hamur ve tuzlama yemler

Konu, 'Yemler ve Yemleme' kısmında Burhaniyeli tarafından paylaşıldı.

1. Burhaniyeli

Burhaniyeli

Favori Kamış:
    olta ve zıpkın
    En İyi Avı:
    akya 28kg
    sarpa ve kefal için mahur:
    1 su bardağı mısır unu
    2 su bardağı kepekli buğday unu
    1 yumurta sarısı
    1/3 su bardağı süt
    1/4 su bardağı peynir suyu

hazırlanışı:
    iyice katılaşana kadar karıştırın biraz cıvık kalırsa buğday unundan biraz ekleyin hamur tam katılaşınca top halini aldırıp gönüşte bırakın dışı kuruyunca yeminiz hazır olacaktır 2 ye kesip iç kısımdaki yumuşak yemi kullanın garantilidir:D

saldarya tuzlama:
    1 adet orta boy kova
    1/2 paket kaya tuzu
    1/2 paket billur tuz
    1.5 kg sardalya

hazırlanışı:
    ilk baş orta boy bi kova altını ince çiviyle delikler açıyorum en alta gazete koyuyorum sardalyaları dizip kaya tuzu ile tuzluyorum (billur ve kaya tuzunu karıştırın bi kapta) her katın arasına 1 gazate yerleştiriyorum kovayı yarıya kadar sıkıştırmadan dolduyorum ve 2 litrelik pet şişede deniz suyunu kovanın içine boşaltıyorum (bunu mutlaka çatıda yada kovayı bekleteceğiniz açıkta yapın) kovanın kapağını kapatıp hava girmiyecek şekilde bantlıyorum
    bu işlem bittikten sonra kovayı catıya çıkartıyorum mutlaka akkşam üstü yapıyotum bu işi yoksa güneşten dolayı balıklar tam yemlik olmuyor (kovanın hafif sıcakta kuruması yemin daha zor dağılmasını ve hafif cekici bi koku yaymasını sağlıyor) ve bu şekilde bırakıyorum ertesi sabah saat 8 gibi kovayı alıp buzdolabının normal gözüne koyup ortalama 48 saat bekletiyorum ve yem kullanılmaya hazır

sülük mazmuzu
    1 adet 1kg lık yoğurt kovası
    0.5kg billur tuz
    bol sayıda sülük

hazırlanışı:
    deniz kıyısında taşların üstünde gezinen sülükler var onlardan topla kır bi yoğur kabının içine doldur yalnız saatlerini alabilir hiç temizlemekle uğraşma sadece kafasında turuncu bi pul var onu çıkart yoğurt kabı iyice dolsun içine bas tuzu kapat kapağını ince bi çiviyle alttan ve üstten 10-15 er tane delikler aç güneş altında beklet ve mümkün mertebe evden uzak kimsenin uğramadığı yerlerde beklet tam 1 hafta sonra 2 tane kadın corabı al ve eldiven çünkü çok pis bi kokusu var elden çıkmıyor 1-2 avuç kokmuş sülüğü çorabın içine koy ve çok sıkı olmıyacak şekilde bağla ama bollukta olmasın ve azısını sıkıca bağla ve çorabın fazlalığını kes 2. çorabın içine biraz ağırlık koy ve sülünlü çorabı koy biraz bolluk ver azını bağla sonrada bi kasnağa bağlayıp bırak tekneden bırakın

NOT: kıyıda denemeyin yılan balıklarını çekiyor mazmuz çok çabuk parçalanıyor

Son düzenleme: 20 Nisan 2006
  2. MESUT_GULAN

MESUT_GULAN mesut

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    çuvalla MAVRAKİ
    teşekürler burhaniyeli ....kefalde deneyecegim paylaşımın için tekrar teşekürler...neler neler ögreniyoruz...

3. balikci

balikci

burhaniyeli gene döktürmüşsün tebrikler, sardalya için güzel tüyolar öğrendik senden, kefal ve sarpa mazmuzuda ilgimi çekti şimdi sarpa bizim burlarda en bol bulunan balıklardan birisi verdiğin tarifi deniyeceğim ilk fırsatta, paylaştığın için teşekkürler :)

4. Burhaniyeli

Burhaniyeli

Favori Kamış:
    olta ve zıpkın
    En İyi Avı:
    akya 28kg
    abi mazmuz değil o sarpa kefal için hamur mazmuz olarak hiç kullanmadım
    ama bi sefer yaptım hamuru sahile bi indim deniz uçmuş şıpşıp kullanılmaz paketlemeyi unuttum kovada kalmış 3-4 gün hava böyle gitti hamur taş gibi olmuş ya ıslatıp güneşe bırakacam ama aklıma daha güzel fikir geldi aklıma inadına güneşe bıraktım iyice kuruttum taş gibi oldu sonra toz haline getirdim onu biraz serpiyom sonra oltayı atıyom biraz serpiom oltayı atıom baya sarpa çekmişti ama toz haline getirmek çok masraflı

5. Yakamoz

Yakamoz MUSTAFA

Favori Kamış:
    LINEAEFFE OYSTER CAST KAMIŞ 3.90
    Favori Makine:
    OKUMA TRAVERTINE TR55 MAKİNE
    En İyi Avı:
    DOSTLARIM
    Sayın Burhaniyeli eline koluna sağlık çok güzel bir çalışma.
    Verdiğin birinci hamur tarifine kefal avında verim almak için müsadenle bir iki malzemede ben eklemek istiyorum.
    Yazmış olduğun tarif'e 1 yumurta ve 5-6 adet midye içini mikserde( Tabi eşinize veya annenize yakalanmadan :D :D ) geçirdikten sonra karışıma katıp hamur yapılırsa kefal avında daha verimli olur.Saygılarımla

6. balikci

balikci

hamursa çok iyi ozaman, ben genelde peynir suyu ve bayat ekmekle yapıyorum, sarpayı en iyi yakaladığım yem bu.

