Güçsüz Bir Kol İçin Makina ve Kamış Tavsiyesi

Konu, 'Takım Çantası' kısmında tofi tarafından paylaşıldı.

1. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Piyasada daha güzel kamışlar var, ama fiyatlar 3-4 misline katlanıyor.

Bu sezon geçsin, ip misina kullanırsınız. Tasma derdi filan pek olmaz. Yada, biraz daha bu işlere uygun iğneler, bilhassa chinu gibi modeller kullanabilirsiniz.

2. karantina14

karantina14 Okan

Favori Kamış:
    Vercelli Spyra G2
    Favori Makine:
    Power Aero Fliegen TD
    En İyi Avı:
    Lüfer
    PA Fliegen boğazda kendini ispat etmiştir. Biraz tuzludur ama tek kelime ile muhteşemdir. İp misina her zaman avantajdır. Ben ipten sonra misina kullanamıyorum :)

3. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Okan, ben buralarda sizin şimdi ip dediğiniz misinayı, "dyneema, tek geçilmeli" diyerek ilk dile getiren kişiyim. Ben onları söylerken, mazlemecilerde doğru düzgün ip misina bulunmazdı bile o zamanlar. Tekneyle ava gittik, biri benim takımı topladı, "denizin ortasında ne işi var ipin" diye, sigarayla kopardı attıydı, o zaman için 300 TL'lik misinayı...

Neyse... Aç, en baştan takip et. Surf makine, FC misina, ip misina, dropshot takım vs. ilk tartışmaya açan, gösteren ben olmuşumdur bu forumlarda.

Gene neyse....

Şimdi, tek parmağınla sarabileceğin kadar rahat, bir turda 120 kusur santim sarıp, lüferden sahte kaçırmada harika iş yapan, daha çevirdim demeden takımı toplayıp getirn, bakım vs. derdi olmayan bir aleti, 600 TL'ye almak varken, neden daha az boğaz işine yatkın bir aleti 800 kusur TL'ye alalım?

4. karantina14

karantina14 Okan

Favori Kamış:
    Vercelli Spyra G2
    Favori Makine:
    Power Aero Fliegen TD
    En İyi Avı:
    Lüfer
    Serdar abi yaşına hürmetim sonsuz benden daha uzun süre balık tutmuşluğun vardır. Benden daha eski ip kulanıyorsundur. Neyse demene gerek yok :)
    İpin rahatlığı bambaşka ama ucuz örgülerle olmuyor. En azından Power pro gibi bir şey ya da bir kere alıcam diyorsan YGK ya da Berkley Whiplash.
    Makine konusunda kesinlikle birinde görürsem deneyeceğim.
    Teklifim hala geçerli varsa seve seve gelir senle tanışır ve bende merakımı gidermiş olurum :)
    Çünkü fizik kurallarına aykırı gibi geliyor yüksek devirli makine; ağar kurşun ve akıntıda yağ gibi olması. Tabi denemeden bir şey diyemiyorum. Dediğim gibi 4.9 devirli Daiwa X5000 makinem vardı ve hiç yağ gibi değildi :)

5. karantina14

karantina14 Okan

Favori Kamış:
    Vercelli Spyra G2
    Favori Makine:
    Power Aero Fliegen TD
    En İyi Avı:
    Lüfer
    Bu arada bosporus fisher nickli arkadaş DAİWA EMBLEM PRO 6000A makineyi geçen sene almış ve aşağıdaki yorumu yapmış kullanan biri olarak. Umarım aydınlatıcı olur :)

Serdar abi merhaba.Bence makine bu fiyatlarda hatta 500-600tl fiyat aralıklarına kadar alınacakların en iyisidir.Öncelikle sarımı misina boşaltması ipteki performansı çok iyi.Boğazda normal akıntılı bölgelerde zorlanmıyor fakat aşırı akıntılı ve suyun bastığı durumlarda tabiki zorlanıyor.(Kulelide 225 gr kurşunla rapala avı mesela)Böyle durumlarda da kamış yardımıyla makinenin yükünü hafifletiyorum.1 sene kullandım daha misina kılavuzunu açmadım.Sabahtan akşama kadar kullandım ama performansı düşmedi.1000 tl üzeri daiwa ve shimanonun üst düzey makinasını alamıyorsanız en iyisi budur.

http://www.balikavi.net/forum/showthread.php?t=55115&page=3

6. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Öncelikle, iki tane X5000 var. Birisi Windcast, 450 TL gibi bugünkü fiyatı. Diğeri Crosscast, o ise 350 TL filan herhalde. Şimdi bunlarla, birisi 600, diğeri 800 TL olan makinaları karşılaştırmak, abes olur, doğru mu?

