Herşey tamam peki saat kaçta?

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında balikolsam tarafından paylaşıldı.

 1. balikolsam

  balikolsam

  Mesajlar:
  4
  Şehir:
  İstanbul
  Favori Kamış:
  Olta
  En İyi Avı:
  İstavrit!
  Herkese selamlar,
  Forum çok güzel epeydir okuyorum arşivi, aklımdaki çaylak soruların bir kısmına cevap buldum. Özellikle bilgilerini paylaşan arkadaşlara teşekkürler. Peki ben neden balık tutamıyorum? :confused:

  Balık tutmak konusunda müthiş bir hevesim ve 2 de sorum var; çapari dışında takımım olmadığından ve kullanmayı bilmediğimden
  istavrit için soruyorum (Avrupa yakası):

  1 - Bakırköy, Yeşilköy, Avcılar, B.Çekmece kıyılarından balık için saat kaçta gitmek lazım buralara? Yani örneğin sabah 5'te Yeşilköy'de kıyıdan istavrit tutulabilir mi?

  2 - Yine aynı yerlerden sabah çok erken kayık bulmak mümkün müdür? Bakırköy, Yeşilköy, Avcılar, B.Çekmece'de kiralık kayık fiyatları nedir? (Kaptansız, motorlu veya kürekli 3 kişilik) Buralardan kayıkla istavrit tutmak için en uygun saatler nedir?

  Cehaletimi mazur görürseniz sevinirim.
  Yarın balığa çıkacağım en az benim kadar cahil 2 arkadaşla beraber :) (sabah erken). Yarın akşam balık sofrasında kendisini şükranla ve minnetle anacağım büyüklerimden ve küçüklerimden öneri bekliyorum.
  Aksi takdirde kös kös Kumkapı hale gidip hıncımdan bir kasa istavrit alacağım.
   
 2. excalibur

  excalibur

  Mesajlar:
  774
  Şehir:
  Antalya
  Favori Kamış:
  olta
  Öncelikle hoşgeldiniz aramıza. İmza ayarlarından gerekli bilgilerinizi girerek , eksiğinizi tamamlarsanız ve tanışma bölümünde kendinize bi yer açarsanız.

  Tabiki de İstanbul'dan üyelerimiz ellerinden gelen yardımı mutlaka yapacaklardır. Hepimiz paylaşım için buradayız.

  Ancak yazdıklarınızdan anladığım kadarıyla;
  avlanma için yer ve saat bilgilerinden önce , çapari yada diğer takımların kullanımı hakkında bilgi edinmeniz gerekiyor. Bu bilgiler de teorik olmaktan çok pratikle elde edilebileceğiniz şeyler. Kamış , makina kullanımı vb. daha birçok detay.

  Forumlarda arama yaparak, öncelikle bu hobiye yeni başlayan arkadaşların , takım dolaştırma gibi en çok yaşadıkları sorunlara verilen cevapları aramanız başlangıç için iyi olacaktır.

  Rastgele şimdiden...
   
 3. simendifer

  simendifer Sennur

  Mesajlar:
  9.177
  Şehir:
  İstanbul
  Öncelikle aramıza hoşgeldiniz... Bahsettiğiniz saatte istavriti her yerden alırsınız ;) Tekne kiralanabilir mi o saatte oralardan bilmiyorum ama tekne işini bugünden ayarlarsanız sabah orada sizi bekleyen bir tekneci olur ;) Ama istavrit diyorsanız, bence tekneye gerek yok, o saatte at çek yaparak rahatlıkla alırsınız saat 8'e kadar...

  Normal şartlarda imza ayarları olmayan hiçbir üyeye cevap vermemek gibi bir alışkanlığımız var ama hadi bu istisna olsun. İmza ayarlarınızı yaparak isim ve doğum tarihinizi belirtirseniz, size ne şekilde hitap edeceğimizi de biliriz değil mi ? ;) Abi mi ? Kardeş mi ? Amca mı ? Abla mı ? ;) Görüşmek üzere...
   