Sevgili yakamoz :) ben o dediğinizi yapamıyorum çünkü nezaman öyle bir işe kalkışsam yumurtalar ziyan oluyor diye kovalıyorlar beni mutfaktan :D

7. Yakamoz

Yakamoz MUSTAFA

Favori Kamış:
    LINEAEFFE OYSTER CAST KAMIŞ 3.90
    Favori Makine:
    OKUMA TRAVERTINE TR55 MAKİNE
    En İyi Avı:
    DOSTLARIM
    Sayın balıkçı bende aynı sorunu mikseri kullanırken yaşıyorum:D :D :D

8. Burhaniyeli

Burhaniyeli

Favori Kamış:
    olta ve zıpkın
    En İyi Avı:
    akya 28kg
    abi size bi akıl veriyim bizim bu taraflara yazın hacıfışfışın adamları gelir ıraktan irandan mal getirirler ben mikseride bıçak setinide herşeyi onlardan aldım balıkçılık için adam size ne söylüyosa 4 bölüp fiyatı teklif edin:D mutlaka veriolar çok çok ucuz fiyatlara alırsınız
    mikser 9ytl
    15 li bıçak seti 1ytl
    yem tahtası 1ytl
    rende 50 ykr
    5 boylu kap 3ytl
    5 tane küçük boy kova 8ytl
    5 tane orta bot kova 10 ytl
    5 tane büyük boy kova 12ytl
    radyolu ışıldak 15ytl
    akülü florosan 15ytl
    hepsini nerdeyse piyasanın çok çok altında aldım süper mallar değil ama işimi görüyo hepsindede tabiri caizse çingen pazarlığı yapıp aldım:D

9. mehmetc

mehmetc memo

Favori Kamış:
    Tsunami trophy surf, Grauvell Teklon Concept Spin, Gloomis IMX Surf
    Favori Makine:
    Aero technium XT, Shimano twinpower 5000PG, Penn Fierce
    En İyi Avı:
    Ironfish
    dostum eline saglik bana en cok lazim olan bilgilerden birini yazmissin saol ;)

10. Burhaniyeli

Burhaniyeli

Favori Kamış:
    olta ve zıpkın
    En İyi Avı:
    akya 28kg
    bak bide şu karışımı deneyin kalamar kılçığı temizlenmiş sardalya sülünez ve midyeyi rondoya atın kıyma şekline gelinceye kadar kıyın sonra içine biraz buğday biraz mısır onu ve tuz karışrtırılıyor ve köfte gibi yoğuruluyor iyice köfte kıvamına gelinceye kadar yoğuruyosun daha sonra bu karışımı leblebi boyuntunda parçala ayırıp gazetede tuzluyosun ve biraz kuruması için açık bi alana bırakıyosun biz yaklaşık 30 saat beklettik ama hava aşırı sıcak değildi çok güzel ispari çıpra mırmır yapıyor kıyıda valla bu yaz bu karışımı sürekli uygulayacam isteyen denesin

11. umitagz

umitagz ümit

burhaniyeli ben o karısımı yaparsam kusmaktan ölürüm :D

12. mali1957

mali1957

burhaniyeli kardeşim biz barajda tarif ettiğin hamuru yapardık ama içine azıcık bıçağın ucu ile aktarlarda satılan sarı şerbet boyasından katardık.bu boya yemi bulanık suda ya da derinlerde fosforlu gibi parlatarak daha görünür hale getiriyor.özellikle bulanık suda neticesi iyi oluyordu.bir de hamuru top yapıp güneşte kurutmuyorduk ta bazlama yapar gibi yassılaştırıp teflon tavada çok az yağlayarak pişiriyorduk.kullanırken senin yaptığın gibi koparıp iç kısımlarını kullanıyorduk.denemek lazım diyorum.şimdi senin yazını okuyunca ben de müsait zamanımda bunu deneyeceğim.sonuçtan bilgi vermeye çalışırım.ama şu aralar zamanım yok.

13. 60hakan78

60hakan78 HAKAN

arkadaşlar bu ne uğraş , ben o dediklerinizin yarısını yapsam hanım eve koymaz beni :)
    daha basit yapılacak hamurlar yok mu hemen hemen her balığın vuracağı ... pişirmeden , rendelemeden miksere felan bulaştırmadan ;) ne bilim malzemeleri alıp yuğurup hamur yapsam yok mu böyle bir yem tarifi .. samsunda kıyı balığına gidiyorum , kefale ekmek , levreğe sahte balık , mavruş dedikleri balığa boru kurdu takıyorum ama boru kurdu da ince kopuk felan çıkıyo kancadan düşüyo her çekmem de , 1 paket yem kurt yetmiyor 3-4 saat balık tutayım desem , boru kurduna her balık geliyormuş bu kurdun özelliğinde bi hamur yokmu yuğursam yarım kiloda doya doya akşam dan sabaha kadar balık tutmaya çabalasam :)

14. Mr.Fish

Mr.Fish Yusuf

En İyi Avı:
    2kg Torik
    Ben guneste kurutulmus hamburger ekmeginin ic kismini islatip hamur haline getiriyorum. Ustune de biraz beyaz penir atip yoguruyorum. Cok guzel oluyor.. Hem zahmetsiz hem ucuz :)