Güzelbahçe...

Konu, 'Fotoğraflar' kısmında Mehmet PEKMEZCİ tarafından paylaşıldı.

1. Mehmet PEKMEZCİ

Mehmet PEKMEZCİ

Favori Kamış:
    olta
    Arkadaşlar sabah Arifle konuşurken nerde oturduğumu sordu. Sonradan aklıma geldi dedim ki ben tanıtayım oturduğum yeri arkadaşlara. Belki ilgisini çeken olur merak eden olur diye düşündüm.

Güzelbahçe İzmir'in batısında Urla dan önceki son metropol ilçe. 7Km lik bir sahile sahip. Son sahil düzenlemeleri ile insanların gezecekleri deniz havası alabilcekleri bir ortam yaratılmış olsada maalesef güzelim sahilleri heba oldu. Bu çalışmalardan sonra kıyıda balık avcılığında ciddi şekilde bir bozulma gözleniyor. Zaten sahil üzerindeki av baskısı inanılmaz derecelerde. Bazen işe gidip gelirken denize baktığımda çok küçük bir alanda dahi olsa beşin üzerinde ağ şamandırası görülebiliyor. Bir defasında 11 tane saydığımı hatırlıyorum.Bu ağların en küçüğünün en az bir kilometre olduğu düşünüldüğünde kıyıdan balık yakalayabilmenin aslında nekadar şans işi olduğunu tahmin edebilirsiniz.

Güzelbahçe balıkçı barınağı İzmirde avlanılan balıkları yarısından fazlasının karaya çıkarıldığı bir barınaktır. Sabahları kurulan mezatta her çeşit ama en önemlisi en taze balıkları satın alabilirsiniz. Liman içerisinde bulunan lokantalarda satın aldığınız balığı tüketebilirsiniz. Ama benden size küçük bir tavsiye balığı sakın burdan almayın. İki katı fazla para ödersiniz. Biz Güzelbahçenin yerlileri bile limandan balık alamıyoruz artık.

Şehre uzak olmasının yanında havası ile sizi bir anda cezbedebilecek bir yerdir. İzmir'den işten dönerken Narlıdereden sonra deniz kıyısına indiğinizde havanın birden değiştiğini ve canlandığınızı hissedersiniz. Arabanızı park etmek için yer beğenirsiniz mesela. Akşamları sahile inip hem akşam yemeğinin sindirilmesi sağlar hemde ayak üstü karşınızdan gelen tanıdıklarınızla sohbet eder bir yandan da iyot kokusunu çekersiniz ciğerlerinize.

Rüzgarı kötüdür. Özellikle yazları öğleden sonra denizi durgun görmeniz neredeyse imkansızdır. İmbat tüm şiddetiyle eser yazları. Güzelbahçedeki hava balığa giderken çoğu kişiyi yanıltır. Deniz karaya çıkarken eyvah dersiniz balığa gidiyoruz ama şu hale bak. Karaburun tarafına geçtiğinizde denizin süt liman olduğunu görürsünüz bu sefer. Poyraz ve kuzeyli rüzgarlar kışları daha da bir çekilmez hale getirir. Tam körfezin girişinin karşısında bulunan Güzelbahçe her kış kuzeyli rüzgarlardan deyim yerindeyse dayak yer.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Umarım başka arkadaşlarda yaşadıkları yerler hakkında paylaşımlarda bulunur ve bizlerle paylaşırlar. Güzel olur diye düşünüyorum. Daha ayrıntılı bilgim için;
    www.guzelbahce-bld.gov.tr

Sözü fotoğraflara bırakalım...

Son düzenleme: 19 Ekim 2006
  2. Sevgili Mehmet paylaşımın ve güzel yazının için teşekkürler...