 4. SahEmre

  SahEmre Emre

  Mesajlar:
  2.481
  Şehir:
  İstanbul
  Favori Kamış:
  Okuma Salina 4.20 Salina 100-200 - Lineaeffe Extreme Cast 4.40 180gr. - Okuma V-System 240 10-40g
  Favori Makine:
  Ryobi Proskyer Nose Power - Shakespeare Mach 1 XT
  En İyi Avı:
  Küçük beyaz; 7 cm. Kuzey batı Antartika Sığlıkları..
  Yeşilköy

  Zargana

  Sabah 07-11 arası.
  Akşam 15.30-20.00
  Arası en verimli saatlerdir.
  Ancak günün her saatinde de yakalamak mümkün.

  İstavrit

  Sabah 08.00 - 10.00
  Akşam 17.30 - 20.00

  İzmarit

  Günün her saati. Ancak sabah akşam saatleri daha saldırgan.

  Bu bilgiler kesin olmamakla birlikte tecrübe sonucudur.
   
 5. balikolsam

  balikolsam

  Mesajlar:
  4
  Şehir:
  İstanbul
  Favori Kamış:
  Olta
  En İyi Avı:
  İstavrit!
  Çok teşekkür ederim.

  Sayın excalibur ve sayın şimendifer; Çok nazik uyarınızla imza ayarlarımı yaptım. Boğazda 3-4 kere çıktım, misinayı diğerlerine dolaştırmamak için büyük çaba sarfederek makineli kamışla çapari at-çek'i becerebildim (balık tutamadan:eek: ). Eğer yarın balık tutabilirsem, diğer balıklara, dolayısıyla diğer takımlara ve kullanımlarına doğru, tavsiyenizdeki gibi forumun değerli arşivine dalacağım. Yarın çok önemli! Eve balık götürebilmem lazım.


  Sayın amd_athlon;
  İstavrit çaparisine izmarit de gelir mi? Arşiv yazılardan Yeşilköy'ün ustası olduğunuzu anlıyorum, çapariyle istavrit tutmak için Yeşilköy'de kıyıdan mı daha başarılı olunur yoksa, sandal mı kiralamalı? Yeşilköy'de kayık kiralayan birileri var mı?

  Bu arada belediyenin web sayfasında haldeki balık fiyatları günlük olarak yayımlanıyor. Bu da benim katkım olsun, tabi benden başka şimdiye kadar haberdar olmayan varsa forumda.:eek:

  Ben bu fiyatlardan hangi gün hangi balığın bol olduğu üzerine yorumlar yapıyorum:eek:
   
 6. korni

  korni koral

  Mesajlar:
  7.546
  Şehir:
  istanbul
  Favori Kamış:
  olta
  En İyi Avı:
  55 kg trakya kıvırcığı
  hoşgeldin mert
   
 7. ZANDER

  ZANDER

  Mesajlar:
  1.066
  Şehir:
  BREGENZ
  Favori Kamış:
  RON THOMSON HARD CORE ; Yayin icin ,Abu Garcia Cardinal 505 FR Freilauf Rolle Modell 2006 makina
  En İyi Avı:
  Sazan 17 kilo . Turna 11 kg 110 cm.
  Aramiza hosgeldin Mert...
   
 8. mert hoş geldin,,,
   
 9. SahEmre

  SahEmre Emre

  Mesajlar:
  2.481
  Şehir:
  İstanbul
  Favori Kamış:
  Okuma Salina 4.20 Salina 100-200 - Lineaeffe Extreme Cast 4.40 180gr. - Okuma V-System 240 10-40g
  Favori Makine:
  Ryobi Proskyer Nose Power - Shakespeare Mach 1 XT
  En İyi Avı:
  Küçük beyaz; 7 cm. Kuzey batı Antartika Sığlıkları..
  Tabi istavrit çaparisine izmaritin de geldiği sıkça karşılaşılan bir durumdur. Yalnız bilindiği gibi izmarit bir dip balığıdır ve yeşilköyde sahil kayalıklardan oluştuğundan kıyıdan dip balıkçılığı yapmak zevkli ve sağlıklı oluyor çok takım bırakılıyor ve pek verimli olmuyor. İstavriti tabiki tekneyle daha iyi alırsın istavrit eskisi gibi kıyıya pek girmiyor yeşilköyde bu aralar. Akşam saatlerinde yapıyor biraz. Ama tekneyle gittiğinde gezerek balığı bulma şansın var açılarak ta içeride olmayan istavriti yakalayabilirsin. Tekneyle izmarit çok tatlı yeşilköyde yalnız ben bir sefer biraz fazla açılmıştım gelen izmaritler çok ufaktı neredeyse 20-30 tane tuttum hepsi miniydi. Ancak kayalıklarda yaklaşık 150 metre gibi bir mesafede durduğumuzda çok iri baba izmaritler aldık böyle bir durumda var. Yeşilköyde Otobüs ve minibüsün son durağının olduğu yerden sahile iniyorsun zaten 2 tane koy var orada sahile indiğinde hemen indğin koyda koyun ters tarafında sandal kiralayan haşim abi var. Fiyatlar makul.
  Başka soru olursa cevaplamaya çalışırım yine. Haşim abiye burda bir avukat çocuk varmış ben onun arkadaşıyım de belki kıyak yapar belkide yapmaz :D
   