Dikkat edersen, git daiwa al, çamurdan olsun, daiwa olsun demiyorum. Çok belli bir modeli tarif ediyorum. Daha iyisi var mı, var. Ama çok pahalı. Ve bu alet yetiyor genel olarak.

Fizik kurallarına aykırı filan değil. Ama bak sana şöyle örnek vereyim.

Su kaç derecede kaynar? 100 derece mi? Yanlış biliyorsun. Su eğer özellikle 100 derecede kaynayacağı bir ortam, düzenek oluşturmazsan, asla 100 derecede kaynamaz. Hatta, bazen 100 derecenin üzerine çıkar, gene kaynamaz.

Şimdi fizik kuralları yanlış mı? Elbette değil. Buradaki mesele, olayın o kadar düz, yalın olmadığı. Basınç, sudaki yabancı madde miktarı, ortamdaki gaz türleri vs. vs. hepsi etkiler o olaya.

Bir makinenin sarışında da, devir hesabından çok daha fazla etmen söz konusu. Eğer öyle olmasaydı, aynı devir sayısına sahip tüm makineler aynı güçte sarması gerekmez miydi?

Yüksek devrin elbette biraz zorlayacağı düşünülebilir. Ama bu, çok daha az kol çevireceğiniz anlamına da gelir, genel toplamda daha az yorulursunuz. Çünkü, sarmaya başlayınca kolunuzda kaslarda laktik asit yoktur pek. ÇEvirdikçe birikir ve olaylar gelişir. Daha çabuk sarıyorsan, daha az laktik asit ve daha az yorulma muhakkaktır elbette.

Bir gün denk geliriz mutlaka Boğaz'da filan. Memnun olurum tanışmaktan.

7. karantina14

karantina14 Okan

Favori Kamış:
    Vercelli Spyra G2
    Favori Makine:
    Power Aero Fliegen TD
    En İyi Avı:
    Lüfer
    Serdar abi elbetteki suyun 100 C de kaynadığını söylemek yanlış olur çünkü aslen su 1 atm basınç altında 100 C de kaynar. Isıtılan bir sıvının iç buhar basıncının dış basınca eşit olduğu anına kaynama denir zaten. Ayrıca kaynamanın oluştuğu sıcaklık derecesine kaynama noktası denir. Şimdi bunları bilmeden kaynamayı yalın bir şekilde akılda tutarız.
    Bendeki Daiwa X5000 LD idi. Güzel makine ama ben alışamadım belki sürekli düşük devir makineler kullandığım içindir.
    Mutlaka sadece düşük devir değil. Makinenin içerisindeki parçalar ve ona etki eden bir çok elzem konu vardır ama bunu burda tartışmak konuyu dağıtacağı kanısındayım.
    Bence alacak arkadaş denemeli çünkü ne kadar iyi bile olsa 5:0 gibi bir devir ile akıntıda çok rahat olacağına inanmıyorum şahsi olarak ve bu makineyi mutlaka deneyeceğimi de ekliyorum. Makineye kötü demiyorum ama devirden dolayı bu kanısındayım.
    Ayrıca yukarıda yorum yapan arkadaşda zaten akıntı ve ağar kurşunda zorlandığını söylemiş. Kullanan sanırım farklı makine için yorum yapmış farkında değil.
    Neyse...
    Dediğim gibi arkadaş bence denesin makineyi 200 gr ile rapala yüzdürsün sonra karar versin. Çünkü daha önce tavsiyeler ile aldığı makine onun için hayal kırıklığı olmuş. Gerçi nasıl deneyecek bir de o var.

8. tofi

tofi Tamer

Favori Kamış:
    Ryobi IKADA SURF CASTING 3705
    Favori Makine:
    Ryobi ARCTICA 6000
    Dumur dumur dumur :))) Benim kafa gitti. Birde bu daiwa lar istoçta satılmıyormu ki gidip deniyemiyormuyuz ki.

