Göllerdeki Gizli Tehlike İsrail Sazanı..

Konu, 'Göller, Barajlar ve Akarsular' kısmında Yakamoz tarafından paylaşıldı.

1. cem_korsan

cem_korsan

En İyi Avı:
    pantolon balığı :)
    iğrenç mahlukat

ben de tüm yazıları okudum benim israil sazanı olarak bildiğim bu iğrenç mahlukat ömerli barajı na 7 çift olarak bırakılmış iskinin adamaları tarafındn diye duydum. duyduğum kaynakta orda gölde geçimini balıkçılıkla sağlıyan şu an da hayatta olmıyan bi abiden duymuştum bu balılkar bırakılmdan 8-9 sene önce ömerlide aynalıdan başka balık yok gibiydi israil sazanı bırakıldıktan sonra turnada da bi azalma oldu ve neredeyse yok olma aşamasında tıp kı aynalı sazan gibi .duyduğuma göre bu aynalı sazanın yumurtalarını yiyormuş; bu yaratık göle ayak bastıktan sonra göldeki balık habitatında önemli değişikliğe yol açtı

2. SahEmre

SahEmre Emre

Favori Kamış:
    Okuma Salina 4.20 Salina 100-200 - Lineaeffe Extreme Cast 4.40 180gr. - Okuma V-System 240 10-40g
    Favori Makine:
    Ryobi Proskyer Nose Power - Shakespeare Mach 1 XT
    En İyi Avı:
    Küçük beyaz; 7 cm. Kuzey batı Antartika Sığlıkları..
    Rezalet ya yüzlerce binlerce yıllık doğanın düzenini faunasını bilmemnesini aptalca şeyler yüzünden değiştiriyoruz... Kim yapıyor bu işi nedne yapıyor ne hesaplar var bilen varsa bişiler söylesin. :(

3. mehteran

mehteran Gürkan

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Sazan
    Ben öğle tahmin ediyorumki.bunlarda amerikanını işi gibi geliyor bana.:confused: Böğle bir kırım dünyanın başka bir ülkesinde varmı acaba çok merak ediyorum. Bence bu işi yapanlar d.s.i. ama ne amaçla yapıyorlar bilemiyorum.Sanki balık nesli çok üreyip insanları yiyecekte ondanmı korkuyorlar acaba?????? Saygılarımla.

4. grandi

grandi Hayati BAYDAR

Israil Sazanina Benzer Bir Olay.

Yıllar önce bir gurup avrupalı Eğridir gölüne SUDAK balığı bıraktı. Bu balık Avrupa sularında yaşayan tatlısu levreğidir. Bırakılma amacı Eğridir gölündeki kerevit populasyonunu arttırmak içindi. Atılan sudaklar hızla çoğalırken göldeki 11 türden 9'u yok oldu. Yayın ve sazan çok fazla irileşebildiklerinden nesillerini korudular. Fakat onlarında yavrularının büyük çoğunluğu sudak tarafından avlandığı için, az sayıda yavru yeterli büyüklüğe ulaşıp kendini kurtarabiliyor. Sudak balığı kerevitlere (tatlı su istakozu) dokunmadığı için hızla çoğaldılar.Avrupalı ithalatçı şirketlerin teşviği ile Türkiye de bir firma kurularak ihracat başladı. Balıkçılara teşvik için pinter dağıtıldı. 9,5cm. den küçük kerevitlerin ihracı yasak olduğundan bu yavrular ayıklanıp göle geri bırakılma yerine yeni göllere bırakıldı. Bırakılırken çoğalsınlar diye birlikte sudak yavruları da bırakıldı. Kerevit ve sudak Türkiyenin her yanına yayıldı. Bazı sularda e kolojik ortam müsait olmadığından gelişme göteremediler. Bir başka yabancı tür de Afrika orijinli kedi balığıdır. Halk arasında 8 bıyıklı yayın veya İsrail yayını olarak da adlandırılır. Kedi balığı dış görünümü ile yayına benzersede eti beyaz değil esmerdir. Tadı da çok lezzetsizdir. Üreme gücü yüksek, diğer türlerin aleyhine hızla çoğalmaktadır. Yıllar önce Çukurova Ün. bu türü İsrailden getirerek yayılmasına neden olmuştur. Gambusya balıklarını her türlü su birikintisine ve göletlere bırakanlar Belediyelerdir. Gambusyalar sivrisinek mücadelesinde en önemli biyolojik silahtır.

