Gittigidiyor'dan satış yapanlar dikkat! (maliye ceza yağdırıyor)

Konu, 'Genel Konular' kısmında jigging tarafından paylaşıldı.

1. jigging

jigging Caner

Favori Kamış:
    Penn spinfisher surf & Lineaeffe sorrento & Lucky Craft ESG II
    Favori Makine:
    Penn Surfmaster 750 & Shimano Ultegra XTB & Exage 4000fa & shimano twinpower 4000xg
    En İyi Avı:
    seni meraklı, hadi ordan... nazar değdireceksin..
    Arkadaşlar,

Konuyu ben gg'yi sevmeyenlere yönelik karalama amaçlı hazırlanan bir kampanya olarak değerlendiriyordum ama yakın bir arkadaşım maalesef 14,000TL tutarında geçtiğimiz Cuma günü ceza yedi. Her işlem başına 165TL usulsüzlük cezası varmış.

Gittigidiyor, tüm kullanıcı işlemlerini, banka dökümlerini, kullanıcılarla geçmişte yaptığınız mesajlaşmalarınıza kadar herşeyi maliyeye vermiş.

Konu ile ilgili detaylı bilgilendirme aşağıda.

Gittigidiyordan faturasız satış yapan arkadaşlara şimdiden geçmiş olsun...

Aramızda avukat ve mali müşavir varsa, konuya katılımı bazı durumların anlaşılmasında yol gösterebilir.

Konuyu biraz açarsa bildiğiniz açık arttırma sitesi ürün başına ortalama 2,5-5 TL arası listeleme ücreti ve satış üzerinden %10 kesinti alarak ticari faaliyetine devam etmekteydi kullanıcılardan gelen %10 çok fazla mesajlarına (aralarında bende varım) cevap olarakta bu komisyon bedelinin içerisinde kanuni kesintilerinde olduğu sadece gg ye kesinti olarak kalmadığınıda belirtmekteydiler.

Bu şekilde günler aylar geçiyor site gittikçe büyüyor ebayle ortak olup zamanla en büyük alışveriş sitesi oluyorlar.

Yıl 2010 u gösterdiğinde maliye gittigidiyor üzerinden yapılan alışverişler üzerine eğilince site tanıdık bir manevrayla (abi biz yiyiciyiz satıcı değiliz) biz sadece yer sağlayıcıyız biz işlemlerin faturalandırılmasından sorumlu değiliz diyerek kendini geriye atarken, buyrun bunlar kullanıcı işlemlerinin hepsi diyerek maliyenin incelemesine açan gg kendisini bugüne getiren kullanıcılarınıda bir anda milyarlarca liralık cezaya mazur bırakarak bize bürütüsü tekrar tekrar andırıyor.

Bugün aynı konuda gelen yüzlerce soruya oluşturduğu taslak metinle cevap vermekle yetinen gittigidiyor kendini kurtarırken düştüğü durumu apaçık ortaya seriyor. Malum sorulara hazırlanan taslak cevap

"Gitti Gidiyor Bilgi Teknolojileri San. ve Tic. A.Ş. (�ittiGidiyor A.Ş.� www.gittigidiyor.com isimli alan adından ve bu alan adına bağlı alt alan adlarından oluşan web sitesi ile, kullanıcılarına, 5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun�a tanımlandığı şekilde, �er Sağlayıcı Faaliyet Belgesi�ile hizmet vermektedir.

GittiGidiyor A.Ş. sadece kullanıcıların kendi aralarında alış veriş yapmaları için gerekli teknik altyapıyı ve iletişim platformunu oluşturmaktadır. GittiGidiyor A.Ş. Kullanıcı Sözleşmesinin 7.1.b bendinde belirtilen �ullanıcı'lar, Güvenli Ticaret ve Ödeme Sistemi'nden ve Hizmet'lerinden faydalanılarak alınıp satılan ürünlerin satışından veya satışa bağlı işlemlerinden kaynaklanacak her türlü vergi, resim, harç ve benzeri yükümlülüklerin hepsinden, doğrudan ve/veya dolaylı olarak sorumludurlar. Satış ve işlemlerden doğabilecek her türlü vergi, resim, harç ve benzeri yükümlülüklerden doğacak sorumlulukların hiçbirisi Gittigidiyor'a ait değildir.�hükmü doğrultusunda, GittiGidiyor A.Ş.�e ait web sitesi kullanıcıları, site üzerinden yaptıkları satışlar ile ilgili düzenlemeleri gereken belge ve doğacak vergilerden, yürürlükte olan Vergi Kanunları çerçevesinde, kendileri sorumludurlar."

