Gümüş - Atherina mochon

Konu, 'Denizdeki Balık Türleri' kısmında balikci tarafından paylaşıldı.

1. balikci

balikci

GÜMÜŞ

Familyası : Atherinidae
    Bilinen adı : Atherina mochon
    Boy, uzunluk : 8-18 cm
    Yumurtlama Dönemi: nisan, mayıs, haziran, temmuz.

Açıklama: Vücut füze şeklindedir, bant şeklinde yan çizgi bulunur. Pullar küçük olup bütün vücudu kaplar, sırt yeşilimsi kirli renktedir. Alt taraf beyazdır.

kaynak ve resimler: sea crop university, kkgm.

2. diyafram

diyafram Selçuk ÖZŞENER

Favori Kamış:
    Lineaeffe s-curve surf kamış 4.50
    Favori Makine:
    OKUMA POWER LINER PL 865 MAKİNE
    En İyi Avı:
    Mırmır 2.2 kg
    Bütün arkadaşlar ve büyük ustalar kollarınızı sıvayın lütfen.
    Forum içinde dağılmış olan bilgilerinizi balık türleri konularının altına toplayalım lütfen. Bu tür hakkında kısa öz bilgiyi balıkçı ve melih reis vermişler zaten. Konunun devamını bizler doldurmalı ve güzelleştirmeliyiz. Herkesin el atması lazım. Çok güzel bir arşiv olacaktır.
    Neler yazılabilir: Bu balık türü hakkında herşey, ama herşey. Avlanabilecek yerleri, avlanma takımı, avlanma incelikleri, ustaların engin tecrübeleri (bu balık hakkında), vs.. vs.. gerekirse diğer konularda görüp çok beğendiğiniz bu tür hakkındaki yazıyı buraya alıntı yapabilirsiniz. Buna izin verileceğini sanıyorum. Önemli olan Balık türleri konu içeriğini (tür adedi değil) genişletmek. Forumda Mezgit hakkında aranılan her türlü bilgi MEZGİT konusunda olursa çok güzel bir forum olur. İlerledikçe sizler sayesinde çok güzel bir arşivimiz olacaktır.

Özellikle Sadece Bu Konudaki Balık Türü İçin Yazı Yazmamız Çok Önemli. Yazacağımız Yazının Faydalı Olmasınada Özen Gösterelim. Gereksiz Özel Sohbetlerden Kaçınalım.
    Bunu yazmamdaki amaç sitemizin daha güzel olmasıdır.
    Şimdiden bütün duyarlı forum dostlarına teşekkür ediyorum.

3. erdemyılmaz

erdemyılmaz ERDEM YILMAZ

Favori Kamış:
    DURUMA GORE BİLDİGİM HER TÜRLÜ YASAL MALZEME
    En İyi Avı:
    EŞKİNE 1,5 KG.,56 CM. TURNA
    bu gümüşün orjinali

4. Entomorph

Entomorph

Favori Kamış:
    Olta,Çapari,Rapala
    En İyi Avı:
    Dülger Balığı 1 kiloya yakın

5. webokur

webokur cihangir

Sarayburnunda GÜMÜŞ balığı

Bugüne kadar hiç Gümüş balığı tutmamıştım. Sarayburnuna gittiğimde gördüm, hamsiye benzeyen güzel bir balık. normalde yaz balığı olduğunu ve sezonu çok erken açtığını söylediler. hazırlıklarım şimdiden başladı yarın sabah nasipse gümüş için olta atacağım. fakat bilmediğim ve merak ettiğim bişey forum da da aradım bulamadım. bu balığın yasak sezonu varmı? malzeme olarak da 0.8 gövde ye 0.8 köstek hazırlıyorum. 13 numara gümüş mustad ve mor floş:D görüş ve önerilerini bekliyorum. AYRICA işin en lezzetli kısmı olan yemek faslıyla ilgili olarak tarifini de bu sayfadan alabiliriz mümkün ise..

6. SahEmre

SahEmre Emre

Favori Kamış:
    Okuma Salina 4.20 Salina 100-200 - Lineaeffe Extreme Cast 4.40 180gr. - Okuma V-System 240 10-40g
    Favori Makine:
    Ryobi Proskyer Nose Power - Shakespeare Mach 1 XT
    En İyi Avı:
    Küçük beyaz; 7 cm. Kuzey batı Antartika Sığlıkları..
    Selam Cihangir

Gümüş balığı ülkemiz kıyılarında bolca bulunan ve herhangi bir tehdit veya tükenme sıkıntısı yaşamadığını düşündüğüm yemlik bir balık türüdür. Zaman zaman tezgahlarda yerini almasına rağmen çok fazla bir ekonomik değeride yoktur. Avlanmasında mevsimsel herhangi bir yasak ta sözkonusu değildir. Tabi miniciklerini avlamak yada avlamamak yine vicdan meselesi.
    Rastgele.