Son düzenleme: 19 Ocak 2007
  5. SahEmre

SahEmre Emre

Favori Kamış:
    Okuma Salina 4.20 Salina 100-200 - Lineaeffe Extreme Cast 4.40 180gr. - Okuma V-System 240 10-40g
    Favori Makine:
    Ryobi Proskyer Nose Power - Shakespeare Mach 1 XT
    En İyi Avı:
    Küçük beyaz; 7 cm. Kuzey batı Antartika Sığlıkları..
    Hayati bey bu çok önemli bilgileri bizimle paylaştığınız için teşekkür ederim.
    Peki bu tür bilinçsizce kıyımlara karşı yapılabilecek bişey varmıdır. Neyapmalı ??

6. turna

turna

Türkiye de baraj,göl ve göletlerin balıklndırma işlerini DSİ yapıyor,onlara da sormak lazım bu saçmalığı,bu cahilliğisebebi nedir ?diğer balık türlerini kasıtlı olarak yok etmek ise başpratik yöntemlerde var,uygulasınlar bizlerde kendimize başka meşgaleler bulalım.

7. avcımurat

avcımurat murat

Favori Kamış:
    degışık oltalar
    En İyi Avı:
    balıkta geçen butun anılar
    abı dsi dedıgın adamlar ne kadar işin uzmanları sankı.balıklandırma ısısnı onlara bırakanlarrda kabahat.doganın dengesı ıle nıye oynarlar anlamadım.maksat deree balık olsun ama bu balık neyın nesı araştıran yok.ısraıl sazanıda zor kurutulur.cok zor cunku olmuyor bu balık.bunun neslını kurutmaya hıc bı guz yetmez:(

8. TRT2DEKİ RESSAM

TRT2DEKİ RESSAM

Favori Kamış:
    ..............
    En İyi Avı:
    ................
    ..ben buralarda bi forumda okudum manyasta herhalde balıkçılar çok memnunmuş bu tilapya zmanı-israil sazanı her ne ise artık...
    çünkü günde tonlarca alıp 40 kuruştan batmana diyarbakıra satıyorlarmış...memnunlarda var...ama 30 ton israil satacağına 5 ton aynalı sat aynı para olur herhalde....fiyatını tam bilmem ama.

...israil atacağına aynalı at,turna at , ne bileyim işte uyumlu yaşayacak 3-5 tür balık at...ama ben bu işi DSİ de çalışan abilerime aktarıcam belki bişi olmaz ama ben uğraşıcam....batmandaki adam tamam ucuza balık yiyor ama yavan tatsız tuzsuz kılçığı bol hemde çok bol balık yiyeceğine aynalı , turna , yayın yesin .....

9. Arkadaşlar, işin uzmanları bu işi hiç değilse bilinçli, programlı bir şekilde yapıyor. Elbette arada sapmalar olabilir; mesela bir göle yapılan aşılamanın başarılı olabilmesi için o gölde yaşayan tek hücrelilerden bitki türlerine her şeyin tespit edilmesi gerekir; bu nedenle zaman zaman beklenenden farklı sonuçlar alınabiliyor.
    Adamın biri de mesela Yozgattaydı sanırım havuz japonu olarak bilinen bir süs balığını kendince aşılayıp 80 balıkçıyı (ortalama 5 kişi ile çarpın=400 kişiyi) ekmeğinden etmişti...
    Lokal sularımızda eğer oraya has bir tür yoksa faunayı değiştirmek mümkün; yani ihracat yapılarak elde edilecek girdi yüksekse; bu sudaki canlı türleri koruma altında değilse bu durumda yasal prosedür tamamlanarak yeni türler belirlenen miktarlarda aşılanıyor.
    Öte yandan farklı şekillerde de bir tür başka bir yere taşınabilir; Katil yosun, avrupaya sintine suyu ile gelmiştir, Akdenizde yayılmasını ise gemilerin çapaları ile taşınmasına borçludur.
    Bir iddiaya göre hiçbir ekonomik değeri olmayan ve genetik bir felaket olan israil sazanı da göçer kuşların taşıdığı yumurtalar ile de yayılıyor..
    Doğrumudur bilemedim ama suyun dışında nemli olmak koşuluyla 1 gün yaşayabilen inatçı bir balık...
    Mücadele için tek tek yapabileceğimiz hiçbirşey yok. Ha derseniz ki her hafta oltalarımızı alıp bir gölümüzü israil sazanlarından temizleyeceğiz, olur ona ben varım ama ben mangalda olurum :)