 10. Suatreis

  Suatreis

  Mesajlar:
  267
  sevgili mert.
  evvela katılımımıza hoş geldin. Kalıcı olman dileği ile seni selamlıyorum. Sevgili Sennur hanımın da dediği üzere kendinizi tanıtmadan bu gibi soru hatta katılımlara cevap vermek bu sitede pek alışıldık olan birşey değil. Ancak merak daha doğrusu nedenlerinizi içtenlikle sorduğunuzdan bir istisnai içerisindesiniz. Avlağınız olarak belittiğiniz bölge dip oluşumu olarak sonradan kayalandırılmış bir alandır.Malumunuz üzere sonradan oluşturulan kayaçlardaki yerleşim popilasyonları muhahakkak öncekilere göre daha yosunlu olacak ve zaman geçtikçe dış kayaçlardan gelen mineraller bu yosun ve türevlerine extra yabani olan birçok beslenme metaryalini sunacaktır. Bulunduğunuz yeşilköy mıntıkasının hemen hemen tamamı bu yapıdadır. Bu neden ile yüzey ve orta sudan avcılık rezerv olan dip avının üzerinde değildir. Şu zamanlarda mantarlı takım yada şamandıralı takım kullanmanızı öneririm. ANcak mevsimsel şartlar gereği yüzey avcılığına kıyıdan başvurmanız hatta açıkçası zargana nın peşinde olmanız huzur ve zevk-i menfaaatiniz icabdır. İlle sandal derseniz kürekli ile çıkmanız yanılgı olacak ve motorlu olarak rolantide sırtı peşinde çabalamanızın faydası olacaktır.

  Zargana içi saati sabah 8 ile 12 akşam 17 ile 19 u tavsiye ediyorum.

  sağlıkcakla kalınız.:)
   
 11. zarganax

  zarganax

  Yaş:
  46
  Mesajlar:
  209
  Şehir:
  Denizli
  Favori Kamış:
  D.a.m. Kamış Banax Motor
  En İyi Avı:
  2 Kg Kırlangıç
  Hoşgeldin ! Doğru adrestesin.. :)
   
 12. balikolsam

  balikolsam

  Mesajlar:
  4
  Şehir:
  İstanbul
  Favori Kamış:
  Olta
  En İyi Avı:
  İstavrit!
  Avcılar mağlubiyeti

  Hepinize hoşbulduk. Samimi karşılama mesajları için çok tşk.

  Pz. günü 06:30'da evden çıkarak Yeşilköy'e gidecekken ani bir karar değişikliği ile Avcılar'a yola koyulduk.

  7:15 gibi Avcılar deniz otobüsü iskelesinin oradaki dalgakıranın solundan kürekli kayıkla sefere çıktık. Saat 12 gibi döndüğümüzde kovamızda 6-7 tane istavrit 2 tane de mezgit olduğunu tahmin ettiğim balık vardı! (şimdi internetten baktım da mezgitle alaksı yokmuş boydan boya uzun dikenli sırt yüzgeci vardı, mercan galiba, onun resmine benziyor, ama orada mercan olur mu, olursa çapariye gelir mi bilemiyorum) Yani saatte 1 balık yapıyor aşağı yukarı. Bir de 3 kişi olduğumuzu düşünürsek durum daha da feci. (En çok balığı ben tuttum! :eek: :) Ne zaman şöyle doya doya balık tutacağım bilemiyorum, ama yine de umudumu ve hevesimi kaybetmiyorum.

