Havali Zipkin

Konu, 'Zıpkınla Balık Avcılığı' kısmında ISKATARYA tarafından paylaşıldı.

1. ISKATARYA

ISKATARYA

Favori Kamış:
    Zıpkın - Olta
    En İyi Avı:
    1,25 ISKATARYA
    Bgune kadar bıldıgımız klasık zıpkınlar ıle avlanyorum .Havalı zıpkın tecrubesı olanlar , tecrubelerını aktarırlarmı ?

2. hakibis

hakibis

Favori Kamış:
    olta
    Arkadaşlar

Tolga kardeşimde ustalar arasında yer almaktadır. Sizin Dostane tavırlarınızı ve seviyeli sohbetinizi kendisine de aktardım ve camiamıza kazandırmış bulunmaktayım.

Hoş geldin Tolgacım . . .

3. ISKATARYA

ISKATARYA

Favori Kamış:
    Zıpkın - Olta
    En İyi Avı:
    1,25 ISKATARYA
    Hosbuldukkkk

Eyyvallahhh Hakan Kardes , valla cok heyecanlandım behhh balık-olta-deniz-deniz kizi muhabbetlerinden sıkılmayacak arkadaslarım olucak ısallah bu kadar hos bır sey yok sevıyoruz kardesımmmmm denızıııı .

Tavuk ile avlananlari ilk gordugumde tuhafıma gıtmıstı aynısını hındı gogsu ılede yapılıyor ama balıgın toplanması acısından bence ıs yapmaz koku yapmıyor gezen/gecen balıgı alırsın , kıyıdan boru kurdu tek gecerım...

4. özkan

özkan

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    kırlangıç 1,5 kg
  5. ISKATARYA

ISKATARYA

Favori Kamış:
    Zıpkın - Olta
    En İyi Avı:
    1,25 ISKATARYA
    ıslem tamamdır - HAVAMI ALDIM :)

6. Suatreis

Suatreis

kaçırdım ben yahu... ne oldu burda zıpkın.. boru kurdu.. tam benlik yer olmuş. :D

bahse konu link e baktım ama havalı zıpkının işlevsel özellikleri hakkında bişey göremedim. Nasıl bi alettir bu bide neden etiğe aykırı olduğunu düşünüyorsunuz.
    Bi bilgilendirme yaparmısınız arkadaşlar. Dalış konusunda yeniyim hele av tekniklerini ve techizatlarını hiç bilmem. Merakımı maruz görünüz öğrenmek istiyorum . Şİmdiden teşekkürler. Yanlız sizden ricam yabancı ve başka link falan vermeyin tecrübe sahibi arkadaşlarımın söyledikleri bana yeter de artar bile.

Son düzenleme: 30 Temmuz 2006
  7. zıpkıncı

zıpkıncı

Favori Kamış:
    olta zıpkın
    En İyi Avı:
    zıpkınla lavrek 2,300 kg çipura 1,300kg olta ile 12kg sazan
    selam arkadaşlar havalı zıpkın konusu yeniden açıldıgına göre benim yazmamam olmazdı birileri bana yine kızacak yok havalı zıpkın yasaktır diyecekler ama olsun ben tavsiye etmeye devam edecem ayrıca yasak olmadıgını ispatlamıştım öncesinde ben 4-5 senedir kullanıyorum arkadaşlar havalı zıpkını tek geçerim daha bana bir sorun çıkartmadı avantajlarını ve dezavantajlarını özetleyim isterseniz en önemlisi lastikten kurtarıyorsunuz eskidi koptu bozuldu derdi yok hem daha derli toplu duruyor isteginize göre az yada çok hava basarak sertligini ayarlaya biliyorsunuz vitesli olanlarıda gördüm ama kullanışlı degil zaten gereksiz bana göre de ayarını az yada çok hava basarak ayarlayabilirsiniz nokta atışı yapabilirsiniz ve daha bir çok artısı var dezavantajına gelince başta fiatı oldukca tuzlu ama deger bana göre diger zıpkınlara göre şişi daha kalın oldugu için atış gücüde fazla oldugu için sert bir kayaya çarptıgında uç kırabiliyorsunuz yada egilebiliyor atışlarda dikkat etmek lazım ve haliyle uç şiş bilumum parçalarıda pahalı neyse özetle bunlar arkadaşlarlar kendimce tecrübelerimi paylaştım sorusu olan varsa cevaplarım zevkle yine kolay gelsin ....