9. tofi

tofi Tamer

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Ryobi ARCTICA 6000
    İp misinalarda tasma derdi olmadığını bilmiyordum. Bana model önerirseniz hemen alayım bu sezon onu kullanayım. İğne olarak sadece wmc kullanırım. Harika avcıdır bana göre. Chinu içinde çinekopa kullanacağım model verirsenin onu da alırım hemen.

Bahsettiğiniz makine bumudur acaba ?

http://www.vurguncapari.com/asp/product/367/Daiwa-Emblem-Pro-5000-Olta-Makinesi

10. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Kendi adıma, EFFE kullanıyorum şu anda. Zira bir zaman pek kelepir denk gelmiş, bir sürü almıştım.

Eğer kaliteli bir şey arıyorsanız, hele ki surf atışta kullanacaksanız, en iyisi, spiderwire ultracast. Ama pahalı, baya pahalı.

Sufix Herculine makul fiyatlı bir şeydir. Tavsiye edilebilir.

Kendo, Bojin vs., PE olanlar var, fiyatına göre iyi. Ama çok fazla şey beklememek lazım.

11. tofi

tofi Tamer

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Ryobi ARCTICA 6000
    Serdar Hocam yeri değil pek ama aklıma geldi. Senin 10 milisaniyede bir çakan takım projen vardı. Ne oldu iş acaba. Yaptın mı başarılı oldu mu ?

12. tofi

tofi Tamer

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Ryobi ARCTICA 6000
    Merhaba Arkadaşlar,
    Yardımlarınız için herkese teşekkürler. Aşağıdaki ürünleri aldım bugün.

http://www.erginbalikcilik.com/vercelli-spyra-piuma-power-pro-range-425-cm-pmu2852

http://www.erginbalikcilik.com/shimano-power-aero-fliegen-td-type-5-8-pmu4131

http://www.erginbalikcilik.com/ygk-super-jigman-x8-20-lb-pmu3273

Öne şok için misina

http://www.erginbalikcilik.com/ion-power-v-max-line-035-mm-100-mt-pmu710

Vercelli Spyra Piuma Power Pro Range 425 cm
    Shimano Power Aero Fliegen TD Type 5-8
    YGK Super Jigman X8 - 20 lb

13. karantina14

karantina14 Okan

Favori Kamış:
    Vercelli Spyra G2
    Favori Makine:
    Power Aero Fliegen TD
    En İyi Avı:
    Lüfer
  14. berkerbaris

berkerbaris berker baris

Son birkac gundur dyneema misinalari inceliyorum netten, dyneema nin sitesinde, kendi imalati ipleri kullanan markalara link verilmis, toplam uc tane, sanirim hepsi de dyneema sirketine ait. Biri spidrwire, tavsiye edeni cok abd de felan. Digeri berkeley galiba, o da aynaen kaliteli, ama bir de stren sonic var ki, anladigim en onde geliyor. Zira ayni cekerde ip daha ince. Oveni daha cok. ABD uretimi diyorlar. Ben strende karar kildim. 40 pound test 0.01 inch kalinlik, bu da yaklasik 0.25 mm eder. 40 pound Spiderwire ultracast ise 0.014 inch, ciddi kalin kacar. Fiyati da daha pahali. 40 pound test bogaz icin kalin kacabilir ama benim amacim trofe boylarda av yapmak, ideal diye dusunuyorum. Serdar bey 300 yard ipin hepsini mi sarmak iyi olur, yoksa ikiye bolup yarisini 0.50 mm sufix xl dolgunun ustune mi yapsak daha mantikli. Amacim uzaga atmak degil, cunku kovaladigim balik 15-20 m uzakta, kaya dibinde av veriyor. Agirlik 20-40 gr arasi yeterli oluyor, yani abanmayacagim takima, dolayisi ile shock kullanmak gerekmez herhalde degil mi? Firdondu kullanip 0.40 lik dicle fluoro carbon ile tek hirsizli takim dusunuyorum.

15. meczup

meczup varol erdoğan

merhaba,
    forumda yeniyim benim de bir sorum olacak;kıyıdan istavrit,lüfer,karagöz,zargana,kefal,eşkina balıkları için makine,kamış önerileriniz nelerdir tabi ekonomik de olmalı ...
    teşekkürler

16. tofi

tofi Tamer

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Ryobi ARCTICA 6000
    Makine

Ben shimano exage 5000 FC öneririm.