10. TRT2DEKİ RESSAM

TRT2DEKİ RESSAM

Favori Kamış:
    ..............
    En İyi Avı:
    ................
    Biz tutsak ne kadar tutucaz ki...?
    Adamlar tonlarca alıyor diyorum ve tuttukları gölde İsrailden başka bişey yok...
    Biz 10 balıkçı gideli hepimiz 10ar kilo tutalım ne olacak ?
    Bu balığı eğer bitirmek istersen ne yaparsın ???

Bence bütün balıkçılar toplanır ve resmen soykırım usulunde gölde ne var ne yok ağ tırıvırı elektro gırgır şok artık yasak ne varsa devlet gücü ile yaparsın...
    göldeki herşeyi toplarsın....
    satarsın sonra oradan çıkacak paryla tertemiz bir göle sazan yayın turna ..
    artık ne atacaksan atarsın..
    sıfr maliyet....

11. afet

afet

Yasal olmayan yollara gerek yok, (sonra alışkanlık yapar) balığı oraya salan idare, isterse soyunu kurutmasını da bilir, tahmin edilemeyen yada iyice araştırılmadan verilmiş birtakım yanlış kararların neticesidir israil sazanı sorunu,
    istenirse daha bilimsel olarak bu sorunun ortadan kaldırılabileceği kanaatindeyim.

12. TRT2DEKİ RESSAM

TRT2DEKİ RESSAM

Favori Kamış:
    ..............
    En İyi Avı:
    ................
    ...ancak ben bunların yani yetkililerin bu soruna teknik bir çözüm getireceğini sanmıyorum ve benim çözümümüde yapmazlar....bunu yapmak için cesur ve işbilen adamlar gerekir ayrıca birazda zeki...bu arada kendimide bayağı övdüm. :D :D :D :D ...neyse yani bu sorun bence böyle gider çözümünü boşverelim ben bu yetkililerin dahada başımıza bela açmaması için çaba sarfedelim derim....

13. afet

afet

yetkililerin hiçbirinin, (ağ tırıvırı elektro gırgır şok artık yasak ne varsa ) bu yöntemle avlandığını sanmıyorum, bela açanları başka yerlerde aramalıyız, ;)

14. TRT2DEKİ RESSAM

TRT2DEKİ RESSAM

Favori Kamış:
    ..............
    En İyi Avı:
    ................
    DİĞER BALIK TÜRLERİNİ AZALTTIĞI İÇİN UZMANLARIN ÇEVRE FELAKETİ OLARAK NİTELENDİRİLDİĞİ BALIK, 8 YIL ÖNCE DEVLET TARAFINDAN GÖLE BIRAKILDI

- BİR GÜNDE AVLANAN YAKLAŞIK 40 TON İSRAİL SAZANI, KİLOSU 40 YKR'DEN GÜNEYDOĞU BÖLGESİ'NE SATILIYOR

Balıkesir'in Bandırma İlçesi'nde, Kuşcenneti Gölü'ne 8 yıl önce devlet tarafından bırakılan ve gölün en büyük balık popülasyonu haline gelen 'İsrail sazanları', uzmanların çevre felaketi olarak nitelendirmesine rağmen bölge halkının en büyük geçim kaynağı haline geldi. Hızla çoğaldığı için balık nesillerini tehdit ettiği ve ekonomik değerinin olmadığı söylenen İsrail sazanı, gölde günde 40 tona yakın avlanarak, kilosu 40 YKr'den Diyarbakır ve Batman'a satılıyor.