7. arm59

arm59

Favori Kamış:
    Olta:Dam,daiwa,banax
    En İyi Avı:
    Sazan 4,5 kg.(1994)
    Gümüş balığı kesinlikle yaz balığı değildir Marmaranın yerli balıklarındandır Marmara da balık sezonun ilk balıklarıdır.

8. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Cihangir

Çaparinin, floşsuz, çıplak iğne ile daha avcı olduğunu söylüyorlar.

Gümüş balığı, içi ayıklanmadan bütün olarak tavada, kızgın yağda kızartılır.
    Eti biraz serttir ve makbuldür.
    İlkbaharda kıyılara gelir.
    Genelde Arnavutköy akıntı burnunda çökeltme ile tutulurdu, belki yine çökeltme kurarlar.
    Rastgele

9. zarganacı34

zarganacı34 önder

Favori Kamış:
    lineaeffe s-curve kamış+Okuma synex 660 makina, Lineaeffe fire spin trabucco makina
    En İyi Avı:
    Levrek
    Benden de bi tavsiye bedenin ortasına alüminyum folyo sar. Gümüş balığı parlak şeylere dayanamıyor.

10. erdemyılmaz

erdemyılmaz ERDEM YILMAZ

Favori Kamış:
    DURUMA GORE BİLDİGİM HER TÜRLÜ YASAL MALZEME
    En İyi Avı:
    EŞKİNE 1,5 KG.,56 CM. TURNA
    bir ilavede benden geçen sen kulelide yakalaynlar anlattı pilava kullanıyorlarmış tavuk yerine

11. özkan

özkan

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    kırlangıç 1,5 kg
    gümüş balığı kıyıya yakın yerlerde sezonu ilk açan balıklardandır. çıplak sarı iğne ile yapılan ince takım çapari ile güzel av yapılabilir.

12. simendifer

simendifer Sennur

Mahir amcanın da dediği gibi, gümüş temizlenmeden bol kızgın yağda kızartılarak yenilir. Benim pek yüz vermediğim bir balıktır. Yalnız söylenenlerin aksine bana sorarsanız bu balık yemsiz ve küçük iğneli olmak kaydı ile, floşlu ya da floşsuz her çapariye kurdele halinde sıralanan bir balık. Nitekim adalarda da örneğini görmüştük. Biz kefal peşinde koşarken, 12-13 yaşındaki iki ufaklığımız azımsanmayacak kadar (dolu dolu 2 yağurt kovası) gümüşü, bildiğiniz istavrit çaparisi ile tutmuşlardı.

13. zafer BAYRAM

zafer BAYRAM

Favori Kamış:
    Kamış/zıpkın
    En İyi Avı:
    Lambuka 2 kg /Levrek 1kg /ve bolca uskumru,lipari.
    yumurtalı gümüş

Arkadaşlar gümüşün tadı en güzel yumurtalı olarak yapıldığında çıkar ayrıca buğulamasıda iyi olur 12 13 nolu çıplak parlak iğneyle ince takım olarak yakalanabilir fosforu yüksek balıktır gözler için çok iyidir. Afiyet olsun.

14. mors

mors

Favori Kamış:
    Artık bir çok olta malzemesi demeliyim...
    En İyi Avı:
    İSTAVRİT 10 KİLO CİVARI (1985 YILINDA)
    Gümüş balığı hamsigillerden olup eti hamsiye göre daha kılçıklı ama daha yağlı olduğu için daha lezzetlidir. Ayrıca pullu bir balıktır. Bazı arkadaşlarımız gümüşü balıktan saymayıp yenmez demiş. Bu damak tadına hitap eden bir konudur. Bende herkezden farklı olarak zarganayı sevmem ve yemem mesela. Ama bu zarganayı balıktan saymadığım anlamına gelmez.Avlanma konusunda çoğunlukla liman ve iskele benzeri yerlerde sürüler halinde gezerler. 0.8 lik köstek bedene dizilmiş 16 numara beyaz veya sarı iğne ve suda mor renk alan beyaz floş etkilidir. Tercihan çapari 10 lu yapılır ve eğer çapariye tek gümüş yakalandıysa bekletilerek diğerlerinin de gelmesine vesile olunur. Maltepe bölgesinde 6-7 metrelik halkasız tatlı su kamışlarıyla bolca avlanmaktadır. Kokusu diğer balıklara nazaran daha ağır olduğu içinde yem olarakta makbuldur. Mesela eylül-ekim aylarında yine maltepe bölgesinde gümüşle bol miktarda mezgit avlanılmıştır. (Yeni adalar iskelesinden gümüşle zargana hatta kalkanda aldıklarına şahit oldum. Gerçi büyük bir hatayla kalkanı son anda kaçırdılar ama yem olarak gümüşe geldi.)
    Ekonomik değeride hiç yok değildir.

