herkes için önemli

Konu, 'Tekneden Balık Avcılığı' kısmında kumadam35 tarafından paylaşıldı.

1. kumadam35

kumadam35 semih

En İyi Avı:
    henüz buraya yazamıcak kadar küçük :(
    ben amatör bi balıkçıyım yani yeni başladım illegal bi iş yapmamak için amatör balıkçı avlanma belgesi çıkardım bu belgeyle tekneden oltayla avlanabiliyomuşum belge süresi 2 yılken yeni kanunlara göre 4 yıla çıkarılmış belgenin rengi beyaz ve bu belgeyi sahil güvenligin geçersiz saydıgı söyleniyor bu konuda bana yardımcı olusanız çok sevinirim
    RAST GELE

2. Semih kardeşim öncelikle aramıza hoşgeldin.:)
    Bahsettiğin belge ABB yani amatör balıkçılık belgesi..Ancak tekne ile yapılan avlarda sarı kağıt olarak bilinen Su ürünleri ruhsat teskeresi aranmakta..Başka bir deyimle Abb seni sahil güvenliğin yazacağı cezadan kurtarmaz.;)

3. ACARALPER

ACARALPER ALPER ACAR

Favori Kamış:
    KASNAK OLTA
    En İyi Avı:
    500 gr ÇİPURA
    Erdal yanlış biliyorsam düzelt. Amatör balıkçılık belgesi yani beyaz olan kıyı balıkçılığı ve plakası olmayan teknelerde yani bot kurita gibi motorsuz ve liman kaydına gerek olmayan teknelerde isteniyor. Ancak motorlu ve plaka kaydı olan teknelerde avlanan arkadaşlar için ise gerçek kişi belgesi yani sarı kağıt isteniyor.

4. ACARALPER

ACARALPER ALPER ACAR

Favori Kamış:
    KASNAK OLTA
    En İyi Avı:
    500 gr ÇİPURA
    Bu arada Semih aramıza hoşgeldin. Kusura bakma direk konuya daldım. Semihçim memleket nere...:confused: :confused:

5. Kesinlikle haklısın..T,G,TG,D plakalı tekneler için geçerli..Ayrıca ABB zorunlu değil ancak bulundurulmasında fayda var

6. esabi

esabi SENIOR MEMBER

Favori Kamış:
    reklama gerek yok
    Favori Makine:
    favori kamışım bölümünde yazıyor
    En İyi Avı:
    pulu imzamda
    amatör balıkçı belgesi yani beyaz kağıt alınması mecburi olmayan ve hiç kimse tarafından istenmeyen bir belgedir sarı kağıt ise plakalı teknelerde avlananlardan istenmektedir

(erdal benden önce yazmışsın:eek: :eek: )

7. kumadam35

kumadam35 semih

En İyi Avı:
    hoş bulduk

ben izmirliyim bu belge için baş vurdugumda şunu belirttim ben tekneden oltayla avlanmak istiyorum bana sorulan ise şuydu plakasız tekneden amatör olarakmı avlanacaksınız bende bu soruya evet cevabını verdim acaba yanlış cevapmıydı yani tekneden avlanamazmıyım

8. kumadam35

kumadam35 semih

En İyi Avı:
    unutmadan aranızda olmak benim için çok büyük bi zevk :)

9. kumadam35

kumadam35 semih

En İyi Avı:
    onu araştırıyorum buda çok önemli bi konu şimdilik şunu biliyorum tırıvırıyla kesinlikle avlanmıcam :)

10. Bandırmalı

Bandırmalı mustafa

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    karagöz (1,500gr)Kırlangıç (2kg) Minekop(3kg) Levrek (2kg)
    ilk ders için iyi 4'50 den 5;) :D

11. Yasal olarak bulundurulması zorunlu olmayan bir nedenden dolayı ceza yazılırsa cezaya itiraz edin...BU şuna benzer Traktörde can simidi yok diye ceza yazılmasına..Yasa açık alınması,bulundurulması mecbur değil.
    daha önceki bir paylaşımda itiraz edildiği ve sonuç alınamadığı beyan edilmişti..Ancak unutulmaması gerekn itirazın geçerli itiraz süresi bitmeden yapılmasıdır..İtiraz süresi biten bir durumda müeyyideyi kabul etmiş sayılırsınız..Sonradanda çözülebilir ancak uzun ve karmaşık bir hukuki süreç sizi bekliyor olur;)

12. kumadam35

kumadam35 semih

En İyi Avı:
    cevabın için çok teşekkür ederim :)

13. saitcan

saitcan İSMAİL

Favori Kamış:
    el oltası
    En İyi Avı:
    850 gr mercan 700 gr çupra .
    semih kardeşim öncelikle aramıza hoşgeldin.15 gün önce bende tarım köyişleri bakanlığına gitim sarı belgeyi almak içim ordaki memeur arkadaşlardan bir tanesi benim oturduğum mahaleden komşum çıktı kendine belge alacağımı söyledim.hangisini alırsam daha iyi olur diye sordum o da bana ticari plakalı tekneden avlanmadığım sürece amator balıkcı belgesiyle tekne ve kıyıdan avlanman için yeterli olduğunu söyledi.ama başın ağrımasın sarı belgeyide al dedi bana verdim 35 ytleyi aldım ikisinide bence sende al ikisinide ne olur ne olmaz.

14. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Bir tekne ve plaka lafıdır gidiyor, şunun ikisini birleştirsek de daha anlaşılır olsa.
    Balıkçı plakalı bir tekne, ticari bir işyeridir, dolayısıyla burada sadece mesleği balıkçılık olan sarı ruhsat sahibi balıkçılar çalışabilir.
    Özel tekne ise adı üstünde özel teknedir, ister gezersin, istersen tebliğde belirlenen ölçüler içinde (toplam 5 kg.) balık tutarsın.

Memleketteki en büyük sıkıntılardan biri de kontrol edenlerin, kontrol ettikleri konu hakkında bilgi sahibi olmamaları maalesef.:(

15. draco

draco Kaan

Favori Kamış:
    Vercelli Alba Surf, Yamaga Blanks EARLY 94MHR
    Favori Makine:
    JDM Shimano Stella SW8000PG, Daiwa Certate 3012H
    En İyi Avı:
    Tuttuğum ilk ispari. o olmasa burada olmazdım.
    özel teknelerde, yani kişisel, para kazanma amacı gütmeyen ruhsata sahip teknelerde herhangi bir şahsi belge bulundurma zorunluluğu yok, ancak tekneniz kayıtlı olmalı, özel tekne belgesi olmalı...

16. kekeme

kekeme ÖMERATAÇ

Favori Kamış:
    her türlü av yaparım
    En İyi Avı:
    19kg hani-orfoz
    arkadaşım bunlar ab için çıkarılan yasaların sadece binde biri .aslında başka birşey istemez. ama ülkemiz yasak lar cenneti.agzınla kuş tutsan nafile. senden o cezayı alırlar .aynen trafik misali iyiavlar