Kuşcenneti Gölü'nde yaklaşık 6-7 yıl önce ilk defa görülen ve hızla çoğalan İsrail sazanı, halen göldeki en büyük balık popülasyonunu oluşturuyor. Balıkların ilk olarak 8 sene önce Tarım Bakanlığı yetkilileri tarafından balıklandırma çalışması amacıyla göllere bırakıldığı belirtiliyor. Kuşcenneti Gölü çevresindeki balıkçılar ise, İsrail sazanının Trakya bölgesinden Kuşcenneti Gölü'ne gelen kuşların ayaklarına yapışan yumurtalarla beraber geldiğini iddia ediyor. 3 ile 4 gün arasında susuz olarak yaşayabildiği belirtilen bu balıkların yılda 3 defa yumurta bırakması sayesinde hızla çoğaldığı kaydediliyor. Balıkçılık kaynaklarında ise kesin olarak menşei bilinmeyen İsrail sazanlarının genetik yapılandırma sonucu oluşan bir balık türü olduğuna dikkat çekiliyor.

Bölgedeki en yoğun balık avının yapıldığı köy olan ve 90 kişinin balıkçılıkla uğraştığı Bereketli Köyü'nde, günde 25 ile 30 ton arasında İsrail sazanı avlanıyor. Göl çevresindeki köylerde bulunan 3 kooperatifin üyeleri tarafından avlanan toplam İsrail sazanının ise günde 40 tona yaklaştığı tahmin ediliyor. Denize kıyısı olan bölgelerde tüketilmeyen İsrail sazanları, Bereketli Köyü Su Ürünleri Kooperatifi tarafından her gün TIR'larla Diyarbakır, Batman ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki diğer illere gönderiliyor.

Kilosu 40 YKr'den satılan İsrail sazanlarının gölde görüldüğü ilk yıllarda balıkçılar tarafından avlanmadığı ve diğer balıklar için tehdit olarak düşünüldüğü, ancak daha sonraki yıllarda balığa değişik yörelerden talep gelmesi üzerine ekonomik değer kazandığı ifade ediliyor. Çok kılçıklı ve lezzetinin fazla olmaması yüzünden fazla tüketilmeyen balık, ucuz olduğu için Güneydoğu Bölgesi'nde tercih ediliyor.

Bereketli Su Ürünleri Kooperatif Başkan Yardımcısı Reşit Çetin, İsrail sazanından çok memnun olduklarını, bu balık sayesinde geçimlerini sağladıklarını söyledi. Çetin, uzmanların söylediğinin aksine göldeki diğer balık türlerinin azalmasının İsrail sazanlarının diğer balıkların havyarlarını yemesinden değil, göl çevresindeki fabrikaların atıklarını göle bırakması ve göl suyunun zamansız çekilmesinden kaynaklandığını savundu. İsrail sazanlarını gelen talebe göre avladıklarını ifade eden Çetin, "Gölde bu balığı 4 senedir avlıyor ve kilosunu 40 YKr'ye satıyoruz. Günde 25-30 ton arası İsrail sazanı avlanıyor. Bu balık sayesinde karnımız doyuyor, ailemizin geçimini kazanıyoruz. İsrail sazanının balıkçılar için kabus olduğu doğru değil, biz çok memnunuz. Pişirmesini bildikten sonra çok lezzetli bir balık. Üzerinde ince kılçıkları var, ancak düzgün pişirmede kavrularak yenilebilir hale geliyor. Kendimiz de bu balığı yiyoruz. Diğer balıklar bölgedeki fabrikalar olmadan önce çok boldu, ancak fabrikaların atıkları nedeniyle azaldı. Şu anda en çok İsrail sazanı var, onun yanında az miktarda normal sazan ve turna çıkıyor" dedi.

AK Parti Balıkesir Milletvekili Turhan Çömez de, geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamada, İsrail sazanı tehlikesine dikkat çekmişti. İsrail sazanlarının çabuk ürediğini, ekonomik değerinin bulunmadığını ve diğer balık türlerinin havyarlarını yemesi nedeniyle balık çeşitlerini yok ettiğini belirten Çömez, gölde uzmanlar tarafından inceleme başlatıldığını söylemişti. Kuşcenneti Gölü'nde geçimini balıkçılıkla sağlayanların son yıllarda İsrail sazandan şikayetçi olduğunu ifade eden Çömez, açıklamasında şunları söylemişti:

