atış için makul bir mesafe.
   
 3. karayel

  karayel Yakup ERDEM

  Yaş:
  54
  Mesajlar:
  2.068
  Şehir:
  Sinop
  Favori Kamış:
  şeytan otası
  En İyi Avı:
  kaya balığı (1.5 gram) :)
  Stoper

  Namık Reis ve diğer sevgili arkadaşlar.
  Stoper makaraya sarmak içindir. Sanıyorum kullanmadınız. 1 mm çapında mekik biçiminde lastik. Stoper kullanarak 30 metre derinden şamandıralı oltayla avlanabiliyoruz.
  [​IMG]
  Bunlardan önce (80 li yılların başı) misinadan kazık bağı yapardık stoper vazifesi görsün diye. Şamandıranın deliği misinanın geçeceği ama stoperin geçmeyeceği genişlikte olmalıdır.
  3 metre köstekli bir olta elle zor atılır. Öyle olsa bile bizim şamandıradan tutup oltayı sallamamıza engel yok, o nedenle mesafe değişmemeli diye düşünüyorum.   
  Son düzenleme: 13 Ekim 2006
 4. Taylan

  Taylan

  Mesajlar:
  612
  Şehir:
  Samsun
  Favori Kamış:
  Her türlü sahte, 0,18 ip misina, Alba orient 210 kamış, Pasha 35 makina
  En İyi Avı:
  53 cm Turna
  Sevgili arkadaşlar
  Yakup abiminde dediği gibi bu stoper kamışın halkalarından geçebilecek küçüklükte ama şamandıranın geçemeyeceği büyüklüktedir. Kamışın halkalarından geçebildiği içinde çok rahat bir şekilde makinaya sarabilirsiniz. Stopaer sanırım formu sayesinde de atış sırasında takılma yapmadan makinadan boşalır misinayla beraber. Bununla ilgili bir resim gönderiyorum. Bu resmi sevgili Yakup abim çizip göndermişti. Bende arşivime almıştım. Oda kusura bakmaz ise burda sizlere aktarayım.
  [​IMG]

  Burdanda görüldüğü atarken takım şamandıraya kadar sarılabilir. Yani Ömer beyin bahsettiği takımda 1.5 metrelik kısım şamandıraya kadar sarılır ve geriye şamandıradan sonraki 3 metre kalır bunuda 3 metre ve daha büyük bir kamışla atmak hiç problem olmaz
   
 5. MGB

  MGB GOKHAN

  Yaş:
  39
  Mesajlar:
  986
  Şehir:
  AYT - DUBAI
  Favori Kamış:
  Kamış olta, yapay yemler, sırtıyı pek severim :) ...
  En İyi Avı:
  Umarım yakında İRİ bir LEVREK :)
  Taylan bu resim sayesinde cok daha anlasılır oldu bu takım.
  En azından stoper konusuna tam bir açıklık geldi.

  Resim için sağol.
   
 6. KARTAL39

  KARTAL39

  Mesajlar:
  7
  Şehir:
  kırklareli
  Favori Kamış:
  olta
  En İyi Avı:
  sazan 3kg
  :rolleyes: hakkaten güzel bir teknik denemek için sabırsızlanıyorum.bedenin şamandıraya dolaşmamasıda ayrıca büyük kolaylık teşekkürler arkadaş.
   
 7. Taylan

  Taylan

  Mesajlar:
  612
  Şehir:
  Samsun
  Favori Kamış:
  Her türlü sahte, 0,18 ip misina, Alba orient 210 kamış, Pasha 35 makina
  En İyi Avı:
  53 cm Turna
  Rica ederim Gökhan. Ama dediğim gibi resim Yakup Abiye ait ben sadece size aktardım. İnşallah evdeki yoğun balığa gitme vetosu biterse bende deneyeceğim bu takımı :D Deneme fırsatı bulursamda mutlaka takımıda resimlerim.
   
 8. malibu

  malibu

  Mesajlar:
  35
  Şehir:
  Adana
  Favori Kamış:
  Olta, Zıpkın, Serpme, El
  En İyi Avı:
  Levrek 4,1 kg (Taşucu), Kefal 1,5 kg (İskenderun), Müren 2 kg (Arsuz), Sazan 8 kg (Adana)
  Teşekkürler:D bayram öncesi 3 günlük tatilim için malzeme, plan ve hayal kurgularım üzerinde uğraşırken bu site ve planlarım dahilinde olduğu için bu başlığa ulaştım. Tatil sonrası hemen üye olup teşekkürlerimi sunmak istedim.