15. SahEmre

SahEmre Emre

Favori Kamış:
    Okuma Salina 4.20 Salina 100-200 - Lineaeffe Extreme Cast 4.40 180gr. - Okuma V-System 240 10-40g
    Favori Makine:
    Ryobi Proskyer Nose Power - Shakespeare Mach 1 XT
    En İyi Avı:
    Küçük beyaz; 7 cm. Kuzey batı Antartika Sığlıkları..
    Gümüş yazın bazen sıvama oluyor. Yazın hava ve sular sıcakken zarganaya gittiğimde bazen dikkat ederim, suyun görebildiğim kısmı sıvama gümüş sürüsü olur oraya 12 numara falan iğneli çapari indirsek herhalde 1 saniyede dolar gelir. Bilgim yok gümüş görünmeye başladımı istanbulda ?

16. furunotr

furunotr Haluk

Öncelikle gümüş ekonomik değeri olmayan bir balık değildir, ancak ve de Allahtan ki gırgırcıların veya bu avı ticari olarak yapanların tarafından kendilerine göre yeteri kadar tutamayacakları ve yeteri kadar para getirmeyeceği için şimdilik bu balık avına yönelmeleleri yanlış da olsa böyle bir kanıya varılmasına sebep olabilir.

Ben çocuk iken Şemsipaşa kıyılarına sıkışan gümüş kaldıraç görevi gören bir sırık ve dayanak noktasına bağlı hatırladığım kadarıyla çapı belki de 5-6 metreyi bulan kepçeler ile profesyonel balıkçılar tarafından ekip çalışması yapılarak avlanır ve gümüşün kıymetini ve lezzetini bilenler tarafından tüketilirdi.

Daha önce sadece zargana avında kullanılmak üzere gümüş yavrusu yakalamıştım, ancak son 2 haftadır Şemsipaşa sahillerinde yıllardanberi gümüş avı yapan (adları galiba Abdullah ve Naim idi) amcalarımıza heves ederek ve balığın da çok iri olması hasebiyle (en küçüğü 13 en büyüğü 17,5 cm. ve ağırlıklı olarak 15 cm.) biraz da belimdeki rahatsızlıktan ötürü (balığın tutması basit olduğundan ve pek fazla zahmet gerektirmediğinden bu balık için ihtiyar balığı diyorlar...) bu balığın avına merak salmış bulunuyorum.

17. furunotr

furunotr Haluk

Bu balığın avında olta takımı olarak 8 e 8 misina 14 numara beyaz iğne ve mora dönen beyaz floş ve 1 adet ince sim ile hazırlanan 10 lu çapari takımı kullanıyoruz, balık iri olduğu için iğneler 12 misina 8 e 12 olabilir, siyah iğne yediğini de söylüyorlar, yıllarca evvel çıplak simsiz iğne atarlardı, en üst iğne 11 numara olabilir ve buraya yakalanan gümüşlerden biri sağlan yerinden bu iğneye takılır. Bunun nedeni oraya takılan gümüşün kılavuz olarak diğer gümüşleri cezbedeceğini ve bu sayede avın bereketli olacağı söyleniyor,,,

Pişirme işine gelince ayıklanmadan kızartanlar varmış ancak ben ve bulunduğum yerde gördüğüm kişiler balığı önce pulunu kazıyıp, sırt, sonra karın yüzgeci daha sonra kafasını kesip atarak ve daha sonra karnını anüse kadar bıçak ile yararak içini de temizledikten sonra karın zarları kalmayacak şekilde güzelce yıkıyoruz (ben kafasını kesmiyorum). Sonra da mısır ununa bulayıp kızgın yağda tava ediyorum, enfes oluyor.