"İsrail sazanı, çapak, sazan ve kerevit popülasyonunun giderek azalmasına sebep olarak büyük bir tehlike arz ediyor. Gerekli önlemlerin alınmaması durumunda göldeki balık türleri tamamen ortadan kalkabilir. Doğal yoldan yetişmeyen ve İl Tarım Müdürlüğü ekipleri tarafından üreme amaçlı olarak Kuşcenneti Gölü'ne bırakılan bu balıklar o kadar hızla ürüyor ki adeta bir canavar. Gölün bütün tabii hayatını yok ettiler. Gölde bu balık ve diğer balık türlerinin incelenmesi amacıyla çalışma başlatıldı. Ciddi bir çevre felaketi olan İsrail sazanlarını gölümüzden kurtarmak için çalışacağız. Çok ucuza satılmasına rağmen bu balıkları kimse almıyor."
    ...işte dediğim yazı buydu...aslında sorun milletvekiline kadar gitmiş ama başka yönden adamlar karnımız doydu diyor ne olacak bu iş....

15. afet

afet

bu haberi daha öncede okumuştum,
    o zaman o konuda Uzman olduğunu iddia edenler isterlerse buna çözüm üretmesini de bilirler, benim anlatmak istediğimde bu,

16. TRT2DEKİ RESSAM

TRT2DEKİ RESSAM

Favori Kamış:
    ..............
    En İyi Avı:
    ................
    ...yanlış anlamayın ben sizi anladım...
    ..uzun lafın kısası bu sorun büyük bana kalırsa zor çözülür dediğim gibi inşallah artmaz....

17. mehteran

mehteran Gürkan

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Sazan
    Bence bu sorun bitmez kanser gibi sarmış heryeri. nereye gitsen israil ne bu kardeşim ya, ne dadı var ne tuzu , bişeye benzese bari kılçıgına katlanırsın. en önemlisi diger yumurtaları yemesi:mad: :mad:

18. crazy_fısher

crazy_fısher burak sökmen

Favori Kamış:
    zıpkın,olta,
    En İyi Avı:
    5kg levrek:)3,5 kilo beyaz laos(kum gridası)
    bu balık yanılmıyorsam dalyandada çıkıyordu.ve bir zamanlar babamlar bir sepet dolusu getirmişti.yiyemediğimiz için komşylara dağıtmıştık.onlarda lezzetinden ve kılçığından şikayet etmişti.ve diğer balıklar için bir tehtid unsuru olması ayrı bir dert.çok gereksiz ve saçma bir balık.

19. hamit569

hamit569

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    sazan 7 kg
    YAHU HALA NEDEN SALDIKLARINI ANLAMADINIZMI GÖLLERDE BALIKCILIĞIN TİCARETİNİ YAPANLAR OLTA AVCILARI TİCARİ DEĞERİ OLAN BALIKLARI YAKALAYAMASINLARDA ONLAR AZALMASIN DİYE YAPIYORLAR BU BALIĞIN BU GÜN DEĞERİ OLMAYA BİLİR FAKAT BÜYÜDÜKLERİNDE MUTLAKA DEĞER KAZANACAKTIR İLLA TEZGAHTA SATILMASINA LUZUM YOK BALIKTAN NELER YAPILIYOR NELER SAYGILAR

20. OXYGENE

OXYGENE

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Yayın 33 Kg. Kızılırmak Sivas Gemerek
    herkese merhabalar.

öncelikle bu balık büyümüyor. en fazla 500 gr kadar gördüm.
    ve arkadaşlar bu balığı yakınımızdaki bir köyün göletinden tamamen temizlemiş olmaktan dolayı çok mutluyuz.
    bu illet hayvan bütün merakımızı ve balık zevkimizi tüketmişti gittiğimiz gölde.2002 yılına kadar mükemmel aynalılar aldığımız göl bir anda balığını tüketmişti sanki. sonra 2002 yılı yazında sular çok çekildi bizde ilçe tarım müdürlüğünden arkadaşlarla ağlarla bütün gölü boşalttık ve sonra onlar ilaçlama yaptılar. şu anda hiç israil sazanı yok balıklama yapıldı ot sazanı ve aynalı sazan atıldı henüz avlanamıyoruz daha küçük sazanlarımız ama birkaç sene sonra aynalılarımız geri gelecek.

herkese bol şanslar

Elinizden Oltanız, Evinizden Balığınız Eksik Olmasın !