ve bir kullanıcının bir hukuk sitesindeki feryadı

"Selamlar, umarım faydalı olabilirsiniz, şu anda çok çaresizim, sanırım hayatımın sonu geldi, gittigidiyorda yıllardır elimde kalmış olan takı malzemelerini satıyordum, fakat bugün izmir maliyeden bir telefon aldım, görüşmeye çağırıyorlar beni, netten küçük bir araştırma ile başıma çok kötü şeyler geleceğini öğrendim, 2009 da toplam satışım 3000 lira, ceza ödemem imkansız beş parasızım, son 50 lira paramı dün GG deki biten dükkanımı açmaya verdim, bilsem açarmıydım yeniden SİTELERDE EN AZ 1 MİLYAR CEZALARDAN BAHSEDİLİYOR) benim bu parayı ödeyebilmem imkansız, ödemediğim taktirde ne kadar bir sürede icra işlemi başlar, hapis cezası ne kadar zamanda çıkar? Ne kadar ceza alırım? Değerli cevaplarınıza şimdiden teşekkür ederim..."

Allah iki kuruş kazanayımda evimi döndüreyim diyen satıcıların yanında olsun
    geçmiş olsun...

2. jigging

jigging Caner

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Penn Surfmaster 750 & Shimano Ultegra XTB & Exage 4000fa & shimano twinpower 4000xg
    En İyi Avı:
    Arkadaşlar, başı yanan gerçek kişilerden bir birinin daha olayı anlatması (arkadaşı tanıyorum):

3. Hooijdonk

Hooijdonk Mustafa Can

Favori Kamış:
    Shimano Lunamis S86M 2.59cm 7-35gr
    Favori Makine:
    Shimano Vanford 2500
    En İyi Avı:
    Tatlısu Kefali
    Yazıklar olsun GG

4. Hooijdonk

Hooijdonk Mustafa Can

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Shimano Vanford 2500
    En İyi Avı:
    Tatlısu Kefali
    tamam vergi ödemeden dükkanı olanlar satış yapıyordu bunlara yönelik iyi de, evden öğrenci,ev hanımı,emekli 2.el eşya satarken neden böyle bir uygulama yapıyorsun. 260 milyar cezayı hangi öğrenci ödeyebilir ?

5. modena

modena

olmaz olsun yahu...valla bu konuda dert yanan arkadaşlara ALLAH sabır versin...oh ne ala dünya...millet vur patlasın çal oynasın...gariban ne yapsın...

6. mehmetc

mehmetc memo

Favori Kamış:
    Tsunami trophy surf, Grauvell Teklon Concept Spin, Gloomis IMX Surf
    Favori Makine:
    Aero technium XT, Shimano twinpower 5000PG, Penn Fierce
    En İyi Avı:
    Ironfish
    .......Boyle olacagi belliydi...

Sade gittigidiyorda degil,,, sahibinden etc.. gibi siteleri kullanarak satis yapanlarin hepsi yandi.

Bence satis yapanlar hemen kapatsinler herseyi, zararin neresinden donulurse kardir, resmen elinizde pimi cekilmis bomba tutuyorsunuz, patlamadan cekilin.

7. Vedat Abayoğlu

Vedat Abayoğlu Vedat Abayoglu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    İşte oldu sevgili Caner.
    Bu site dışarıdan hani senin bahsettiğin yöntemlerle getirilen malların pazarlanabildiği bir siteydi.Olayın ayyuyka çıkmaması gerektiğinden bahsetmiş ve konunun kaldırılmasını talep etmiştim.Kastim bu gibi önlemlerdi.Maliye bakanı veya yetkilisi biri olsaydım, bende bu tür girişimlerde bulunurdum.İşin cıcığını çıkartmamak gerkiyordu.
    Oysa bana Kabile hükümeti değiliz kabilinden uyarılarda bulundunuz.Yakında olay dahada genişleyebilecektir.Şimdi yöneticilere o konunun kaldırılmasını ve kayıtlardan silinmesini tekrar talep ediyorum.
    Sevgiyle kal

8. jigging

jigging Caner

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Yaktılar herkesin başını, aslında bunda suçlu ve teşvik edici tamamiyle gittigidiyor gibi siteler...

Daha düne kadar emekliyi vs. ek kazanç kapısı olarak reklam, duyuru yapıyorladı sitelerinde..

Kanunlarda kanun değilki, nayloncuların peşine düşmezler, 3-5 mal satan insanların böyle hayatını karartırlar.

Ayrıca kullanıcı sözleşmesindede değişiklik yapmışlar, tabi kullanıcıların hiç birinin haberi bile yok bu değişiklikten..