8. zıpkıncı

zıpkıncı

Favori Kamış:
    olta zıpkın
    En İyi Avı:
    zıpkınla lavrek 2,300 kg çipura 1,300kg olta ile 12kg sazan
    Amatör Balıkçılık 36/2 Nolu Sirküler

Madde 12.-
    Denizlerde Amatör Balıkçılık
    Denizlerde amatör balıkçılık, zaman yasağına tâbi değildir. Denizlerde özel avlanma izni gerekmeyen yerler haricinde gün içinde av saati sınırlaması yoktur.

Denizlerde amatör avcılık her türlü olta takımı, serpme ve yemlik uzatma ağı ve sualtı tüfeği ile yapılabilir.

9. atomik07

atomik07

Favori Kamış:
    Zıpkın, Olta
    En İyi Avı:
    17 kg Akya
    he ya. neden yasak? tamam bazı yasakları biliyoruz ama havalı neden yasak. katliam her zaman katliamdır. bilinçli bir havalı zıpkın kullanan avcımı tehlikeli bilinçsiz 30-40 kilo Allah ne verdiyse avlayan lastikli zıpkıncımı daha tehlikeli? bu işin yasağı nerede onu anlayamadım??????

10. slimselim

slimselim

Favori Kamış:
    Tarzan Zıpkın , Albastar olta Rambo bıçağım Fotoğraf makinam
    En İyi Avı:
    2 kg aynalı sazan 1.5 kg RusKefali
    Tüfek tüfektir. Bence tek farkı boyutu ve kolaylığı. Ne lastikli zıpkınlar var. Bana saçma geliyo. Amatör balıkçılık sonuçta... Çok saçma

11. tehlikelidir.:)
    denizde elimde kabza patladı.:( karın boşluğuna sert bir darbe..nefes alamama..burun kanaması.. aylar süren kulak çınlaması..
    bakımını çok iyi ustalara yaptır dostum... sakın ha kontrol etmeden suya girme.. tetik mekanizması çabuk bozuluyor .. kendiliğinden atış yapabiliyor.. hava basıncını usulüne göre kulllan.. bu dediklerim MARES markada oldu üstelik.. fabrikasyon hatası dediler. uğraşamadım..gençtik o zamanlar :)

12. DustDeviL

DustDeviL Özkan

1-itme gücünü sıkıştırılmış hava ile sağlayan zıpkın çeşidi. kurması biraz sakattır ele kola sokma olasılığınız vardır.

2-suyun icinde zipkin yayini cekistirme conseptinden kurtaran zipkin cesidi
    slogani morarmis gobeklere hyr olmalidir nitekim obur cesitlerini suyun icinde gobeginize dayayarak kurmak zorunlulugu vardir ve gunun sonunda morarmis bir gobek sahibi olmaniz kacinilmazdir

3-yapı itibarı ile çok hassas olan, dolayısı ile çabuk bozulabilen pnömatik zıpkın. namlunun içine kaçabilecek bir kum tanesi bile zıpkının bozulabilmesini sağlayabilir. şöyleki bu içerisine sıkıştırılan basınçlı havanın kaçabileceği çizikler oluşur namluda... bunun dışında çok gürültülüdür. av yaptığınız meradaki balığı bozabilecek kadar gürültülü. artı özellik olarak ise klasik zıpkınlara (lastikli) nazaran çok daha fazla kuvvetli olması söylenebilir.

4-sadece küçük boyları, zaten herhangi bir korku sebebiyle kaya altlarına saklanmış balıkların avlanmasında kullanılmalıdır. büyük boy havalı zıpkınlarla bir merada açıkta dolaşan balıklardan sadece bir, usta bir dalgıçsanız iki tane vurursunuz. diğer balıklar tüfeğin gürültüsünden kaçarlar, toplanmaları uzun sürer.

5-havali zipkini yayli zipkinlardan ayiran en buyuk ozellik sudur ve bu havali zipkini tercih etme nedenidir: tetige basildigi an havali zipkin sisi sahip olabilecegi en fazla enerjiye sahiptir ve zaman gectikce gucu azalir ve gidecegi mesafe kisalir. yani kisa mesafede cok etkilidir, kalinca bir baligin etini delebilir ama sadece kisa mesafede yani taslarin altinda balik vuruyorsaniz.

6-yayli zipkinin esprisi ise yayin kurulu oldugu halden serbest haline kisalincaya kadar gecen surede sise yukledigi enerjidir. yani once artan sonra azalan bir
    kuvvet diyagrami vardir. ilk anlarda yasanan bu enerji artisi sisin daha uzun mesafelere ulasmasini saglar,dolayisiyla daha uzaktaki baliklarin avciligi icin uygundur.

alıntıdır kaynak http://sozluk.sourtimes.org