Gümüldür 11,mart

Konu, 'Tatlı SU Balık Avcılığı' kısmında mufi tarafından paylaşıldı.

1. mufi

mufi Muvaffak İŞMEN

Favori Kamış:
    kıyı balıkçılıgı standart malzeme oltakamışı ve makine
    Favori Makine:
    Daiwa GS 9
    En İyi Avı:
    her av iyidir yeterki usule uygun olsun
    gümüldür 11,mart

================================================================================

arkadaşlar pazar günkü macerayı her ne kadar denize yakın azmak olsada buraya yazdım.

yer Gümüldür deresi..sabah 08 de su kıyısındayım yemledim(suda ezilmiş ekmek ve un karışımı) ancak 12 ye kadar tık yok. kefaller hoplayıp zıplıyor ama yemiyor
    neyse 12 den 05 e kadar yenileck cinsten 3 adet kefal+ 3/5 gamit(geri iade)ve güzel bir sazan takribi 40/41 cm boyunda..malzeme 6 m. dere kamışı ..ana beden 025..fıdöndü sonrası 016 iğne 11 numara yem orta cıvıklıkta un(iğneye sarılıyor) balık mesafesi1,5 metre ..hemen hemen iğne dipteki otları yalıyor./sürtüyor..
    sazan 8/10 dk ugraştırdı malum ufak iğne ince misina artı makinada yok kaloma veresin.. etraf sazlık 5/6 metrekarelik alanda sag/sol/ileri/geri hababab gezdi.sonunda el yapımı kepçem ile pes ettirdim.
    kullandıgım malzemenin ve balıların resmi ekte..

2. Salihreis

Salihreis Salih Günerergin

Favori Kamış:
    sadece olta
    Favori Makine:
    okuma salina SA-65
    En İyi Avı:
    kaçan balık :-)
    Muvaffak abimiz tebrikler,
    güzel görüntüler, Allah tekrarını nasip etsin...

3. owti

owti

super av olmus valla ellerine saglik simdiden afiyet olusun:):)

4. mufi

mufi Muvaffak İŞMEN

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Daiwa GS 9
    En İyi Avı:
    teşekkürler arkadaşlar size biraz tecrübemden de bahsedeyim..
    11.numara iğne ile bu balık nasıl geldi yada 016 nasıl kopmadı ??
    anlatayım..yenilere tecrübe olsun..malum diyelimki 016 max 2kg çeksin bu sazan kafa attımı çok daha fazla yük bindiriyor. benim bir yöntemim var bilmem sizlerden uygulayan varmı .
    balık agır oldugu nu anladıgım anda kamışı sol elime alıp sag elime kepçeyi alıyorum. ve kamışı suya yatay vaziyette tutup geriden itibaren 2 bölümünü hemen kapatıyorum ki balıgı kepçe hizasına getirebileyim..balıgın her asılmasında el bileginden kamışın ucu malum suya dogru iniyor yani hem kamış ucunun esnemesi hemde el bileginin yumuşak bir şekilde kasılması ve frenliyerek aşagıya doğru eğilmesi. hem misinayı kurtarıyor hemde iğnenin açılmasını engelliyor.balık boşladımı kamışı tekrar yere paralel veya en fazla 45 dereceye getiriyorum
    bu yöntemi tavsiye ederim malum iyi av ince misina ile olur..mesela dün sagımda ve solumdakiler 030/035 gibi malzeme ile hiç denecek kadar balık vuruşu aldılar.kefal uyanık hayvan misinayı görüyor..

5. ömer65

ömer65

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    sazan 2 kg
    abi ellerine saglık güzel av olmuş şansın daim olsun:)

6. reha

reha

Favori Kamış:
    DAM 160 ATP, MUSTAD 1522 NO:6,MUHABBET
    En İyi Avı:
    1.5 kg. levrek
    ellerinize saglık güzel av olmuş...

7. mufi

mufi Muvaffak İŞMEN

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Daiwa GS 9
    En İyi Avı:
    darısı başınıza diyelim

8. Tebrikler

abi tebrikler güzel av olmuş.Elinize sağlık.ama bence o kadar küçük iğneyle o balığı yakalamak için birazcıkta şans lazım gibi...;)

9. Cadayl

Cadayl Aylin Özyurt

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    lepistes..
    Tebrikler :eek: İğne şaşkınlık verici.

10. Muvaffak hocam tebrikler.. elinize sağlık..
    uzun zamandır kefal göremiyorduk.. sayenizde hasret giderdik..:)

11. mufi

mufi Muvaffak İŞMEN

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Daiwa GS 9
    En İyi Avı:
    Arkadaşlar kefal tutmak isteyen/merakı olan varsa bu aralar seferihisar mezarlık arkası ve önü/gümüldür kayıkhanesi iç tarafı (kayalıklardan içe dogru)/yoncaköy sag tarafı/maydanoz koyu ..dityebilirim daha uzaklara gitmediğimden ???
    yanlız mümkün mertebe durgun ve sakin hava.. rüzgar oldumu su üstü çıkmıyorlar..yani su üstü ekmek avcılıgı olmuyor
    ayrıca gümüldür cıvarı derelerde sakin havalarda su üstü.. hava esintili ise kuytu bir saz arasından dip çalışılacak.. yem kırmızı kurt ama agırlıkta cıvık unhamuru. önce un ile yemleme yapmak gereklidir..azmaklarda daha çok saat 12 den 16 ya kadar hareket oluyor.. su üstünde ise saat 15 ten sonra yüzey ekmeklerine nazlıda olsa çıkmalar var.
    rasgelsin

12. korni

korni koral

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    55 kg trakya kıvırcığı
    Abicim Ellerinize Sağlik

13. mufi

mufi Muvaffak İŞMEN

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Daiwa GS 9
    En İyi Avı:
    Aylin kardeş haklısın.benim kullandıgım iğneleri kısaca bahsedeyim. bir çok arkadaşımız senin gibi düşünebilir
    mesela: Mustadın .eskiden 1120 idi şimdi 496 olabilir.. çipurada bunu 3/4 nosunu kullanırlar
    ben aynı balık için 1253-a nın 5/6 sını kullandım yada 530/505 in 4/5 sı.

mırmırda 1522 nin 7 ve üstünü baglarlar ben yine 1523 un 9 unu kullanırım.

mesela çarpma için amatörler hazır 3 lü kanca alırlar ben 1532 den veya 1799 dan 3 lü/4 lü lehim yaparak çarpma yaparım.

yani1/1,5 kg kadar olan balıklarda şamandralı sistemde 1523 ün10/11 i veya 505/530 un 10 numarası idealimdir..:)
    ilginç gelecek bir özelliğimde elimde mevcut 4/5 adet halkalı makinalı kamışların hepsi aslen sıradan dere kamışları olup porselen helka montajı ve saptan itibaren 45 cm öne bir makine yuvası montesi ile yapılmış kamışlardır boylari 4/5/6 m gibi dir..esnektirler iri balılkta tam gövde esnerler misinaya fazla yük bindirmez/amaortisör vazifesi görürler..ince misinaları ve hafif kurşunlar ile uzaga atmakta daha elverişli olurlar..

kolay gelsin.

Son düzenleme: 12 Mart 2007