  Neden tutamadığımız konusunda epey tartıştık, ya Avcılar'da balık yoktu, ya çapamız olmadığı için balıkların olduğu yerde duramamıştık, ya balıkların olduğu yüksekliği ayarlayamıyorduk, ya da problem bizdeydi. :eek:

  Bir gün bu siteden, tuttuğum 2 kova dolusu lüferin resmini göndereceğim! Azimliyim! Ama önce sevgili istavritlerle tecrübe kazanmalıyım galiba. Bir dahaki denemem için tecrübeli arkadaşlardan mekan ve saat önerileri alabilirsem sevinirim. (Keşke Amd_Athlon'un tavsiyesiyle Yeşilköy'de Haşim Abi'nin oradan çıksaymışız)

  (Bazen soranlar oluyor onlar için belki faydalı olur. Bahsettiğim yerde kayık kirası saati 5YTL).

  Bir de utanmadan balıkların resmini çektim, ama ustalara ayıp olur diye koymuyorum tabii.

  Hissediyorum haftaya çok balık tutacağım!

  Sağlıcakla kalın.
   
  Son düzenleme: 18 Eylül 2006
 13. SahEmre

  SahEmre Emre

  Mesajlar:
  2.481
  Şehir:
  İstanbul
  Favori Kamış:
  Okuma Salina 4.20 Salina 100-200 - Lineaeffe Extreme Cast 4.40 180gr. - Okuma V-System 240 10-40g
  Favori Makine:
  Ryobi Proskyer Nose Power - Shakespeare Mach 1 XT
  En İyi Avı:
  Küçük beyaz; 7 cm. Kuzey batı Antartika Sığlıkları..
  SEvgili Mert.

  Olsun ya madem res,im çektin koysaydın bakardır. Hem o anlamadığın balığında ne olduğunu çözerdik bana izmarit gibi geliyor sırtı dikenli çapariye gelir izmarittir o.
  Haşim abide de tekne fiyatları 5-6 gibi bişey fena değil saati tabi.
  Haftaya daha iyi bir av yaparsın umarım.
   
 14. balikolsam

  balikolsam

  Mesajlar:
  4
  Şehir:
  İstanbul
  Favori Kamış:
  Olta
  En İyi Avı:
  İstavrit!
  İzmarit mi?

  [​IMG][/URL][/IMG]

  Emre selam izmarit mi bu balık?
   
  Son düzenleme: 19 Eylül 2006
 15. orjinalp

  orjinalp İbrahim

  Yaş:
  45
  Mesajlar:
  48
  Şehir:
  İstanbul
  Favori Kamış:
  shimano alivio bx 4.20, lineaeffe turna fresh 3,90
  En İyi Avı:
  sarıkanat
  ta kendisi...
   
 16. esref surek

  esref surek eşref sürek

  Yaş:
  62
  Mesajlar:
  1.728
  Şehir:
  tekirdağ
  Favori Kamış:
  tekne ile olta balıkçılığı
  En İyi Avı:
  7 kiloluk sinarit
  Mert kardeşim aramıza hoşgeldin oldukça telaşlı bir girişin olmuş balık tutma heyecanını anlıyorum ama denize çıktığın arkadaşlarında en az senin kadar tecrübesi olmıyan kişiler demişsin denizin şakası olmaz lütfen dikkatli olun ayrıca balıkları iyi tanıyın özellikle trakonyayı ve iskorpiti bunlar zehirli balıklardır hepimiz ilk başladığımızda senin gibi heyecanlıydık zamanla tecrübe sahibi olduk kiraladığınız sandalda çapa olmadığını yazmışsın allah bilir can yeleği hiç yoktur balığa her çıkıldığında bol balık yakalanacak diye bir kural yok balık birazda kısmet işidir site içerisinde gezin sana faydalı olucaktır takıldığın bir yer olursa çekinmeden sor yardımcı olucak birileri mutlaka vardır o resimdeki balık izmarit değil bana göre lapin cinsi bir balık olması gerekir oltanda her zaman büyük balık olsun rastgele
   
  huseyinyikilmaz bunu beğendi.