  Evet 3m ve 1,5m şamandıra yeri filan derken aynen dediğiniz sistemle 3 günde 6 adet 45-50cm 300-400gr 'lık zarganalarla avdan döndüm (resimler en kısa sürede burada olacak) avlandığım yer İskenderun-Arsuz kıyı şeridi, alan kayalık, derinlik 4-4,5 metre, hava açık, hafif poyrazlı, gün batımı. Yem olarak karides, izmarit fileto kullandım. Yüzeye yakın kayalar olduğu için iğne fırdöndü arasını 2 metreye çekmek zorunda kaldım. (3 metre ile başladım ama 1 kaya balığı ve bir çupradan sonra zargana için biraz yüzeyde olmak daha iyi olur gibi geldi:D ) sonuç muhteşem, sistem çalıştı, her biri aynı şekilde geldi, önce olta biraz gitti, şamandıra stopere dayandı... battı veeee gelsin havada uçuşan zarganalar:D Unutmadan butakımı sürekli çekerek değil 3-5dk bekleyip biraz çekerek durup yine 3-5dk bekleyip tekrar çekerek kullandım. Balıklar genelde olta dururken geldi.
   
  Son düzenleme: 27 Ekim 2006
 9. excalibur

  excalibur

  Mesajlar:
  774
  Şehir:
  Antalya
  Favori Kamış:
  olta
  uygulanıp verim alınması güzel haber. paylaşım amacına ulaşmış.
   
 10. sanalbalıkcı

  sanalbalıkcı

  Mesajlar:
  294
  Şehir:
  samsun mrk.
  Favori Kamış:
  tırıvırı hariç hepsi
  En İyi Avı:
  Önümüzdeki hafta tutacağım.
  Stoperi çıkart,kıstırma kurşun tak

  Arkadaşlar zamanı olduğu için tekrar konuyu gündeme getirmek istedim, Bu takımda (Gezer toplu sargan oltası bkz 1. mesaj)stoper yerine hafif ama uygun kıstırma kurşun kullanarak sargan için bırakma oltası yapabilirsiniz şu sıralar samsunda bırakma oltalar çok revaçta deneyin farkı görün..
   
 11. hhbayraktar

  hhbayraktar HASAN HAKAN

  Yaş:
  55
  Mesajlar:
  59
  Şehir:
  Yalova
  Favori Kamış:
  alba leader 4.50
  Favori Makine:
  daiwa ag 5000 ASB
  En İyi Avı:
  Levrek 2 kg
  10 numara iğneye 16 numara hırsız iğnelitakım daha iyi sonuç verir.
  Benim yaptığım takım : orta boy top, 1,5 - 2 m. arası beden (0.18mm) iğne hırsızlı 10 numara düz pala, 16 numaralı hırsız eğik pala parlak.yemin su da burgu atması için fırdöndü takmıyorum. yem istavrit 6-7cm ince uzun fileto. herhangi bir beyaz fileto da olabilir. rastgele.
   
 12. alikemal

  alikemal Ali Kemal GÖKTÜRK

  Mesajlar:
  1.350
  Şehir:
  Ankara
  akrakdaşlar konuyu baştan aşağıya okudum aklıma başka fikir geldibahsettiğiniz takımın uzun olduğunu ve atarken problem çıkaracağını düşündüm onun yerine şöyle gezer toplu takımı abi modifiye lazım öncelikle zargan topunun ucundaki metal halkaya bir adet klipslili fır döndüyle çözüle bilir takımı anlatıyorum 10-12 numara iğne bu iğneye 2kulaç (1,5-2m) kadar 0,10mm misina bağlıyoruz diğer ucunada normal fırdöndü bağlıyoruz olay bu normal fırdöndüye makinadan gelen misinadaki klipsli fırdöndüyü takıyoruz klipsli fır döndünün arkasına tesbih boncuğu yada plastik stoper (ikiside aynı işi yapar) stoperin arksınada zargan topuna taktımız kılipsi açıp makinadan gelen misinaya takıyoruz olay bukadar topumuz stoperle makinanın saldığı misinakadar mesafede gezebilir balık çektiğinde misnayı verirsiniz balık misinayı alır gidertop yerinde kalır siz sardığınızdamisinayı toplarken açtığınız kadar mesafeyi toplar dahasonra stoper topa dayanır topuda alır arkasından balıkla gelir takımı atar ken görünüşü normal zargan topu gibi topu atıktan sonra top suya deymenden hemen önce makinadan çıkan misinayı tutuğunuzdaarkadan gelen yem topun üstünden geçip topun önüne düşer aynı arabayla giderken ani firen yaptığımızda yolcuların öne doğru yaptıkları harekt eylemi gibi yem olarakta zargan flatosu ve tavuk göğsünün flatosu favorimdir