9. jigging

jigging Caner

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Vedat abi, bu konuda seninle anlaşamıyoruz. Konuda zaten farklı.

Biz ticari çalışmıyoruz, zaten bireysel gümrükle getirdiğiniz malı satma hakkınız yok, kanunda yasak.. sadece kullanmak için satın alabilirsiniz.

Dolayısı ile benim açtığım konunun, bununla alakası yok ve kaldırılmayacaktır. Kanun da yeri olmayan bir şey yoktur benim konumda, varsa buyrun gösterin.

Gittgidiyorda, öğrenciden tutunda, ev hanımlarına kadar ek gelir etmek amaçlı el işlerinden ürettikleri satanlarda vardı, olan bu masum insanlara oldu.

Ve tamamiyle suçlu bu tür satışa izin veren sitelerdir.

Yoksa dükkanı olan, sırf ticari bu işi yapanlar cezanın kralını alsınlar, umrumda bile olmaz.

Son düzenleme: 20 Haziran 2010
  10. Vedat Abayoğlu

Vedat Abayoğlu Vedat Abayoglu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Olay kanuna uygunluk meselesi olarak ele alınmamalı sevgili Caner.Tecrübeli bir Kambiyocu olarak ben uyarımı yaptım ve dikkate alınmadığım gibi beni eleştirdiniz ve halende devam etme olabilecektir belkide.
    Ben diyorumki böylesine durumlarda kurunun yanında yaşta yanar.Ceza durumu olmasa bile bundan sonrası için zorlaştırıcı önlemlerde gelebilir ve gelecektirde.
    Bu ülke 1 dolar için bile birdolu kişiyi ağır cezaya yolladı benim zamanımda.
    Bu zihniyetin devamı bence halende devam edebilir.
    Ayrıca senin konunun,kanuna aykırılığı diye birşey yazmadımda.Lütfen beni dinleyin ve bunu bütün mesajlarıyla birlikte silin,ortadan kaldırın.
    Benim anlatmaya çalıştığım budur.
    Sevgiler

11. Gundogdu

Gundogdu Hasan hüseyin

Vallahi içime bir kurt da benim düştü. 2006 yılından beri gg üyeliğim var, ve şu an 101 satışım gözüküyor, bende hiç bir zaman profesyonel olarak satışla ilgilenmedim zaten devlet memuruyum, genelde bilgisayar parçaları sattım, ve bunların çoğu da arkadaşların, benim üyelğimin olmasından benden ricaları ile listeleyip sattım. :mad:

12. jigging

jigging Caner

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Abi inşallah bir sıkıntı olmaz ama bunun arkası gelecektir, şimdi GG, sonra diğer alışveriş siteleri. Özel birim oluşturmuşlar.

GG deki bilgileriniz doğruysa, size mutlaka telefonla ulaşıyorlarmış.

Eğer arayan olmazsa, siz uyuyan devi uyandırmayın, 5 sene geçirebilirseniz herşey silinir sizin adınıza.

Bundan sonrası için dikkatli olun en azından, satış yaparsanız faturası olsun.

Ayrıca şunuda merak ediyorum, bu durumda alıcılara ne olacak?

Her türk vatandaşı fatura istemek zorunda bir mal alırken, bu kişilere ne gibi bir yaptırım olacak çok merak ediyorum.

İçinden çıkılmaz bir hal var ortada.

13. KemalPaşa

KemalPaşa Kemal PAŞAOĞLU

Favori Kamış:
    Century Tip Tornado LD
    Favori Makine:
    Daiwa 7HTMag
    En İyi Avı:
    Çipura - 3,620Gr.
    İşin asıl ilginç yanı ise şu an sadece İzmir ve Antalya ilindeki kullanıcılar yanmış vaziyette. Nedenini anlayabilmek çok güç değil. Siyasi olarak bakarsak çok çabuk ortaya çıkmaktadır sorunun cevabı. Bir nevi malum siyasi iktidar partisine oy vermeyenler cezalandırılıyor. Gavuruz ya.. O bakımdan..

14. er41han

er41han Erhan

En İyi Avı:
    İstavrit, Kefal, Mırmır
    Sayın maliye bakanı ve hükümet neden başka işlerde, kendilerine vede yandaşlarına , ansesi kalın dostlarına gelince, neden butür girişimlerde bulunmuyor? veya bulunamıyor?...!!! sonra utanmadan sıkılmadan milletin karşısına çıkarak çalışınca oluyor teranelerini söyleyip duruyor, yiyenlerde yiyor tabiki, millet böyle olursa gayette normal görüyorum, atalarımız boşuna dememiş el öpen oldukça, el öptürende olur...çalışmaya devam, :D çalışınca nasılsa oluyor....:rolleyes: ;)

15. er41han

er41han Erhan

En İyi Avı:
    İstavrit, Kefal, Mırmır
    Çok haklısınız, o sözle hükümet büyük yanlış yapmıştı, ama sizde balkonlardan falan biz gavuruz diye pankartlar sarkıtıp bu yanlışı kabullenmeyecektiniz, tam tersini yapıp öyle olmadığınızı, hükümetin gözüne, gözüne sokacaktınız, gelsin bana desin bak nebiçim pankartlar asıyorum, kalın sağlıcakla....