Dediğin gibi kıyıya atılan ağlar yüzünden ve sahil çvre düzenleme çalışmaları neticesinde kıyıdan çıkan balıkta azalma gözle görünmektedir.
    Bundan 5-6 yıl evvelsinde ise bugünkü şartların tam tersi bir kıyı balıkçılığı yapılmakta Narlıdere-Sahilevleri-Güzelbahçe tarfında bolca balık alınırken Karataş-Konak-Alsancak ve Salhane tarafında balık çok az alınıyordu, dediğim gibi durum şu an için tam tersine dönmüş bulunmaktadır.
    Ben bunu Ragıppaşa dalyanın yıkılmasına ve körfezde başlatılan Temiz Körfez çalışmaları ile gözle görülür değişime bağlamaktayım.

Birde Grubu unutmuşsun dostum. Akşam güneşin batışı körfezde bir başka güzel olur..

3. kovboy

kovboy MESUT

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    89cm turna 4,350kg
    valla çok güzel bir yermiş kıymetini bilin

4. akrepp06

akrepp06

Favori Kamış:
    dipoltası kamış
    En İyi Avı:
    bizim dilmizde cay balığı diyoruz 1,5kğ
    slm

Pekmezci ağbi eline sağlık özlemişim be narlıdere, güzelbahce'yi biraz hasret gidemiş oldum sayende bende narlıdere de askerdim ege orduda, oraları cekmemişin ağbi viyadük tarafını neyse bunlarda cok güzel olmuş.

5. balıkçıl

balıkçıl

ooooooooffffff........ooooooooofffffff......!!!!!

6. Mehmet PEKMEZCİ

Mehmet PEKMEZCİ

Favori Kamış:
    olta
    Metin noldu yahu çok derin bir of çekmişsin. Yaranı mı deştik kardeş?:)

7. maniacellman

maniacellman

Favori Kamış:
    olta
    anlattiklarin gercekten etkileyici! fakat soylemeden gecemicem kullandiklari agin 1 KM oldugunu sanmiyorum hatta imkansiz diyebilirm... paylasimin icin tesekkurler

8. Mehmet PEKMEZCİ

Mehmet PEKMEZCİ

Favori Kamış:
    olta
    Yanılıyorsun Selman kardeşim. Şöyle söyleyeyim o zaman bilenlerde mesafeyi yazsınlar.
    Maltepe Askeri Lisesinin önünden başlayıp yeni yapılan vapur iskelesini geçtikten sonra ziraat bankasının önünde bitiyor.

Bilen arkadaşlar mesafeyi yazsınlar lütfen. Bizzat tekneyi sahilden takip ederek ölçtüm bu mesafeyi onuda ekleyeyim. Bir km den fazla. Ama ben yinede 1 km yazmıştım abartılı gelmesin diye arkadaşlara.

9. balıkçıl

balıkçıl

memleket geldi abi aklıma.ama bizimkinde balıkta varmış şimdi.:)

10. maniacellman

maniacellman

Favori Kamış:
    olta
    bir balya ag ortalama 80 kulac ile 100 kulac tir ve buna 1 boy denilir. aglarin derinligi en az 1 kulactir en cok o size kalmis bir girgir agi ise en az 7 boydur bunu hesaba katarsak ben karadenizde avlaniyorum ve kullandigimiz agin en fazlasi 2 boy ve bu agi sigdirmak mumkun degil ve agin 2 tarafina genelde samandra atilmaz yani ordaki aglarin boyunu bilen varsa tam boyunu yazsin ama ben sanmiyorum...

11. balıkçıl

balıkçıl

hayırdır ben seni grafik tasarımcısı zannediyordum.balıkçımıymışsın yoksa.:confused:

12. maniacellman

maniacellman

Favori Kamış:
    olta
    benim babam balikci ve bende denizde dogdum diebilirim;) ve bu konuda bilgim vardir:D prof degilim abi ya:) smdide kiyidan oltaciliga merak saldim deniz benim herseyim:) sizin yardimlarinizla ii baliklar avlicagimi dusunuyorum

13. Mehmet PEKMEZCİ

Mehmet PEKMEZCİ

Favori Kamış:
    olta
    Sevgili Selman, inanıp inanmamakta serbestsin tabi sana kalmış bişey.İnandırmak için uğraşacak vaktimde yok zaten. Burda böyle orayı bilemem. Yazdığım mesafeyi bilen biri çıkarsa sana uzunluk hakkında bilgi verir.