Balığı tezgahta görmeyenler için söyleyeyim, Istanbul da zaten az miktarda tutulan balık lokantalara veriliyor...

18. ist balıkcısı

ist balıkcısı

Favori Kamış:
    şeyan olta -surf kamış
    En İyi Avı:
    daha öğrenecek çok şey var
    GÜMÜŞ / ATERİNA
    Atherina Presbyter,Ahrenfisch,Prˆtre
    Sıcak ve ılıman denizlerin sahil bölgelerinde sürüler halinde yaşar. En fazla Marmarada bulunur. Bazı türleri de İznik ve Sapanca göllerinde yaşar. Boyları genelde 10 - 15, Karadenizde 10 - 13, Akdenizde 8 - 9 cm. olup, her iki denizde şekil farklılıkları gösterir. Nisan - Eylül arasında sahillerin çakıllı ve kumluk bölgelerinde sürüler halinde toplanarak ürerler. Kurtlar, kabuklu ve yumuşakçalarla beslenir. Eti lezzetlidir, taze olarak bol tüketilir. Aynı zamanda büyük balıklara yem yönünden değerlidir.

denizce.com dan alıntıdır.

Son düzenleme: 5 Mart 2007
  19. furunotr

furunotr Haluk

Gümüş kıyıya sıkıştığı zaman avladığımız için su derinliği sanıyorum 1,5 metre civarında ben 6 metre porselensiz kamış kullanıyorum, 0,25 misinayı kamışın ucuna bağlıyorum, ve çapari ve en uçta 20 gr. kurşunu ile beraber bu misina boyu tam kamış boyuna gelmesi iyi oluyor, yani tüm takımın boyu kamış boyu kadar.

Tuttuğum balıkları tutma sebebine gelince yıllardır oradaki yaşlı amcalara imrenirim ancak gümüşlerin iriliği beni esas cezbeden neden oldu yani bunlar yıllar evvet zarganaya yem olsun diye tuttuğum 3 cm.lik gümüş değil boyları yazmıştım en küçüğü 13 en büyüğü 17,5 cm. boyunudaydı... Yani erişkin hayvanlar, sirkülerde de aksi bir durum görmedim. Ayrıca şu an tuttuğum mevkide palamut çıkıyor ancak boy ve genel durum itibariyle bırakın sirkülerdeki kuralları kendime bu efsafta palamutları yakıştıramadığım için değil tutmak bir tek atış dahi yapmadım. Eğer bu balık benim gözümü dolduracak kadar irileşirse ve yasalara uygun hale gelirse ileride tutmayı deneyebilirim. Gümüş tutarken arada gelen sayısız kıraçayı da suya attığımı konuya hassas arkadaşlar için ayrıca belirteyim.

Sanıyorum bazı yanlış anlamalar olmuş ve ben burada polemiğe girmek istemiyorum; ancak paylaşmanın etik olmayan bir yönünü göremediğimi de belirteyim.

20. gümüşe laf ettirmem

gumus öyle tekneyle avlanacak kadar buyuk surulerle gezmeyenbir balık bildigim kadarıyla. tam anlamısyla bir kıyı balıgı
    kucuk sürülerle av arar. o nedenle ticari olarak tutulsada öyle tonlarca çekilemez. oltayla tutmayada pek gelmez çunku ufaktır. ancak kucuk teknelerle rast getirip aga gelirse balıkçı tezgahlarına geliyor.
    etine gelince.
    kılçıgını çıkarmadan sadece içorganlarını temizleyiniz. kafa kuyruk kılçık kalsın. pişince kılcıgı tek parçada tık diye ayrılır.yumurta ve unla hazırlanmıs sosa batırıp kızgın tavaya atınız.
    bakın eti sertymiymiş.O ince kılcıkları da erir içinde
    lezzetini ben çok severim mesela.
    yumurtasız pişirirseniz hem sert olur hemde kucuk kılcıklardan kurtulmak adına iyice pişirmek zorunda kalırsınız ki buda tadını azcık bozar.Kılcık diyince korkulacak birsey yoktur.aslında iyi pişirince çerez gibi herşeyiyle göturebilirsiniz.
    genelde sezonun hemen basında sonbaharda tezgahlara ender olarak gelir. seveni bileni yakalayınca hemen alır. fosfor oranı yuksek oldugu için çocuklara tavsiye eder eskiler. pişmiş halde çıkardıgınız kılcıgı bilem parlar fosfordanmı bilemem ama.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 20 Nisan 2007