16. modena

modena

bu konu kendi adına yurtdışından alışveriş yapanları kesinlikle ilgilendirmemekte...alıp satarsanız o zaman sorun olur...bu yüzden yurtdışı alışverişi kanunlar çerçevesinde bir hakkır...bence dışarıdan çanta bavulla mal getirip satanlara bakmak lazım...mantık olarak...

17. Balikci34

Balikci34 selim

Favori Kamış:
    Sportex,Shimano
    Favori Makine:
    Shimano,Daiwa,Dam,Abu
    En İyi Avı:
    Turna
    Arkadaslar sizleri anliyamiyorum,hem dükkan kirasi verme hemde vergiden kac,ticari olarak bu isi yapan herkesin vergisinide vermesi gerekir,bu dis ülkelerdede ayni,sadece eski olarak satilan yani ikinci el malzemelerde vergi olmaz,mesela alamanyadaki bu sitenin baska adi olan ebaydede durum baska degil,kisi siteye ayni malzemeden 100 tane ekliyip,yeni diye satis yaparsa bu ticari olarak degerlendirilir ama kisi her parcadan bir tane ekleyip,eski diye satarsa bu kisiden vergi alinmaz zaten alinmamlida,ticari olarak satis yapiyorsak vergimizi verelim,vergiden kacmayalim...

18. balikoltasi

balikoltasi Birol

Ebayden aldığım ürünlerde şimdiye kadar bir satıcı fatura yolladı. O bir satıcı dışında hiç fatura gönderen olmadı.

Son düzenleme: 20 Haziran 2010
  19. Hooijdonk

Hooijdonk Mustafa Can

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Shimano Vanford 2500
    En İyi Avı:
    Tatlısu Kefali
    ticari olarak yapanlar hak ediyor vergiden muaf satış yapmaya çalıştıkları için. Ama bu 2.el ürün satan öğrenci,emekli,ev hanımı acıyorum gerçekten, gittigidiyor'un sorumsuzluğu vardır bu konuda.

20. jigging

jigging Caner

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Her ürün satıldığında, birisi birine mesaj yolladığında, kısaca en ufak şeyde bile mail yollayan gittigidiyor, ürünü satan kullanıcı bir uyarı göndermeyi bile çok görüyor.. sebebini anlamakta zor değil aslında, böyle bir şey yapsa kimse ürün satmayacak oradan, onlar için 1 kişinin ticareti bile önemli... satan kişinin maliye peşine düşmüş, vergi cezaları yağdırmış gittigidiyorun umrundamı... değil işte.

Sistem zaten düzgün bir sistem olsa, kargo gönderimi kısmında fatura no girişi zorunlu olurdu.. ama nerdee... sanki oraya bir sütun eklemek çok mu zor? 10 saniyelik iş ama işlerine gelmez, çünkü böyle bişey yaparsa faturasız ürün satamaz kimse ve GG'nin hayatı biter.

Tahminimce önümüzdeki aylarda GG büyük tazminat davaları ile karşı karşıya kalacak bu olaylardan ötürü, çünkü binlece insan mağdur olmuş durumda.

Okullarda vergi üzerine eğitim verilmiyorsa, bunda öğrencinin, ev hanımının suçu ne.?

Öğrenci ne bilsin vergiyi, bir anlatan, yol gösteren mi var... GG kullanıcı sözleşmesine bakıyorsunuz, sattığınız ürünün vergisinden firmamız sorumlu değildir, oldu biti bu kadar. Bunun ne anlama geldiğini öğrenci bilemez, sen bu insanı satış yapmaya yönlendiriyorsan ek gelir kapısı diye, bilgilendirmek zorundasın, faturasıydı, vergisiydi vs. orada 12 yaşında çocukta ürün satıyor, ne anlar vergiden, mevzuattan, ticaretten..

Sitenin hiç bir yerinde, ne vergiden ne faturadan bahseden hiç bir bölüm yok, işte bu kurnazlıktır, insanları kandırmaktan başka bir şey değildir.

Son düzenleme: 21 Haziran 2010