14. maniacellman

maniacellman

Favori Kamış:
    olta
    ama bilikci olmadigima o kadar sevindimki hoby olarak yapilabilecek en guzel is ama evine ekmek gotureceksen isin cok zor. ne evin var ne sosyal bi hayatin eylulde sezon acilir hazirana kadar calisirsin geri kalan donemdede ag onarimi ve tekne bakimi ile ugrasirsin... kucukken babami ayda bir falan gorurdum...ve artik rumeli fenerinekileri dinleseniz SAKIN BALIKCI OLMAYIN ilk sozu bu olur

15. MGB

MGB GOKHAN

Favori Kamış:
    Kamış olta, yapay yemler, sırtıyı pek severim :) ...
    En İyi Avı:
    Umarım yakında İRİ bir LEVREK :)
    Mehmet gerçekten iyi düşünülmüş bir fikir...
    Umarım başka arkadaşlardan da devamı gelir.

Bu arada mezattaki o balıklara takılıp kaldım, artık durur duru açarım bu sayfayı... :)

Tekrar sağol...

16. maniacellman

maniacellman

Favori Kamış:
    olta
    abicim inanmiyorum degil yanlis anladin sadece biraz zor oldugunu ve nedenini soyledim ordaki avlanmayi tam bilmiyorum yanlis anlattim galiba ozur dilerim soyledigin dogru olabilir

17. MGB

MGB GOKHAN

Favori Kamış:
    Kamış olta, yapay yemler, sırtıyı pek severim :) ...
    En İyi Avı:
    Umarım yakında İRİ bir LEVREK :)
    Namık bu defa olmadı.... :)

18. Mehmet PEKMEZCİ

Mehmet PEKMEZCİ

Favori Kamış:
    olta
    Tamam Selman anlaştık. Özür dilemenede gerek yok. Bizde sayende birşeyler öğrendik.:)

19. ergen

ergen

Ag Balikciligi

Sevgili Selman, Sevgili Arkadaslar:)

Ege Bölgesinde (Izmir yöresi diyelim) kullanilan Aglar, Karadeniz, Marmara
    Bölgesine nazaren daha incedir!

Oralarda Aglar Paket olarak nitelendirilir. Bir Paketten, avlanacak Balik türüne göre, ortalama 100-115 Kulac cikar. Son senelerde genelde Japon-Misina Agi kullanildigi icin bir Posta Ag 130m civarinda ölcer. Derinlik konumunda genelde bir Boy kullanilir.

Oradaki Teknelerin üzerinde genelde 8-10 Posta Ag bulunur. Yani 8-10 X~130m = 1.000-1.300m.

Teknelerin Boyu 6,50-9,00m arasindadir. Bu Teknelerin Kasarasina, 8-10 Posta Ag rahatlikla sigar.

Her Balikcinin genelde iki ayri Cesit Agi bulunur. Biri Fanyali, biri Fanyasiz!

Mevsime ve Balik türüne göre ayri atilir. Bazen ikisi birden.

Mezatta gördügünüz Baliklarin hepsi o Yörenin Baligi degil!

Barinaktaki bir cok Tekne daha uzaklara gider. Ama Baligini Güzelbahcede satar, Fiyatlar daha yüksek diye.

Rasgele

Not: Bu yazdiklarimdan dolayi kimse beni Prof zannetmesin! Bende oralarda bir yerde oturuyorum. Mehmet'in koydugu Resimlerden birinde benim Ev görünüyor galiba. Emin degilim.

20. balıkçıl

balıkçıl

mürsel amca biz biraz kazıkçıyızdır demek istemiyorsundur umarım.:D yada öylemi söyledin de ben anlamadım yoksa.:confused: